Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Vuelta a Asturias
UCI, Stage race, 3rd -7th May 2007, Spain
Race info
Results
Stage profiles
Startlist
History
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1957
1956
1955
1954
1953
1950
1947
1928
1927
1926
1925
GC
Points
Mountain
Sprint
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Stage: 05
Embed Results
Nations
Argentina
Belgium
Bulgaria
Colombia
Czechia
Dom. Republic
France
Great Britain
Italy
Mexico
Netherlands
Portugal
Russia
South Africa
Spain
Sweden
Switzerland
Teams
-
Acqua e Sapone
Andalucia - Cajasur
Barloworld
Benfica
Euskaltel-Euskadi
Fuerteventura - Canarias
Grupo Nicolas Mateos
Karpin-Galicia
Liberty Seguros
Orbea - Laukiz F.T.
Relax - GAM
Saunier Duval - Prodir
Serramenti - Selle Italia
Spiuk - Extremadura
Unibet.com
Vina Magna - Cropu
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Gil
Koldo
1978
Saunier Duval - Prodir
19:41:56
02
Fernandez
Alberto
1984
Saunier Duval - Prodir
+ 11
03
Augustyn
John-Lee
1986
Barloworld
+ 50
04
Mancebo
Francisco
1976
Relax - GAM
+ 53
05
Bernabeu
David
1975
Fuerteventura - Canarias
+ 57
06
Petrov
Danail
1978
Benfica
+ 01:12
07
Sevilla
Oscar
1976
Relax - GAM
+ 01:19
08
Muñoz
David
1979
Fuerteventura - Canarias
+ 01:29
09
Ferrio Luque
Jorge
1976
Andalucia - Cajasur
+ 01:35
10
Rovira
Jaume
1979
Vina Magna - Cropu
+ 01:38
11
Garcia Rena
Rodrigo
1980
Fuerteventura - Canarias
+ 02:18
12
Serrano
Marcos Antonio
1972
Karpin-Galicia
+ 02:19
13
Ribeiro
Nuno
1977
Liberty Seguros
+ 03:18
14
Grau Sogas
Jordi
1981
Liberty Seguros
+ 03:26
15
Arreitunandia
Pedro
1974
Barloworld
+ 03:53
16
Mosquera
Ezequiel
1975
Karpin-Galicia
+ 04:18
17
Villegas Trapaga
Aaron
1980
Orbea - Laukiz F.T.
+ 05:16
18
Ramirez Torres
Jesus Javier
1979
Spiuk - Extremadura
+ 05:59
19
Vicioso
Angel
1977
Relax - GAM
+ 10:23
20
Pérez Rodríguez
Luis
1974
Andalucia - Cajasur
+ 11:36
21
Azevedo
José
1973
Benfica
+ 11:39
22
Sanchez
Julian
1980
Relax - GAM
+ 12:01
23
Lobato
Ruben
1978
Saunier Duval - Prodir
+ 19:49
24
Cheula
Giampaolo
1979
Barloworld
+ 20:28
25
Carrara
Matteo
1979
Unibet.com
+ 21:09
26
Alvarez Martin
Luis Roberto
1982
Vina Magna - Cropu
+ 21:58
27
Fernandez Mora
Juan Carlos
1984
Spiuk - Extremadura
+ 23:56
28
Pérez
Santiago
1977
Relax - GAM
+ 25:07
29
Broco
Hernani
1981
Liberty Seguros
+ 25:19
30
Sousa
Rui
1976
Liberty Seguros
+ 25:36
31
Carrasco Gamiz
José Luis
1982
Andalucia - Cajasur
+ 25:40
32
Miranda
Hélder
1979
Benfica
+ 27:25
33
Olmo
Juan
1978
