SAZKA Tour - 2021

Stage Overall Youth Points Mountain Team

DoB?
Pos Rider Team Time UCI
01 Joshua Huppertz Team Lotto - Kern Haus 03:34:3514
02 Idar Andersen Uno-X Pro Cycling Team + 005
03 Tom Lindner P&S Metalltechnik + 013
04 Jonas Koch Intermarché-Wanty-Gobert + 15
05 Dominik Neuman Elkov - Kasper + 15
06 Martin Urianstad Uno-X Pro Cycling Team + 15
07 Michael Kukrle Elkov - Kasper + 15
08 Tim Torn Teutenberg Leopard Pro Cycling + 15
09 David Per Adria Mobil + 15
10 Sylwester Janiszewski Voster ATS Team + 15
11 Thomas Sprengers Sport Vlaanderen-Baloise + 15
12 Jan Hugger Team Lotto - Kern Haus + 15
13 Luca Dreßler Team Lotto - Kern Haus + 15
14 Tim Marsman Metec - Solarwatt p/b Mantel + 15
15 Simone Velasco Gazprom-RusVelo + 15
16 Julian Mertens Sport Vlaanderen-Baloise + 15
17 Andi Bajc Felbermayr - Simplon Wels + 15
18 Jan Bakelants Intermarché-Wanty-Gobert + 15
19 Jan Maas Leopard Pro Cycling + 15
20 Jonas Iversby Hvideberg Uno-X Pro Cycling Team + 15
21 Edvin Lovidius Leopard Pro Cycling + 15
22 Jacob Hindsgaul Madsen Uno-X Pro Cycling Team + 15
23 Roberto Gonzalez Vini Zabù + 15
24 Ruben Apers Sport Vlaanderen-Baloise + 15
25 Dion Smith Team BikeExchange + 15
26 Sergey Chernetskiy Gazprom-RusVelo + 15
27 Tobias Halland Johannessen Uno-X Pro Cycling Team + 15
28 Giovanni Carboni Bardiani CSF Faizanè + 15
29 Davide Gabburo Bardiani CSF Faizanè + 15
30 Filippo Zana Bardiani CSF Faizanè + 15
31 Johnatan Cañaveral Bardiani CSF Faizanè + 15
32 Petr Rikunov Gazprom-RusVelo + 15
33 Meindert Weulink À Bloc CT + 15
34 Fabio Van Den Bossche Sport Vlaanderen-Baloise + 15
35 Moran Vermeulen Felbermayr - Simplon Wels + 15
36 Adam Toupalik Elkov - Kasper + 15
37 Nick Schultz Team BikeExchange + 15
38 Jan Barta Elkov - Kasper + 15
39 Lars Hohmann Metec - Solarwatt p/b Mantel + 15
40 Anton Kuzmin Gazprom-RusVelo + 15
41 Immanuel Stark P&S Metalltechnik + 15
42 Anders Halland Johannessen Uno-X Pro Cycling Team + 15
43 Luca Covili Bardiani CSF Faizanè + 15
44 Leonardo Tortomasi Vini Zabù + 15
45 Simone Petilli Intermarché-Wanty-Gobert + 15
46 Alessandro Monaco Bardiani CSF Faizanè + 15
47 Rein Taaramäe Intermarché-Wanty-Gobert + 15
48 Gal Glivar Adria Mobil + 15
49 Dominik Röber P&S Metalltechnik + 15
50 Aden Paterson À Bloc CT + 15
51 Jens Van Den Dool Metec - Solarwatt p/b Mantel + 15
52 Edoardo Zardini Vini Zabù + 15
53 Kristijan Hocevar Adria Mobil + 15
54 Huub Artz Metec - Solarwatt p/b Mantel + 15
55 Jakub Otruba Elkov - Kasper + 15
56 Jan Hirt Intermarché-Wanty-Gobert + 15
57 Daniel Turek Felbermayr - Simplon Wels + 15
58 Pawel Cieslik Voster ATS Team + 15
59 Matej Zahalka Elkov - Kasper + 15
60 Mateusz Grabis Voster ATS Team + 15
61 Andrea Di Renzo Vini Zabù + 15
62 Riccardo Lucca Gazprom-RusVelo + 15
63 Thijs De Lange Metec - Solarwatt p/b Mantel + 15
64 Riccardo Zoidl Felbermayr - Simplon Wels + 15
65 Miguel Heidemann Leopard Pro Cycling + 15
66 Rune Herregodts Sport Vlaanderen-Baloise + 15
67 Brent Bookwalter Team BikeExchange + 15
68 Szymon Rekita Voster ATS Team + 15
