SAZKA Tour - 2021

Stage Overall Youth Points Mountain Team

DoB?
Pos Rider Team Time UCI
01 Tobias Halland Johannessen Uno-X Pro Cycling Team 03:48:4114
02 Filippo Zana Bardiani CSF Faizanè + 035
03 Rein Taaramäe Intermarché-Wanty-Gobert + 293
04 Nick Schultz Team BikeExchange + 40
05 Riccardo Zoidl Felbermayr - Simplon Wels + 40
06 Luca Covili Bardiani CSF Faizanè + 53
07 Jan Hirt Intermarché-Wanty-Gobert + 01:12
08 Anders Halland Johannessen Uno-X Pro Cycling Team + 01:12
09 Anton Kuzmin Gazprom-RusVelo + 01:18
10 Davide Gabburo Bardiani CSF Faizanè + 01:18
11 Jan Maas Leopard Pro Cycling + 01:39
12 Jacob Hindsgaul Madsen Uno-X Pro Cycling Team + 01:49
13 Simone Velasco Gazprom-RusVelo + 01:49
14 Jakub Otruba Elkov - Kasper + 01:52
15 Simone Petilli Intermarché-Wanty-Gobert + 01:52
16 Michael Kukrle Elkov - Kasper + 01:52
17 Kristijan Hocevar Adria Mobil + 02:22
18 Adam Toupalik Elkov - Kasper + 02:22
19 Jan Barta Elkov - Kasper + 02:22
20 Nikolay Cherkasov Gazprom-RusVelo + 02:42
21 Roberto Gonzalez Vini Zabù + 02:54
22 Thijs De Lange Metec - Solarwatt p/b Mantel + 03:51
23 Immanuel Stark P&S Metalltechnik + 04:01
24 Szymon Rekita Voster ATS Team + 04:19
25 Andrea Garosio Bardiani CSF Faizanè + 04:19
26 Thomas Sprengers Sport Vlaanderen-Baloise + 04:51
27 Fabio Van Den Bossche Sport Vlaanderen-Baloise + 04:51
28 Sindre Kulset Uno-X Pro Cycling Team + 04:58
29 Stijn Daemen À Bloc CT + 05:05
30 Petr Rikunov Gazprom-RusVelo + 05:25
31 Johnatan Cañaveral Bardiani CSF Faizanè + 05:27
32 Martin Urianstad Uno-X Pro Cycling Team + 09:21
33 Jonas Iversby Hvideberg Uno-X Pro Cycling Team + 09:21
34 Edoardo Zardini Vini Zabù + 09:25
35 Alexander Evans Intermarché-Wanty-Gobert + 10:46
36 Jan Bakelants Intermarché-Wanty-Gobert + 11:41
37 Jérémy Bellicaud Intermarché-Wanty-Gobert + 14:04
38 Aaron Van Poucke Sport Vlaanderen-Baloise + 14:04
39 Jens Van Den Dool Metec - Solarwatt p/b Mantel + 14:04
40 Aaron Verwilst Sport Vlaanderen-Baloise + 14:04
41 Rune Herregodts Sport Vlaanderen-Baloise + 14:04
42 Tim Marsman Metec - Solarwatt p/b Mantel + 14:04
43 Ruben Apers Sport Vlaanderen-Baloise + 14:04
44 Corey Davis Maloja Pushbikers + 14:04
45 Matej Zahalka Elkov - Kasper + 14:04
46 Lars Hohmann Metec - Solarwatt p/b Mantel + 14:04
47 Adne Koster Metec - Solarwatt p/b Mantel + 14:04
48 Nils Sinschek À Bloc CT + 14:04
49 Daniel Turek Felbermayr - Simplon Wels + 14:04
50 Aden Paterson À Bloc CT + 14:04
51 Jan Hugger Team Lotto - Kern Haus + 14:04
52 Dominik Röber P&S Metalltechnik + 14:04
53 Pawel Cieslik Voster ATS Team + 14:04
54 Daniel Pearson Vini Zabù + 14:04
55 Dominik Neuman Elkov - Kasper + 14:04
56 Ziga Groselj Felbermayr - Simplon Wels + 14:04
57 Huub Artz Metec - Solarwatt p/b Mantel + 14:04
