SAZKA Tour - 2019

Stage GC

DoB?
Embed Results
Pos Rider Team Time UCI
01 Hamilton Lucas Mitchelton - Scott 04:33:5314
02 Impey Daryl Mitchelton - Scott + 005
03 Kukrle Michael Elkov - Author + 003
04 Großschartner Felix Bora - Hansgrohe + 01
05 Barta Jan Elkov - Author + 44
06 Stüssi Colin Team Vorarlberg Santic + 44
07 Visconti Giovanni Neri Sottoli - Selle Italia + 44
08 Van Den Berg Marijn Metec - TKH + 44
09 Haig Jack Mitchelton - Scott + 44
10 Arslanov Ildar Gazprom - RusVelo + 44
11 Maas Jan Leopard Pro Cycling + 44
12 Thalmann Roland Team Vorarlberg Santic + 44
13 Gabburo Davide Neri Sottoli - Selle Italia + 44
14 Brozyna Piotr CCC Development Team + 44
15 Rekita Szymon Leopard Pro Cycling + 44
16 Otruba Jakub Elkov - Author + 44
17 Rabitsch Stephan Team Felbermayr - Simplon Wels + 01:10
18 Van Den Dool Jens Metec - TKH + 01:10
19 Hnik Karel Elkov - Author + 01:10
20 Træen Torstein Uno-X Norwegian DT + 01:10
21 Schelling Patrick Team Vorarlberg Santic + 01:10
22 Malecki Kamil CCC Development Team + 02:23
23 Abrahamsen Jonas Uno-X Norwegian DT + 02:23
24 Krul Stef Team Jumbo-Visma + 02:23
25 Neuman Dominik Elkov - Author + 02:23
26 Budiak Anatolii Wibatech Merx 7R + 02:42
27 Rogina Radoslav Adria Mobil + 03:21
28 De Jonge Maarten Monkey Town - À Bloc CT + 03:21
29 Nakane Hideto Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 04:12
30 Pfingsten Christoph Bora - Hansgrohe + 04:12
31 Schillinger Andreas Bora - Hansgrohe + 04:12
32 Ito Masakazu Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 04:15
33 Krul Wessel SEG Racing Academy + 04:31
34 Verboom Minne SEG Racing Academy + 04:31
35 Bax Sjoerd Metec - TKH + 04:31
36 Janssen Adriaan Monkey Town - À Bloc CT + 04:31
37 Shilov Sergey Gazprom - RusVelo + 04:31
38 Pluimers Rick Monkey Town - À Bloc CT + 05:18
39 Cima Damiano Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 05:18
40 Rikunov Petr Gazprom - RusVelo + 05:18
41 Prah Aljaz Ljubljana Gusto Xaurum + 05:18
42 Paluta Michal CCC Development Team + 05:18
43 Tracz Szymon CCC Development Team + 05:18
44 Boev Igor Gazprom - RusVelo + 05:18
45 Oka Atsushi Utsunomiya Blitzen + 05:18
46 Stachowiak Adam Voster ATS Team + 05:18
47 Stosz Patryk CCC Development Team + 05:18
48 Holter Ådne Uno-X Norwegian DT + 05:18
49 Bouwmans Dylan Metec - TKH + 05:18
50 Juul-Jensen Christopher Mitchelton - Scott + 05:18
51 Hill Ben Ljubljana Gusto Xaurum + 05:48
52 Zahalka Matej Elkov - Author + 06:42
53 Orrico Davide Team Vorarlberg Santic + 06:45
54 Rosa Massimo Neri Sottoli - Selle Italia + 06:45
55 Gonzalez Roberto Neri Sottoli - Selle Italia + 06:45
56 Acosta Ruben Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 06:45
57 Groselj Matic Ljubljana Gusto Xaurum + 06:45
58 Santoro Antonio Monkey Town - À Bloc CT + 06:48
59 Skaarseth Iver Uno-X Norwegian DT + 06:48
60 Skaarseth Anders Uno-X Norwegian DT + 06:48
61 Archbold Shane Bora - Hansgrohe + 08:35
62 Pacioni Luca Neri Sottoli - Selle Italia + 09:53
63 Van Empel Etienne Neri Sottoli - Selle Italia + 09:54
64 Krizek Matthias Team Felbermayr - Simplon Wels + 09:54
65 Van der Tuuk Danny Metec - TKH + 09:54
66 Cieslik Pawel Wibatech Merx 7R + 09:54
67 Paterski Maciej Wibatech Merx 7R + 09:54
68 Kulikov Vladislav Gazprom - RusVelo + 09:54
69 Burke Jack Leopard Pro Cycling + 10:24
