Front Races Teams Riders Ranking

Vuelta Asturias Julio Alvarez Mendo | 2017 Results

Information Results Stages Startlist

Main page

Overall Youth Points Mountain Sprint

Results

Pos Name Team Time
01 Raul Alarcon W52 - FC Porto 12:20:42
02 Nairo Quintana Movistar Team + 32
03 Óscar Sevilla Medellin - Exito-Bavaria + 01:07
04 Joao Benta Radio Popular - Boavista + 01:07
05 Alejandro Marque Sporting Clube de Portugal - Tavira + 01:40
06 Sergio Pardilla Caja Rural - Seguros RGA + 01:42
07 Ricardo Mestre W52 - FC Porto + 01:50
08 Ricardo Vilela Manzana - Postobon Team + 02:10
09 Joaquim Silva W52 - FC Porto + 02:17
10 Hernan Aguirre Manzana - Postobon Team + 02:46
11 Garikoitz Bravo Euskadi Basque Country - Murias + 02:55
12 Jose Manuel Diaz Israel Cycling Academy + 02:58
13 Mikel Iturria Euskadi Basque Country - Murias + 03:01
14 Federico Canuti D'Amico - Utensilnord + 03:15
15 Jose Herrada Lopez Movistar Team + 03:19
16 Igor Merino Cortazar Burgos - BH + 03:31
17 Dayer Quintana Movistar Team + 03:31
18 David Rodrigues Radio Popular - Boavista + 03:35
19 Aldemar Reyes Manzana - Postobon Team + 03:49
20 Antonio Carvalho W52 - FC Porto + 04:20
21 Fernando Barceló Spain + 04:38
22 Dmitriy Strakhov Lokosphinx + 04:44
23 Oscar Pujol Team Ukyo + 05:09
24 Oscar Hernandez Martinez Louletano - Hospital de Loule + 05:38
25 Cesar Fonte LA Aluminios - Metalusa BlackJack + 05:48
26 Xuban Errazquin Pérez Radio Popular - Boavista + 06:10
27 Benjamin Prades Team Ukyo + 06:35
28 Raul Garcia de Mateos Louletano - Hospital de Loule + 07:08
29 Antonio Molina Caja Rural - Seguros RGA + 07:35
30 Antonio Pedrero Movistar Team + 08:09
31 Jose Manuel Gutiérrez Kuwait - Cartucho + 08:45
32 David Belda Garcia Burgos - BH + 08:46
33 Bernardo Albeiro Suaza Manzana - Postobon Team + 08:46
34 Nuno Almeida Louletano - Hospital de Loule + 08:50
35 Sergey Shilov Lokosphinx + 09:23
36 David Arroyo Caja Rural - Seguros RGA + 09:24
37 Jorge Arcas Movistar Team + 09:25
38 Jonathan Lastra Caja Rural - Seguros RGA + 09:40
39 Pablo Guerrero Radio Popular - Boavista + 09:51
40 Ibai Salas Burgos - BH + 09:55
41 Alexander Vdovin Lokosphinx + 10:22
42 Jesus Ezquerra Muela Sporting Clube de Portugal - Tavira + 10:26
43 Mikel Bizkarra Euskadi Basque Country - Murias + 11:20
44 David de la Fuente Louletano - Hospital de Loule + 11:23
45 Daniel Rozo Bicicletas Strongman + 12:09
46 Jhojan Garcia Manzana - Postobon Team + 12:11
47 Luis Afonso LA Aluminios - Metalusa BlackJack + 12:42
48 David Livramento Sporting Clube de Portugal - Tavira + 13:27
49 Yecid Arturo Sierra Manzana - Postobon Team + 14:41
50 Gabriel Pons Sancho Spain + 14:54
51 Carlos Cobos Marquez Spain + 15:16
52 Sergey Vdovin Lokosphinx + 15:28
53 Antonio Angulo Sampedro LA Aluminios - Metalusa BlackJack + 15:34
54 Tyler Williams Israel Cycling Academy + 15:38
55 Rinaldo Nocentini Sporting Clube de Portugal - Tavira + 16:08
56 Rodrigo Araque Team Ukyo + 16:55
57 Sergio Vega Merodio Spain + 17:23
58 Eduard Prades Caja Rural - Seguros RGA + 17:50
59 Axel Costa Soria Kuwait - Cartucho + 18:04
60 Dmitry Sokolov Lokosphinx + 18:05
61 Jason Christie Team Sapura Cycling + 18:16
62 Joao Rodrigues W52 - FC Porto + 18:57
63 Weimar Roldan Medellin - Exito-Bavaria + 19:16
64 Fabricio Ferrari Caja Rural - Seguros RGA + 19:16
65 Mamyr Stash Lokosphinx + 19:22
66 Didier Alexander Sastoque Pulido Bicicletas Strongman + 19:25
67 Aristobulo Cala Bicicletas Strongman + 19:52
68 Salvador Guardiola Team Ukyo + 20:54
69 Martí Marquez Román Spain + 21:08
70 Roy Goldstein Israel Cycling Academy + 21:50
71 Artem Samolenkov Lokosphinx + 22:19
72 Fabio Tommassini D'Amico - Utensilnord + 22:32
73 Samuel Blanco Prol LA Aluminios - Metalusa BlackJack + 22:56
74 Juan Felipe Osorio Manzana - Postobon Team + 23:34
75 Rafael Marquez Raigon Inteja - MMR Dominican Cycling Team + 23:50
76 Juan Ignacio Perez W52 - FC Porto + 23:58
