Vuelta a Asturias - 2019

Stage Overall

DoB?
Pos Rider Team Time UCI
01 Carlos Quintero Manzana - Postobon Team 04:16:5114
02 Orluis Aular Matrix Powertag + 005
03 Richard Carapaz Movistar Team + 003
04 José Joaquin Rojas Movistar Team + 00
05 Krists Neilands Israel Cycling Academy + 00
06 Johnatan Cañaveral Coldeportes Bicicletas Strongman + 00
07 Vicente Garcia de Mateos Aviludo-Louletano + 00
08 Edgar Pinto W52 - FC Porto + 00
09 Aleksandr Vlasov Gazprom - RusVelo + 00
10 Jonathan Lastra Caja Rural - Seguros RGA + 00
11 Mikel Landa Movistar Team + 00
12 Mario Gonzalez Euskadi Basque - Murias + 00
13 Jhojan Garcia Manzana - Postobon Team + 00
14 Luís Gomes RP - Boavista + 00
15 Artem Nych Gazprom - RusVelo + 00
16 Luis Fernandes Aviludo-Louletano + 00
17 Garikoitz Bravo Euskadi Basque - Murias + 00
18 Angel Madrazo Burgos - BH + 00
19 Aldemar Reyes Manzana - Postobon Team + 00
20 Unai Cuadrado Equipo Euskadi + 00
21 Mikel Iturria Euskadi Basque - Murias + 00
22 Óscar Rodríguez Euskadi Basque - Murias + 00
23 Antonio Gomez de la Torre RP - Boavista + 00
24 Michel Ries Kometa Cycling Team + 00
25 Joaquim Silva W52 - FC Porto + 00
26 David Rodrigues RP - Boavista + 00
27 Mikel Bizkarra Euskadi Basque - Murias + 00
28 Aristobulo Cala Coldeportes Bicicletas Strongman + 06
29 Stefano Oldani Kometa Cycling Team + 34
30 Joel Nicolau Caja Rural - Seguros RGA + 34
31 Oscar Quiroz Coldeportes Bicicletas Strongman + 34
32 Ricardo Vilela Burgos - BH + 34
33 Rui Vinhas W52 - FC Porto + 38
34 Ricardo Mestre W52 - FC Porto + 39
35 Savva Novikov Lokosphinx + 39
36 Edwin Avila Israel Cycling Academy + 39
37 Txomin Juaristi Equipo Euskadi + 39
38 Antonio Soto Equipo Euskadi + 39
39 Isaac Cantón Kometa Cycling Team + 39
40 Ibai Azurmendi Equipo Euskadi + 39
41 Aleksey Rybalkin Gazprom - RusVelo + 39
42 Brayan Hernandez Coldeportes Bicicletas Strongman + 39
43 Ivan Rovny Gazprom - RusVelo + 44
44 Pablo Guerrero RP - Boavista + 51
45 Yecid Arturo Sierra Manzana - Postobon Team + 54
46 Hugo Nunes RP - Boavista + 01:20
47 Denis Nekrasov Gazprom - RusVelo + 01:20
48 Sondre Holst Enger Israel Cycling Academy + 01:20
49 Nicolas Saenz Manzana - Postobon Team + 01:20
50 Jose Neves Burgos - BH + 01:20
51 James Mitri Burgos - BH + 01:20
52 Afonso Silva RP - Boavista + 01:20
53 Gotzon Martin Equipo Euskadi + 01:20
54 Oscar Hernandez Aviludo-Louletano + 01:20
55 José Manuel Gutiérrez Guerciotti-Kiwi Atlantico + 01:20
56 Oscar Cabedo Burgos - BH + 01:20
57 Diego Fernando Cano Coldeportes Bicicletas Strongman + 01:20
58 Alexander Vdovin Lokosphinx + 01:20
59 Antonio Pedrero Movistar Team + 01:20
60 Jose Vicente Toribio Matrix Powertag + 01:40
61 Mikel Ugarte Gamboa Guerciotti-Kiwi Atlantico + 02:02
62 Cristian Rodriguez Caja Rural - Seguros RGA + 00
63 Andreas Miltiadis Guerciotti-Kiwi Atlantico + 02:40
64 Daiki Yasuhara Matrix Powertag + 03:08
65 Francisco Mancebo Matrix Powertag + 03:08
66 Daniel Turek Israel Cycling Academy + 03:08
67 Juan Jose Amador Manzana - Postobon Team + 03:08
68 Antonio Carvalho W52 - FC Porto + 03:08
69 Angel Sanchez W52 - FC Porto + 03:08
70 Dennis Van Winden Israel Cycling Academy + 03:08
