Tour de France: Live Centre | Startlist | Stage profiles

Vuelta a Asturias - 2022

Stage GC Youth Points Mountain Team

DoB?
Embed Results
Pos Rider TeamUCI Time
1 Yates Simon Team BikeExchange-Jayco 14 04:26:44
2 Albanese Vincenzo EOLO-Kometa Cycling Team 5 + 14
3 Vuillermoz Alexis TotalEnergies 3 + 14
4 Lastra Jonathan Caja Rural-Seguros RGA + 14
5 Fortunato Lorenzo EOLO-Kometa Cycling Team + 14
6 Edet Nicolas Team Arkéa-Samsic + 14
7 Howson Damien Team BikeExchange-Jayco + 14
8 Sosa Ivan Movistar Team + 14
9 Silva Joaquim Efapel Cycling + 14
10 Bizkarra Mikel Euskaltel-Euskadi + 14
11 Rodriguez Cristian TotalEnergies + 14
12 Pedrero Antonio Movistar Team + 18
13 Vauquelin Kévin Team Arkéa-Samsic + 33
14 Martin Gotzon Euskaltel-Euskadi + 33
15 Schultz Nick Team BikeExchange-Jayco + 52
16 Jousseaume Alan TotalEnergies + 52
17 Ries Michel Team Arkéa-Samsic + 52
18 Arrieta Igor Equipo Kern Pharma + 52
19 Iribar Unai Euskaltel-Euskadi + 52
20 Navarro Daniel Burgos-BH + 59
21 Grellier Fabien TotalEnergies + 01:17
22 Bouet Maxime Team Arkéa-Samsic + 03:55
23 Agirre Jon Equipo Kern Pharma + 03:57
24 Del Pino Jesus Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 03:57
25 Aular Orluis Caja Rural-Seguros RGA + 04:59
26 Guernalec Thibault Team Arkéa-Samsic + 04:59
27 Perez-Landaluce Eduardo Manuela Fundación + 05:54
28 Ourselin Paul TotalEnergies + 05:54
29 Latour Pierre TotalEnergies + 05:58
30 Scotson Callum Team BikeExchange-Jayco + 06:20
31 Aparicio Mario Burgos-BH + 06:20
32 Sevilla Diego EOLO-Kometa Cycling Team + 06:30
33 Madrazo Angel Burgos-BH + 06:30
34 Nieve Mikel Caja Rural-Seguros RGA + 06:30
35 Repa Vojtech Equipo Kern Pharma + 06:30
36 Rojas José Joaquin Movistar Team + 06:30
37 Moreno Sala Adria Burgos-BH + 06:30
38 Kangert Tanel Team BikeExchange-Jayco + 06:30
39 García Cortina Iván Movistar Team + 06:30
40 Gavazzi Francesco EOLO-Kometa Cycling Team + 06:30
41 Cuadrado Unai Euskaltel-Euskadi + 06:30
42 Juaristi Txomin Euskaltel-Euskadi + 06:30
43 Juul-Jensen Christopher Team BikeExchange-Jayco + 06:30
44 Jimenez Daniel Manuela Fundación + 08:31
45 Armstrong Thomas Electro Hiper Europa-Caldas + 08:31
46 Silva Rafael Efapel Cycling + 08:31
47 Oyarzun Carlos Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 08:31
48 Gonzalez Roberto JAVA Kiwi Atlántico + 08:31
49 Rangel Vinicius Movistar Team + 08:31
50 Andrade Pedro Efapel Cycling + 08:31
51 Casimiro Henrique Efapel Cycling + 08:31
52 Sanchez Mayo Pelayo Burgos-BH + 08:31
53 Pira Yesid Caja Rural-Seguros RGA + 08:31
54 Verre Alessandro Team Arkéa-Samsic + 10:02
55 Moreno Ivan Equipo Kern Pharma + 10:10
56 Guerreiro Francisco Efapel Cycling + 10:10
57 Ballarin Iker Euskaltel-Euskadi + 10:10
58 Estelrich Mateu Electro Hiper Europa-Caldas + 10:44
59 Ezquerra Jesus Burgos-BH + 11:27
60 Meireles Nuno Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 11:27
61 Bennassar Juan Martin Manuela Fundación + 12:46
62 Cantón Isaac Manuela Fundación + 12:46
63 Martin Gutierrez Alex EOLO-Kometa Cycling Team + 12:46
64 Barceló Fernando Caja Rural-Seguros RGA + 14:17
