Front Races Teams Riders Ranking

Vuelta Asturias Julio Alvarez Mendo | 2008 Stages

Information Results StagesStartlist

Main page

Overview Stage profiles 01 02 03 04 05 06

Results: 01.Stage

Pos Name Team Time
01 Angel Vicioso LA - MSS 03:51:52
02 Stefano Garzelli Acqua e Sapone - Caffe Mokambo + 00
03 Constantino Zaballa LA - MSS + 00
04 Bruno Silva Pires LA - MSS + 00
05 Xavier Tondó LA - MSS + 00
06 David Belda Garcia - + 01:20
07 Jesus Del Nero Montes Scott - American Beef + 01:20
08 Juan José Cobo Scott - American Beef + 01:20
09 Walter Pedraza Tinkoff Credit Systems + 01:20
10 Francesco Masciarelli Acqua e Sapone - Caffe Mokambo + 01:20
11 Jaume Rovira Pons Extremadura + 01:20
12 Moisés Dueñas Nevado Barloworld + 01:20
13 José Azevedo Benfica + 01:20
14 Koldo Gil Liberty Seguros + 01:20
15 Javier Mejias Scott - American Beef + 01:20
16 Ezequiel Mosquera Xacobeo-Galicia + 01:20
17 Jose Paulo Costa Cabreira LA - MSS + 01:20
18 Jackson Rodriguez Serramenti - Androni Giocattoli + 02:24
19 Massimo Codol Acqua e Sapone - Caffe Mokambo + 02:24
20 Alberto Rodriguez Contentpolis - Murcia + 02:24
21 John-Lee Augustyn Barloworld + 02:24
22 Roberto Traficante Serramenti - Androni Giocattoli + 02:39
23 Hugo Sabido Barloworld + 02:39
24 Gonzalo Rabuñal Rios Xacobeo-Galicia + 02:39
25 Raul Alarcon Scott - American Beef + 02:39
26 Edgar Pinto Benfica + 02:39
27 Luigi Sestili Ceramica Flaminia-Bossini Docce + 02:39
28 Ivan Melero Coco Orbea - Oreka SDA + 02:39
29 Carlos Nozal Vega Liberty Seguros + 02:39
30 Eladio Sanchez Prado Orbea - Oreka SDA + 02:39
31 David De la Fuente Scott - American Beef + 02:39
32 Josu Mondelo Diaz Extremadura + 02:39
33 Hernani Broco Liberty Seguros + 02:39
34 Jesus Javier Ramirez Torres Extremadura + 02:39
35 Oscar Garcia-Casarrubios - + 02:39
36 Manuel Vazquez Contentpolis - Murcia + 02:39
37 Manuel Calvente Contentpolis - Murcia + 02:39
38 Hubert Krys Ceramica Flaminia-Bossini Docce + 02:39
39 Tomasz Marczynski Ceramica Flaminia-Bossini Docce + 02:39
40 Jose Antonio Redondo Andalucia - Cajasur + 02:39
41 Israel Perez Rodriguez Extremadura + 02:39
42 Delio Fernandez Cruz Xacobeo-Galicia + 02:39
43 Pedro Romero Ocampo LA - MSS + 02:39
44 Helder Antonio Duarte Miranda Benfica + 02:39
45 Roman Troncoso Sobrino Xacobeo-Galicia + 02:39
46 Javier Moreno Andalucia - Cajasur + 02:39
47 Ismael Esteban Agüero - + 02:39
48 Nikita Eskov Tinkoff Credit Systems + 02:39
49 Manuel Ortega Ocaña Andalucia - Cajasur + 02:39
50 Yauheni Sobal Tinkoff Credit Systems + 02:39
51 José Luis Carrasco Gamiz Andalucia - Cajasur + 02:39
52 Daniel Sesma Sorbet Orbea - Oreka SDA + 02:39
53 Francisco Jose Terciado Extremadura + 02:39
54 Oscar Pujol Burgos Monumental + 02:39
55 Hector Gonzalez Baeza Scott - American Beef + 02:39
56 Alfonso Duarte Costa Azevedo LA - MSS + 02:39
57 Alexander Gottfried Tinkoff Credit Systems + 05:04
58 Julian Sanchez Contentpolis - Murcia + 05:04
59 Ivan Rovny Tinkoff Credit Systems + 06:20
60 Richard Ochoa Quintero Serramenti - Androni Giocattoli + 06:20
61 Andrei Kunitski Acqua e Sapone - Caffe Mokambo + 07:19
62 Rafael Serrano Fernandez Contentpolis - Murcia + 07:19
63 Manuel Lloret - + 07:19
64 Branislau Samoilau Acqua e Sapone - Caffe Mokambo + 07:19
65 Vladimir Isaichev Xacobeo-Galicia + 07:19
66 Chris Froome Barloworld + 07:19
67 Filipe Cardoso Liberty Seguros + 07:19
68 Mikel Pradera Benfica + 07:19
69 Jose Carlos Silva Rodriques Liberty Seguros + 07:19
