Vuelta a Asturias - 2002

Main page

Embed Results

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Andrei Zintchenko LA Aluminios Pecol 04:17:54
02 Roger Beuchat Phonak + 01:05
03 David Vazquez Garcia Colchon Relax - Fuenlabrada + 01:09
04 Oscar Sevilla Kelme - Costa Blanca + 01:47
05 Gonzalo Bayarri Esteve Jazztel - Costa de Almeria + 01:47
06 Isidro Nozal Vega ONCE - Eroski + 01:47
07 Ruben Lobato Elvira Acqua e Sapone - Cantina Tollo + 01:47
08 Giuseppe Palumbo De Nardi - Pasta Montegrappa + 01:47
09 David Bernabeu Carvalhelhos - Boavista + 01:47
10 Joseba Beloki ONCE - Eroski + 01:47
11 Ricardo Valdez Prieto Jazztel - Costa de Almeria + 01:47
12 Leonardo Piepoli iBanesto.com + 01:47
13 Vladimir Karpets Itera + 01:47
14 Jaroslaw Rebiewski CCC Polsat + 01:50
15 Gilberto Manuel Gonz Martins Milaneza - MSS + 01:52
16 Miguel Ángel Perdiguero Acqua e Sapone - Cantina Tollo + 02:14
17 Carlos Torrent Tarres Jazztel - Costa de Almeria + 02:14
18 David Etxebarria Euskaltel-Euskadi + 02:14
19 Jaroslaw Zarebski CCC Polsat + 02:14
20 Jorge Capitan Peregina Colchon Relax - Fuenlabrada + 02:14
21 Samuel Sánchez Euskaltel-Euskadi + 02:14
22 Pedro Manuel Oliveir Andrade LA Aluminios Pecol + 02:14
23 Santos Gonzalez Acqua e Sapone - Cantina Tollo + 02:14
24 Rafael Casero Moreno Jazztel - Costa de Almeria + 02:14
25 Joao Pedro Silva Milaneza - MSS + 02:14
26 Jose Luis Rebollo Aguado Colchon Relax - Fuenlabrada + 02:14
27 Alexei Sivakov BigMat - Auber 93 + 02:14
28 Pavel Brutt Itera + 02:14
29 Gustavo Dominguez Lemos Carvalhelhos - Boavista + 02:14
30 Iker Camaño Phonak + 02:14
31 Pedro Arreitunandia Carvalhelhos - Boavista + 02:14
32 Kyrlyo Pospyeyev Acqua e Sapone - Cantina Tollo + 02:14
33 Kanstantsin Sivtsov Itera + 02:14
34 Pedro Goncalves LA Aluminios Pecol + 02:14
35 Josep Jufré Carvalhelhos - Boavista + 02:14
36 Abraham Olano ONCE - Eroski + 02:14
37 Rui Lavarinhas Milaneza - MSS + 02:14
38 Juan Manuel Fuentes Angullo Saeco - Longoni Sport + 02:14
39 Sergio Perez Gomez Colchon Relax - Fuenlabrada + 02:14
40 Alexandre Botcharov Ag2r Prévoyance + 02:14
41 Inigo Chaurreau Ag2r Prévoyance + 02:14
42 Leonardo Bertagnolli Saeco - Longoni Sport + 02:14
43 Gaizka Lejarreta LA Aluminios Pecol + 02:14
44 Alexandr Kolobnev Acqua e Sapone - Cantina Tollo + 02:14
45 Pablo Soler Siles Mercatone Uno + 02:14
46 Jose Antonio Pecharroman Jazztel - Costa de Almeria + 02:14
47 Felix Manuel Garcia BigMat - Auber 93 + 02:14
48 Benjamin Noval Colchon Relax - Fuenlabrada + 02:14
49 Nicolas Portal Ag2r Prévoyance + 02:14
50 Gorka Arrizabalaga Agirre Euskaltel-Euskadi + 02:14
51 Quintino Rodrigues CCC Polsat + 02:14
52 Adrian Palomares Carvalhelhos - Boavista + 02:14
53 Santiago Botero Kelme - Costa Blanca + 02:14
54 Orlando Sergio Rodrigues LA Aluminios Pecol + 02:14
55 Benoît Salmon Phonak + 02:14
56 Mikel Zarrabeitia ONCE - Eroski + 02:14
57 Jose Carlos Silva Rodriques Carvalhelhos - Boavista + 02:14
58 Oscar Laguna Colchon Relax - Fuenlabrada + 02:14
59 Christophe Oriol Ag2r Prévoyance + 02:14
60 Fabio Bulgarelli De Nardi - Pasta Montegrappa + 02:14
61 Massimiliano Gentili Acqua e Sapone - Cantina Tollo + 02:14
62 Aitor Osa iBanesto.com + 02:14
63 Andrei Teteriouk CCC Polsat + 02:14
64 José Luis Arrieta iBanesto.com + 02:14
65 Santiago Blanco iBanesto.com + 02:14
66 Eladio Jiménez iBanesto.com + 02:14
67 Jose Javier Gomez Gonzalo Kelme - Costa Blanca + 02:14
68 Antonio Martin Rodriguez Matesica - Abodoba + 02:14
69 Aitor Kintana BigMat - Auber 93 + 02:14
70 Roberto Laiseka Euskaltel-Euskadi + 02:14
71 Dawid Krupa CCC Polsat + 02:14