69 Veljko Stojnic Vini Zabù + 15
70 Luke Durbridge Team BikeExchange + 01:26
71 Tim Wollenberg Maloja Pushbikers + 02:44
72 Stijn Appel À Bloc CT + 02:46
73 Aaron Verwilst Sport Vlaanderen-Baloise + 02:46
74 Petr Kelemen Elkov - Kasper + 02:46
75 Corey Davis Maloja Pushbikers + 02:46
76 Tobias Nolde P&S Metalltechnik + 02:46
77 Michel Aschenbrenner P&S Metalltechnik + 02:46
78 Marco Friedrich Felbermayr - Simplon Wels + 02:46
79 Aaron Van Poucke Sport Vlaanderen-Baloise + 02:46
80 Aljaz Jarc Adria Mobil + 02:46
81 Aljaz Colnar Adria Mobil + 02:46
82 Mike Schuch À Bloc CT + 02:46
83 Daniel Pearson Vini Zabù + 02:46
84 Nikolay Cherkasov Gazprom-RusVelo + 02:46
85 Stijn Daemen À Bloc CT + 02:46
86 Mathias Vacek Gazprom-RusVelo + 02:46
87 Fabian Schormair Felbermayr - Simplon Wels + 02:46
88 Andrea Garosio Bardiani CSF Faizanè + 02:46
89 Andrea Bartolozzi Vini Zabù + 02:46
90 Szymon Krawczyk Voster ATS Team + 02:46
91 Colin Heiderscheid Leopard Pro Cycling + 02:49
92 Patrick Haller Leopard Pro Cycling + 02:49
93 Ziga Groselj Felbermayr - Simplon Wels + 02:49
94 Sindre Kulset Uno-X Pro Cycling Team + 04:48
95 Bostijan Murn Adria Mobil + 05:37
96 Pawel Franczak Voster ATS Team + 05:37
97 Pierre-Pascal Keup Team Lotto - Kern Haus + 05:37
98 Mika Heming Maloja Pushbikers + 05:37
99 Mario Spengler Team Lotto - Kern Haus + 05:37
100 Dylan Bouwmans Metec - Solarwatt p/b Mantel + 05:37
101 Jérémy Bellicaud Intermarché-Wanty-Gobert + 07:13
102 Nils Sinschek À Bloc CT + 07:13
103 Robert Retschke P&S Metalltechnik + 07:13
104 Daniel Bichlmann Maloja Pushbikers + 07:13
105 Christian Koch Team Lotto - Kern Haus + 07:13
106 Callum Scotson Team BikeExchange + 07:14
107 Jack Bauer Team BikeExchange + 07:14
108 Kevin Colleoni Team BikeExchange + 07:14
109 Alexander Evans Intermarché-Wanty-Gobert + 08:36
110 Robert Jägeler P&S Metalltechnik + 08:36
111 Damien Papierski Voster ATS Team + 08:36
112 Adne Koster Metec - Solarwatt p/b Mantel + 08:36
113 Ziga Horvat Adria Mobil + 08:36
114 Mel Van Der Veekens À Bloc CT + 08:36
115 Laurin Von Stetten Maloja Pushbikers + 11:08
116 Paul Taebling Maloja Pushbikers + 12:12
117 Jan Kuhn Team Lotto - Kern Haus + 16:12
Pos Rider Team Time
01 Joshua Huppertz Team Lotto - Kern Haus 03:34:24
02 Idar Andersen Uno-X Pro Cycling Team + 02
03 Tom Lindner P&S Metalltechnik + 06
04 Jonas Koch Intermarché-Wanty-Gobert + 26
05 Dominik Neuman Elkov - Kasper + 26
06 Martin Urianstad Uno-X Pro Cycling Team + 26
07 Michael Kukrle Elkov - Kasper + 26
08 Tim Torn Teutenberg Leopard Pro Cycling + 26
09 David Per Adria Mobil + 26
10 Sylwester Janiszewski Voster ATS Team + 26
11 Thomas Sprengers Sport Vlaanderen-Baloise + 26
12 Jan Hugger Team Lotto - Kern Haus + 26
13 Luca Dreßler Team Lotto - Kern Haus + 26
14 Tim Marsman Metec - Solarwatt p/b Mantel + 26
15 Simone Velasco Gazprom-RusVelo + 26
16 Julian Mertens Sport Vlaanderen-Baloise + 26
17 Andi Bajc Felbermayr - Simplon Wels + 26
18 Jan Bakelants Intermarché-Wanty-Gobert + 26
19 Jan Maas Leopard Pro Cycling + 26
