Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Prix Gilbert Bousquet
Amateur, 27th March 2021, France
Race info
Results
History
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
Results
Embed Results
Nations
Belarus
France
Great Britain
Japan
USA
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Le Bon
Johan
1990
Dinan Sport Cycling
02
Menant
Théo
1997
Vendée U
03
Le Berre
Mathis
2001
Côtes d'Armor - Marie Morin
04
Huens
Rémi
1999
V.C.Rouen 76
05
Grolier
Lucas
2000
Vendée U
06
Jeannière
Emilien
1998
Vendée U
07
Pasturel
Maxime
1999
V.C.Pays de Loudéac
08
Lecamus-Lambert
Florentin
1999
V.C.Rouen 76
09
Mainguenaud
Tom
2000
Sojasun espoir-ACNC
10
Jeannès
Matthieu
1987
Team Illuminate
11
Dauphin
Florian
1999
V.C.Pays de Loudéac
12
Fouquet
Alexy
1997
U.C.Cholet 49
13
Schmidt
Fabien
1989
U.C.Briochine-Bleu Mercure
14
Gilles
Cyprien
2000
Côtes d'Armor - Marie Morin
15
Boniface
Lucas
2000
Vendée U
16
Dequippe
Ronan
1989
ES Torigni
17
Valognes
Thibault
2000
V.C.Rouen 76
18
Chan Tsin
Romain
1988
Team Bricquebec Cotentin
19
Heron
Antonin
2001
Team Bricquebec Cotentin
20
Lino
Julian
1995
C.C.Nogent-sur-Oise
21
Haspot
Anthony
1992
Sables Vendée Cyclisme-Cube
22
Boutville
David
1988
Côtes d'Armor - Marie Morin
23
Danès
Léo
1996
Dinan Sport Cycling
24
Ridel
Damien
1999
Team UC Nantes - Atlantique
25
Pineau
Thitouan
2002
Sables Vendée Cyclisme-Cube
26
Robert
Alexis
2001
Dinan Sport Cycling
27
Boulet
Enzo
2003
C.C.Plancoëtin
28
Rio
Maxime
1999
Côtes d'Armor - Marie Morin
29
Labbe
Benjamin
2001
Team UC Nantes - Atlantique
30
Chauvin
Tom
1999
Dinan Sport Cycling
31
Millet
Hugo
2002
Dinan Sport Cycling
32
Brisard
Alexandre
2001
V.S.Valletais
33
Daudin Guenegou
Franck
1998
Sablé Sarthe Cyclisme
34
Marcerou
Nicola
2002
Vendée U
35
Guern
Ilan
2002
Team La Crêpe de Brocéliande Bodeme
36
Briand
Killian
1998
Côtes d'Armor - Marie Morin
37
Rivallain
Hugo
1998
Hennebont Cyclisme
38
Le Page
Samuel
2002
Morlaix Cyclisme Performance
39
Moisan
Emmanuel
2003
Club Bretagne Juniors
40
Coquen
Guillaume
1993
Hennebont Cyclisme
41
Boyer
Kevin
1998
Côtes d'Armor - Marie Morin
42
Grella
Benjamin
2002
ES Torigni
43
Bolgiani
Gabriel
2002
V.C.Pays de Loudéac
44
Stevant
Malo
2002
V.C.Pays de Loudéac
45
Guillaud
Valentin
1997
Laval Cyclisme 53
46
Guillé
Lucas
2002
Team UC Nantes - Atlantique
47
Marais
Benjamin
2002
Vendée U
48
Cueff
Romain
1993
V.C.Avranches
49
Glot
Raphaël
2000
V.C.Avranches
50
Kakizaki
Eugene
1999
V.S.Valletais
51
Bunodière
Guillaume
1990
V.C.Avranches
52
Philippe
William
2002
Hennebont Cyclisme
53
Simon
Yohann
2001
Moyon Percy VC
54
Boulais
Jules
2001
Team LMP-La Roche Vendée Cyclisme
55
Benech
Pierre
2000
V.C.Pays de Loudéac
56
Poisson
Julien
1995
U.C.Briochine-Bleu Mercure
57
Renault
Baptiste
1995
Sables Vendée Cyclisme-Cube
58
Le Galudec
Louis
2002
-
59
Carlot
Matéo
2000
V.C.Rouen 76
60
Plusquellec
Yann
2000
V.C.Pays de Loudéac
61