72 Joaquim Gomes Oliveira Carvalhelhos - Boavista + 02:47
73 Ben Day Matesica - Abodoba + 04:20
74 Krzysztof Szafranski CCC Polsat + 04:20
75 Gerrit Glomser Saeco - Longoni Sport + 04:20
76 Iván Ramiro Parra ONCE - Eroski + 04:20
77 Gorka Gonzalez Euskaltel-Euskadi + 04:20
78 Iñigo Landaluze Euskaltel-Euskadi + 04:20
79 Eric Pascal Matesica - Abodoba + 04:20
80 Mikel Astarloza Ag2r Prévoyance + 04:20
81 Martin Garrido Colchon Relax - Fuenlabrada + 04:20
82 Agustin Pena Gago Acqua e Sapone - Cantina Tollo + 05:22
83 Loïc Lamouller BigMat - Auber 93 + 05:22
84 Valentino Fois Mercatone Uno + 05:31
85 Olivier Trastour Ag2r Prévoyance + 05:31
86 Alexandre Usov Phonak + 06:20
87 Stefan Kupfernagel Phonak + 06:20
88 Lylian Lebreton BigMat - Auber 93 + 06:20
89 Alexei Kuznetsov Itera + 06:20
90 Michael Reihs Phonak + 06:20
91 Patrick Jonker BigMat - Auber 93 + 06:20
92 Fedrico Giabbecucci Acqua e Sapone - Cantina Tollo + 06:20
93 Andrea Tonti Saeco - Longoni Sport + 06:20
94 David Sojo Diego Matesica - Abodoba + 06:20
95 Massimiliano Mori Mercatone Uno + 06:20
96 Alexandre Miguel Costa Pinho Matesica - Abodoba + 06:20
97 José Enrique Gutiérrez Kelme - Costa Blanca + 06:20
98 Alexandre Grux Ag2r Prévoyance + 06:20
99 Vladimir Autka Itera + 08:33
100 Edouard Gritsoun Itera + 08:33
101 Juan Miguel Cuenca Kelme - Costa Blanca + 08:33
102 Gustavo Mario Toledo Jazztel - Costa de Almeria + 08:33
103 Tomasz Kloczko CCC Polsat + 08:33
104 Marco Della Vedova Mercatone Uno + 10:00
105 Roger Lucia Ibarra Matesica - Abodoba + 10:00
106 Jörg Ludewig Saeco - Longoni Sport + 10:00
107 Miguel Soro Garcia Matesica - Abodoba + 10:00
108 Ricardo Silva Felgueiras Carvalhelhos - Boavista + 10:00
109 Victoriano Fernandez Milaneza - MSS + 10:00
110 Juan Gomis Lopez LA Aluminios Pecol + 10:00
111 Fabian Jeker Milaneza - MSS + 10:00
112 Carlos Alberto Silva Carneiro Milaneza - MSS + 10:00
113 Melchor Mauri Milaneza - MSS + 10:00
114 Jose Agostinho Rosa Ribeiro LA Aluminios Pecol + 10:00
115 Daniel Sanz Ochoa Matesica - Abodoba + 10:00
116 Gorka Beloki ONCE - Eroski + 10:00
117 Jan Hruska ONCE - Eroski + 10:00
118 Rubén Plaza iBanesto.com + 10:00
119 David Fernandez Domingo Colchon Relax - Fuenlabrada + 10:00
120 Francisco Cabello Kelme - Costa Blanca + 10:00
121 Jon Odriozola Mugarza iBanesto.com + 10:00
122 Antonio Tauler Llull Kelme - Costa Blanca + 10:00
123 Serguei Outschakov CCC Polsat + 10:00
124 Iban Mayo Euskaltel-Euskadi + 10:00
125 Salvatore Commesso Saeco - Longoni Sport + 10:00
126 Juan Carlos Guillamon Jazztel - Costa de Almeria + 10:00
127 Jose Angel Vidal Martinez Kelme - Costa Blanca + 10:00
128 Luca De Angeli Mercatone Uno + 10:00
129 Christian Charriere Phonak + 10:00
130 Maxim Smirnov Itera + 10:00
131 Rossano Brasi De Nardi - Pasta Montegrappa + 10:00
132 Mirko Celestino Saeco - Longoni Sport + 10:00
133 Torsten Nitsche Saeco - Longoni Sport + 10:00
134 Roberto Savoldi Mercatone Uno + 10:00
135 Alberto Ongarato De Nardi - Pasta Montegrappa + 10:00
136 Fabio Testi De Nardi - Pasta Montegrappa + 10:00
137 Jose Antonio Garrido Jazztel - Costa de Almeria + 10:00
138 Angel Castresana del Val ONCE - Eroski + 10:00
139 Jon Bru LA Aluminios Pecol + 10:00
140 David Latasa Lasa iBanesto.com + 10:00
141 Thierry Gouvenou BigMat - Auber 93 + 10:00
142 Ludovic Turpin Ag2r Prévoyance + 10:00
143 Devis Miorin De Nardi - Pasta Montegrappa + 10:00
144 Michele Gobbi De Nardi - Pasta Montegrappa + 10:00
Information
Nation Spain
Date 16th May
Where Llanes -> Gijon
What 2nd stage
Distance 165 km
Leader G.Bayarri Esteve
Points A.Zintchenko
Mountain A.Zintchenko
Sprint G.Palumbo