Andalucia - Cajasur
+ 27:48
34
Ortega Orts
Didac
1982
Benfica
+ 28:44
35
Olmo
Antonio
1982
Andalucia - Cajasur
+ 31:56
36
Herrada
Jose
1985
Vina Magna - Cropu
+ 32:28
37
Ramirez
Javier
1978
Fuerteventura - Canarias
+ 34:09
38
Murgoitio Rekalde
Egoitz
1983
Grupo Nicolas Mateos
+ 35:26
39
Pujol
Oscar
1983
-
+ 35:42
40
Vorganov
Eduard
1982
Karpin-Galicia
+ 36:52
41
Ventoso
Francisco
1982
Saunier Duval - Prodir
+ 36:56
42
Donati
Alessandro
1979
Acqua e Sapone
+ 38:03
43
Jesus
Antonio Manuel Campo
1984
Liberty Seguros
+ 41:18
44
Ruiz Sanchez
Jose
1980
Andalucia - Cajasur
+ 43:36
45
Peiro Marqueno
Vicente
1984
Grupo Nicolas Mateos
+ 43:50
46
Galindo
Jose Miguel
1977
Relax - GAM
+ 44:38
47
Dominguez Lemos
Gustavo
1980
Karpin-Galicia
+ 45:14
48
Gallego
Diego
1982
Vina Magna - Cropu
+ 45:17
49
Nozal Vega
Carlos
1981
Liberty Seguros
+ 46:28
50
Schnyder
Philippe
1978
Serramenti - Selle Italia
+ 47:23
51
Gonzalez Gonzalez
Eduardo
1978
-
+ 48:41
52
Gomes Colinas
Victor Manuel
1981
Vina Magna - Cropu
+ 48:45
53
Zubero Aldekoa
Julen
1982
Orbea - Laukiz F.T.
+ 49:00
54
Jiménez
Eladio
1976
Karpin-Galicia
+ 49:38
55
Vandenbergh
Stijn
1984
Unibet.com
+ 50:30
56
Ochotorena
Xabat
1980
Orbea - Laukiz F.T.
+ 50:51
57
Pasamontes
Luis
1979
Unibet.com
+ 50:52
58
Di Paolo
Francesco
1982
Acqua e Sapone
+ 51:04
59
Zumeta Etxabe
Joseba
1982
Orbea - Laukiz F.T.
+ 51:42
60
Aperribay Aranda
Lander
1982
Euskaltel-Euskadi
+ 51:44
61
Pecharroman
Jose Antonio
1978
Benfica
+ 51:48
62
De la Fuente
David
1981
Saunier Duval - Prodir
+ 53:49
63
Torres Martin
Fernando
1978
Spiuk - Extremadura
+ 53:57
64
Cavallari
Stefano
1978
Acqua e Sapone
+ 55:21
65
Moreno
Javier
1984
Spiuk - Extremadura
+ 55:27
66
Mondelo Diaz
Josu
1981
Spiuk - Extremadura
+ 55:28
67
Cardoso
Filipe
1984
Liberty Seguros
+ 56:04
68
Romero Ocampo
Pedro
1982
Spiuk - Extremadura
+ 56:08
69
Hruska
Jan
1975
Relax - GAM
+ 56:17
70
Sarabia
Ignacio
1983
Spiuk - Extremadura
+ 56:43
71
Passeron
Aurélien
1984
Acqua e Sapone
+ 56:49
72
Ortega
Manuel
1981
Andalucia - Cajasur
+ 56:53
73
Cox
Ryan
1979
Barloworld
+ 57:04
74
Ljungblad
Jonas
1979
Unibet.com
+ 57:32
75
De Sarraga Orviz
Mario
1980
Relax - GAM
+ 58:58
76
Artetxe
Mikel
1976
Fuerteventura - Canarias
+ 59:01
77
Lavarinhas
Rui
1971
Benfica
+ 01:02:37
78
Lasa Larraya
Gaizka
1982
Karpin-Galicia
+ 01:04:01
79
Uribarri
Unai
1984
Euskaltel-Euskadi
+ 01:04:01
80
Iriondo Uranga
Iban
1984
Euskaltel-Euskadi
+ 01:04:10
81
Sancho
Hugo
1982
Benfica
+ 01:05:51
82
Gutierrez G.