65 Benta João Efapel Cycling + 15:20
66 Fancellu Alessandro EOLO-Kometa Cycling Team + 15:20
67 Elosegui Iñigo Movistar Team + 15:20
68 Araujo Bruno BAI Sicasal Petro de Luanda + 15:20
69 Samitier Sergio Movistar Team + 15:20
70 Christian Mark EOLO-Kometa Cycling Team + 15:20
71 Ruiz Ibon Equipo Kern Pharma + 15:20
72 Goikoetxea Peio Euskaltel-Euskadi + 16:06
73 Craddock Lawson Team BikeExchange-Jayco + 16:06
74 Nicolau Joel Caja Rural-Seguros RGA + 17:59
75 Contte Tomas Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 17:59
76 Araiz Sergio Equipo Kern Pharma + 17:59
77 Garcia Jhojan Caja Rural-Seguros RGA + 17:59
78 Garcia Soriano Jose Maria Electro Hiper Europa-Caldas + 19:49
79 Rato Mauro BAI Sicasal Petro de Luanda + 22:56
80 Cañellas Xavier JAVA Kiwi Atlántico + 23:29
81 Alonso Montes Pablo Electro Hiper Europa-Caldas + 23:29
82 Torres Edwin JAVA Kiwi Atlántico + 23:29
83 Fernandes Fabio Efapel Cycling + 23:29
84 Rota Rus Raul Manuela Fundación + 23:29
85 Rodrigues Rui Emanuel Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 23:29
86 Jurado Marcos Electro Hiper Europa-Caldas + 23:29
87 Mestre Benjamin BAI Sicasal Petro de Luanda + 23:29
88 Chacon Franklin Manuela Fundación + 26:43
89 Gasparini Alessio JAVA Kiwi Atlántico + 26:43
90 Ballesteros Miguel Electro Hiper Europa-Caldas + 26:43
91 Mendes Jose Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 27:41
DNS Martorell Haga Erik Manuela Fundación
DNF Miller Barry JAVA Kiwi Atlántico
DNF Dáquila Silva Nahuel Aviludo-Louletano-Loulé Concelho
DNF Narumi Soh JAVA Kiwi Atlántico
DNF Cobo Cayon Ivan Equipo Kern Pharma
DNF Gurrutxaga Gaizka JAVA Kiwi Atlántico
DNF Muller Gabriel Burgos-BH
DNF Paiva Daniel BAI Sicasal Petro de Luanda
DNF Silva Carlos BAI Sicasal Petro de Luanda
Pos Rider Team Time
1 Yates Simon Team BikeExchange-Jayco 04:26:34
2 Albanese Vincenzo EOLO-Kometa Cycling Team + 18
3 Vuillermoz Alexis TotalEnergies + 20
4 Lastra Jonathan Caja Rural-Seguros RGA + 24
5 Fortunato Lorenzo EOLO-Kometa Cycling Team + 24
6 Edet Nicolas Team Arkéa-Samsic + 24
7 Howson Damien Team BikeExchange-Jayco + 24
8 Sosa Ivan Movistar Team + 24
9 Silva Joaquim Efapel Cycling + 24
10 Bizkarra Mikel Euskaltel-Euskadi + 24
11 Rodriguez Cristian TotalEnergies + 24
12 Pedrero Antonio Movistar Team + 28
13 Vauquelin Kévin Team Arkéa-Samsic + 43
14 Martin Gotzon Euskaltel-Euskadi + 43
15 Schultz Nick Team BikeExchange-Jayco + 01:02
16 Jousseaume Alan TotalEnergies + 01:02
17 Ries Michel Team Arkéa-Samsic + 01:02
18 Arrieta Igor Equipo Kern Pharma + 01:02
19 Iribar Unai Euskaltel-Euskadi + 01:02
20 Navarro Daniel Burgos-BH + 01:09
21 Grellier Fabien TotalEnergies + 01:27
22 Bouet Maxime Team Arkéa-Samsic + 04:05
23 Agirre Jon Equipo Kern Pharma + 04:07
24 Del Pino Jesus Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 04:07
25 Aular Orluis Caja Rural-Seguros RGA + 05:09
26 Guernalec Thibault Team Arkéa-Samsic + 05:09
27 Perez-Landaluce Eduardo Manuela Fundación + 06:04
28 Ourselin Paul TotalEnergies + 06:04
29 Latour Pierre TotalEnergies + 06:08
