Front Races Teams Riders Ranking

Vuelta Asturias Julio Alvarez Mendo | 2019 Results

Information Results StagesStartlist

Main page

Overall Points Mountain Sprint

Results

Pos Name Team Time UCI
01 Richard Carapaz Movistar Team 11:34:16125
02 Krists Neilands Israel Cycling Academy + 02:0085
03 Aleksander Vlasov Gazprom - RusVelo + 02:0470
04 Edgar Pinto W52 - FC Porto + 02:4360
05 Vicente Garcia de Mateos Aviludo-Louletano + 02:4850
06 David Rodrigues RP - Boavista + 02:4940
07 Jonathan Lastra Caja Rural - Seguros RGA + 02:5335
08 Mikel Bizkarra Euskadi Basque - Murias + 02:5730
09 Artem Nych Gazprom - RusVelo + 03:2625
10 Jhojan Garcia Manzana - Postobon Team + 03:5120
11 Oscar Rodriguez Euskadi Basque - Murias + 04:2915
12 Joaquim Silva W52 - FC Porto + 04:2910
13 Angel Madrazo Burgos - BH + 04:455
14 Luis Fernandes Aviludo-Louletano + 04:465
15 Garikoitz Bravo Euskadi Basque - Murias + 04:465
16 Unai Cuadrado Equipo Euskadi + 04:463
17 Antonio Gomez de la Torre RP - Boavista + 04:463
18 Cristian Rodriguez Caja Rural - Seguros RGA + 05:073
19 Aleksey Rybalkin Gazprom - RusVelo + 05:083
20 Oscar Quiroz Coldeportes Bicicletas Strongman + 05:183
21 José Joaquin Rojas Movistar Team + 05:303
22 Johnatan Cañaveral Coldeportes Bicicletas Strongman + 05:323
23 Pablo Guerrero RP - Boavista + 05:373
24 Antonio Pedrero Movistar Team + 05:373
25 Luis Gomes RP - Boavista + 06:103
26 Aldemar Reyes Manzana - Postobon Team + 07:09
27 Gotzon Martin Equipo Euskadi + 08:01
28 Carlos Quintero Manzana - Postobon Team + 08:05
29 Alexander Vdovin Lokosphinx + 08:24
30 Oscar Cabedo Burgos - BH + 09:23
31 Savva Novikov Lokosphinx + 10:08
32 Orluis Aular Matrix Powertag + 10:15
33 Edwin Avila Israel Cycling Academy + 11:11
34 Jose Vicente Toribio Matrix Powertag + 13:10
35 Ricardo Vilela Burgos - BH + 13:12
36 Mikel Iturria Euskadi Basque - Murias + 13:39
37 Sondre Holst Enger Israel Cycling Academy + 13:44
38 James Mitri Burgos - BH + 14:10
39 Afonso Silva RP - Boavista + 14:10
40 Isaac Cantón Kometa Cycling Team + 15:00
41 Ricardo Mestre W52 - FC Porto + 15:48
42 Antonio Carvalho W52 - FC Porto + 17:23
43 Nicolas Saenz Manzana - Postobon Team + 17:55
44 Jose Manuel Gutiérrez Guerciotti-Kiwi Atlantico + 18:52
45 Jon Irisarri Caja Rural - Seguros RGA + 18:52
46 Brayan Hernandez Coldeportes Bicicletas Strongman + 20:11
47 Oscar Hernandez Aviludo-Louletano + 20:52
48 Hugo Nunes RP - Boavista + 21:13
49 Txomin Juaristi Equipo Euskadi + 21:37
50 Nicolas Sessler Burgos - BH + 21:55
51 Mikel Ugarte Gamboa Guerciotti-Kiwi Atlantico + 21:55
52 Mario Gonzalez Euskadi Basque - Murias + 22:35
53 Francisco Mancebo Matrix Powertag + 22:46
54 Ivan Rovny Gazprom - RusVelo + 22:50
55 Stefano Oldani Kometa Cycling Team + 23:11
56 Samuele Rubino Kometa Cycling Team + 23:32
57 Diego Fernando Cano Coldeportes Bicicletas Strongman + 24:35
58 Denis Nekrasov Gazprom - RusVelo + 24:41
59 Joel Nicolau Caja Rural - Seguros RGA + 24:53
60 Daniel Turek Israel Cycling Academy + 25:15
61 Dennis Van Winden Israel Cycling Academy + 25:21
62 Andreas Miltiadis Guerciotti-Kiwi Atlantico + 25:27
63 Jose Neves Burgos - BH + 25:36
64 Guy Sagiv Israel Cycling Academy + 26:39
65 Sergey Chernetskiy Caja Rural - Seguros RGA + 27:01
66 Omar Mendoza Manzana - Postobon Team + 27:06
67 Antonio Soto Equipo Euskadi + 27:31
68 Yecid Arturo Sierra Manzana - Postobon Team + 28:07
69 Jorge Cubero Burgos - BH + 29:54
70 Juan Jose Amador Manzana - Postobon Team + 30:02
71 Diego Sevilla Kometa Cycling Team + 32:14
72 Dzmitry Zhyhunou Equipo Euskadi + 32:52
73 Mauricio Moreira Caja Rural - Seguros RGA + 33:05
74 Eduardo Estrada Coldeportes Bicicletas Strongman + 33:08
75 Aleksandr Smirnov Lokosphinx + 33:08
76 Juan Camacho Kometa Cycling Team + 34:34
77 Daiki Yasuhara Matrix Powertag + 35:16
78 Daniel Viegas Kometa Cycling Team + 35:42
79 William Munoz Coldeportes Bicicletas Strongman + 36:23
80 Hamish Schreurs Israel Cycling Academy + 36:23
81 Angel Sanchez W52 - FC Porto + 36:39
82 Evgeny Kobernyak Gazprom - RusVelo + 36:44
83 Anton Vorobyev Gazprom - RusVelo + 40:24
84 Hector Carretero Movistar Team + 40:33
85 Lluis Mas Movistar Team + 43:48
86 Jose Daniel Viejo Euskadi Basque - Murias + 46:16
DNF David De la Fuente Aviludo-Louletano
DNF Andre Evangelista Aviludo-Louletano
DNF Francisco Garcia Rus Aviludo-Louletano
DNF Juan Ignacio Perez Aviludo-Louletano
DNF Alvaro Cuadros Caja Rural - Seguros RGA
DNF Aristobulo Cala Coldeportes Bicicletas Strongman
DNF Ibai Azurmendi Equipo Euskadi
DNF Peio Goikoetxea Equipo Euskadi
DNF Benat Intxausti Euskadi Basque - Murias
DNF Fernando Lopes Guerciotti-Kiwi Atlantico
DNF Paulo Silva Guerciotti-Kiwi Atlantico
DNF Michel Ries Kometa Cycling Team
DNF Arseny Nikiforov Lokosphinx
DNF Kirill Svesnikov Lokosphinx
DNF Ryohei Komori Matrix Powertag
DNF Mikel Landa Movistar Team
DNF Rui Vinhas W52 - FC Porto
Information
Nations Spain
Date May 3rd-5th
CAT 2.1