58 Andrea Di Renzo Vini Zabù + 14:09
59 Riccardo Lucca Gazprom-RusVelo + 15:47
60 Petr Kelemen Elkov - Kasper + 16:12
61 Giovanni Carboni Bardiani CSF Faizanè + 16:51
62 Luke Durbridge Team BikeExchange + 17:48
63 Callum Scotson Team BikeExchange + 17:48
64 Brent Bookwalter Team BikeExchange + 17:48
65 Veljko Stojnic Vini Zabù + 17:48
66 Aljaz Jarc Adria Mobil + 19:38
67 Gal Glivar Adria Mobil + 19:38
68 David Per Adria Mobil + 19:38
69 Mateusz Grabis Voster ATS Team + 19:38
70 Alessandro Monaco Bardiani CSF Faizanè + 19:38
71 Mika Heming Maloja Pushbikers + 21:18
72 Luca Dreßler Team Lotto - Kern Haus + 21:18
73 Laurin Von Stetten Maloja Pushbikers + 21:18
74 Leonardo Tortomasi Vini Zabù + 21:18
75 Stijn Appel À Bloc CT + 21:18
76 Mel Van Der Veekens À Bloc CT + 21:18
77 Joshua Huppertz Team Lotto - Kern Haus + 21:18
78 Mathias Vacek Gazprom-RusVelo + 21:18
79 Pawel Franczak Voster ATS Team + 21:18
80 Andi Bajc Felbermayr - Simplon Wels + 21:18
81 Sylwester Janiszewski Voster ATS Team + 21:18
82 Dylan Bouwmans Metec - Solarwatt p/b Mantel + 21:18
83 Marco Friedrich Felbermayr - Simplon Wels + 21:18
84 Moran Vermeulen Felbermayr - Simplon Wels + 21:18
85 Michel Aschenbrenner P&S Metalltechnik + 21:18
86 Tobias Nolde P&S Metalltechnik + 21:18
87 Tom Lindner P&S Metalltechnik + 21:18
88 Patrick Haller Leopard Pro Cycling + 21:26
89 Edvin Lovidius Leopard Pro Cycling + 21:26
90 Ziga Horvat Adria Mobil + 21:26
91 Daniel Bichlmann Maloja Pushbikers + 21:26
92 Mario Spengler Team Lotto - Kern Haus + 21:26
93 Aljaz Colnar Adria Mobil + 21:26
94 Dion Smith Team BikeExchange + 21:26
95 Jonas Koch Intermarché-Wanty-Gobert + 21:26
96 Andrea Bartolozzi Vini Zabù + 21:26
97 Jack Bauer Team BikeExchange + 22:32
98 Tim Wollenberg Maloja Pushbikers + 24:38
99 Mike Schuch À Bloc CT + 26:15
100 Tim Torn Teutenberg Leopard Pro Cycling + 35:40
101 Robert Retschke P&S Metalltechnik + 39:04
DNS Sergey Chernetskiy Gazprom-RusVelo
DNS Colin Heiderscheid Leopard Pro Cycling
DNS Fabian Schormair Felbermayr - Simplon Wels
DNF Meindert Weulink À Bloc CT
DNF Bostijan Murn Adria Mobil
DNF Miguel Heidemann Leopard Pro Cycling
DNF Robert Jägeler P&S Metalltechnik
DNF Julian Mertens Sport Vlaanderen-Baloise
DNF Pierre-Pascal Keup Team Lotto - Kern Haus
DNF Idar Andersen Uno-X Pro Cycling Team
DNF Damien Papierski Voster ATS Team
DNF Szymon Krawczyk Voster ATS Team
Pos Rider Team Time
01 1 Filippo Zana Bardiani CSF Faizanè 12:24:09
02 9 Tobias Halland Johannessen Uno-X Pro Cycling Team + 22
03 - Rein Taaramäe Intermarché-Wanty-Gobert + 29
04 3 Nick Schultz Team BikeExchange + 30
05 - Riccardo Zoidl Felbermayr - Simplon Wels + 49
06 1 Luca Covili Bardiani CSF Faizanè + 01:05
