SAZKA Tour - 2021

Stage Overall Youth Points Mountain Team

DoB?
Pos Rider Team Time UCI
01 Tobias Halland Johannessen Uno-X Pro Cycling Team 04:21:1814
02 Filippo Zana Bardiani CSF Faizanè + 005
03 Adam Toupalik Elkov - Kasper + 043
04 Jan Maas Leopard Pro Cycling + 04
05 Davide Gabburo Bardiani CSF Faizanè + 05
06 Jakub Otruba Elkov - Kasper + 05
07 Michael Kukrle Elkov - Kasper + 05
08 Jan Barta Elkov - Kasper + 05
09 Simone Velasco Gazprom-RusVelo + 05
10 Rein Taaramäe Intermarché-Wanty-Gobert + 05
11 Nick Schultz Team BikeExchange + 09
12 Riccardo Zoidl Felbermayr - Simplon Wels + 09
13 Simone Petilli Intermarché-Wanty-Gobert + 09
14 Jan Bakelants Intermarché-Wanty-Gobert + 09
15 Jan Hirt Intermarché-Wanty-Gobert + 09
16 Pawel Cieslik Voster ATS Team + 13
17 Martin Urianstad Uno-X Pro Cycling Team + 16
18 Szymon Rekita Voster ATS Team + 19
19 Luca Covili Bardiani CSF Faizanè + 19
20 Tim Marsman Metec - Solarwatt p/b Mantel + 36
21 Jonas Iversby Hvideberg Uno-X Pro Cycling Team + 48
22 Anders Halland Johannessen Uno-X Pro Cycling Team + 48
23 Thijs De Lange Metec - Solarwatt p/b Mantel + 55
24 Huub Artz Metec - Solarwatt p/b Mantel + 01:35
25 Petr Rikunov Gazprom-RusVelo + 01:35
26 Roberto Gonzalez Vini Zabù + 01:35
27 Kristijan Hocevar Adria Mobil + 01:35
28 Lars Hohmann Metec - Solarwatt p/b Mantel + 01:54
29 Dominik Neuman Elkov - Kasper + 01:54
30 Brent Bookwalter Team BikeExchange + 01:54
31 Thomas Sprengers Sport Vlaanderen-Baloise + 01:56
32 Moran Vermeulen Felbermayr - Simplon Wels + 01:59
33 Dion Smith Team BikeExchange + 01:59
34 Jonas Koch Intermarché-Wanty-Gobert + 02:55
35 Immanuel Stark P&S Metalltechnik + 03:43
36 Corey Davis Maloja Pushbikers + 03:43
37 Rune Herregodts Sport Vlaanderen-Baloise + 03:43
38 Dominik Röber P&S Metalltechnik + 03:43
39 Aaron Van Poucke Sport Vlaanderen-Baloise + 03:43
40 Aden Paterson À Bloc CT + 03:43
41 Stijn Appel À Bloc CT + 03:43
42 Jérémy Bellicaud Intermarché-Wanty-Gobert + 03:43
43 Gal Glivar Adria Mobil + 03:43
44 Adne Koster Metec - Solarwatt p/b Mantel + 03:43
45 Matej Zahalka Elkov - Kasper + 03:43
46 Nils Sinschek À Bloc CT + 03:43
47 Joshua Huppertz Team Lotto - Kern Haus + 04:03
48 Patrick Haller Leopard Pro Cycling + 04:03
49 Tom Lindner P&S Metalltechnik + 04:03
50 Jan Hugger Team Lotto - Kern Haus + 04:03
51 Mateusz Grabis Voster ATS Team + 04:03
52 Aljaz Jarc Adria Mobil + 04:03
53 Sylwester Janiszewski Voster ATS Team + 04:03
54 Jack Bauer Team BikeExchange + 04:03
55 Giovanni Carboni Bardiani CSF Faizanè + 04:03
56 Andrea Garosio Bardiani CSF Faizanè + 04:03
57 Luke Durbridge Team BikeExchange + 04:03
58 Ziga Groselj Felbermayr - Simplon Wels + 04:03
59 Anton Kuzmin Gazprom-RusVelo + 04:03
60 Petr Kelemen Elkov - Kasper + 04:34
61 Tim Wollenberg Maloja Pushbikers + 04:34
