Vuelta a Asturias - 2018

Stage Overall

DoB?
Pos Rider Team Time UCI
01 Ricardo Mestre W52 - FC Porto 02:40:4214
02 Alexander Evtushenko Lokosphinx + 095
03 Benjamin Prades Team Ukyo + 343
04 Ruben Fernandez Movistar Team + 34
05 Nathan Earle Israel Cycling Academy + 34
06 Cesar Fonte W52 - FC Porto + 34
07 Eduard Prades Euskadi - Murias + 34
08 Richard Carapaz Movistar Team + 34
09 Luís Gomes RP - Boavista + 34
10 Jonathan Caicedo Medellin - Inder + 34
11 Sergio Pardilla Caja Rural - Seguros RGA + 34
12 Joaquim Silva Caja Rural - Seguros RGA + 34
13 Robinson Chalapud Medellin - Inder + 34
14 Oscar Quiroz Bicicletas Strongman + 34
15 Mikel Bizkarra Euskadi - Murias + 34
16 Antonio Pedrero Movistar Team + 41
17 Alexander Vdovin Lokosphinx + 01:14
18 Rui Vinhas W52 - FC Porto + 01:14
19 German Chaves Coldeportes - Zenu-Sello Rojo + 01:15
20 Cesar Paredes Medellin - Inder + 01:15
21 Hernan Aguirre Manzana - Postobon Team + 01:15
22 Jose Neves W52 - FC Porto + 01:15
23 Sergio Higuita Manzana - Postobon Team + 01:15
24 Jhojan Garcia Manzana - Postobon Team + 01:15
25 Johnatan Cañaveral Bicicletas Strongman + 01:15
26 Oscar Cabedo Burgos - BH + 01:15
27 Jose Manuel Diaz Israel Cycling Academy + 01:15
28 Garikoitz Bravo Euskadi - Murias + 01:15
29 Cristhian Montoya Medellin - Inder + 01:15
30 Domingos Gonçalves RP - Boavista + 01:19
31 Ibai Azurmendi Team Euskadi + 01:37
32 Jordi Simon Burgos - BH + 01:37
33 Gotzon Martin Team Euskadi + 02:02
34 Miguel Angel Rubiano Coldeportes - Zenu-Sello Rojo + 02:02
35 João Benta RP - Boavista + 02:02
36 Juan Antonio Lopez-Cozar Team Euskadi + 02:02
37 Steven Calderon Bicicletas Strongman + 02:02
38 Hernando Bohorquez Manzana - Postobon Team + 02:02
39 Dmitry Sokolov Lokosphinx + 02:02
40 David De la Fuente Aviludo-Louletano + 02:02
41 Aristobulo Cala Bicicletas Strongman + 02:18
42 Omar Mendoza Medellin - Inder + 02:52
43 Marc De Maar Team Ukyo + 02:54
44 Edwin Avila Israel Cycling Academy + 02:54
45 Artem Samolenkov Lokosphinx + 02:54
46 Antonio Molina Caja Rural - Seguros RGA + 02:54
47 Juan Pablo Villegas Manzana - Postobon Team + 02:54
48 Robigzon Oyola Medellin - Inder + 02:54
49 Luis Felipe Laverde Coldeportes - Zenu-Sello Rojo + 02:54
50 Cristian Rodriguez Caja Rural - Seguros RGA + 03:03
51 Igor Merino Burgos - BH + 03:03
52 Julio Alexis Camacho Coldeportes - Zenu-Sello Rojo + 03:49
53 Óscar Pelegrí RP - Boavista + 03:59
54 Awet Gebremedhin Israel Cycling Academy + 03:59
55 Joao Rodrigues W52 - FC Porto + 03:59
56 Daniel Turek Israel Cycling Academy + 03:59
57 Vicente Garcia de Mateos Aviludo-Louletano + 03:59
58 Marc Buades Ferriol Team Euskadi + 04:20
59 Oscar Hernandez Aviludo-Louletano + 04:20
60 Victor De La Parte Movistar Team + 06:06
61 Filipe Cardoso RP - Boavista + 06:06
62 Victor Alejandro Ocampo Bicicletas Strongman + 06:06
63 Jorge Cubero Burgos - BH + 06:06
64 Johan Colon Coldeportes - Zenu-Sello Rojo + 06:06
65 Fabio Duarte Manzana - Postobon Team + 06:06
