Vuelta a Asturias - 2000

Overall Points Mountain Sprint

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Joseba Beloki Festina - Lotus 21:46:33
02 Alberto Lopez Euskaltel-Euskadi + 21
03 Igor González de Galdeano Vitalicio Seguros - Grupo Generali + 29
04 José Azevedo Maia - MSS + 43
05 Marcelino Garcia ONCE - Deutsche Bank + 1:05
06 Roberto Heras Kelme - Costa Blanca + 1:12
07 Aitor Garmendia Banesto + 1:13
08 Inigo Chaurreau Euskaltel-Euskadi + 1:40
09 Claus Michael Møller Maia - MSS + 1:48
10 Nicola Miceli Alessio - Banca SMG + 1:49
11 Haimar Zubeldia Euskaltel-Euskadi + 2:04
12 Fernando Escartín Kelme - Costa Blanca + 2:05
13 Daniel Atienza Saeco - Valli & Valli + 2:53
14 Txema Del Olmo Euskaltel-Euskadi + 3:15
15 Alexandre Chefer Alessio - Banca SMG + 3:37
16 Richard Virenque Team Polti + 3:39
17 Gustavo Miguel Otero Gomez Porta da Ravessa + 4:43
18 José Luis Arrieta Banesto + 5:08
19 Joaquim Gomes Oliveira LA Aluminios Pecol + 5:27
20 Goncalo Amorim Maia - MSS + 5:40
21 David Canada ONCE - Deutsche Bank + 6:14
22 Mikel Zarrabeitia ONCE - Deutsche Bank + 6:50
23 Felix Manuel Garcia Festina - Lotus + 8:21
24 David Etxebarria ONCE - Deutsche Bank + 8:44
25 Pascal Hervé Team Polti + 8:52
26 Marcos Antonio Serrano ONCE - Deutsche Bank + 9:10
27 Josep Jufré Boavista + 9:44
28 Óscar Pereiro Porta da Ravessa + 9:47
29 Jose-Manuel Vazquez Palomo Colchon Relax - Fuenlabrada + 10:13
30 Nuno Silva Alves Porta da Ravessa + 10:17
31 Juan Miguel Mercado Vitalicio Seguros - Grupo Generali + 11:12
32 Antonio Segismundo De la Torre Viel LA Aluminios Pecol + 11:37
33 Unai Yus Kerejeta Troiamarisco - Matesica - Abodoba + 11:37
34 Dominique Rault BigMat - Auber 93 + 11:41
35 Francisco Javier Cerezo Perales Vitalicio Seguros - Grupo Generali + 11:48
36 Andrei Zintchenko LA Aluminios Pecol + 11:55
37 David Plaza Romero Festina - Lotus + 12:18
38 Abraham Olano ONCE - Deutsche Bank + 12:58
39 Scott Moninger Mercury Cycling Team + 13:30
40 Devis Miorin Mobilvetta - Rossin + 14:34
41 Santiago Botero Kelme - Costa Blanca + 15:04
42 Victor Gamito Porta da Ravessa + 15:31
43 Stefano Della Santa Alexia Alluminio + 16:03
44 Ricardo Valdez Prieto Jazztel - Costa de Almeria + 16:15
45 José María Jiménez Banesto + 18:27
46 Rui Lavarinhas Maia - MSS + 21:45
47 Stéphane Goubert Team Polti + 22:06
48 Jorge Capitan Peregina Troiamarisco - Matesica - Abodoba + 22:48
49 Rui Sousa Porta da Ravessa + 23:43
50 Christophe Brandt Saeco - Valli & Valli + 24:02
51 Luis Pérez Rodríguez Vitalicio Seguros - Grupo Generali + 24:18
52 Jörg Ludewig Saeco - Valli & Valli + 24:34
53 Juan Carlos Vicario Barbera Vitalicio Seguros - Grupo Generali + 25:32
54 Domenico Gualdi Mobilvetta - Rossin + 26:05
55 Eduardo Hernandez Bailo Colchon Relax - Fuenlabrada + 26:09
56 Javier Otxoa Kelme - Costa Blanca + 26:57
57 Sebastien Talabardon BigMat - Auber 93 + 29:26
58 Francisco Tomas García Vitalicio Seguros - Grupo Generali + 32:24
59 Denis Leproux BigMat - Auber 93 + 33:29
60 Ángel Edo Maia - MSS + 34:18
61 Heinrich Trumheller Wüstenrot - ZVVZ + 36:13
62 Henk Vogels Mercury Cycling Team + 37:23
63 Eleuterio Anguita Jazztel - Costa de Almeria + 37:45
64 Ruben Oarbeascoa Ispizua LA Aluminios Pecol + 37:47
65 Imanol Ayestraran Odriozola Colchon Relax - Fuenlabrada + 38:44
66 Jamie Drew Mercury Cycling Team + 40:58
67 Alexandre Miguel Costa Pinho Troiamarisco - Matesica - Abodoba + 42:15
68 Jon Odriozola Mugarza Banesto + 43:03
69 Cesar Solaun Solana Banesto + 43:19
70 Davide Casarotto Alessio - Banca SMG + 43:53
71 Pedro Soeiro Boavista + 44:32
72 Jonathan Hall Festina - Lotus + 46:13
73 Antonio Tauler Llull Kelme - Costa Blanca + 46:45
74 Oleg Zhukov BigMat - Auber 93 + 46:49
75 Jose Angel Vidal Martinez Kelme - Costa Blanca + 46:50
76 José Vicente García Banesto + 48:05