Cann
Robin
2002
U.C.Briochine-Bleu Mercure
62
Basset
Pierre-Henry
2004
-
63
Nagayama
Takahiro
1985
V.C.Avranches
64
Bazley
George
2000
V.S.Valletais
65
L'Azou
Morgan
1997
U.C.Briochine-Bleu Mercure
66
Laurensot
Edgar
2004
Club Bretagne Juniors
67
Souffache
Stellio
1996
-
68
Tellier
Luc
1989
U.C.Cholet 49
69
Canevet
Jocelyn
1994
-
70
Cordon
Paul
1997
Team Bricquebec Cotentin
71
Veistroffer
Baptiste
2000
-
72
Lutz
Henry
2000
U.C.Cholet 49
73
Grison
Kévin
1994
Team Bricquebec Cotentin
74
Rochedy
Romain
1992
-
75
Louvrier
Erwan
2002
Team UC Nantes - Atlantique
76
Segui
Lucas
2001
Hennebont Cyclisme
77
Lesueur
Louka
2004
Team UC Nantes - Atlantique U19
78
Pichon
Mael
2001
Team UC Nantes - Atlantique
79
Morice
Ludovic
2002
-
80
Guilbert
Clément
2001
Moyon Percy VC
81
Pierre
Alexis
1998
V.C.Rouen 76
82
Houssin
Clément
1996
-
83
Saillenfest
Léo
2000
-
84
David
Nicolas
1988
V.C.Pays de Lorient
85
Bouteloup
Paul
1996
ES Torigni
86
Jouanjan
Lilian
2002
Sojasun espoir-ACNC
87
Lesellier
Arnaud
1993
ES Torigni
88
Patoux
Jérémy
1990
Côtes d'Armor - Marie Morin
89
Le Meut
Adrien
2002
-
90
Jeannès
Thibault
1989
Avenir Yamanashi Yamanakako
91
Fernandez
Ewen
1989
Team LMP-La Roche Vendée Cyclisme
92
Bernard
David
1997
V.S.Valletais
93
Ruault
Nathan
2000
WB-Fybolia Locminé
94
Boulais
Paul
2002
Team LMP-La Roche Vendée Cyclisme
95
Romian
Davy
1994
Team LMP-La Roche Vendée Cyclisme
96
Quinio
Adrien
1992
Morlaix Cyclisme Performance
97
Molinaro
Benjamin
2000
WB-Fybolia Locminé
98
Desmortreux
Martin
2002
Moyon Percy VC
99
Vezie
Valentin
1999
Côtes d'Armor - Marie Morin
100
Orceau
Clément
1995
Team LMP-La Roche Vendée Cyclisme
101
Dubois
Pierre-Emmanuel
2000
Sojasun espoir-ACNC
102
Poulard
Baptiste
2003
-
103
Adam
Guillaume
2002
Team Bricquebec Cotentin
104
Larenaudie
Axel
1997
V.C.Amateur Saint Quentin
105
Hingant
Melvyn
2004
-
106
Coquin
Mathéo
2002
Sojasun espoir-ACNC
107
Tanguy
Hugo
2002
Hennebont Cyclisme
108
Paumard
Thibault
2002
U.C.Cholet 49
109
Shpakovski
Yahor
1997
Team Bricquebec Cotentin
110
Quindry
Emeric
2000
ES Torigni
111
Rouland
Louis
2002
V.C.Pays de Loudéac
112
Rapiteau
Florian
1998
Laval Cyclisme 53
113
Patoux
Cyrille
1985
ES Torigni
114
Fernandes
Baptiste
2002
Sojasun espoir-ACNC
115
Francois
Titouan
1999
-
116
Thebault
Briac
2000
Moyon Percy VC
117
Moulin
Alan
2000
Dinan Sport Cycling
118
Cadiou
Raphaël
1997
Morlaix Cyclisme Performance
119
Raud
Guillaume
1986
-
120
Chevau
Sébastien
1980
Sablé Sarthe Cyclisme
121
Delalande
Basile
2004
Club Bretagne Juniors
122
Lecerf
Clément
2002
Vendée U
123
Poulain
Valentin
2001
-
124
Tabouret
Clément
1998
V.C.Avranches
125
Couvigny
Pierre
1999
Team Bricquebec Cotentin
126
Billon
Gaëtan
1998
Hennebont Cyclisme
127
Brenterch
Erwan
1986
Hennebont Cyclisme
128
Tardivel
Théo
1998
Hennebont Cyclisme
129
Marion
Ferdinand
-
-
Information
Prix Gilbert Bousquet
France
27th March 2021
1.12.1 | 141.7 km