62 Daniel Pearson Vini Zabù + 05:25
63 Veljko Stojnic Vini Zabù + 05:25
64 Andrea Di Renzo Vini Zabù + 05:25
65 Dylan Bouwmans Metec - Solarwatt p/b Mantel + 05:25
66 Edoardo Zardini Vini Zabù + 05:25
67 Jens Van Den Dool Metec - Solarwatt p/b Mantel + 05:25
68 Nikolay Cherkasov Gazprom-RusVelo + 07:09
69 Johnatan Cañaveral Bardiani CSF Faizanè + 07:50
70 Ruben Apers Sport Vlaanderen-Baloise + 08:05
71 Andi Bajc Felbermayr - Simplon Wels + 08:05
72 Mathias Vacek Gazprom-RusVelo + 08:05
73 Daniel Turek Felbermayr - Simplon Wels + 08:05
74 Mike Schuch À Bloc CT + 08:05
75 Marco Friedrich Felbermayr - Simplon Wels + 08:05
76 Andrea Bartolozzi Vini Zabù + 08:05
77 Ziga Horvat Adria Mobil + 08:10
78 Daniel Bichlmann Maloja Pushbikers + 08:10
79 Alexander Evans Intermarché-Wanty-Gobert + 08:10
80 Alessandro Monaco Bardiani CSF Faizanè + 08:34
81 Callum Scotson Team BikeExchange + 08:54
82 Riccardo Lucca Gazprom-RusVelo + 08:54
83 Tim Torn Teutenberg Leopard Pro Cycling + 08:54
84 Mario Spengler Team Lotto - Kern Haus + 08:54
85 Jacob Hindsgaul Madsen Uno-X Pro Cycling Team + 09:51
86 Sindre Kulset Uno-X Pro Cycling Team + 10:01
87 Aljaz Colnar Adria Mobil + 10:01
88 Edvin Lovidius Leopard Pro Cycling + 14:21
89 Tobias Nolde P&S Metalltechnik + 16:26
90 Laurin Von Stetten Maloja Pushbikers + 20:15
DNS Mel Van Der Veekens À Bloc CT
DNS Fabio Van Den Bossche Sport Vlaanderen-Baloise
DNF Stijn Daemen À Bloc CT
DNF David Per Adria Mobil
DNF Mika Heming Maloja Pushbikers
DNF Michel Aschenbrenner P&S Metalltechnik
DNF Robert Retschke P&S Metalltechnik
DNF Aaron Verwilst Sport Vlaanderen-Baloise
DNF Luca Dreßler Team Lotto - Kern Haus
DNF Leonardo Tortomasi Vini Zabù
DNF Pawel Franczak Voster ATS Team
Pos Rider Team Time
01 - Filippo Zana Bardiani CSF Faizanè 16:45:21
02 - Tobias Halland Johannessen Uno-X Pro Cycling Team + 15
03 - Rein Taaramäe Intermarché-Wanty-Gobert + 40
04 - Nick Schultz Team BikeExchange + 43
05 - Riccardo Zoidl Felbermayr - Simplon Wels + 01:04
06 - Luca Covili Bardiani CSF Faizanè + 01:30
07 - Jan Hirt Intermarché-Wanty-Gobert + 01:34
08 - Davide Gabburo Bardiani CSF Faizanè + 01:41
09 - Simone Velasco Gazprom-RusVelo + 02:16
10 2 Jan Maas Leopard Pro Cycling + 02:25
11 - Simone Petilli Intermarché-Wanty-Gobert + 02:25
12 1 Michael Kukrle Elkov - Kasper + 02:27
13 2 Jakub Otruba Elkov - Kasper + 02:44
14 2 Adam Toupalik Elkov - Kasper + 02:50
15 3 Jan Barta Elkov - Kasper + 03:59
16 1 Kristijan Hocevar Adria Mobil + 04:56
17 5 Szymon Rekita Voster ATS Team + 05:44
18 8 Anton Kuzmin Gazprom-RusVelo + 06:17
19 5 Anders Halland Johannessen Uno-X Pro Cycling Team + 06:29
20 1 Roberto Gonzalez Vini Zabù + 06:32
21 2 Thijs De Lange Metec - Solarwatt p/b Mantel + 06:34
22 4 Thomas Sprengers Sport Vlaanderen-Baloise + 08:21