07 3 Jan Hirt Intermarché-Wanty-Gobert + 01:19
08 2 Davide Gabburo Bardiani CSF Faizanè + 01:30
09 1 Simone Velasco Gazprom-RusVelo + 02:05
10 10 Anton Kuzmin Gazprom-RusVelo + 02:08
11 2 Simone Petilli Intermarché-Wanty-Gobert + 02:10
12 2 Jan Maas Leopard Pro Cycling + 02:15
13 - Michael Kukrle Elkov - Kasper + 02:16
14 3 Jacob Hindsgaul Madsen Uno-X Pro Cycling Team + 02:32
15 1 Jakub Otruba Elkov - Kasper + 02:33
16 4 Adam Toupalik Elkov - Kasper + 02:44
17 5 Kristijan Hocevar Adria Mobil + 03:15
18 10 Jan Barta Elkov - Kasper + 03:48
19 17 Roberto Gonzalez Vini Zabù + 04:51
20 4 Immanuel Stark P&S Metalltechnik + 05:04
21 11 Fabio Van Den Bossche Sport Vlaanderen-Baloise + 05:11
22 1 Szymon Rekita Voster ATS Team + 05:19
23 11 Thijs De Lange Metec - Solarwatt p/b Mantel + 05:33
24 25 Anders Halland Johannessen Uno-X Pro Cycling Team + 05:35
25 6 Johnatan Cañaveral Bardiani CSF Faizanè + 06:17
26 3 Thomas Sprengers Sport Vlaanderen-Baloise + 06:19
27 19 Nikolay Cherkasov Gazprom-RusVelo + 06:41
28 3 Petr Rikunov Gazprom-RusVelo + 06:53
29 13 Andrea Garosio Bardiani CSF Faizanè + 07:24
30 15 Edoardo Zardini Vini Zabù + 10:05
31 6 Jan Bakelants Intermarché-Wanty-Gobert + 12:57
32 16 Martin Urianstad Uno-X Pro Cycling Team + 13:44
33 15 Daniel Turek Felbermayr - Simplon Wels + 14:47
34 13 Rune Herregodts Sport Vlaanderen-Baloise + 14:56
35 34 Stijn Daemen À Bloc CT + 15:27
36 3 Dominik Röber P&S Metalltechnik + 15:32
37 - Jan Hugger Team Lotto - Kern Haus + 16:15
38 - Ruben Apers Sport Vlaanderen-Baloise + 16:18
39 - Lars Hohmann Metec - Solarwatt p/b Mantel + 16:33
40 - Aden Paterson À Bloc CT + 16:42
41 - Jens Van Den Dool Metec - Solarwatt p/b Mantel + 17:00
42 1 Corey Davis Maloja Pushbikers + 17:28
43 1 Tim Marsman Metec - Solarwatt p/b Mantel + 17:41
44 7 Aaron Verwilst Sport Vlaanderen-Baloise + 18:47
45 7 Matej Zahalka Elkov - Kasper + 18:52
46 8 Daniel Pearson Vini Zabù + 19:04
47 10 Pawel Cieslik Voster ATS Team + 20:06
48 36 Sindre Kulset Uno-X Pro Cycling Team + 20:32
49 4 Riccardo Lucca Gazprom-RusVelo + 20:35
50 24 Gal Glivar Adria Mobil + 20:54
51 9 Dominik Neuman Elkov - Kasper + 20:58
52 22 Jonas Iversby Hvideberg Uno-X Pro Cycling Team + 20:59
53 21 Alessandro Monaco Bardiani CSF Faizanè + 21:06
54 9 Aaron Van Poucke Sport Vlaanderen-Baloise + 21:23
55 3 Giovanni Carboni Bardiani CSF Faizanè + 22:57
56 6 Petr Kelemen Elkov - Kasper + 23:30
57 10 Andrea Di Renzo Vini Zabù + 23:49
58 3 Luke Durbridge Team BikeExchange + 25:05
59 12 Ziga Groselj Felbermayr - Simplon Wels + 25:09
60 15 Jonas Koch Intermarché-Wanty-Gobert + 25:10
61 11 Luca Dreßler Team Lotto - Kern Haus + 25:59
62 7 Andi Bajc Felbermayr - Simplon Wels + 26:50
