Giro d'Italia | Live Centre | Startlist | Stage profiles

Vuelta a Asturias - 2021

Stage GC Youth Points Mountain Sprint Team

Embed
DoB?
Pos Rider Team Time UCI
01 Quintana Nairo Team Arkéa-Samsic 05:03:4514
02 Pedrero Antonio Movistar Team + 265
03 Latour Pierre Team TotalEnergies + 273
04 Martín Gotzon Euskaltel-Euskadi + 49
05 Osorio Alejandro Caja Rural-Seguros RGA + 49
06 Scaroni Cristian Gazprom-RusVelo + 49
07 Adriá Roger Equipo Kern Pharma + 49
08 Oliveira Nelson Movistar Team + 49
09 Rubio Einer Movistar Team + 49
10 Amezqueta Julen Caja Rural-Seguros RGA + 49
11 Zakarin Ilnur Gazprom-RusVelo + 49
12 Hernandez Jose Team Medellin - EPM + 49
13 De La Parte Victor Team TotalEnergies + 49
14 Garcia Jhojan Caja Rural-Seguros RGA + 49
15 Mate Luis Angel Euskaltel-Euskadi + 01:32
16 Fortunato Lorenzo EOLO-KOMETA + 01:32
17 Gavazzi Francesco EOLO-KOMETA + 01:32
18 Rosa Diego Team Arkéa-Samsic + 01:32
19 Cabedo Oscar Burgos-BH + 01:32
20 Juaristi Txomin Euskaltel-Euskadi + 01:32
21 Iturria Mikel Euskaltel-Euskadi + 01:32
22 Carretero Hector Movistar Team + 01:32
23 Agirre Jon Equipo Kern Pharma + 01:32
24 Parra José Félix Equipo Kern Pharma + 01:32
25 Oyola Robigzon Team Medellin - EPM + 01:32
26 Navarro Daniel Burgos-BH + 01:32
27 Diaz Jose Manuel Delko + 01:32
28 Montoya Cristhian Team Medellin - EPM + 01:32
29 Mendez Daniel Alejandro Equipo Kern Pharma + 01:42
30 Nych Artem Gazprom-RusVelo + 01:42
31 Finetto Mauro Delko + 01:59
32 Molenaar Alex Burgos-BH + 02:54
33 Rojas José Joaquin Movistar Team + 03:28
34 Chernetskiy Sergey Gazprom-RusVelo + 03:28
35 Chalapud Robinson Team Medellin - EPM + 03:28
36 Anacona Winner Team Arkéa-Samsic + 03:28
37 Le Turnier Mathias Delko + 03:53
38 González Abner Movistar Team + 04:12
39 Madrazo Angel Burgos-BH + 04:31
40 Novikov Savva Equipo Kern Pharma + 04:31
41 De Rossi Lucas Delko + 04:31
42 Okamika Ander Burgos-BH + 04:31
43 Murguialday Jokin Caja Rural-Seguros RGA + 04:31
44 Aular Orluis Caja Rural-Seguros RGA + 04:31
45 Del Pino Jesus Louletano - Loule Concelho + 04:31
46 Cuadrado Unai Euskaltel-Euskadi + 05:41
47 Girmay Biniam Delko + 05:41
48 Paredes Nicolas Louletano - Loule Concelho + 05:41
49 Alba Juan Diego Movistar Team + 05:41
50 Miltiadis Andreas Gios + 05:41
51 Doubey Fabien Team TotalEnergies + 06:44
52 Nekrasov Denis Gazprom-RusVelo + 06:44
53 Wackermann Luca EOLO-KOMETA + 08:08
54 Fedeli Alessandro Delko + 08:16
55 Garcia Carlos Equipo Kern Pharma + 08:16
56 Strakhov Dmitriy Gazprom-RusVelo + 08:53
57 Kusztor Peter Team Novo Nordisk + 10:27
58 Armstrong Thomas Electro Hiper Europa + 10:27
59 Osorio Juan Felipe Burgos-BH + 10:27
60 Ledanois Kevin Team Arkéa-Samsic + 10:27
61 Lozano David Team Novo Nordisk + 10:27
62 Pelegrí Óscar Electro Hiper Europa + 10:27
63 Ourselin Paul Team TotalEnergies + 10:27
64 Hardy Romain Team Arkéa-Samsic + 10:27
65 De la Fuente David Louletano - Loule Concelho + 10:27
66 Nicolau Joel Caja Rural-Seguros RGA + 10:27
67 Garcia Sergio EOLO-KOMETA + 10:27
68 Sanchez Mayo Pelayo Burgos-BH + 10:27
69 Grellier Fabien Team TotalEnergies + 10:27
70 Sevilla Diego EOLO-KOMETA + 10:27