70 Danail Petrov Benfica + 07:19
71 Giampaolo Cheula Barloworld + 07:19
72 Paolo Longo Borghini Barloworld + 07:19
73 Gorka Verdugo Euskaltel-Euskadi + 07:19
74 Vladimir Duma Ceramica Flaminia-Bossini Docce + 07:19
75 David Vitoria - + 07:19
76 Aitor Olano Orbegozo Orbea - Oreka SDA + 07:19
77 Enrique Salgueiro Alonso Extremadura + 09:36
78 Rodrigo Garcia Rena Extremadura + 09:36
79 Manuel Belletti Serramenti - Androni Giocattoli + 09:54
80 Santo Anzà Serramenti - Androni Giocattoli + 09:54
81 Diego Milan Acqua e Sapone - Caffe Mokambo + 10:15
82 Claudio Jose Casas Gallego Andalucia - Cajasur + 10:42
83 Sergio De Lis De Andres Orbea - Oreka SDA + 10:42
84 Miguel Minguez Orbea - Oreka SDA + 10:42
85 Roger Beuchat Serramenti - Androni Giocattoli + 11:51
86 Daniele Contrini Tinkoff Credit Systems + 11:51
87 Jose Antonio Garrido LA - MSS + 11:51
88 Dario Andriotto Acqua e Sapone - Caffe Mokambo + 13:32
89 Bruno Miguel Castanheira Benfica + 13:32
90 Hugo Sancho Benfica + 13:32
91 Jonathan Castroviejo Orbea - Oreka SDA + 13:34
92 Samuel Sánchez Euskaltel-Euskadi + 13:34
93 Isidro Nozal Vega Liberty Seguros + 13:34
94 Francisco José Martínez Andalucia - Cajasur + 14:45
95 Cecilio Gutierrez Pastor Andalucia - Cajasur + 14:45
96 Cristiano Fumagalli Ceramica Flaminia-Bossini Docce + 14:45
97 Antonio Piedra Andalucia - Cajasur + 14:45
98 Sergio Herrero Extremadura + 14:45
99 Maurizio Biondo Ceramica Flaminia-Bossini Docce + 18:41
100 Juan Francisco Mouron Doldan Xacobeo-Galicia + 18:41
101 Diego Gallego Burgos Monumental + 18:41
102 Umberto Nardecchia Ceramica Flaminia-Bossini Docce + 18:41
103 Benat Intxausti Scott - American Beef + 18:41
104 Ermanno Capelli Scott - American Beef + 18:41
105 Anton Luengo Celaya Euskaltel-Euskadi + 18:41
106 Stefano Cavallari Acqua e Sapone - Caffe Mokambo + 18:41
107 Daniel Ania González - + 18:41
108 Joaquin Sobrino Burgos Monumental + 18:41
109 Alejandro Paleo Mosquera Xacobeo-Galicia + 18:41
110 Pablo Urtasun Liberty Seguros + 18:41
111 Javier Aramendia Euskaltel-Euskadi + 18:41
112 Tiago Manuel Antunes Claro Benfica + 18:41
113 David García Dapena Xacobeo-Galicia + 18:41
114 Luis Roberto Alvarez Martin Burgos Monumental + 18:41
115 Raul Santamarta Valvuena Burgos Monumental + 18:41
116 Antonio Manuel Campo Jesus Liberty Seguros + 18:41
117 Ricardo Manuel Rodrigues Martins Ceramica Flaminia-Bossini Docce + 18:41
118 Luis Maldonado Cano - + 18:41
119 Robert Hunter Barloworld + 18:41
120 Bernardo Riccio Tinkoff Credit Systems + 18:41
121 Roberto Cobo Gonzalez Serramenti - Androni Giocattoli + 18:41
122 Emiliano Donadello Serramenti - Androni Giocattoli + 18:41
123 Sergio Pardilla Burgos Monumental + 18:41
124 Mario De Sarraga Orviz - + 18:41
125 Jose Carlos Lopez Sanchez Contentpolis - Murcia + 28:03
126 David Francisco Delgado Burgos Monumental + 28:03
127 Ruben Reig Conejero Contentpolis - Murcia + 28:03
128 Andoni Lafuente Euskaltel-Euskadi + 28:03
129 Jon Bru Euskaltel-Euskadi + 28:03
130 Benat Albizuri Aransono Euskaltel-Euskadi + 28:03
131 Aitor Hernández Euskaltel-Euskadi + 28:03
132 Marco Corti Barloworld + 28:03
DNF Ricardo Serrano Tinkoff Credit Systems
DNF Jose Miguel Galindo Contentpolis - Murcia
DNF Mikel Nieve Orbea - Oreka SDA
DNF Andres Avelino Antuna Coro Burgos Monumental
Info
Nations Spain
Date May 3rd
Where Oviedo -> Gijon
What 01.Stage
Distance 158 km
Leader A.Vicioso
Points A.Vicioso
Mountain B.Intxausti
Sprint E.Salgueiro Alonso