63 7 Moran Vermeulen Felbermayr - Simplon Wels + 26:50
64 5 Dion Smith Team BikeExchange + 27:35
65 14 Jérémy Bellicaud Intermarché-Wanty-Gobert + 27:37
66 2 Pawel Franczak Voster ATS Team + 29:06
67 6 Brent Bookwalter Team BikeExchange + 29:21
68 - David Per Adria Mobil + 29:30
69 7 Callum Scotson Team BikeExchange + 29:58
70 - Aljaz Jarc Adria Mobil + 30:11
71 5 Mika Heming Maloja Pushbikers + 30:57
72 - Mateusz Grabis Voster ATS Team + 31:11
73 5 Veljko Stojnic Vini Zabù + 31:11
74 20 Alexander Evans Intermarché-Wanty-Gobert + 32:35
75 - Stijn Appel À Bloc CT + 33:08
76 11 Mike Schuch À Bloc CT + 34:04
77 - Patrick Haller Leopard Pro Cycling + 34:14
78 2 Andrea Bartolozzi Vini Zabù + 35:03
79 2 Marco Friedrich Felbermayr - Simplon Wels + 35:22
80 2 Mathias Vacek Gazprom-RusVelo + 35:25
81 17 Huub Artz Metec - Solarwatt p/b Mantel + 36:05
82 1 Dylan Bouwmans Metec - Solarwatt p/b Mantel + 36:45
83 2 Aljaz Colnar Adria Mobil + 37:23
84 6 Mel Van Der Veekens À Bloc CT + 41:12
85 4 Jack Bauer Team BikeExchange + 41:46
86 5 Joshua Huppertz Team Lotto - Kern Haus + 42:44
87 18 Nils Sinschek À Bloc CT + 42:54
88 4 Tom Lindner P&S Metalltechnik + 42:59
89 7 Leonardo Tortomasi Vini Zabù + 43:10
90 3 Ziga Horvat Adria Mobil + 43:12
91 4 Edvin Lovidius Leopard Pro Cycling + 43:18
92 14 Adne Koster Metec - Solarwatt p/b Mantel + 44:17
93 9 Mario Spengler Team Lotto - Kern Haus + 48:40
94 7 Tim Wollenberg Maloja Pushbikers + 49:08
95 8 Sylwester Janiszewski Voster ATS Team + 49:31
96 8 Daniel Bichlmann Maloja Pushbikers + 50:16
97 12 Tobias Nolde P&S Metalltechnik + 55:40
98 1 Tim Torn Teutenberg Leopard Pro Cycling + 57:41
99 11 Michel Aschenbrenner P&S Metalltechnik + 58:05
100 13 Laurin Von Stetten Maloja Pushbikers + 01:06:25
101 10 Robert Retschke P&S Metalltechnik + 01:18:13
Pos Rider Team Time
01 Filippo Zana Bardiani CSF Faizanè 12:24:09
02 Tobias Halland Johannessen Uno-X Pro Cycling Team + 22
03 Jacob Hindsgaul Madsen Uno-X Pro Cycling Team + 02:32
04 Kristijan Hocevar Adria Mobil + 03:15
05 Fabio Van Den Bossche Sport Vlaanderen-Baloise + 05:11
06 Anders Halland Johannessen Uno-X Pro Cycling Team + 05:35
07 Martin Urianstad Uno-X Pro Cycling Team + 13:44
08 Stijn Daemen À Bloc CT + 15:27
09 Dominik Röber P&S Metalltechnik + 15:32
10 Lars Hohmann Metec - Solarwatt p/b Mantel + 16:33
11 Tim Marsman Metec - Solarwatt p/b Mantel + 17:41
12 Gal Glivar Adria Mobil + 20:54
13 Jonas Iversby Hvideberg Uno-X Pro Cycling Team + 20:59
14 Petr Kelemen Elkov - Kasper + 23:30
15 Luca Dreßler Team Lotto - Kern Haus + 25:59
16 Aljaz Jarc Adria Mobil + 30:11
17 Mika Heming Maloja Pushbikers + 30:57
18 Veljko Stojnic Vini Zabù + 31:11
19 Mike Schuch À Bloc CT + 34:04
20 Andrea Bartolozzi Vini Zabù + 35:03