70 Korosec Rok Ljubljana Gusto Xaurum + 11:21
71 Vorobyev Anton Gazprom - RusVelo + 11:21
72 Van Dalen Jason Metec - TKH + 11:21
73 Steimle Jannik Deceuninck-Quick Step + 11:21
74 Diaz Jose Manuel Team Vorarlberg Santic + 11:21
75 Koller Jan Team Felbermayr - Simplon Wels + 11:21
76 Pelikan Janos Pannon Cycling Team + 11:21
77 Leyder Misch Leopard Pro Cycling + 11:21
78 Sagan Juraj Bora - Hansgrohe + 11:21
79 Kuen Maximilian Team Vorarlberg Santic + 11:21
80 Lehner Daniel Team Felbermayr - Simplon Wels + 11:21
81 Plucinski Leszek Voster ATS Team + 11:21
82 Groselj Ziga Adria Mobil + 11:21
83 Krieger Alexander Leopard Pro Cycling + 11:21
84 Taciak Mateusz Voster ATS Team + 11:21
85 Rajovic Dusan Adria Mobil + 14:27
86 Per David Adria Mobil + 14:28
87 Katrasnik Gasper Adria Mobil + 14:29
88 Ishibashi Manabu Team Bridgestone Cycling + 14:29
89 Warchol Bartosz Wibatech Merx 7R + 14:31
90 Dainese Alberto SEG Racing Academy + 18:15
DNS Bookwalter Brent Mitchelton - Scott
DNF Aniolkowski Stanislaw CCC Development Team
DNF Baska Erik Bora - Hansgrohe
DNF Janiszewski Sylwester Voster ATS Team
DNF Gaffurini Nicola Monkey Town - À Bloc CT
DNF Bajc Andi Team Felbermayr - Simplon Wels
DNF Konwa Piotr Wibatech Merx 7R
DNF Fonzi Giuseppe Neri Sottoli - Selle Italia
DNF Durbridge Luke Mitchelton - Scott
DNF Grabis Mateusz Voster ATS Team
DNF Burger Sven SEG Racing Academy
DNF Hartley Adam SEG Racing Academy
DNF Rucigaj Ziga Ljubljana Gusto Xaurum
DNF Hepburn Michael Mitchelton - Scott
DNF Schwarzmann Michael Bora - Hansgrohe
DNF Potocki Viktor Ljubljana Gusto Xaurum
DNF Franczak Pawel Voster ATS Team
DNF Filutas Viktor Pannon Cycling Team
DNF Orosz Gergely Pannon Cycling Team
DNF Pons Gaetan Leopard Pro Cycling
DNF Papierski Damian CCC Development Team
DNF Sisr Frantisek Elkov - Author
DNF Rutkiewicz Marek Wibatech Merx 7R
DNF Yoshida Hayato Nippo - Vini Fantini - Faizanè
DNF Stavrakakis Georgios SEG Racing Academy
DNF Omrzel Aljaz Adria Mobil
DNF Krawczyk Szymon Voster ATS Team
DNF Porsev Alexander Gazprom - RusVelo
DNF Antunes Tiago SEG Racing Academy
DNF Kusaba Keigo Nippo - Vini Fantini - Faizanè
Pos Rider Team Time
1 - Impey Daryl Mitchelton - Scott 13:22:59
2 - Hamilton Lucas Mitchelton - Scott + 09
3 6 Kukrle Michael Elkov - Author + 33
4 11 Großschartner Felix Bora - Hansgrohe + 43
5 2 Haig Jack Mitchelton - Scott + 01:05
6 1 Barta Jan Elkov - Author + 01:19
7 3 Otruba Jakub Elkov - Author + 01:21
8 3 Hnik Karel Elkov - Author + 01:47
9 9 Brozyna Piotr CCC Development Team + 01:52
10 10 Van Den Berg Marijn Metec - TKH + 01:56
11 11 Thalmann Roland Team Vorarlberg Santic + 01:56
12 18 Arslanov Ildar Gazprom - RusVelo + 02:03
13 18 Maas Jan Leopard Pro Cycling + 02:06
14 18 Rekita Szymon Leopard Pro Cycling + 02:06
15 19 Stüssi Colin Team Vorarlberg Santic + 02:09
16 19 Gabburo Davide Neri Sottoli - Selle Italia + 02:12
17 19 Visconti Giovanni Neri Sottoli - Selle Italia + 02:12
18 5 Schelling Patrick Team Vorarlberg Santic + 02:22
19 6 Van Den Dool Jens Metec - TKH + 02:25
20 23 Rabitsch Stephan Team Felbermayr - Simplon Wels + 02:52
21 29 Træen Torstein Uno-X Norwegian DT + 02:58
22 14 Neuman Dominik Elkov - Author + 03:00
23 6 Malecki Kamil CCC Development Team + 03:31
24 - Krul Stef Team Jumbo-Visma + 03:38