David
1982
-
+ 01:06:52
83
Troncoso
Roman
1981
Karpin-Galicia
+ 01:07:32
84
Cherro Molina
Javier
1980
Fuerteventura - Canarias
+ 01:07:40
85
Abril Merino
Juan José
1980
Vina Magna - Cropu
+ 01:07:41
86
Zambrano
Gonzalo
1983
-
+ 01:09:05
87
Mata Cabello
Martin
1984
Vina Magna - Cropu
+ 01:09:05
88
Tendero Marcos
Jesus
1981
Vina Magna - Cropu
+ 01:09:05
89
Casas
Claudio José
1982
Andalucia - Cajasur
+ 01:10:06
90
Bertolini
Bruno
1981
Serramenti - Selle Italia
+ 01:12:42
91
Ochoa Gonzalez
Miguel
1985
Grupo Nicolas Mateos
+ 01:13:00
DNF
Cima Magarinos
Jose Enrique
1982
-
DNF
Garcia Villa
Pedro
1983
-
DNF
Vandenbroucke
Frank
1974
Acqua e Sapone
DNF
Cárdenas
Félix
1972
Barloworld
DNF
Perry
James Lewis
1979
Barloworld
DNF
Sabido
Hugo
1979
Barloworld
DNF
Silva
Renato Manuel Gomes
1976
Benfica
DNF
Aranaga Akzune
Andoni
1979
Euskaltel-Euskadi
DNF
Isasi
Iñaki
1977
Euskaltel-Euskadi
DNF
Lafuente
Andoni
1985
Euskaltel-Euskadi
DNF
Mayoz
Iban
1981
Euskaltel-Euskadi
DNF
Flores
Iker
1976
Fuerteventura - Canarias
DNF
Sánchez
Eladio
1984
Fuerteventura - Canarias
DNF
Amuriza Gumucio
Gorka
1981
Grupo Nicolas Mateos
DNF
De Pedro Garcia
Pablo
1980
Grupo Nicolas Mateos
DNF
Etxarri
Javier
1986
Grupo Nicolas Mateos
DNF
Intxausti
Benat
1986
Grupo Nicolas Mateos
DNF
Milan
Diego
1985
Grupo Nicolas Mateos
DNF
Abal Diego
David
1986
Karpin-Galicia
DNF
Urtasun
Pablo
1980
Liberty Seguros
DNF
Agirre Asegniloaza
Josu
1981
Orbea - Laukiz F.T.
DNF
Melero
Iván
1984
Orbea - Laukiz F.T.
DNF
Mezo Askargorta
Iker
1982
Orbea - Laukiz F.T.
DNF
Oroz
Juan José
1980
Orbea - Laukiz F.T.
DNF
Hernandez Fernandez
Jose Maria
1983
Relax - GAM
DNF
Alarcon
Raul
1986
Saunier Duval - Prodir
DNF
Durán
Arkaitz
1986
Saunier Duval - Prodir
DNF
Mejias
Javier
1983
Saunier Duval - Prodir
DNF
Bertolini
Denis
1977
Serramenti - Selle Italia
DNF
Borghesi
Fabio
1980
Serramenti - Selle Italia
DNF
Degasperi
Ivan
1981
Serramenti - Selle Italia
DNF
Loddo
Alberto
1979
Serramenti - Selle Italia
DNF
Simon
Edgardo
1974
Serramenti - Selle Italia
DNF
Turrina
Mattia
1983
Serramenti - Selle Italia
DNF
Rodriguez Garcia
Angel
1981
Spiuk - Extremadura
DNF
Hunt
Jeremy
1974
Unibet.com
DNF
Jacobs
Pieter
1986
Unibet.com
DNF
Scheuneman
Niels
1983
Unibet.com
DNF
Suray
Gil
1984
Unibet.com
DNF
Lima
Bruno Antero Moreira
1985
Vina Magna - Cropu
Information
Vuelta a Asturias
Spain
3rd -7th May 2007
2.1