Right now | Confirmed transfers | Cyclo-cross | World Championship | Vuelta | Uno-X Dev Weekend

2019 Vuelta Asturias Julio Alvarez Mendo

Race mainpage Info Results Stages Startlist Stats Comments

General Points Mountain Sprint

Results FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time FC UCI
01 Richard Carapaz 1993 Movistar Team 11:34:16100125
02 Krists Neilands 1994 Israel Cycling Academy + 02:008085
03 Aleksander Vlasov 1996 Gazprom - RusVelo + 02:046070
04 Edgar Pinto 1985 W52 - FC Porto + 02:435060
05 Vicente Garcia de Mateos 1988 Aviludo-Louletano + 02:484550
06 David Rodrigues 1991 RP - Boavista + 02:494040
07 Jonathan Lastra 1993 Caja Rural - Seguros RGA + 02:533635
08 Mikel Bizkarra 1989 Euskadi Basque - Murias + 02:573230
09 Artem Nych 1995 Gazprom - RusVelo + 03:262925
10 Jhojan Garcia 1998 Manzana - Postobon Team + 03:512620
11 Oscar Rodriguez 1995 Euskadi Basque - Murias + 04:292415
12 Joaquim Silva 1992 W52 - FC Porto + 04:292210
13 Angel Madrazo 1988 Burgos - BH + 04:45205
14 Luis Fernandes 1987 Aviludo-Louletano + 04:46185
15 Garikoitz Bravo 1989 Euskadi Basque - Murias + 04:46165
16 Unai Cuadrado Ruiz de Gauna 1997 Equipo Euskadi + 04:46153
17 Antonio Gomez de la Torre 1995 RP - Boavista + 04:46143
18 Cristian Rodriguez 1995 Caja Rural - Seguros RGA + 05:07133
19 Aleksey Rybalkin 1993 Gazprom - RusVelo + 05:08123
20 Oscar Quiroz 1994 Coldeportes Bicicletas Strongman + 05:18113
21 José Joaquin Rojas 1985 Movistar Team + 05:30103
22 Johnatan Cañaveral 1996 Coldeportes Bicicletas Strongman + 05:3293
23 Pablo Guerrero 1992 RP - Boavista + 05:3783
24 Antonio Pedrero 1991 Movistar Team + 05:3773
25 Luis Gomes 1994 RP - Boavista + 06:1063
26 Aldemar Reyes 1995 Manzana - Postobon Team + 07:095
27 Gotzon Martin Sanz 1996 Equipo Euskadi + 08:014
28 Carlos Quintero 1986 Manzana - Postobon Team + 08:053
29 Alexander Vdovin 1993 Lokosphinx + 08:242
30 Oscar Cabedo Cardá 1994 Burgos - BH + 09:231
31 Savva Novikov 1999 Lokosphinx + 10:08
32 Orluis Aular 1996 Matrix Powertag + 10:15
33 Edwin Avila 1989 Israel Cycling Academy + 11:11
34 Jose Vicente Toribio 1985 Matrix Powertag + 13:10
35 Ricardo Vilela 1987 Burgos - BH + 13:12
36 Mikel Iturria 1992 Euskadi Basque - Murias + 13:39
37 Sondre Holst Enger 1993 Israel Cycling Academy + 13:44
38 James Mitri 1999 Burgos - BH + 14:10
39 Afonso Silva 2000 RP - Boavista + 14:10
40 Isaac Cantón Serrano 1996 Kometa Cycling Team + 15:00
41 Ricardo Mestre 1983 W52 - FC Porto + 15:48
42 Antonio Carvalho 1989 W52 - FC Porto + 17:23
43 Nicolas Saenz Ballesteros 1997 Manzana - Postobon Team + 17:55
44 Jose Gutiérrez Revuelta 1988 Guerciotti-Kiwi Atlantico + 18:52
45 Jon Irisarri Rincon 1995 Caja Rural - Seguros RGA + 18:52
46 Brayan Hernandez 1997 Coldeportes Bicicletas Strongman + 20:11
47 Oscar Hernandez Martinez 1992 Aviludo-Louletano + 20:52