66 Fernando Orjuela Manzana - Postobon Team + 06:06
67 Eduardo Estrada Bicicletas Strongman + 06:06
68 Carlos Barbero Movistar Team + 08:10
69 Alex Aranburu Caja Rural - Seguros RGA + 08:21
70 Raymond Kreder Team Ukyo + 08:21
71 Jon Ander Insausti Team Euskadi + 08:21
72 Txomin Juaristi Team Euskadi + 08:21
73 Fernando Barceló Euskadi - Murias + 08:21
74 Egoitz Fernandez Team Euskadi + 08:21
75 Alex Cano Coldeportes - Zenu-Sello Rojo + 08:21
76 David Rodrigues RP - Boavista + 08:21
77 Weimar Roldan Medellin - Inder + 08:21
78 Dmitriy Strakhov Lokosphinx + 08:21
79 Óscar Rodríguez Euskadi - Murias + 09:50
80 Jaime Castrillo Movistar Team + 09:50
81 Mikel Aristi Euskadi - Murias + 09:50
82 Sergio Rodriguez Reche Euskadi - Murias + 09:50
83 Juan Ignacio Perez Aviludo-Louletano + 09:50
84 Josu Zabala Caja Rural - Seguros RGA + 09:50
85 Andres Camilo Pedroza Bicicletas Strongman + 09:50
86 Luis Lemus Israel Cycling Academy + 09:50
87 Aviv Yechezkel Israel Cycling Academy + 09:50
88 Rodrigo Araque Team Ukyo + 09:50
89 James Mitri Burgos - BH + 10:17
90 Nicolas Sessler Burgos - BH + 10:17
91 Nuno Bico Movistar Team + 10:17
92 Francisco Moreira RP - Boavista + 14:37
93 Marcio Barbosa Aviludo-Louletano + 17:03
94 Luis Fernandes Aviludo-Louletano + 17:03
DNF Andre Evangelista Aviludo-Louletano
Pos Rider Team Time
01 - Richard Carapaz Movistar Team 11:22:26
02 - Jonathan Caicedo Medellin - Inder + 40
03 7 Ricardo Mestre W52 - FC Porto + 59
04 1 Robinson Chalapud Medellin - Inder + 01:00
05 1 Ruben Fernandez Movistar Team + 01:05
06 1 Nathan Earle Israel Cycling Academy + 01:17
07 1 Sergio Pardilla Caja Rural - Seguros RGA + 01:35
08 2 Antonio Pedrero Movistar Team + 01:37
09 - Joaquim Silva Caja Rural - Seguros RGA + 01:44
10 2 Cesar Fonte W52 - FC Porto + 02:00
11 2 Mikel Bizkarra Euskadi - Murias + 02:10
12 2 Eduard Prades Euskadi - Murias + 02:29
13 2 Rui Vinhas W52 - FC Porto + 02:37
14 10 Oscar Quiroz Bicicletas Strongman + 03:27
15 3 Cesar Paredes Medellin - Inder + 03:32
16 1 Jose Manuel Diaz Israel Cycling Academy + 03:32
17 2 Jhojan Garcia Manzana - Postobon Team + 03:38
18 3 Ibai Azurmendi Team Euskadi + 03:45
19 2 Oscar Cabedo Burgos - BH + 03:53
20 7 Alexander Evtushenko Lokosphinx + 03:54
21 2 Domingos Gonçalves RP - Boavista + 04:08
22 6 Miguel Angel Rubiano Coldeportes - Zenu-Sello Rojo + 04:17
23 3 Hernando Bohorquez Manzana - Postobon Team + 04:37
24 1 Garikoitz Bravo Euskadi - Murias + 05:01
25 1 Alexander Vdovin Lokosphinx + 05:04
26 8 Luís Gomes RP - Boavista + 05:32
27 4 Johnatan Cañaveral Bicicletas Strongman + 05:56
28 1 Dmitry Sokolov Lokosphinx + 06:03
29 4 Sergio Higuita Manzana - Postobon Team + 06:04
30 10 Benjamin Prades Team Ukyo + 06:34
31 1 João Benta RP - Boavista + 06:34
32 3 Jordi Simon Burgos - BH + 06:41
33 4 Cristhian Montoya Medellin - Inder + 06:42
34 2 Igor Merino Burgos - BH + 07:47
35 7 Julio Alexis Camacho Coldeportes - Zenu-Sello Rojo + 07:49
36 2 Gotzon Martin Team Euskadi + 07:57
