Vuelta a Asturias - 2018

Stage GC

DoB?
Embed Results
Pos Rider Team Time UCI
01 Carapaz Richard Movistar Team 04:24:1414
02 Caicedo Jonathan Medellin - Inder + 425
03 Fernandez Ruben Movistar Team + 503
04 Chalapud Robinson Medellin - Inder + 50
05 Pedrero Antonio Movistar Team + 01:05
06 Earle Nathan Israel Cycling Academy + 01:07
07 Pardilla Sergio Caja Rural - Seguros RGA + 01:25
08 Mestre Ricardo W52 - FC Porto + 01:34
09 Silva Joaquim Caja Rural - Seguros RGA + 01:34
10 Strakhov Dmitriy Lokosphinx + 01:34
11 Evtushenko Alexander Lokosphinx + 01:47
12 Vinhas Rui W52 - FC Porto + 01:47
13 Fonte Cesar W52 - FC Porto + 01:50
14 Bizkarra Mikel Euskadi - Murias + 02:00
15 Prades Eduard Euskadi - Murias + 02:19
16 Diaz Jose Manuel Israel Cycling Academy + 02:32
17 Juaristi Txomin Team Euskadi + 02:32
18 Azurmendi Ibai Team Euskadi + 02:32
19 Paredes Nicolas Medellin - Inder + 02:32
20 Rubiano Miguel Angel Coldeportes - Zenu-Sello Rojo + 02:32
21 Cabedo Oscar Burgos - BH + 02:32
22 Garcia Jhojan Manzana - Postobon Team + 02:47
23 Aranburu Alex Caja Rural - Seguros RGA + 02:54
24 Bohorquez Hernando Manzana - Postobon Team + 02:54
25 Quiroz Oscar Bicicletas Strongman + 03:04
26 Gonçalves Domingos RP - Boavista + 03:13
27 Vdovin Alexander Lokosphinx + 03:31
28 Camacho Julio Alexis Coldeportes - Zenu-Sello Rojo + 03:41
29 Bravo Garikoitz Euskadi - Murias + 03:41
30 Gomes Luís RP - Boavista + 04:13
31 Benta João RP - Boavista + 04:13
32 Sokolov Dmitry Lokosphinx + 04:16
33 Merino Igor Burgos - BH + 04:42
34 Zabala Josu Caja Rural - Seguros RGA + 04:53
35 Cañaveral Johnatan Bicicletas Strongman + 04:56
36 Martin Gotzon Team Euskadi + 04:58
37 Simon Jordi Burgos - BH + 05:06
38 Rodrigues David RP - Boavista + 05:06
39 Higuita Sergio Manzana - Postobon Team + 05:17
40 De Maar Marc Team Ukyo + 05:43
41 Montoya Cristhian Medellin - Inder + 05:51
42 Oyola Robigzon Medellin - Inder + 06:15
43 Prades Benjami Team Ukyo + 06:28
44 Lopez-Cozar Juan Antonio Team Euskadi + 06:46
45 Sessler Nicolas Burgos - BH + 06:54
46 Turek Daniel Israel Cycling Academy + 07:05
47 Cala Aristobulo Bicicletas Strongman + 07:44
48 Fernandes Luis Aviludo-Louletano + 08:10
49 Samolenkov Artem Lokosphinx + 08:42
50 Chaves German Coldeportes - Zenu-Sello Rojo + 08:42
51 Barceló Fernando Euskadi - Murias + 09:48
52 De La Parte Victor Movistar Team + 10:05
53 Barbosa Marcio Aviludo-Louletano + 10:05
54 Neves Jose W52 - FC Porto + 10:25
55 Calderon Steven Bicicletas Strongman + 10:27
56 Molina Antonio Caja Rural - Seguros RGA + 10:44
57 Villegas Juan Pablo Manzana - Postobon Team + 10:44
58 Rodriguez Cristian Caja Rural - Seguros RGA + 10:44
59 Rodrigues Joao W52 - FC Porto + 10:44
60 Fernandez Egoitz Team Euskadi + 11:11
61 Araque Rodrigo Team Ukyo + 12:50
62 Buades Ferriol Marc Team Euskadi + 13:18
63 Insausti Jon Ander Team Euskadi + 13:18
64 Cubero Jorge Burgos - BH + 13:30
65 Roldan Weimar Medellin - Inder + 13:55
66 Barbero Carlos Movistar Team + 14:49
67 Castrillo Jaime Movistar Team + 14:49