20 Jonas Iversby Hvideberg Uno-X Pro Cycling Team + 26
21 Edvin Lovidius Leopard Pro Cycling + 26
22 Jacob Hindsgaul Madsen Uno-X Pro Cycling Team + 26
23 Roberto Gonzalez Vini Zabù + 26
24 Ruben Apers Sport Vlaanderen-Baloise + 26
25 Dion Smith Team BikeExchange + 26
26 Sergey Chernetskiy Gazprom-RusVelo + 26
27 Tobias Halland Johannessen Uno-X Pro Cycling Team + 26
28 Giovanni Carboni Bardiani CSF Faizanè + 26
29 Davide Gabburo Bardiani CSF Faizanè + 26
30 Filippo Zana Bardiani CSF Faizanè + 26
31 Johnatan Cañaveral Bardiani CSF Faizanè + 26
32 Petr Rikunov Gazprom-RusVelo + 26
33 Meindert Weulink À Bloc CT + 26
34 Fabio Van Den Bossche Sport Vlaanderen-Baloise + 26
35 Moran Vermeulen Felbermayr - Simplon Wels + 26
36 Adam Toupalik Elkov - Kasper + 26
37 Nick Schultz Team BikeExchange + 26
38 Jan Barta Elkov - Kasper + 26
39 Lars Hohmann Metec - Solarwatt p/b Mantel + 26
40 Anton Kuzmin Gazprom-RusVelo + 26
41 Immanuel Stark P&S Metalltechnik + 26
42 Anders Halland Johannessen Uno-X Pro Cycling Team + 26
43 Luca Covili Bardiani CSF Faizanè + 26
44 Leonardo Tortomasi Vini Zabù + 26
45 Simone Petilli Intermarché-Wanty-Gobert + 26
46 Alessandro Monaco Bardiani CSF Faizanè + 26
47 Rein Taaramäe Intermarché-Wanty-Gobert + 26
48 Gal Glivar Adria Mobil + 26
49 Dominik Röber P&S Metalltechnik + 26
50 Aden Paterson À Bloc CT + 26
51 Jens Van Den Dool Metec - Solarwatt p/b Mantel + 26
52 Edoardo Zardini Vini Zabù + 26
53 Kristijan Hocevar Adria Mobil + 26
54 Huub Artz Metec - Solarwatt p/b Mantel + 26
55 Jakub Otruba Elkov - Kasper + 26
56 Jan Hirt Intermarché-Wanty-Gobert + 26
57 Daniel Turek Felbermayr - Simplon Wels + 26
58 Pawel Cieslik Voster ATS Team + 26
59 Matej Zahalka Elkov - Kasper + 26
60 Mateusz Grabis Voster ATS Team + 26
61 Andrea Di Renzo Vini Zabù + 26
62 Riccardo Lucca Gazprom-RusVelo + 26
63 Thijs De Lange Metec - Solarwatt p/b Mantel + 26
64 Riccardo Zoidl Felbermayr - Simplon Wels + 26
65 Miguel Heidemann Leopard Pro Cycling + 26
66 Rune Herregodts Sport Vlaanderen-Baloise + 26
67 Brent Bookwalter Team BikeExchange + 26
68 Szymon Rekita Voster ATS Team + 26
69 Veljko Stojnic Vini Zabù + 26
70 Luke Durbridge Team BikeExchange + 01:37
71 Tim Wollenberg Maloja Pushbikers + 02:55
72 Aaron Verwilst Sport Vlaanderen-Baloise + 02:55
73 Petr Kelemen Elkov - Kasper + 02:56
74 Stijn Appel À Bloc CT + 02:57
75 Corey Davis Maloja Pushbikers + 02:57
76 Tobias Nolde P&S Metalltechnik + 02:57
77 Michel Aschenbrenner P&S Metalltechnik + 02:57
78 Marco Friedrich Felbermayr - Simplon Wels + 02:57
79 Aaron Van Poucke Sport Vlaanderen-Baloise + 02:57
80 Aljaz Jarc Adria Mobil + 02:57
81 Aljaz Colnar Adria Mobil + 02:57
82 Mike Schuch À Bloc CT + 02:57
83 Daniel Pearson Vini Zabù + 02:57
84 Nikolay Cherkasov Gazprom-RusVelo + 02:57
85 Stijn Daemen À Bloc CT + 02:57
86 Mathias Vacek Gazprom-RusVelo + 02:57
87 Fabian Schormair Felbermayr - Simplon Wels + 02:57
88 Andrea Garosio Bardiani CSF Faizanè + 02:57
89 Andrea Bartolozzi Vini Zabù + 02:57
90 Szymon Krawczyk Voster ATS Team + 02:57
91 Colin Heiderscheid Leopard Pro Cycling + 02:57