77 Sergio Higuita Manzana - Postobon Team + 24:04
78 Ettore Carlini D'Amico - Utensilnord + 24:09
79 Gregory Brenes Inteja - MMR Dominican Cycling Team + 24:17
80 Luis Gomes Radio Popular - Boavista + 24:28
81 Fernando Grijalba Kuwait - Cartucho + 24:36
82 Diego Milan Inteja - MMR Dominican Cycling Team + 24:53
83 Cesar Paredes Medellin - Exito-Bavaria + 25:23
84 Hector Saez Benito Caja Rural - Seguros RGA + 25:38
85 Hamish Schreurs Israel Cycling Academy + 25:49
86 Domingos Goncalves Radio Popular - Boavista + 25:53
87 Oscar Rodriguez Euskadi Basque Country - Murias + 26:02
88 Jorge Cubero Burgos - BH + 26:42
89 Julio Alberto Amores Inteja - MMR Dominican Cycling Team + 26:43
90 Jason Lowndes Israel Cycling Academy + 26:48
91 Nicolas Samparisi D'Amico - Utensilnord + 26:56
92 Ignacio Sarabia Inteja - MMR Dominican Cycling Team + 27:17
93 Jon Aberasturi Team Ukyo + 28:10
94 Carlos Barbero Movistar Team + 28:36
95 Steven Calderon Bicicletas Strongman + 29:01
96 Roberto Gonzalez Bicicletas Strongman + 29:08
97 Luis Fernandes Sporting Clube de Portugal - Tavira + 29:15
98 Nuno Bico Movistar Team + 29:58
99 Helder Ferreira Louletano - Hospital de Loule + 30:15
100 Aritz Bagues Euskadi Basque Country - Murias + 30:31
101 Robigzon Oyola Medellin - Exito-Bavaria + 30:33
102 Marcos Jurado Rodriguez Burgos - BH + 31:00
103 Dan Craven Israel Cycling Academy + 31:04
104 Felipe Orts Lloret Spain + 31:38
105 Fabio Silvestre Sporting Clube de Portugal - Tavira + 32:41
106 Aitor Gonzalez Prieto Euskadi Basque Country - Murias + 32:47
107 Edwin Yair Torres Kuwait - Cartucho + 33:31
108 Eduardo Perez-Landaluce Spain + 33:37
109 Egoitz Fernandez Team Ukyo + 33:57
110 Alexander Evtushenko Lokosphinx + 34:09
111 Nicola Genovese D'Amico - Utensilnord + 34:30
112 Martin Bouzas Rey Spain + 34:37
113 Cristhian Montoya Medellin - Exito-Bavaria + 34:44
114 Gustavo César Veloso W52 - FC Porto + 36:11
115 Jacobo Ucha Rodriguez W52 - FC Porto + 36:12
116 Aviv Yechezkel Israel Cycling Academy + 38:36
117 Pablo Torres Muiño Burgos - BH + 38:48
118 Juan Esteban Arango Medellin - Exito-Bavaria + 39:46
119 Muhamad Azman Team Sapura Cycling + 42:13
120 Hector Carretero Movistar Team + 42:53
121 Awet Andemeskel Kuwait - Cartucho + 44:38
122 Brayan Stiven Ramirez Chacón Medellin - Exito-Bavaria + 45:40
123 Michimasa Nakai Team Ukyo + 46:51
124 Juan Jose Cueto Inteja - MMR Dominican Cycling Team + 50:19
125 Zulmiro Magalhaes LA Aluminios - Metalusa BlackJack + 54:04
126 Yusuke Hatanaka Team Ukyo + 55:32
DNF Jonathan Caicedo Bicicletas Strongman
DNF Oscar Eduardo Sanchez Bicicletas Strongman
DNF Juan Sebastian Tamayo Bicicletas Strongman
DNF Marcos Rojo Martin Burgos - BH
DNF Joan Ruiz Vicens Burgos - BH
DNF Diego Rubio Caja Rural - Seguros RGA
DNF Sebastian Orlando Caro D'Amico - Utensilnord
DNF Angelo Raffaele D'Amico - Utensilnord
DNF Ander Barrenetxea Euskadi Basque Country - Murias
DNF Eneko Lizarralde Euskadi Basque Country - Murias
DNF William Guzman Inteja - MMR Dominican Cycling Team
DNF Adrian Nunez Inteja - MMR Dominican Cycling Team
DNF Matt Boys Kuwait - Cartucho
DNF Andreas Keuser Kuwait - Cartucho
DNF Davide Rebellin Kuwait - Cartucho
DNF Guillaume De Almeida LA Aluminios - Metalusa BlackJack
DNF Joao Matias LA Aluminios - Metalusa BlackJack
DNF Hugo Sancho LA Aluminios - Metalusa BlackJack
DNF Andre Evangelista Louletano - Hospital de Loule
DNF Walter Vargas Medellin - Exito-Bavaria
DNF Victor Etxeberria Radio Popular - Boavista
DNF Egor Silin Radio Popular - Boavista
DNF Shaun-Nick Bester Sporting Clube de Portugal - Tavira
DNF Mario Gonzalez Sporting Clube de Portugal - Tavira
DNF Mohamad Abdul Halil Team Sapura Cycling
DNF Muhshin Misbah Team Sapura Cycling
DNF Muhammad Saharil Team Sapura Cycling
DNF Eloy Teruel Team Sapura Cycling
DNF Muhammad Tolha Team Sapura Cycling
DNF Akmal Zakaria Team Sapura Cycling
Information
Nations Spain
Date April 29th-1st
CAT 2.1