Vuelta a España: Startlist | Stage profiles Other: Transfers 2022 > 2023

SAZKA Tour - 2014

Stage GC

DoB?
Embed Results
Pos Rider Team Time
01 Mortensen Martin Cult Energy Vital Water 03:47:38
02 Kovac Maros Dukla Trencin - Trek + 00
03 Baldo Nicolas Vorarlberg + 02
04 Groen Ike Cycling Team De Rijke + 02
05 Carbel Michael Cult Energy Vital Water + 03:43
06 Laton Eryk BDC - Marcpol Team + 03:43
07 Janiaczyk Blazej BDC - Marcpol Team + 03:43
08 Stepniak Grzegorz CCC Polsat Polkowice + 03:43
09 Hoelgaard Daniel Etixx + 03:43
10 Hofer Andreas Vorarlberg + 03:43
11 Van Ginneken Sjoerd Metec - TKH Continental Cycling Tea + 03:43
12 Buchacek Thomas Bauknecht - Author + 03:43
13 Nikolaev Sergey Itera - Katusha + 03:43
14 Hereijgers Kobus Cycling Team De Rijke + 03:43
15 Hunal Martin Bauknecht - Author + 03:43
16 Baska Erik Dukla Trencin - Trek + 03:43
17 Jørgensen Jonas Aaen Riwal Cycling Team + 03:43
18 Power Robert - + 03:43
19 Vermeer Tom Cycling Team Jo Piels + 03:43
20 Schachmann Maximilian DT Giant - Shimano + 03:43
21 Brammeier Matthew Synergy Baku + 03:43
22 Malovec Lubos Dukla Trencin - Trek + 03:43
23 Biermans Jenthe DT Giant - Shimano + 03:43
24 Rumac Josip Etixx + 03:43
25 Otonicar Martin Radenska + 03:43
26 Marycz Jaroslaw CCC Polsat Polkowice + 03:43
27 Hooghiemster Rene Koga Cycling Team + 03:43
28 Poutsma Stefan Cycling Team Jo Piels + 03:43
29 Brockhoff Jan DT Giant - Shimano + 03:43
30 Honig Reinier Vorarlberg + 03:43
31 Rutkiewicz Marek CCC Polsat Polkowice + 03:43
32 Korosec Rok Radenska + 03:43
33 Gradek Kamil BDC - Marcpol Team + 03:43
34 Frolov Igor Itera - Katusha + 03:43
35 Haig Jack Avanti Cycling Team + 03:43
36 De Greef Robbert Koga Cycling Team + 03:43
37 Stachowiak Adam BDC - Marcpol Team + 03:43
38 Kiendys Tomasz CCC Polsat Polkowice + 03:43
39 Cieslik Pawel Bauknecht - Author + 03:43
40 Hoekstra Jochem Cycling Team Jo Piels + 03:43
41 Lammertink Maurits Cycling Team Jo Piels + 03:43
42 Turek Daniel - + 03:43
43 Hollanders Dries Metec - TKH Continental Cycling Tea + 03:43
44 Bernas Pawel BDC - Marcpol Team + 03:43
45 Cort Magnus Cult Energy Vital Water + 03:43
46 Repse Uros Radenska + 03:43
47 Winter Nicolas Vorarlberg + 03:43
48 Hnik Karel Etixx + 03:43
49 Kurek Adrian CCC Polsat Polkowice + 03:43
50 Zangerle Joel Leopard Development Team + 03:43
51 Springer Christoph Vorarlberg + 03:43
52 Thill Tom Leopard Development Team + 03:43
53 Tybor Patrik Dukla Trencin - Trek + 03:43
54 Pokidov Maxim Itera - Katusha + 03:43
55 Gareyshin Aydar Team 21 + 03:43
56 Duyn Huub Cycling Team De Rijke + 03:43
57 Dvorsky David Bauknecht - Author + 03:43
58 Gmelich Meijling Jarno Metec - TKH Continental Cycling Tea + 03:43
59 De Jong Martijn Koga Cycling Team + 03:43
60 Pfingsten Christoph Cycling Team De Rijke + 03:43
61 Vinther Troels Cult Energy Vital Water + 03:43
62 Rucigaj Ziga Radenska + 03:43
63 Svoboda Jakub - + 03:43
64 Belykh Sergey Team 21 + 03:43
65 De Vries Berden Cycling Team Jo Piels + 03:43
66 Asadov Elchin Synergy Baku + 03:43
67 Kowalczyk Jaroslaw BDC - Marcpol Team + 03:43
68 Kerkhof Tim Etixx + 03:43
69 Kukrle Michael - + 03:43
70 Krul Stef Metec - TKH Continental Cycling Tea + 03:43
71 Plarre Matthias Leopard Development Team + 03:43
72 Hirt Jan Etixx + 03:43