92 Patrick Haller Leopard Pro Cycling + 03:00
93 Ziga Groselj Felbermayr - Simplon Wels + 03:00
94 Sindre Kulset Uno-X Pro Cycling Team + 04:59
95 Bostijan Murn Adria Mobil + 05:48
96 Pawel Franczak Voster ATS Team + 05:48
97 Pierre-Pascal Keup Team Lotto - Kern Haus + 05:48
98 Mika Heming Maloja Pushbikers + 05:48
99 Mario Spengler Team Lotto - Kern Haus + 05:48
100 Dylan Bouwmans Metec - Solarwatt p/b Mantel + 05:48
101 Jérémy Bellicaud Intermarché-Wanty-Gobert + 07:24
102 Nils Sinschek À Bloc CT + 07:24
103 Robert Retschke P&S Metalltechnik + 07:24
104 Daniel Bichlmann Maloja Pushbikers + 07:24
105 Christian Koch Team Lotto - Kern Haus + 07:24
106 Callum Scotson Team BikeExchange + 07:25
107 Jack Bauer Team BikeExchange + 07:25
108 Kevin Colleoni Team BikeExchange + 07:25
109 Alexander Evans Intermarché-Wanty-Gobert + 08:47
110 Robert Jägeler P&S Metalltechnik + 08:47
111 Damien Papierski Voster ATS Team + 08:47
112 Adne Koster Metec - Solarwatt p/b Mantel + 08:47
113 Ziga Horvat Adria Mobil + 08:47
114 Mel Van Der Veekens À Bloc CT + 08:47
115 Laurin Von Stetten Maloja Pushbikers + 11:19
116 Paul Taebling Maloja Pushbikers + 12:23
117 Jan Kuhn Team Lotto - Kern Haus + 16:23
Pos Rider Team Time
01 Idar Andersen Uno-X Pro Cycling Team 03:34:26
02 Tom Lindner P&S Metalltechnik + 04
03 Martin Urianstad Uno-X Pro Cycling Team + 24
04 Tim Torn Teutenberg Leopard Pro Cycling + 24
05 Luca Dreßler Team Lotto - Kern Haus + 24
06 Tim Marsman Metec - Solarwatt p/b Mantel + 24
07 Jonas Iversby Hvideberg Uno-X Pro Cycling Team + 24
08 Edvin Lovidius Leopard Pro Cycling + 24
09 Jacob Hindsgaul Madsen Uno-X Pro Cycling Team + 24
10 Tobias Halland Johannessen Uno-X Pro Cycling Team + 24
11 Filippo Zana Bardiani CSF Faizanè + 24
12 Meindert Weulink À Bloc CT + 24
13 Fabio Van Den Bossche Sport Vlaanderen-Baloise + 24
14 Lars Hohmann Metec - Solarwatt p/b Mantel + 24
15 Anders Halland Johannessen Uno-X Pro Cycling Team + 24
16 Gal Glivar Adria Mobil + 24
17 Dominik Röber P&S Metalltechnik + 24
18 Kristijan Hocevar Adria Mobil + 24
19 Huub Artz Metec - Solarwatt p/b Mantel + 24
20 Veljko Stojnic Vini Zabù + 24
21 Tim Wollenberg Maloja Pushbikers + 02:53
22 Petr Kelemen Elkov - Kasper + 02:54
23 Michel Aschenbrenner P&S Metalltechnik + 02:55
24 Aljaz Jarc Adria Mobil + 02:55
25 Aljaz Colnar Adria Mobil + 02:55
26 Mike Schuch À Bloc CT + 02:55
27 Stijn Daemen À Bloc CT + 02:55
28 Mathias Vacek Gazprom-RusVelo + 02:55
29 Andrea Bartolozzi Vini Zabù + 02:55
30 Bostijan Murn Adria Mobil + 05:46
31 Pierre-Pascal Keup Team Lotto - Kern Haus + 05:46
32 Mika Heming Maloja Pushbikers + 05:46
33 Kevin Colleoni Team BikeExchange + 07:23
34 Damien Papierski Voster ATS Team + 08:45
35 Adne Koster Metec - Solarwatt p/b Mantel + 08:45
36 Laurin Von Stetten Maloja Pushbikers + 11:17
37 Paul Taebling Maloja Pushbikers + 12:21
38 Jan Kuhn Team Lotto - Kern Haus + 16:21
Information
Nation Czech Republic
Date 5th August
Where Prostějov -> Uničov
What 1st stage
Distance 150.8 km
Other
Embed Results