71 Nicolas Sessler Burgos - BH + 03:08
72 Juan Ignacio Perez Aviludo-Louletano + 03:40
73 Aleksandr Smirnov Lokosphinx + 03:40
74 Omar Mendoza Manzana - Postobon Team + 04:30
75 Guy Sagiv Israel Cycling Academy + 04:32
76 Dzmitry Zhyhunou Equipo Euskadi + 04:32
77 Jorge Cubero Burgos - BH + 05:00
78 Samuele Rubino Kometa Cycling Team + 05:00
79 Juan Camacho Kometa Cycling Team + 06:14
80 Mauricio Moreira Caja Rural - Seguros RGA + 06:14
81 Jon Irisarri Caja Rural - Seguros RGA + 06:14
82 Daniel Viegas Kometa Cycling Team + 06:14
83 Diego Sevilla Kometa Cycling Team + 06:14
84 Eduardo Estrada Coldeportes Bicicletas Strongman + 06:14
85 William Munoz Coldeportes Bicicletas Strongman + 06:14
86 Evgeny Kobernyak Gazprom - RusVelo + 06:14
87 Sergey Chernetskiy Caja Rural - Seguros RGA + 06:14
88 Hamish Schreurs Israel Cycling Academy + 06:14
89 Anton Vorobyev Gazprom - RusVelo + 08:30
90 Arseny Nikiforov Lokosphinx + 11:57
91 Benat Intxausti Euskadi Basque - Murias + 12:01
92 Fernando Lopes Guerciotti-Kiwi Atlantico + 13:39
93 Andre Evangelista Aviludo-Louletano + 13:39
94 Peio Goikoetxea Equipo Euskadi + 13:39
95 Francisco Garcia Rus Aviludo-Louletano + 13:39
96 Alvaro Cuadros Caja Rural - Seguros RGA + 13:39
97 Paulo Silva Guerciotti-Kiwi Atlantico + 13:39
98 Ryohei Komori Matrix Powertag + 13:39
99 Lluis Mas Movistar Team + 13:39
100 Hector Carretero Movistar Team + 13:39
101 Daniel Viejo Euskadi Basque - Murias + 13:39
DNS David De la Fuente Aviludo-Louletano
DNF Kirill Svesnikov Lokosphinx
Pos Rider Team Time
01 Carlos Quintero Manzana - Postobon Team 04:16:41
02 Orluis Aular Matrix Powertag + 04
03 Richard Carapaz Movistar Team + 06
04 José Joaquin Rojas Movistar Team + 08
05 Mario Gonzalez Euskadi Basque - Murias + 09
06 Krists Neilands Israel Cycling Academy + 10
07 Johnatan Cañaveral Coldeportes Bicicletas Strongman + 10
08 Vicente Garcia de Mateos Aviludo-Louletano + 10
09 Edgar Pinto W52 - FC Porto + 10
10 Aleksandr Vlasov Gazprom - RusVelo + 10
11 Jonathan Lastra Caja Rural - Seguros RGA + 10
12 Mikel Landa Movistar Team + 10
13 Jhojan Garcia Manzana - Postobon Team + 10
14 Luís Gomes RP - Boavista + 10
15 Artem Nych Gazprom - RusVelo + 10
16 Luis Fernandes Aviludo-Louletano + 10
17 Garikoitz Bravo Euskadi Basque - Murias + 10
18 Angel Madrazo Burgos - BH + 10
19 Aldemar Reyes Manzana - Postobon Team + 10
20 Unai Cuadrado Equipo Euskadi + 10
21 Mikel Iturria Euskadi Basque - Murias + 10
22 Óscar Rodríguez Euskadi Basque - Murias + 10
23 Antonio Gomez de la Torre RP - Boavista + 10
24 Michel Ries Kometa Cycling Team + 10
25 Joaquim Silva W52 - FC Porto + 10
26 David Rodrigues RP - Boavista + 10
27 Mikel Bizkarra Euskadi Basque - Murias + 10
28 Cristian Rodriguez Caja Rural - Seguros RGA + 10
29 Aristobulo Cala Coldeportes Bicicletas Strongman + 16
30 Stefano Oldani Kometa Cycling Team + 44
31 Joel Nicolau Caja Rural - Seguros RGA + 44
32 Oscar Quiroz Coldeportes Bicicletas Strongman + 44
33 Ricardo Vilela Burgos - BH + 44
34 Rui Vinhas W52 - FC Porto + 48
35 Ricardo Mestre W52 - FC Porto + 49
36 Savva Novikov Lokosphinx + 49
37 Edwin Avila Israel Cycling Academy + 49