25 24 Abrahamsen Jonas Uno-X Norwegian DT + 04:11
26 21 Budiak Anatolii Wibatech Merx 7R + 04:25
27 14 Schillinger Andreas Bora - Hansgrohe + 04:52
28 10 Rogina Radoslav Adria Mobil + 04:52
29 15 Pfingsten Christoph Bora - Hansgrohe + 04:54
30 22 De Jonge Maarten Monkey Town - À Bloc CT + 05:21
31 27 Juul-Jensen Christopher Mitchelton - Scott + 05:39
32 6 Bax Sjoerd Metec - TKH + 05:46
33 4 Shilov Sergey Gazprom - RusVelo + 05:50
34 19 Nakane Hideto Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 06:14
35 19 Ito Masakazu Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 06:17
36 20 Tracz Szymon CCC Development Team + 06:23
37 18 Paluta Michal CCC Development Team + 06:26
38 17 Janssen Adriaan Monkey Town - À Bloc CT + 06:37
39 2 Stachowiak Adam Voster ATS Team + 06:56
40 3 Hill Ben Ljubljana Gusto Xaurum + 07:18
41 16 Bouwmans Dylan Metec - TKH + 07:52
42 6 Skaarseth Anders Uno-X Norwegian DT + 08:36
43 13 Acosta Ruben Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 09:02
44 16 Kulikov Vladislav Gazprom - RusVelo + 11:13
45 - Cieslik Pawel Wibatech Merx 7R + 11:35
46 17 Stosz Patryk CCC Development Team + 11:37
47 3 Paterski Maciej Wibatech Merx 7R + 11:37
48 15 Burke Jack Leopard Pro Cycling + 11:46
49 25 Holter Ådne Uno-X Norwegian DT + 12:15
50 29 Steimle Jannik Deceuninck-Quick Step + 12:27
51 26 Oka Atsushi Utsunomiya Blitzen + 12:29
52 26 Pluimers Rick Monkey Town - À Bloc CT + 12:29
53 26 Kuen Maximilian Team Vorarlberg Santic + 12:39
54 4 Archbold Shane Bora - Hansgrohe + 12:47
55 16 Groselj Ziga Adria Mobil + 12:48
56 4 Santoro Antonio Monkey Town - À Bloc CT + 12:51
57 17 Diaz Jose Manuel Team Vorarlberg Santic + 12:53
58 6 Rosa Massimo Neri Sottoli - Selle Italia + 13:09
59 21 Rikunov Petr Gazprom - RusVelo + 13:36
60 34 Verboom Minne SEG Racing Academy + 15:27
61 26 Boev Igor Gazprom - RusVelo + 15:45
62 28 Prah Aljaz Ljubljana Gusto Xaurum + 15:56
63 21 Orrico Davide Team Vorarlberg Santic + 16:09
64 1 Van der Tuuk Danny Metec - TKH + 16:20
65 31 Cima Damiano Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 16:28
66 9 Pacioni Luca Neri Sottoli - Selle Italia + 16:56
67 6 Plucinski Leszek Voster ATS Team + 17:33
68 27 Skaarseth Iver Uno-X Norwegian DT + 17:44
69 3 Krieger Alexander Leopard Pro Cycling + 17:54
70 1 Korosec Rok Ljubljana Gusto Xaurum + 18:02
71 28 Gonzalez Roberto Neri Sottoli - Selle Italia + 19:08
72 9 Van Dalen Jason Metec - TKH + 19:40
73 11 Ishibashi Manabu Team Bridgestone Cycling + 20:41
74 7 Rajovic Dusan Adria Mobil + 21:03
75 22 Krizek Matthias Team Felbermayr - Simplon Wels + 21:13
76 3 Per David Adria Mobil + 21:23
77 11 Sagan Juraj Bora - Hansgrohe + 21:53
78 14 Taciak Mateusz Voster ATS Team + 22:07
79 14 Lehner Daniel Team Felbermayr - Simplon Wels + 22:11
80 25 Groselj Matic Ljubljana Gusto Xaurum + 24:25
81 11 Dainese Alberto SEG Racing Academy + 25:02
82 19 Pelikan Janos Pannon Cycling Team + 25:13
83 15 Warchol Bartosz Wibatech Merx 7R + 25:50
84 20 Van Empel Etienne Neri Sottoli - Selle Italia + 27:32
85 18 Vorobyev Anton Gazprom - RusVelo + 28:50
86 24 Zahalka Matej Elkov - Author + 32:49
87 20 Katrasnik Gasper Adria Mobil + 33:56
88 30 Krul Wessel SEG Racing Academy + 37:32
89 26 Leyder Misch Leopard Pro Cycling + 42:45
90 30 Koller Jan Team Felbermayr - Simplon Wels + 56:51

Information