21 Mathias Vacek Gazprom-RusVelo + 35:25
22 Huub Artz Metec - Solarwatt p/b Mantel + 36:05
23 Aljaz Colnar Adria Mobil + 37:23
24 Tom Lindner P&S Metalltechnik + 42:59
25 Edvin Lovidius Leopard Pro Cycling + 43:18
26 Adne Koster Metec - Solarwatt p/b Mantel + 44:17
27 Tim Wollenberg Maloja Pushbikers + 49:08
28 Tim Torn Teutenberg Leopard Pro Cycling + 57:41
29 Michel Aschenbrenner P&S Metalltechnik + 58:05
30 Laurin Von Stetten Maloja Pushbikers + 01:06:25
Pos Rider Team Points
01 Filippo Zana Bardiani CSF Faizanè 40
02 Nick Schultz Team BikeExchange 39
03 Rein Taaramäe Intermarché-Wanty-Gobert 32
04 Tobias Halland Johannessen Uno-X Pro Cycling Team 29
05 Joshua Huppertz Team Lotto - Kern Haus 26
06 Riccardo Zoidl Felbermayr - Simplon Wels 24
07 Jan Hirt Intermarché-Wanty-Gobert 23
08 Luca Covili Bardiani CSF Faizanè 20
09 Tom Lindner P&S Metalltechnik 19
10 Dominik Neuman Elkov - Kasper 17
11 Davide Gabburo Bardiani CSF Faizanè 15
12 Jonas Koch Intermarché-Wanty-Gobert 14
13 Simone Velasco Gazprom-RusVelo 12
14 Michael Kukrle Elkov - Kasper 12
15 Sylwester Janiszewski Voster ATS Team 11
16 Martin Urianstad Uno-X Pro Cycling Team 10
17 David Per Adria Mobil 10
18 Simone Petilli Intermarché-Wanty-Gobert 8
19 Anders Halland Johannessen Uno-X Pro Cycling Team 8
20 Tim Torn Teutenberg Leopard Pro Cycling 8
21 Anton Kuzmin Gazprom-RusVelo 7
22 Jan Maas Leopard Pro Cycling 6
23 Fabio Van Den Bossche Sport Vlaanderen-Baloise 6
24 Adam Toupalik Elkov - Kasper 5
25 Thomas Sprengers Sport Vlaanderen-Baloise 5
26 Jacob Hindsgaul Madsen Uno-X Pro Cycling Team 4
27 Jan Hugger Team Lotto - Kern Haus 4
28 Rune Herregodts Sport Vlaanderen-Baloise 3
29 Aaron Verwilst Sport Vlaanderen-Baloise 3
30 Jonas Iversby Hvideberg Uno-X Pro Cycling Team 3
31 Luca Dreßler Team Lotto - Kern Haus 3
32 Jakub Otruba Elkov - Kasper 2
33 Andrea Garosio Bardiani CSF Faizanè 2
34 Tim Marsman Metec - Solarwatt p/b Mantel 2
35 Veljko Stojnic Vini Zabù 2
36 Petr Kelemen Elkov - Kasper 1
37 Stijn Appel À Bloc CT 1
Pos Team Time
01 Bardiani CSF Faizanè 37:15:02
02 Intermarché-Wanty-Gobert + 01:23
03 Elkov - Kasper + 04:58
04 Uno-X Pro Cycling Team + 05:39
05 Gazprom-RusVelo + 05:48
06 Sport Vlaanderen-Baloise + 23:49
07 Vini Zabù + 28:54
08 Felbermayr - Simplon Wels + 32:37
09 Metec - Solarwatt p/b Mantel + 36:31
10 À Bloc CT + 43:01
11 Team BikeExchange + 44:48
12 Voster ATS Team + 44:54
13 Adria Mobil + 49:14
14 Leopard Pro Cycling + 57:03
15 P&S Metalltechnik + 01:01:06
16 Team Lotto - Kern Haus + 01:14:08
17 Maloja Pushbikers + 01:31:29
Information
Nation Czech Republic
Date 7th August
Where Moravská Třebová -> Dlouhé stráně
What 3rd stage
Distance 143.2 km
Classification 2.1
Other
Embed Results