23 5 Petr Rikunov Gazprom-RusVelo + 08:34
24 4 Immanuel Stark P&S Metalltechnik + 08:53
25 4 Andrea Garosio Bardiani CSF Faizanè + 11:33
26 12 Jacob Hindsgaul Madsen Uno-X Pro Cycling Team + 12:29
27 4 Jan Bakelants Intermarché-Wanty-Gobert + 13:12
28 1 Nikolay Cherkasov Gazprom-RusVelo + 13:56
29 3 Martin Urianstad Uno-X Pro Cycling Team + 14:06
30 5 Johnatan Cañaveral Bardiani CSF Faizanè + 14:13
31 1 Edoardo Zardini Vini Zabù + 15:36
32 11 Tim Marsman Metec - Solarwatt p/b Mantel + 18:23
33 6 Lars Hohmann Metec - Solarwatt p/b Mantel + 18:33
34 - Rune Herregodts Sport Vlaanderen-Baloise + 18:45
35 1 Dominik Röber P&S Metalltechnik + 19:21
36 11 Pawel Cieslik Voster ATS Team + 20:22
37 - Jan Hugger Team Lotto - Kern Haus + 20:24
38 2 Aden Paterson À Bloc CT + 20:31
39 3 Corey Davis Maloja Pushbikers + 21:17
40 12 Jonas Iversby Hvideberg Uno-X Pro Cycling Team + 21:53
41 - Jens Van Den Dool Metec - Solarwatt p/b Mantel + 22:30
42 3 Matej Zahalka Elkov - Kasper + 22:41
43 10 Daniel Turek Felbermayr - Simplon Wels + 22:52
44 7 Dominik Neuman Elkov - Kasper + 22:58
45 7 Ruben Apers Sport Vlaanderen-Baloise + 24:29
46 - Daniel Pearson Vini Zabù + 24:35
47 3 Gal Glivar Adria Mobil + 24:43
48 6 Aaron Van Poucke Sport Vlaanderen-Baloise + 25:12
49 6 Giovanni Carboni Bardiani CSF Faizanè + 27:06
50 10 Jonas Koch Intermarché-Wanty-Gobert + 28:10
51 5 Petr Kelemen Elkov - Kasper + 28:10
52 11 Moran Vermeulen Felbermayr - Simplon Wels + 28:55
53 5 Luke Durbridge Team BikeExchange + 29:14
54 5 Ziga Groselj Felbermayr - Simplon Wels + 29:18
55 2 Andrea Di Renzo Vini Zabù + 29:20
56 7 Riccardo Lucca Gazprom-RusVelo + 29:35
57 7 Dion Smith Team BikeExchange + 29:40
58 5 Alessandro Monaco Bardiani CSF Faizanè + 29:46
59 11 Sindre Kulset Uno-X Pro Cycling Team + 30:39
60 7 Brent Bookwalter Team BikeExchange + 31:21
61 4 Jérémy Bellicaud Intermarché-Wanty-Gobert + 31:26
62 8 Aljaz Jarc Adria Mobil + 34:20
63 1 Andi Bajc Felbermayr - Simplon Wels + 35:01
64 8 Mateusz Grabis Voster ATS Team + 35:20
65 8 Veljko Stojnic Vini Zabù + 36:42
66 9 Stijn Appel À Bloc CT + 36:57
67 14 Huub Artz Metec - Solarwatt p/b Mantel + 37:46
68 9 Patrick Haller Leopard Pro Cycling + 38:23
69 - Callum Scotson Team BikeExchange + 38:58
70 4 Alexander Evans Intermarché-Wanty-Gobert + 40:51
71 5 Mike Schuch À Bloc CT + 42:15
72 10 Dylan Bouwmans Metec - Solarwatt p/b Mantel + 42:16
73 5 Andrea Bartolozzi Vini Zabù + 43:14
74 5 Marco Friedrich Felbermayr - Simplon Wels + 43:33
75 5 Mathias Vacek Gazprom-RusVelo + 43:36
76 9 Jack Bauer Team BikeExchange + 45:53
77 10 Nils Sinschek À Bloc CT + 46:43
78 8 Joshua Huppertz Team Lotto - Kern Haus + 46:53
79 9 Tom Lindner P&S Metalltechnik + 47:08
80 3 Aljaz Colnar Adria Mobil + 47:30
81 11 Adne Koster Metec - Solarwatt p/b Mantel + 48:06