68 Hernandez Oscar Aviludo-Louletano + 14:49
69 De la Fuente David Aviludo-Louletano + 14:49
70 Avila Edwin Israel Cycling Academy + 14:49
71 Aristi Mikel Euskadi - Murias + 14:49
72 Rodriguez Reche Sergio Euskadi - Murias + 14:49
73 Bico Nuno Movistar Team + 14:49
74 Duarte Fabio Manzana - Postobon Team + 14:49
75 Rodríguez Óscar Euskadi - Murias + 14:49
76 Cano Alex Coldeportes - Zenu-Sello Rojo + 14:49
77 Garcia de Mateos Vicente Aviludo-Louletano + 14:49
78 Kreder Raymond Team Ukyo + 15:39
79 Gebremedhin Awet Israel Cycling Academy + 16:01
80 Laverde Luis Coldeportes - Zenu-Sello Rojo + 18:00
81 Mitri James Burgos - BH + 18:20
82 Estrada Eduardo Bicicletas Strongman + 18:52
83 Orjuela Fernando Manzana - Postobon Team + 18:52
84 Mendoza Omar Medellin - Inder + 18:52
85 Ocampo Victor Bicicletas Strongman + 18:52
86 Lemus Luis Israel Cycling Academy + 19:53
87 Cardoso Filipe RP - Boavista + 19:53
88 Pelegrí Óscar RP - Boavista + 19:53
89 Moreira Francisco RP - Boavista + 19:53
90 Yechezkel Aviv Israel Cycling Academy + 19:53
91 Colon Johan Coldeportes - Zenu-Sello Rojo + 19:59
92 Pedroza Andres Camilo Bicicletas Strongman + 20:22
93 Aguirre Hernan Manzana - Postobon Team + 20:50
94 Perez Juan Ignacio Aviludo-Louletano + 20:56
95 Evangelista Andre Aviludo-Louletano + 21:24
DNF Lastra Jonathan Caja Rural - Seguros RGA
DNF Pujol Oscar Team Ukyo
DNF Ferreira Tiago W52 - FC Porto
DNF Svesnikov Kirill Lokosphinx
DNF Mamykin Matvei Burgos - BH
DNF Sanchez Angel W52 - FC Porto
Pos Rider Team Time
1 4 Carapaz Richard Movistar Team 08:41:10
2 - Caicedo Jonathan Medellin - Inder + 40
3 12 Chalapud Robinson Medellin - Inder + 01:00
4 23 Fernandez Ruben Movistar Team + 01:05
5 1 Earle Nathan Israel Cycling Academy + 01:17
6 26 Pedrero Antonio Movistar Team + 01:30
7 6 Strakhov Dmitriy Lokosphinx + 01:34
8 2 Pardilla Sergio Caja Rural - Seguros RGA + 01:35
9 5 Silva Joaquim Caja Rural - Seguros RGA + 01:44
10 6 Mestre Ricardo W52 - FC Porto + 01:44
11 - Vinhas Rui W52 - FC Porto + 01:57
12 4 Fonte Cesar W52 - FC Porto + 02:00
13 1 Bizkarra Mikel Euskadi - Murias + 02:10
14 10 Prades Eduard Euskadi - Murias + 02:29
15 3 Azurmendi Ibai Team Euskadi + 02:42
16 12 Rubiano Miguel Angel Coldeportes - Zenu-Sello Rojo + 02:49
17 4 Diaz Jose Manuel Israel Cycling Academy + 02:51
18 2 Paredes Nicolas Medellin - Inder + 02:51
19 6 Garcia Jhojan Manzana - Postobon Team + 02:57
20 1 Bohorquez Hernando Manzana - Postobon Team + 03:09
21 21 Cabedo Oscar Burgos - BH + 03:12
22 4 Aranburu Alex Caja Rural - Seguros RGA + 03:13
23 14 Gonçalves Domingos RP - Boavista + 03:23
24 7 Quiroz Oscar Bicicletas Strongman + 03:29
25 2 Bravo Garikoitz Euskadi - Murias + 04:20
26 21 Vdovin Alexander Lokosphinx + 04:24
27 46 Evtushenko Alexander Lokosphinx + 04:28
28 22 Camacho Julio Alexis Coldeportes - Zenu-Sello Rojo + 04:34
29 4 Sokolov Dmitry Lokosphinx + 04:35
30 16 Benta João RP - Boavista + 05:06
31 7 Cañaveral Johnatan Bicicletas Strongman + 05:15
32 8 Merino Igor Burgos - BH + 05:18