73 Schlegel Michal - + 03:43
74 Bøchman Larsen Lasse Cult Energy Vital Water + 03:43
75 Pölder Robert DT Giant - Shimano + 03:43
76 Taciak Mateusz CCC Polsat Polkowice + 03:43
77 Kirpsza Piotr BDC - Marcpol Team + 03:43
78 Hampl Petr - + 03:43
79 Mahdar Martin Dukla Trencin - Trek + 03:43
80 Koning Peter Metec - TKH Continental Cycling Tea + 03:43
81 Clements Alex - + 03:43
82 Mortensen Mikkel Riwal Cycling Team + 03:43
83 Kasperkiewicz Przemyslaw Bauknecht - Author + 03:43
84 Castelijns Twan Koga Cycling Team + 03:43
85 Hosek Josef Bauknecht - Author + 03:43
86 Zechmeister Thomas Bauknecht - Author + 03:43
87 Vrazel Viktor SKC Tufo - Prostejov + 03:43
88 Bronis Roman Dukla Trencin - Trek + 03:43
89 Schlechter Pit Leopard Development Team + 03:43
90 Reihs Michael Cult Energy Vital Water + 03:43
91 Razumov Maxim Itera - Katusha + 03:43
92 Bambula Ondrej - + 03:43
93 Ignatiev Dmitriy Itera - Katusha + 03:43
94 Kozusnik Adam - + 03:43
95 Manousek Josef SKC Tufo - Prostejov + 03:43
96 Rabon Frantisek - + 03:43
97 Hepburn Michael Orica - GreenEDGE + 03:43
98 Flakemore Campbell Avanti Cycling Team + 03:43
99 Ewan Caleb - + 03:43
100 Hamelink Jasper Cycling Team Jo Piels + 03:43
101 Marchetti Alessio Radenska + 04:07
102 Hiti Tadej Radenska + 04:07
103 Miskulin Jure Radenska + 04:07
104 Chaigneau Robin Koga Cycling Team + 04:25
105 Kirsch Alex Leopard Development Team + 03:43
106 Koudela Tomas Gebrüder Weiss - Oberndorfer + 07:50
107 Fiala Petr AC Sparta Praha + 12:25
108 Lasak Matej - + 16:19
109 Vobora Ondrej - + 16:19
110 Van Goethem Brian Metec - TKH Continental Cycling Tea + 16:19
111 Van Zandbeek Ronan Cycling Team De Rijke + 16:19
112 Coenen Dennis Leopard Development Team + 16:19
113 Baffi Piero Leopard Development Team + 16:19
114 Lechner Petr Gebrüder Weiss - Oberndorfer + 16:19
115 Jurco Matej Dukla Trencin - Trek + 16:19
116 Dabkowski Konrad ActiveJet Team + 16:19
117 Steensen André Cult Energy Vital Water + 16:19
118 Haugaard Jensen Kristian DT Giant - Shimano + 16:19
119 Aistrup Nikola Riwal Cycling Team + 16:19
120 Frame Alex DT Giant - Shimano + 16:19
121 Eising Tijmen Metec - TKH Continental Cycling Tea + 16:19
122 Vermeltfoort Coen Cycling Team De Rijke + 16:19
123 Kouwenhoven Sjoerd Cycling Team De Rijke + 16:19
124 Van den Brand Twan Cycling Team Jo Piels + 16:19
125 Lichnovsky Ludek SKC Tufo - Prostejov + 16:19
126 Zahalka Matej - + 16:19
127 Boros Michael - + 16:19
128 Carpenter Harry - + 16:19
129 Schweizer Michael Synergy Baku + 16:19
130 Klemme Daniel Synergy Baku + 16:19
131 Bovenhuis Jasper Koga Cycling Team + 16:19
132 Katyrin Roman Itera - Katusha + 16:19
133 Zhuykov Denis Team 21 + 16:19
134 Boskamp Melvin Koga Cycling Team + 16:19
135 Øllegaard Morten Riwal Cycling Team + 16:19
136 Chirkov Ilya Team 21 + 16:19
137 Jørgensen Kasper Linde Riwal Cycling Team + 16:19
138 Grøn Martin Riwal Cycling Team + 16:19
139 Ptashkin Pavel Itera - Katusha + 18:37
140 Chenaux Adrien Vorarlberg + 18:37
141 Yakimov Konstantin Team 21 + 18:47
142 Schweizer Christoph Synergy Baku + 31:32
143 Asanov Enver - + 31:32
DNF Isgandarov Tural Synergy Baku
Pos Rider Team Time
1 14 Groen Ike Cycling Team De Rijke 04:13:11
2 48 Mortensen Martin Cult Energy Vital Water + 14