38 Txomin Juaristi Equipo Euskadi + 49
39 Antonio Soto Equipo Euskadi + 49
40 Isaac Cantón Kometa Cycling Team + 49
41 Ibai Azurmendi Equipo Euskadi + 49
42 Aleksey Rybalkin Gazprom - RusVelo + 49
43 Brayan Hernandez Coldeportes Bicicletas Strongman + 49
44 Ivan Rovny Gazprom - RusVelo + 54
45 Pablo Guerrero RP - Boavista + 01:01
46 Yecid Arturo Sierra Manzana - Postobon Team + 01:04
47 Hugo Nunes RP - Boavista + 01:30
48 Denis Nekrasov Gazprom - RusVelo + 01:30
49 Sondre Holst Enger Israel Cycling Academy + 01:30
50 Nicolas Saenz Manzana - Postobon Team + 01:30
51 Jose Neves Burgos - BH + 01:30
52 James Mitri Burgos - BH + 01:30
53 Afonso Silva RP - Boavista + 01:30
54 Gotzon Martin Equipo Euskadi + 01:30
55 Oscar Hernandez Aviludo-Louletano + 01:30
56 José Manuel Gutiérrez Guerciotti-Kiwi Atlantico + 01:30
57 Oscar Cabedo Burgos - BH + 01:30
58 Diego Fernando Cano Coldeportes Bicicletas Strongman + 01:30
59 Alexander Vdovin Lokosphinx + 01:30
60 Antonio Pedrero Movistar Team + 01:30
61 Jose Vicente Toribio Matrix Powertag + 01:50
62 Mikel Ugarte Gamboa Guerciotti-Kiwi Atlantico + 02:12
63 Andreas Miltiadis Guerciotti-Kiwi Atlantico + 02:50
64 Francisco Mancebo Matrix Powertag + 03:09
65 Daniel Turek Israel Cycling Academy + 03:12
66 Daiki Yasuhara Matrix Powertag + 03:18
67 Juan Jose Amador Manzana - Postobon Team + 03:18
68 Antonio Carvalho W52 - FC Porto + 03:18
69 Angel Sanchez W52 - FC Porto + 03:18
70 Dennis Van Winden Israel Cycling Academy + 03:18
71 Nicolas Sessler Burgos - BH + 03:18
72 Juan Ignacio Perez Aviludo-Louletano + 03:50
73 Aleksandr Smirnov Lokosphinx + 03:50
74 Omar Mendoza Manzana - Postobon Team + 04:40
75 Guy Sagiv Israel Cycling Academy + 04:42
76 Dzmitry Zhyhunou Equipo Euskadi + 04:42
77 Jorge Cubero Burgos - BH + 05:10
78 Samuele Rubino Kometa Cycling Team + 05:10
79 Juan Camacho Kometa Cycling Team + 06:24
80 Mauricio Moreira Caja Rural - Seguros RGA + 06:24
81 Jon Irisarri Caja Rural - Seguros RGA + 06:24
82 Daniel Viegas Kometa Cycling Team + 06:24
83 Diego Sevilla Kometa Cycling Team + 06:24
84 Eduardo Estrada Coldeportes Bicicletas Strongman + 06:24
85 William Munoz Coldeportes Bicicletas Strongman + 06:24
86 Evgeny Kobernyak Gazprom - RusVelo + 06:24
87 Sergey Chernetskiy Caja Rural - Seguros RGA + 06:24
88 Hamish Schreurs Israel Cycling Academy + 06:24
89 Anton Vorobyev Gazprom - RusVelo + 08:40
90 Arseny Nikiforov Lokosphinx + 12:07
91 Benat Intxausti Euskadi Basque - Murias + 12:11
92 Fernando Lopes Guerciotti-Kiwi Atlantico + 13:49
93 Andre Evangelista Aviludo-Louletano + 13:49
94 Peio Goikoetxea Equipo Euskadi + 13:49
95 Francisco Garcia Rus Aviludo-Louletano + 13:49
96 Alvaro Cuadros Caja Rural - Seguros RGA + 13:49
97 Paulo Silva Guerciotti-Kiwi Atlantico + 13:49
98 Ryohei Komori Matrix Powertag + 13:49
99 Lluis Mas Movistar Team + 13:49
100 Hector Carretero Movistar Team + 13:49
101 Daniel Viejo Euskadi Basque - Murias + 13:49
Information
Nation Spain
Date 3rd May
Where Oviedo -> Pola de Lena
What 1st stage
Distance 179.2 km
Leader C.Quintero
Points C.Quintero
Mountain D.Turek
Sprint F.Mancebo
Other
Embed Results