71 Angulo Antonio Euskaltel-Euskadi + 10:27
72 Cuadros Alvaro Caja Rural-Seguros RGA + 10:27
73 Oyarzun Carlos Louletano - Loule Concelho + 12:56
74 Archibald John EOLO-KOMETA + 12:56
75 Duarte Fabio Team Medellin - EPM + 13:46
76 Jurado Marcos Electro Hiper Europa + 14:50
77 Munton Byron Electro Hiper Europa + 14:50
78 Cañellas Xavier Gios + 14:50
79 Burgaudeau Mathieu Team TotalEnergies + 14:50
80 Gutiérrez José Manuel Gios + 14:50
81 Contte Tomas Louletano - Loule Concelho + 14:50
82 Meireles Nuno Louletano - Loule Concelho + 14:50
83 Cabot Jérémy Team TotalEnergies + 14:50
84 Ruiz Ibon Equipo Kern Pharma + 14:50
85 Azurmendi Ibai Euskaltel-Euskadi + 17:02
86 Ballesteros Miguel Electro Hiper Europa + 17:02
87 Henttala Joonas Team Novo Nordisk + 17:02
88 Belandria Juan Gios + 17:02
89 Behringer Oliver Team Novo Nordisk + 17:02
90 Delettre Alexandre Delko + 17:02
91 Quintana Dayer Team Arkéa-Samsic + 17:02
92 Kuznetsov Vyacheslav Gazprom-RusVelo + 17:02
93 Campos Roniel Louletano - Loule Concelho + 20:29
94 Estelrich Mateu Electro Hiper Europa + 22:03
95 Bueno Garcia Jorge Gios + 22:03
96 Bruzual José Gios + 22:03
97 Viegas Daniel EOLO-KOMETA + 22:03
98 Kovacs David Electro Hiper Europa + 23:04
99 Lopes Fernando Gios + 23:04
100 De Keijzer Gerd Team Novo Nordisk + 28:41
101 Munday Samuel Team Novo Nordisk + 28:41
102 Grondin Donavan Team Arkéa-Samsic + 28:41
Pos Rider Team Time
1 Quintana Nairo Team Arkéa-Samsic 05:03:35
2 Pedrero Antonio Movistar Team + 30
3 Latour Pierre Team TotalEnergies + 33
4 Martín Gotzon Euskaltel-Euskadi + 59
5 Osorio Alejandro Caja Rural-Seguros RGA + 59
6 Scaroni Cristian Gazprom-RusVelo + 59
7 Adriá Roger Equipo Kern Pharma + 59
8 Oliveira Nelson Movistar Team + 59
9 Rubio Einer Movistar Team + 59
10 Amezqueta Julen Caja Rural-Seguros RGA + 59
11 Zakarin Ilnur Gazprom-RusVelo + 59
12 Hernandez Jose Team Medellin - EPM + 59
13 De La Parte Victor Team TotalEnergies + 59
14 Garcia Jhojan Caja Rural-Seguros RGA + 59
15 Mate Luis Angel Euskaltel-Euskadi + 01:42
16 Fortunato Lorenzo EOLO-KOMETA + 01:42
17 Gavazzi Francesco EOLO-KOMETA + 01:42
18 Rosa Diego Team Arkéa-Samsic + 01:42
19 Cabedo Oscar Burgos-BH + 01:42
20 Juaristi Txomin Euskaltel-Euskadi + 01:42
21 Iturria Mikel Euskaltel-Euskadi + 01:42
22 Carretero Hector Movistar Team + 01:42
23 Agirre Jon Equipo Kern Pharma + 01:42
24 Parra José Félix Equipo Kern Pharma + 01:42
25 Oyola Robigzon Team Medellin - EPM + 01:42
26 Navarro Daniel Burgos-BH + 01:42
27 Diaz Jose Manuel Delko + 01:42
28 Montoya Cristhian Team Medellin - EPM + 01:42
29 Mendez Daniel Alejandro Equipo Kern Pharma + 01:52
30 Nych Artem Gazprom-RusVelo + 01:52
31 Finetto Mauro Delko + 02:09
32 Molenaar Alex Burgos-BH + 03:04
33 Rojas José Joaquin Movistar Team + 03:38
34 Chernetskiy Sergey Gazprom-RusVelo + 03:38
35 Chalapud Robinson Team Medellin - EPM + 03:38
36 Anacona Winner Team Arkéa-Samsic + 03:38
37 Le Turnier Mathias Delko + 04:03
38 González Abner Movistar Team + 04:22
39 Madrazo Angel Burgos-BH + 04:41
40 Novikov Savva Equipo Kern Pharma + 04:41
41 De Rossi Lucas Delko + 04:41
42 Okamika Ander Burgos-BH + 04:41