3 55 Baldo Nicolas Vorarlberg + 01:08
4 69 Kovac Maros Dukla Trencin - Trek + 01:14
5 1 Hollanders Dries Metec - TKH Continental Cycling Tea + 03:23
6 2 Van Ginneken Sjoerd Metec - TKH Continental Cycling Tea + 03:25
7 2 Gmelich Meijling Jarno Metec - TKH Continental Cycling Tea + 03:25
8 5 Krul Stef Metec - TKH Continental Cycling Tea + 03:25
9 7 Koning Peter Metec - TKH Continental Cycling Tea + 03:25
10 - Nikolaev Sergey Itera - Katusha + 03:44
11 4 Frolov Igor Itera - Katusha + 03:44
12 10 Lammertink Maurits Cycling Team Jo Piels + 03:44
13 4 Pokidov Maxim Itera - Katusha + 03:44
14 6 Ignatiev Dmitriy Itera - Katusha + 03:44
15 3 Duyn Huub Cycling Team De Rijke + 03:45
16 2 Pfingsten Christoph Cycling Team De Rijke + 03:45
17 4 Vermeer Tom Cycling Team Jo Piels + 03:47
18 2 Poutsma Stefan Cycling Team Jo Piels + 03:47
19 3 Hoekstra Jochem Cycling Team Jo Piels + 03:47
20 3 De Vries Berden Cycling Team Jo Piels + 03:47
21 2 Hamelink Jasper Cycling Team Jo Piels + 03:47
22 2 Buchacek Thomas Bauknecht - Author + 03:52
23 5 Hunal Martin Bauknecht - Author + 03:52
24 3 Cieslik Pawel Bauknecht - Author + 03:52
25 2 Dvorsky David Bauknecht - Author + 03:52
26 - Kasperkiewicz Przemyslaw Bauknecht - Author + 03:52
27 2 Hosek Josef Bauknecht - Author + 03:52
28 2 Marycz Jaroslaw CCC Polsat Polkowice + 03:56
29 4 Rutkiewicz Marek CCC Polsat Polkowice + 03:56
30 1 Kiendys Tomasz CCC Polsat Polkowice + 03:56
31 1 Kurek Adrian CCC Polsat Polkowice + 03:56
32 1 Taciak Mateusz CCC Polsat Polkowice + 03:56
33 3 Janiaczyk Blazej BDC - Marcpol Team + 04:00
34 - Gradek Kamil BDC - Marcpol Team + 04:00
35 2 Stachowiak Adam BDC - Marcpol Team + 04:00
36 1 Bernas Pawel BDC - Marcpol Team + 04:00
37 1 Kowalczyk Jaroslaw BDC - Marcpol Team + 04:00
38 5 Power Robert - + 04:05
39 5 Haig Jack Avanti Cycling Team + 04:05
40 1 Clements Alex - + 04:05
41 1 Hepburn Michael Orica - GreenEDGE + 04:05
42 - Flakemore Campbell Avanti Cycling Team + 04:05
43 2 Ewan Caleb - + 04:05
44 4 Carbel Michael Cult Energy Vital Water + 04:09
45 4 Cort Magnus Cult Energy Vital Water + 04:09
46 1 Vinther Troels Cult Energy Vital Water + 04:09
47 5 Bøchman Larsen Lasse Cult Energy Vital Water + 04:09
48 3 Reihs Michael Cult Energy Vital Water + 04:09
49 6 Schachmann Maximilian DT Giant - Shimano + 04:31
50 6 Biermans Jenthe DT Giant - Shimano + 04:31
51 2 Brockhoff Jan DT Giant - Shimano + 04:31
52 5 Kirpsza Piotr BDC - Marcpol Team + 04:41
53 6 Hofer Andreas Vorarlberg + 04:53
54 6 Honig Reinier Vorarlberg + 04:53
55 8 Zangerle Joel Leopard Development Team + 04:57
56 10 Thill Tom Leopard Development Team + 04:57
57 8 Plarre Matthias Leopard Development Team + 04:57
58 6 Schlechter Pit Leopard Development Team + 04:57
59 3 Kirsch Alex Leopard Development Team + 04:57
60 7 Winter Nicolas Vorarlberg + 04:58
61 9 Hoelgaard Daniel Etixx + 05:00
62 7 Rumac Josip Etixx + 05:00
63 5 Hnik Karel Etixx + 05:00
64 8 Kerkhof Tim Etixx + 05:00
65 6 Hirt Jan Etixx + 05:00
66 10 Malovec Lubos Dukla Trencin - Trek + 05:04
67 7 Tybor Patrik Dukla Trencin - Trek + 05:04
68 7 Mahdar Martin Dukla Trencin - Trek + 05:04
69 8 Bronis Roman Dukla Trencin - Trek + 05:04
70 8 Brammeier Matthew Synergy Baku + 05:09
71 8 Asadov Elchin Synergy Baku + 05:09
