Vuelta a Asturias - 2002

Main page

Embed Results

DoB?
Pos Rider Team Time
01 José Luis Arrieta iBanesto.com 03:54:57
02 Santiago Botero Kelme - Costa Blanca + 01
03 Mikel Zarrabeitia ONCE - Eroski + 01
04 Miguel Ángel Perdiguero Acqua e Sapone - Cantina Tollo + 12
05 Carlos Torrent Tarres Jazztel - Costa de Almeria + 12
06 Alberto Ongarato De Nardi - Pasta Montegrappa + 12
07 Alexei Sivakov BigMat - Auber 93 + 12
08 Josep Jufré Carvalhelhos - Boavista + 12
09 Gonzalo Bayarri Esteve Jazztel - Costa de Almeria + 12
10 Pedro Goncalves LA Aluminios Pecol + 12
11 Oscar Sevilla Kelme - Costa Blanca + 12
12 Alexandre Botcharov Ag2r Prévoyance + 12
13 Joseba Beloki ONCE - Eroski + 12
14 Pablo Soler Siles Mercatone Uno + 12
15 Benjamin Noval Colchon Relax - Fuenlabrada + 12
16 Juan Manuel Fuentes Angullo Saeco - Longoni Sport + 12
17 Jose Luis Rebollo Aguado Colchon Relax - Fuenlabrada + 12
18 Pavel Brutt Itera + 12
19 David Etxebarria Euskaltel-Euskadi + 12
20 Aitor Osa iBanesto.com + 12
21 Iban Mayo Euskaltel-Euskadi + 12
22 Leonardo Bertagnolli Saeco - Longoni Sport + 12
23 Isidro Nozal Vega ONCE - Eroski + 12
24 Felix Manuel Garcia BigMat - Auber 93 + 12
25 Pedro Manuel Oliveir Andrade LA Aluminios Pecol + 12
26 David Bernabeu Carvalhelhos - Boavista + 12
27 Andrei Teteriouk CCC Polsat + 12
28 Abraham Olano ONCE - Eroski + 12
29 Inigo Chaurreau Ag2r Prévoyance + 12
30 Leonardo Piepoli iBanesto.com + 12
31 Rui Lavarinhas Milaneza - MSS + 12
32 Massimiliano Gentili Acqua e Sapone - Cantina Tollo + 12
33 Ruben Lobato Elvira Acqua e Sapone - Cantina Tollo + 12
34 Joao Pedro Silva Milaneza - MSS + 12
35 Alexandr Kolobnev Acqua e Sapone - Cantina Tollo + 12
36 Jan Hruska ONCE - Eroski + 12
37 Ricardo Valdez Prieto Jazztel - Costa de Almeria + 12
38 Eladio Jiménez iBanesto.com + 12
39 Vladimir Karpets Itera + 12
40 Santiago Blanco iBanesto.com + 12
41 Kyrlyo Pospyeyev Acqua e Sapone - Cantina Tollo + 12
42 Jose Javier Gomez Gonzalo Kelme - Costa Blanca + 12
43 Fabio Bulgarelli De Nardi - Pasta Montegrappa + 12
44 Michele Gobbi De Nardi - Pasta Montegrappa + 02:42
45 Rafael Casero Moreno Jazztel - Costa de Almeria + 05:03
46 Gilberto Manuel Gonz Martins Milaneza - MSS + 05:03
47 Sergio Perez Gomez Colchon Relax - Fuenlabrada + 05:03
48 Roger Beuchat Phonak + 05:03
49 Valentino Fois Mercatone Uno + 12:30
50 Marco Della Vedova Mercatone Uno + 12:30
51 Luca De Angeli Mercatone Uno + 12:30
52 Mirko Celestino Saeco - Longoni Sport + 12:30
53 David Fernandez Domingo Colchon Relax - Fuenlabrada + 12:30
54 Agustin Pena Gago Acqua e Sapone - Cantina Tollo + 12:30
55 Gerrit Glomser Saeco - Longoni Sport + 12:30
56 Rubén Plaza iBanesto.com + 12:30
57 Roger Lucia Ibarra Matesica - Abodoba + 12:30
58 Miguel Soro Garcia Matesica - Abodoba + 12:30
59 Stefan Kupfernagel Phonak + 12:30
60 Jörg Ludewig Saeco - Longoni Sport + 12:30
61 Juan Carlos Guillamon Jazztel - Costa de Almeria + 12:30
62 Andrei Zintchenko LA Aluminios Pecol + 12:30
63 Michael Reihs Phonak + 12:30
64 Maxim Smirnov Itera + 12:30
65 Alexei Kuznetsov Itera + 12:30
66 Jon Odriozola Mugarza iBanesto.com + 12:30
67 Fedrico Giabbecucci Acqua e Sapone - Cantina Tollo + 12:30
68 Gustavo Dominguez Lemos Carvalhelhos - Boavista + 12:30
69 Lylian Lebreton BigMat - Auber 93 + 12:30
70 Jaroslaw Zarebski CCC Polsat + 12:30
71 Krzysztof Szafranski CCC Polsat + 12:30
72 Jaroslaw Rebiewski CCC Polsat + 12:30
73 David Sojo Diego Matesica - Abodoba + 12:30
74 Victoriano Fernandez Milaneza - MSS + 12:30
75 Martin Garrido Colchon Relax - Fuenlabrada + 12:30
76 Jose Carlos Silva Rodriques Carvalhelhos - Boavista + 12:30