77 Denis Menchov Banesto + 48:08
78 Pablo Soler Siles Jazztel - Costa de Almeria + 50:28
79 Iker Flores Euskaltel-Euskadi + 51:09
80 Jose Antonio Pecharroman Jazztel - Costa de Almeria + 51:17
81 Samuel Sánchez Euskaltel-Euskadi + 51:27
82 Rafael Mateos Perez Team Polti + 51:35
83 Gaizka Lejarreta ONCE - Deutsche Bank + 51:44
84 Dario Andriotto Alexia Alluminio + 53:32
85 Morgan Fox Tönissteiner - Colnago + 53:51
86 Danny Pate Saeco - Valli & Valli + 53:52
87 Bert Roesems Tönissteiner - Colnago + 54:05
88 Jose Barros Neto Coelho Boavista + 54:41
89 Aldo Zanetti Alexia Alluminio + 55:13
90 Michele Gobbi Mobilvetta - Rossin + 57:02
91 Michel Vanhaecke Tönissteiner - Colnago + 57:03
92 Martin Prazdnovsky Wüstenrot - ZVVZ + 57:34
93 Ivan Herrero Atienzar Porta da Ravessa + 58:01
94 Fabio Roscioli Jazztel - Costa de Almeria + 59:23
95 Daniele Righi Alexia Alluminio + 59:45
96 Geman Nieto Fernandez Colchon Relax - Fuenlabrada + 1:12:52
97 Vidal Pereira Fitas Porta da Ravessa + 1:14:22
DNF Leonardo Guidi Alessio - Banca SMG
DNF Martin Hvastija Alessio - Banca SMG
DNF Felice Puttini Alessio - Banca SMG
DNF Flavio Zandarin Alessio - Banca SMG
DNF Giacomo Battistel Alexia Alluminio
DNF Oscar Cavagnis Alexia Alluminio
DNF Leandro Fioroni Alexia Alluminio
DNF Eddy Serri Alexia Alluminio
DNF David Latasa Lasa Banesto
DNF Stéphane Bergès BigMat - Auber 93
DNF Thierry Bourguignon BigMat - Auber 93
DNF Loïc Lamouller BigMat - Auber 93
DNF Lylian Lebreton BigMat - Auber 93
DNF Arturas Trumpauskas Boavista
DNF Pedro Diaz Lobato Colchon Relax - Fuenlabrada
DNF Cesar Garcia Calvo Colchon Relax - Fuenlabrada
DNF Pedro Jimenez Villanueva Colchon Relax - Fuenlabrada
DNF Hernan Dario Munoz Colchon Relax - Fuenlabrada
DNF Angel Castresana del Val Euskaltel-Euskadi
DNF Ramón González Arrieta Euskaltel-Euskadi
DNF Olivier Asmaker Festina - Lotus
DNF Jaime Javier Hernandez Bertran Festina - Lotus
DNF Fabian Jeker Festina - Lotus
DNF Nicolas Reynaud Festina - Lotus
DNF Gonzalo Bayarri Esteve Jazztel - Costa de Almeria
DNF Carlos Ramon Golbano Garcia Jazztel - Costa de Almeria
DNF Diego Luis Prior Jimenez Jazztel - Costa de Almeria
DNF Jesus Maria Manzano Ruano Kelme - Costa Blanca
DNF Javier Rodriguez Kelme - Costa Blanca
DNF Bruno Miguel Castanheira LA Aluminios Pecol
DNF Philippe Fernandes Ferreira LA Aluminios Pecol
DNF Pedro Goncalves LA Aluminios Pecol
DNF Michele Laddomada LA Aluminios Pecol
DNF Pedro Cardoso Maia - MSS
DNF Joan Horrach Maia - MSS
DNF Joao Pedro Silva Maia - MSS
DNF Chris Horner Mercury Cycling Team
DNF Floyd Landis Mercury Cycling Team
DNF Kirk Willett Mercury Cycling Team
DNF Steve Zamperi Mercury Cycling Team
DNF Jesus Zarate Estrada Mercury Cycling Team
DNF Raffaele Bosi Mobilvetta - Rossin
DNF Daniele Gadenz Mobilvetta - Rossin
DNF Serguei Lelekine Mobilvetta - Rossin
DNF Laurent Roux Mobilvetta - Rossin
DNF Corrado Serina Mobilvetta - Rossin
DNF Santos Gonzalez ONCE - Deutsche Bank
DNF Ricardo Jorge Silva Costa Porta da Ravessa
DNF Valentino China Saeco - Valli & Valli
DNF Alessandro Guerra Saeco - Valli & Valli
DNF Christian Wegmann Saeco - Valli & Valli
DNF Rossano Brasi Team Polti
DNF Michele Colleoni Team Polti
DNF Fabio Sacchi Team Polti
DNF Jose Manuel Uria Gonzalez Team Polti
DNF Vicente Elvira Monjon Troiamarisco - Matesica - Abodoba
DNF Bjorn Cornelissen Tönissteiner - Colnago
DNF Nicolas Coudray Tönissteiner - Colnago
DNF Davy Delme Tönissteiner - Colnago
DNF Kurt Van Landeghem Tönissteiner - Colnago
DNF Pedro Horrillo Vitalicio Seguros - Grupo Generali
DNF Matthew Anand Wüstenrot - ZVVZ
DNF Slawomir Heger Wüstenrot - ZVVZ
DNF Daniel Loprais Wüstenrot - ZVVZ
DNF Czeslaw Lukaszewicz Wüstenrot - ZVVZ
DNF Stansilav Tancer Wüstenrot - ZVVZ
Information
Nation Spain
Date 9th - 14th May
CAT 2.3
Other
Embed Results