33 30 Higuita Sergio Manzana - Postobon Team + 05:23
34 18 Gomes Luís RP - Boavista + 05:32
35 - Simon Jordi Burgos - BH + 05:38
36 3 Rodrigues David RP - Boavista + 05:42
37 20 Montoya Cristhian Medellin - Inder + 06:01
38 18 Martin Gotzon Team Euskadi + 06:29
39 5 De Maar Marc Team Ukyo + 06:36
40 33 Prades Benjami Team Ukyo + 06:38
41 4 Oyola Robigzon Medellin - Inder + 06:51
42 12 Cala Aristobulo Bicicletas Strongman + 08:09
43 14 Lopez-Cozar Juan Antonio Team Euskadi + 08:17
44 17 Turek Daniel Israel Cycling Academy + 08:52
45 3 Fernandes Luis Aviludo-Louletano + 09:03
46 17 Chaves German Coldeportes - Zenu-Sello Rojo + 09:04
47 45 Juaristi Txomin Team Euskadi + 09:14
48 11 Samolenkov Artem Lokosphinx + 10:29
49 46 Zabala Josu Caja Rural - Seguros RGA + 11:35
50 5 Molina Antonio Caja Rural - Seguros RGA + 11:37
51 - Neves Jose W52 - FC Porto + 11:44
52 2 Calderon Steven Bicicletas Strongman + 11:58
53 14 Barceló Fernando Euskadi - Murias + 12:10
54 12 Rodrigues Joao W52 - FC Porto + 13:06
55 14 Villegas Juan Pablo Manzana - Postobon Team + 13:06
56 15 Rodriguez Cristian Caja Rural - Seguros RGA + 13:06
57 7 Fernandez Egoitz Team Euskadi + 13:19
58 32 Sessler Nicolas Burgos - BH + 13:36
59 21 De La Parte Victor Movistar Team + 14:36
60 26 Barbosa Marcio Aviludo-Louletano + 14:36
61 28 Cano Alex Coldeportes - Zenu-Sello Rojo + 15:14
62 28 Barbero Carlos Movistar Team + 15:18
63 20 De la Fuente David Aviludo-Louletano + 15:42
64 4 Roldan Weimar Medellin - Inder + 15:42
65 12 Duarte Fabio Manzana - Postobon Team + 16:04
66 11 Avila Edwin Israel Cycling Academy + 16:20
67 10 Araque Rodrigo Team Ukyo + 16:25
68 2 Hernandez Oscar Aviludo-Louletano + 17:11
69 15 Buades Ferriol Marc Team Euskadi + 17:49
70 13 Insausti Jon Ander Team Euskadi + 17:49
71 8 Cubero Jorge Burgos - BH + 18:01
72 31 Laverde Luis Coldeportes - Zenu-Sello Rojo + 18:36
73 1 Gebremedhin Awet Israel Cycling Academy + 18:59
74 4 Kreder Raymond Team Ukyo + 19:14
75 10 Bico Nuno Movistar Team + 19:20
76 11 Garcia de Mateos Vicente Aviludo-Louletano + 19:20
77 41 Mendoza Omar Medellin - Inder + 19:24
78 56 Colon Johan Coldeportes - Zenu-Sello Rojo + 20:18
79 16 Mitri James Burgos - BH + 20:27
80 14 Castrillo Jaime Movistar Team + 21:31
81 10 Aristi Mikel Euskadi - Murias + 21:31
82 11 Rodríguez Óscar Euskadi - Murias + 21:31
83 16 Rodriguez Reche Sergio Euskadi - Murias + 21:31
84 35 Aguirre Hernan Manzana - Postobon Team + 21:37
85 23 Pelegrí Óscar RP - Boavista + 21:40
86 10 Estrada Eduardo Bicicletas Strongman + 22:16
87 15 Pedroza Andres Camilo Bicicletas Strongman + 22:50
88 20 Perez Juan Ignacio Aviludo-Louletano + 23:18
89 1 Ocampo Victor Bicicletas Strongman + 23:40
90 9 Cardoso Filipe RP - Boavista + 24:24
91 9 Moreira Francisco RP - Boavista + 24:24
92 4 Orjuela Fernando Manzana - Postobon Team + 25:34
93 4 Lemus Luis Israel Cycling Academy + 26:35
94 3 Yechezkel Aviv Israel Cycling Academy + 26:35
95 6 Evangelista Andre Aviludo-Louletano + 39:13

Information