77 Kanstantsin Sivtsov Itera + 12:30
78 Christian Charriere Phonak + 12:30
79 Benoît Salmon Phonak + 12:30
80 Ben Day Matesica - Abodoba + 12:30
81 Ricardo Silva Felgueiras Carvalhelhos - Boavista + 12:30
82 Carlos Alberto Silva Carneiro Milaneza - MSS + 12:30
83 Tomasz Kloczko CCC Polsat + 12:30
84 Roberto Savoldi Mercatone Uno + 12:30
85 Salvatore Commesso Saeco - Longoni Sport + 12:30
86 Eric Pascal Matesica - Abodoba + 12:30
87 Gorka Beloki ONCE - Eroski + 12:30
88 Jose Antonio Garrido Jazztel - Costa de Almeria + 12:30
89 Rossano Brasi De Nardi - Pasta Montegrappa + 12:30
90 Giuseppe Palumbo De Nardi - Pasta Montegrappa + 12:30
91 Gustavo Mario Toledo Jazztel - Costa de Almeria + 12:30
92 Jose Angel Vidal Martinez Kelme - Costa Blanca + 12:30
93 Gaizka Lejarreta LA Aluminios Pecol + 12:30
94 David Latasa Lasa iBanesto.com + 12:30
95 Francisco Cabello Kelme - Costa Blanca + 12:30
96 Quintino Rodrigues CCC Polsat + 12:30
97 Mikel Astarloza Ag2r Prévoyance + 12:30
98 José Enrique Gutiérrez Kelme - Costa Blanca + 12:30
99 Antonio Tauler Llull Kelme - Costa Blanca + 12:30
100 Patrick Jonker BigMat - Auber 93 + 12:30
101 Gorka Gonzalez Euskaltel-Euskadi + 12:30
102 Iván Ramiro Parra ONCE - Eroski + 12:30
103 Fabian Jeker Milaneza - MSS + 12:30
104 Melchor Mauri Milaneza - MSS + 12:30
105 Massimiliano Mori Mercatone Uno + 12:30
106 Gorka Arrizabalaga Agirre Euskaltel-Euskadi + 12:30
107 Aitor Kintana BigMat - Auber 93 + 12:30
108 Angel Castresana del Val ONCE - Eroski + 12:30
109 Thierry Gouvenou BigMat - Auber 93 + 12:30
110 Santos Gonzalez Acqua e Sapone - Cantina Tollo + 12:30
111 Orlando Sergio Rodrigues LA Aluminios Pecol + 12:30
112 Oscar Laguna Colchon Relax - Fuenlabrada + 12:30
113 Iker Camaño Phonak + 12:30
114 Samuel Sánchez Euskaltel-Euskadi + 12:30
115 Dawid Krupa CCC Polsat + 12:30
116 Iñigo Landaluze Euskaltel-Euskadi + 12:30
117 Adrian Palomares Carvalhelhos - Boavista + 12:30
118 Juan Miguel Cuenca Kelme - Costa Blanca + 12:30
119 Jose Antonio Pecharroman Jazztel - Costa de Almeria + 12:30
120 David Vazquez Garcia Colchon Relax - Fuenlabrada + 12:30
121 Nicolas Portal Ag2r Prévoyance + 12:30
122 Fabio Testi De Nardi - Pasta Montegrappa + 12:30
123 Ludovic Turpin Ag2r Prévoyance + 12:30
124 Olivier Trastour Ag2r Prévoyance + 12:30
125 Jorge Capitan Peregina Colchon Relax - Fuenlabrada + 12:30
126 Loïc Lamouller BigMat - Auber 93 + 12:30
127 Pedro Arreitunandia Carvalhelhos - Boavista + 12:30
128 Devis Miorin De Nardi - Pasta Montegrappa + 12:30
129 Alexandre Grux Ag2r Prévoyance + 12:30
130 Christophe Oriol Ag2r Prévoyance + 12:30
131 Serguei Outschakov CCC Polsat + 12:30
132 Edouard Gritsoun Itera + 12:30
133 Juan Gomis Lopez LA Aluminios Pecol + 12:30
134 Jon Bru LA Aluminios Pecol + 12:30
135 Vladimir Autka Itera + 12:30
136 Alexandre Usov Phonak + 12:30
137 Andrea Tonti Saeco - Longoni Sport + 12:30
138 Jose Agostinho Rosa Ribeiro LA Aluminios Pecol + 12:30
139 Joaquim Gomes Oliveira Carvalhelhos - Boavista + 12:30
140 Torsten Nitsche Saeco - Longoni Sport + 12:30
141 Antonio Martin Rodriguez Matesica - Abodoba + 12:30
142 Roberto Laiseka Euskaltel-Euskadi + 12:30
143 Daniel Sanz Ochoa Matesica - Abodoba + 16:12
144 Alexandre Miguel Costa Pinho Matesica - Abodoba + 20:20
DNS José Alberto Martinez Euskaltel-Euskadi
DNS Serguei Klimov Itera
DNS Renato Manuel Gomes Silva Milaneza - MSS
DNS Marco Fertonani Phonak
Information
Nation Spain
Date 15th May
Where Oviedo -> Llanes
What 1st stage
Distance 156 km
Leader J.Arrieta
Points J.Arrieta
Mountain P.Goncalves
Sprint M.Zarrabeitia