82 8 Ziga Horvat Adria Mobil + 51:28
83 12 Sylwester Janiszewski Voster ATS Team + 53:40
84 10 Tim Wollenberg Maloja Pushbikers + 53:48
85 8 Mario Spengler Team Lotto - Kern Haus + 57:40
86 5 Edvin Lovidius Leopard Pro Cycling + 57:45
87 9 Daniel Bichlmann Maloja Pushbikers + 58:32
88 10 Tim Torn Teutenberg Leopard Pro Cycling + 01:06:41
89 8 Tobias Nolde P&S Metalltechnik + 01:12:12
90 10 Laurin Von Stetten Maloja Pushbikers + 01:26:46
Pos Rider Team Points
01 Filippo Zana Bardiani CSF Faizanè 60
02 Tobias Halland Johannessen Uno-X Pro Cycling Team 59
03 Nick Schultz Team BikeExchange 47
04 Rein Taaramäe Intermarché-Wanty-Gobert 38
05 Riccardo Zoidl Felbermayr - Simplon Wels 28
06 Davide Gabburo Bardiani CSF Faizanè 27
07 Joshua Huppertz Team Lotto - Kern Haus 26
08 Jan Hirt Intermarché-Wanty-Gobert 24
09 Michael Kukrle Elkov - Kasper 21
10 Adam Toupalik Elkov - Kasper 21
11 Luca Covili Bardiani CSF Faizanè 20
12 Jan Maas Leopard Pro Cycling 20
13 Simone Velasco Gazprom-RusVelo 19
14 Tom Lindner P&S Metalltechnik 19
15 Dominik Neuman Elkov - Kasper 17
16 Jonas Koch Intermarché-Wanty-Gobert 15
17 Jakub Otruba Elkov - Kasper 12
18 Sylwester Janiszewski Voster ATS Team 11
19 Simone Petilli Intermarché-Wanty-Gobert 11
20 Daniel Turek Felbermayr - Simplon Wels 10
21 Martin Urianstad Uno-X Pro Cycling Team 10
22 Jan Barta Elkov - Kasper 8
23 Anders Halland Johannessen Uno-X Pro Cycling Team 8
24 Tim Torn Teutenberg Leopard Pro Cycling 8
25 Anton Kuzmin Gazprom-RusVelo 7
26 Thomas Sprengers Sport Vlaanderen-Baloise 5
27 Jacob Hindsgaul Madsen Uno-X Pro Cycling Team 4
28 Pawel Cieslik Voster ATS Team 4
29 Jan Hugger Team Lotto - Kern Haus 4
30 Rune Herregodts Sport Vlaanderen-Baloise 3
31 Jonas Iversby Hvideberg Uno-X Pro Cycling Team 3
32 Jack Bauer Team BikeExchange 3
33 Andrea Garosio Bardiani CSF Faizanè 2
34 Jan Bakelants Intermarché-Wanty-Gobert 2
35 Tim Marsman Metec - Solarwatt p/b Mantel 2
36 Veljko Stojnic Vini Zabù 2
37 Jens Van Den Dool Metec - Solarwatt p/b Mantel 1
38 Petr Kelemen Elkov - Kasper 1
39 Stijn Appel À Bloc CT 1
Pos Team Time
01 Bardiani CSF Faizanè 50:19:20
02 Intermarché-Wanty-Gobert + 01:22
03 Elkov - Kasper + 04:48
04 Uno-X Pro Cycling Team + 06:19
05 Gazprom-RusVelo + 11:07
06 Sport Vlaanderen-Baloise + 32:47
07 Felbermayr - Simplon Wels + 38:24
08 Metec - Solarwatt p/b Mantel + 39:13
09 Vini Zabù + 40:55
10 Team BikeExchange + 48:26
11 Voster ATS Team + 49:05
12 À Bloc CT + 53:46
13 Adria Mobil + 58:11
14 Leopard Pro Cycling + 01:09:40
15 P&S Metalltechnik + 01:12:11
16 Team Lotto - Kern Haus + 01:30:44
17 Maloja Pushbikers + 01:47:32
Information
Nation Czech Republic
Date 8th August
Where Šumperk -> Šternberk
What 4th stage
Distance 174.1 km
Classification 2.1
Other
Embed Results