43 Murguialday Jokin Caja Rural-Seguros RGA + 04:41
44 Aular Orluis Caja Rural-Seguros RGA + 04:41
45 Del Pino Jesus Louletano - Loule Concelho + 04:41
46 Cuadrado Unai Euskaltel-Euskadi + 05:51
47 Girmay Biniam Delko + 05:51
48 Paredes Nicolas Louletano - Loule Concelho + 05:51
49 Alba Juan Diego Movistar Team + 05:51
50 Miltiadis Andreas Gios + 05:51
51 Doubey Fabien Team TotalEnergies + 06:54
52 Nekrasov Denis Gazprom-RusVelo + 06:54
53 Wackermann Luca EOLO-KOMETA + 08:18
54 Fedeli Alessandro Delko + 08:26
55 Garcia Carlos Equipo Kern Pharma + 08:26
56 Strakhov Dmitriy Gazprom-RusVelo + 09:03
57 Ledanois Kevin Team Arkéa-Samsic + 10:36
58 Kusztor Peter Team Novo Nordisk + 10:37
59 Armstrong Thomas Electro Hiper Europa + 10:37
60 Osorio Juan Felipe Burgos-BH + 10:37
61 Lozano David Team Novo Nordisk + 10:37
62 Pelegrí Óscar Electro Hiper Europa + 10:37
63 Ourselin Paul Team TotalEnergies + 10:37
64 Hardy Romain Team Arkéa-Samsic + 10:37
65 De la Fuente David Louletano - Loule Concelho + 10:37
66 Nicolau Joel Caja Rural-Seguros RGA + 10:37
67 Garcia Sergio EOLO-KOMETA + 10:37
68 Sanchez Mayo Pelayo Burgos-BH + 10:37
69 Grellier Fabien Team TotalEnergies + 10:37
70 Sevilla Diego EOLO-KOMETA + 10:37
71 Angulo Antonio Euskaltel-Euskadi + 10:37
72 Cuadros Alvaro Caja Rural-Seguros RGA + 10:37
73 Oyarzun Carlos Louletano - Loule Concelho + 13:06
74 Archibald John EOLO-KOMETA + 13:06
75 Duarte Fabio Team Medellin - EPM + 13:56
76 Gutiérrez José Manuel Gios + 14:56
77 Jurado Marcos Electro Hiper Europa + 15:00
78 Munton Byron Electro Hiper Europa + 15:00
79 Cañellas Xavier Gios + 15:00
80 Burgaudeau Mathieu Team TotalEnergies + 15:00
81 Contte Tomas Louletano - Loule Concelho + 15:00
82 Meireles Nuno Louletano - Loule Concelho + 15:00
83 Cabot Jérémy Team TotalEnergies + 15:00
84 Ruiz Ibon Equipo Kern Pharma + 15:00
85 Azurmendi Ibai Euskaltel-Euskadi + 17:12
86 Ballesteros Miguel Electro Hiper Europa + 17:12
87 Henttala Joonas Team Novo Nordisk + 17:12
88 Belandria Juan Gios + 17:12
89 Behringer Oliver Team Novo Nordisk + 17:12
90 Delettre Alexandre Delko + 17:12
91 Quintana Dayer Team Arkéa-Samsic + 17:12
92 Kuznetsov Vyacheslav Gazprom-RusVelo + 17:12
93 Campos Roniel Louletano - Loule Concelho + 20:39
94 Viegas Daniel EOLO-KOMETA + 22:07
95 Estelrich Mateu Electro Hiper Europa + 22:13
96 Bueno Garcia Jorge Gios + 22:13
97 Bruzual José Gios + 22:13
98 Kovacs David Electro Hiper Europa + 23:14
99 Lopes Fernando Gios + 23:14
100 De Keijzer Gerd Team Novo Nordisk + 28:51
101 Munday Samuel Team Novo Nordisk + 28:51
102 Grondin Donavan Team Arkéa-Samsic + 28:51
Pos Rider Team Points
01 Viegas Daniel EOLO-KOMETA 6
02 Gutiérrez José Manuel Gios 4
03 Ledanois Kevin Team Arkéa-Samsic 1
Pos Team Time
01 Movistar Team 15:13:19
02 Caja Rural-Seguros RGA + 23
03 Gazprom-RusVelo + 01:16
04 Euskaltel-Euskadi + 01:49
05 Equipo Kern Pharma + 01:49
06 Team Medellin - EPM + 01:49
07 Team Arkéa-Samsic + 02:56
08 Burgos-BH + 03:54
09 Delko + 05:20
10 Team TotalEnergies + 05:56
11 EOLO-KOMETA + 09:08
12 Louletano - Loule Concelho + 18:35
13 Gios + 33:17
14 Electro Hiper Europa + 33:40
15 Team Novo Nordisk + 35:52

Information