72 10 Korosec Rok Radenska + 05:15
73 12 Repse Uros Radenska + 05:15
74 9 Rucigaj Ziga Radenska + 05:15
75 11 Jørgensen Jonas Aaen Riwal Cycling Team + 05:18
76 16 Turek Daniel - + 05:30
77 14 Kukrle Michael - + 05:30
78 15 Schlegel Michal - + 05:30
79 11 Hampl Petr - + 05:30
80 4 Marchetti Alessio Radenska + 05:39
81 16 Gareyshin Aydar Team 21 + 05:57
82 17 Belykh Sergey Team 21 + 05:57
83 18 Mortensen Mikkel Riwal Cycling Team + 06:12
84 19 Zechmeister Thomas Bauknecht - Author + 06:26
85 15 Hiti Tadej Radenska + 06:31
86 19 Svoboda Jakub - + 06:35
87 20 Bambula Ondrej - + 06:35
88 21 Rabon Frantisek - + 06:35
89 22 Razumov Maxim Itera - Katusha + 07:12
90 22 Baska Erik Dukla Trencin - Trek + 07:14
91 23 Hooghiemster Rene Koga Cycling Team + 07:24
92 24 De Greef Robbert Koga Cycling Team + 07:24
93 22 De Jong Martijn Koga Cycling Team + 07:24
94 24 Castelijns Twan Koga Cycling Team + 07:24
95 26 Hereijgers Kobus Cycling Team De Rijke + 07:58
96 28 Vrazel Viktor SKC Tufo - Prostejov + 07:59
97 25 Manousek Josef SKC Tufo - Prostejov + 07:59
98 22 Chaigneau Robin Koga Cycling Team + 08:06
99 30 Stepniak Grzegorz CCC Polsat Polkowice + 08:12
100 30 Springer Christoph Vorarlberg + 08:13
101 31 Pölder Robert DT Giant - Shimano + 08:21
102 33 Laton Eryk BDC - Marcpol Team + 08:30
103 33 Otonicar Martin Radenska + 08:45
104 33 Miskulin Jure Radenska + 09:09
105 34 Kozusnik Adam - + 10:23
106 12 Fiala Petr AC Sparta Praha + 14:12
107 34 Koudela Tomas Gebrüder Weiss - Oberndorfer + 14:41
108 107 Van Goethem Brian Metec - TKH Continental Cycling Tea + 16:01
109 96 Van Zandbeek Ronan Cycling Team De Rijke + 16:21
110 99 Vermeltfoort Coen Cycling Team De Rijke + 16:21
111 93 Van den Brand Twan Cycling Team Jo Piels + 16:23
112 73 Carpenter Harry - + 16:41
113 67 Steensen André Cult Energy Vital Water + 16:45
114 60 Haugaard Jensen Kristian DT Giant - Shimano + 17:07
115 28 Aistrup Nikola Riwal Cycling Team + 17:54
116 28 Øllegaard Morten Riwal Cycling Team + 17:54
117 28 Grøn Martin Riwal Cycling Team + 17:54
118 20 Zhuykov Denis Team 21 + 18:33
119 23 Chirkov Ilya Team 21 + 18:33
120 18 Eising Tijmen Metec - TKH Continental Cycling Tea + 18:50
121 13 Lasak Matej - + 19:11
122 16 Vobora Ondrej - + 19:11
123 19 Boros Michael - + 19:11
124 14 Jurco Matej Dukla Trencin - Trek + 19:40
125 64 Chenaux Adrien Vorarlberg + 19:47
126 13 Jørgensen Kasper Linde Riwal Cycling Team + 19:56
127 8 Bovenhuis Jasper Koga Cycling Team + 20:00
128 11 Boskamp Melvin Koga Cycling Team + 20:00
129 4 Lichnovsky Ludek SKC Tufo - Prostejov + 20:35
130 7 Zahalka Matej - + 20:35
131 5 Coenen Dennis Leopard Development Team + 20:46
132 5 Baffi Piero Leopard Development Team + 20:46
133 5 Dabkowski Konrad ActiveJet Team + 20:48
134 39 Yakimov Konstantin Team 21 + 21:01
135 1 Frame Alex DT Giant - Shimano + 21:03
136 3 Kouwenhoven Sjoerd Cycling Team De Rijke + 21:03
137 1 Schweizer Michael Synergy Baku + 22:55
138 2 Lechner Petr Gebrüder Weiss - Oberndorfer + 23:07
139 8 Ptashkin Pavel Itera - Katusha + 23:11
140 2 Klemme Daniel Synergy Baku + 23:31
141 3 Katyrin Roman Itera - Katusha + 23:52
142 62 Schweizer Christoph Synergy Baku + 32:58
143 62 Isgandarov Tural Synergy Baku + 32:58
143 - Asanov Enver - + 38:44

Information