37 2 Marc De Maar Team Ukyo + 08:56
38 3 Robigzon Oyola Medellin - Inder + 09:11
39 32 Dmitriy Strakhov Lokosphinx + 09:21
40 6 German Chaves Coldeportes - Zenu-Sello Rojo + 09:45
41 2 Juan Antonio Lopez-Cozar Team Euskadi + 09:45
42 - Aristobulo Cala Bicicletas Strongman + 09:53
43 21 Alex Aranburu Caja Rural - Seguros RGA + 11:00
44 - Daniel Turek Israel Cycling Academy + 12:17
45 6 Jose Neves W52 - FC Porto + 12:25
46 2 Artem Samolenkov Lokosphinx + 12:49
47 5 Steven Calderon Bicicletas Strongman + 13:26
48 12 David Rodrigues RP - Boavista + 13:29
49 1 Antonio Molina Caja Rural - Seguros RGA + 13:57
50 5 Juan Pablo Villegas Manzana - Postobon Team + 15:26
51 5 Cristian Rodriguez Caja Rural - Seguros RGA + 15:35
52 2 Joao Rodrigues W52 - FC Porto + 16:23
53 6 Txomin Juaristi Team Euskadi + 17:01
54 9 David De la Fuente Aviludo-Louletano + 17:09
55 11 Edwin Avila Israel Cycling Academy + 18:40
56 3 Fernando Barceló Euskadi - Murias + 19:57
57 2 Victor De La Parte Movistar Team + 20:08
58 9 Josu Zabala Caja Rural - Seguros RGA + 20:49
59 13 Luis Felipe Laverde Coldeportes - Zenu-Sello Rojo + 20:56
60 8 Oscar Hernandez Aviludo-Louletano + 20:57
61 4 Egoitz Fernandez Team Euskadi + 21:06
62 7 Marc Buades Ferriol Team Euskadi + 21:35
63 2 Fabio Duarte Manzana - Postobon Team + 21:36
64 13 Omar Mendoza Medellin - Inder + 21:42
65 19 Hernan Aguirre Manzana - Postobon Team + 22:18
66 7 Awet Gebremedhin Israel Cycling Academy + 22:24
67 9 Vicente Garcia de Mateos Aviludo-Louletano + 22:45
68 6 Carlos Barbero Movistar Team + 22:54
69 11 Nicolas Sessler Burgos - BH + 23:16
70 9 Alex Cano Coldeportes - Zenu-Sello Rojo + 23:21
71 7 Weimar Roldan Medellin - Inder + 23:29
72 1 Jorge Cubero Burgos - BH + 23:33
73 12 Óscar Pelegrí RP - Boavista + 25:05
74 29 Luis Fernandes Aviludo-Louletano + 25:32
75 5 Jon Ander Insausti Team Euskadi + 25:36
76 9 Rodrigo Araque Team Ukyo + 25:41
77 1 Johan Colon Coldeportes - Zenu-Sello Rojo + 25:50
78 4 Raymond Kreder Team Ukyo + 27:01
79 7 Eduardo Estrada Bicicletas Strongman + 27:48
80 5 Nuno Bico Movistar Team + 29:03
81 8 Victor Alejandro Ocampo Bicicletas Strongman + 29:12
82 8 Filipe Cardoso RP - Boavista + 29:56
83 4 James Mitri Burgos - BH + 30:10
84 2 Óscar Rodríguez Euskadi - Murias + 30:46
85 5 Jaime Castrillo Movistar Team + 30:47
86 5 Mikel Aristi Euskadi - Murias + 30:47
87 4 Sergio Rodriguez Reche Euskadi - Murias + 30:47
88 28 Marcio Barbosa Aviludo-Louletano + 31:04
89 3 Fernando Orjuela Manzana - Postobon Team + 31:04
90 3 Andres Camilo Pedroza Bicicletas Strongman + 32:06
91 3 Juan Ignacio Perez Aviludo-Louletano + 32:34
92 1 Luis Lemus Israel Cycling Academy + 35:51
93 1 Aviv Yechezkel Israel Cycling Academy + 35:51
94 3 Francisco Moreira RP - Boavista + 38:27
Information
Nation Spain
Date 29th April
Where Cangas del Narcea -> Oviedo
What 3rd stage
Distance 118 km
Leader R.Carapaz
Points J.Caicedo
Mountain F.Orjuela
Sprint J.Rodrigues
Other
Embed Results