48 Hugo Nunes 1996 RP - Boavista + 21:13
49 Txomin Juaristi Arrieta 1995 Equipo Euskadi + 21:37
50 Nicolas Sessler 1994 Burgos - BH + 21:55
51 Mikel Ugarte Gamboa 1982 Guerciotti-Kiwi Atlantico + 21:55
52 Mario Gonzalez 1992 Euskadi Basque - Murias + 22:35
53 Francisco Mancebo 1976 Matrix Powertag + 22:46
54 Ivan Rovny 1987 Gazprom - RusVelo + 22:50
55 Stefano Oldani 1998 Kometa Cycling Team + 23:11
56 Samuele Rubino 2000 Kometa Cycling Team + 23:32
57 Diego Fernando Cano 1994 Coldeportes Bicicletas Strongman + 24:35
58 Denis Nekrasov 1997 Gazprom - RusVelo + 24:41
59 Joel Nicolau Beltran 1997 Caja Rural - Seguros RGA + 24:53
60 Daniel Turek 1993 Israel Cycling Academy + 25:15
61 Dennis Van Winden 1987 Israel Cycling Academy + 25:21
62 Andreas Miltiadis 1996 Guerciotti-Kiwi Atlantico + 25:27
63 Jose Fernandes 1995 Burgos - BH + 25:36
64 Guy Sagiv 1994 Israel Cycling Academy + 26:39
65 Sergey Chernetski 1990 Caja Rural - Seguros RGA + 27:01
66 Omar Mendoza 1989 Manzana - Postobon Team + 27:06
67 Antonio Jesus Soto Guirao 1994 Equipo Euskadi + 27:31
68 Yecid Arturo Sierra 1994 Manzana - Postobon Team + 28:07
69 Jorge Cubero Galvez 1992 Burgos - BH + 29:54
70 Juan Jose Amador 1998 Manzana - Postobon Team + 30:02
71 Diego Pablo Sevilla 1996 Kometa Cycling Team + 32:14
72 Dzmitry Zhyhunou 1996 Equipo Euskadi + 32:52
73 Mauricio Moreira 1995 Caja Rural - Seguros RGA + 33:05
74 Eduardo Estrada 1995 Coldeportes Bicicletas Strongman + 33:08
75 Aleksandr Smirnov 1998 Lokosphinx + 33:08
76 Juan Camacho 1995 Kometa Cycling Team + 34:34
77 Daiki Yasuhara 1991 Matrix Powertag + 35:16
78 Daniel Viegas 1998 Kometa Cycling Team + 35:42
79 William Munoz 1994 Coldeportes Bicicletas Strongman + 36:23
80 Hamish Schreurs 1994 Israel Cycling Academy + 36:23
81 Angel Sanchez Rebollido 1993 W52 - FC Porto + 36:39
82 Evgeny Kobernyak 1995 Gazprom - RusVelo + 36:44
83 Anton Vorobyev 1990 Gazprom - RusVelo + 40:24
84 Hector Carretero 1995 Movistar Team + 40:33
85 Lluis Mas 1989 Movistar Team + 43:48
86 Jose Daniel Viejo 1997 Euskadi Basque - Murias + 46:16
DNF David de la Fuente 1981 Aviludo-Louletano
DNF Andre Evangelista 1996 Aviludo-Louletano
DNF Francisco Garcia Rus 1992 Aviludo-Louletano
DNF Juan Ignacio Perez 1990 Aviludo-Louletano
DNF Alvaro Cuadros 1995 Caja Rural - Seguros RGA
DNF Aristobulo Cala 1990 Coldeportes Bicicletas Strongman
DNF Ibai Azurmendi 1996 Equipo Euskadi
DNF Peio Goikoetxea Goiogana 1992 Equipo Euskadi
DNF Benat Intxausti 1986 Euskadi Basque - Murias
DNF Fernando Lopes González 1993 Guerciotti-Kiwi Atlantico
DNF Paulo Silva 1995 Guerciotti-Kiwi Atlantico
DNF Michel Ries 1998 Kometa Cycling Team
DNF Arseny Nikiforov 1998 Lokosphinx
DNF Kirill Svesnikov 1992 Lokosphinx
DNF Ryohei Komori 1988 Matrix Powertag
DNF Mikel Landa 1989 Movistar Team
DNF Rui Vinhas 1986 W52 - FC Porto