30 Scotson Callum Team BikeExchange-Jayco + 06:30
31 Aparicio Mario Burgos-BH + 06:30
32 Sevilla Diego EOLO-Kometa Cycling Team + 06:40
33 Madrazo Angel Burgos-BH + 06:40
34 Nieve Mikel Caja Rural-Seguros RGA + 06:40
35 Repa Vojtech Equipo Kern Pharma + 06:40
36 Rojas José Joaquin Movistar Team + 06:40
37 Moreno Sala Adria Burgos-BH + 06:40
38 Kangert Tanel Team BikeExchange-Jayco + 06:40
39 García Cortina Iván Movistar Team + 06:40
40 Gavazzi Francesco EOLO-Kometa Cycling Team + 06:40
41 Cuadrado Unai Euskaltel-Euskadi + 06:40
42 Juaristi Txomin Euskaltel-Euskadi + 06:40
43 Juul-Jensen Christopher Team BikeExchange-Jayco + 06:40
44 Jimenez Daniel Manuela Fundación + 08:41
45 Armstrong Thomas Electro Hiper Europa-Caldas + 08:41
46 Silva Rafael Efapel Cycling + 08:41
47 Oyarzun Carlos Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 08:41
48 Gonzalez Roberto JAVA Kiwi Atlántico + 08:41
49 Rangel Vinicius Movistar Team + 08:41
50 Andrade Pedro Efapel Cycling + 08:41
51 Casimiro Henrique Efapel Cycling + 08:41
52 Sanchez Mayo Pelayo Burgos-BH + 08:41
53 Pira Yesid Caja Rural-Seguros RGA + 08:41
54 Verre Alessandro Team Arkéa-Samsic + 10:12
55 Moreno Ivan Equipo Kern Pharma + 10:20
56 Guerreiro Francisco Efapel Cycling + 10:20
57 Ballarin Iker Euskaltel-Euskadi + 10:20
58 Estelrich Mateu Electro Hiper Europa-Caldas + 10:54
59 Ezquerra Jesus Burgos-BH + 11:37
60 Meireles Nuno Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 11:37
61 Bennassar Juan Martin Manuela Fundación + 12:56
62 Cantón Isaac Manuela Fundación + 12:56
63 Martin Gutierrez Alex EOLO-Kometa Cycling Team + 12:56
64 Barceló Fernando Caja Rural-Seguros RGA + 14:27
65 Benta João Efapel Cycling + 15:30
66 Fancellu Alessandro EOLO-Kometa Cycling Team + 15:30
67 Elosegui Iñigo Movistar Team + 15:30
68 Araujo Bruno BAI Sicasal Petro de Luanda + 15:30
69 Samitier Sergio Movistar Team + 15:30
70 Christian Mark EOLO-Kometa Cycling Team + 15:30
71 Ruiz Ibon Equipo Kern Pharma + 15:30
72 Goikoetxea Peio Euskaltel-Euskadi + 16:13
73 Craddock Lawson Team BikeExchange-Jayco + 16:16
74 Contte Tomas Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 18:04
75 Nicolau Joel Caja Rural-Seguros RGA + 18:09
76 Araiz Sergio Equipo Kern Pharma + 18:09
77 Garcia Jhojan Caja Rural-Seguros RGA + 18:09
78 Garcia Soriano Jose Maria Electro Hiper Europa-Caldas + 19:55
79 Rato Mauro BAI Sicasal Petro de Luanda + 23:06
80 Cañellas Xavier JAVA Kiwi Atlántico + 23:39
81 Alonso Montes Pablo Electro Hiper Europa-Caldas + 23:39
82 Torres Edwin JAVA Kiwi Atlántico + 23:39
83 Fernandes Fabio Efapel Cycling + 23:39
84 Rota Rus Raul Manuela Fundación + 23:39
85 Rodrigues Rui Emanuel Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 23:39
86 Jurado Marcos Electro Hiper Europa-Caldas + 23:39
87 Mestre Benjamin BAI Sicasal Petro de Luanda + 23:39
88 Chacon Franklin Manuela Fundación + 26:53
89 Gasparini Alessio JAVA Kiwi Atlántico + 26:53
90 Ballesteros Miguel Electro Hiper Europa-Caldas + 26:53
91 Mendes Jose Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 27:51

Information