Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Tour of Türkiye
WorldTour, Stage race, 10th -15th October 2017, Turkey
Race info
Results
Stage profiles
Startlist
History
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
GC
Youth
Points
Mountain
Sprint
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Stage: 05
Stage: 06
Embed Results
Nations
Austria
Belarus
Belgium
Brazil
Colombia
Czechia
Denmark
France
Germany
Ireland
Italy
Japan
Kazakhstan
Latvia
Netherlands
New Zealand
Norway
Poland
Portugal
Russia
Slovenia
Spain
Switzerland
Turkey
USA
Uzbekistan
Venezuela
Teams
Androni-Sidermec-Bottecchia
Astana
Bardiani CSF
Bora-Hansgrohe
Caja Rural-Seguros RGA
CCC Sprandi Polkowice
Gazprom-RusVelo
Soul Brasil Pro Cycling Team
Trek-Segafredo
Turkey
UAE Team Emirates
WB-Veranclassic-Aqua Protect
Wilier Triestina-Selle Italia
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Points
01
Theuns
Edward
1991
Trek-Segafredo
68
02
Bennett
Sam
1990
Bora-Hansgrohe
60
03
Consonni
Simone
1994
UAE Team Emirates
52
04
Gavazzi
Francesco
1984
Androni-Sidermec-Bottecchia
44
05
Minali
Riccardo
1995
Astana
42
06
Belletti
Manuel
1985
Wilier Triestina-Selle Italia
35
07
Ulissi
Diego
1989
UAE Team Emirates
33
08
Ballerini
Davide
1994
Androni-Sidermec-Bottecchia
33
09
Örken
Ahmet
1993
Turkey
28
10
Pelucchi
Matteo
1989
Bora-Hansgrohe
27
11
Benfatto
Marco
1988
Androni-Sidermec-Bottecchia
26
12
Albanese
Vincenzo
1996
Bardiani CSF
24
13
Prades
Eduard
1987
Caja Rural-Seguros RGA
23
14
Hansen
Jesper
1990
Astana
18
15
Simion
Paolo
1992
Bardiani CSF
16
16
Pantano
Jarlinson
1988
Trek-Segafredo
16
17
Koch
Jonas
1993
CCC Sprandi Polkowice
15
18
Simon
Jordi
1990
Soul Brasil Pro Cycling Team
14
19
Paluta
Michal
1995
CCC Sprandi Polkowice
14
20
Martinez
Daniel
1996
Wilier Triestina-Selle Italia
13
21
Masnada
Fausto
1993
Androni-Sidermec-Bottecchia
12
22
Godoy
Yonder
1993
Wilier Triestina-Selle Italia
12
23
Zurlo
Federico
1994
UAE Team Emirates
12
24
Vendrame
Andrea
1994
Androni-Sidermec-Bottecchia
11
25
Arslanov
Ildar
1994
Gazprom-RusVelo
10
26
van Poppel
Boy
1988
Trek-Segafredo
10
27
Trusov
Nikolai
1985
Gazprom-RusVelo
8
28
Niemiec
Przemyslaw
1980
UAE Team Emirates
7
29
Samli
Feritcan
1994
Turkey
6
30
Zeits
Andrey
1986
Astana
6
31
Barbin
Enrico
1990
Bardiani CSF
6
32
Habeaux
Gregory
1982
WB-Veranclassic-Aqua Protect
6
33
Sisr
Frantisek
1993
CCC Sprandi Polkowice
6
34
Deruette
Thomas
1995
WB-Veranclassic-Aqua Protect
6
35
Maestri
Mirco
1991
Bardiani CSF
5
36
Spreafico
Matteo
1993
Androni-Sidermec-Bottecchia
5
37
Boev
Igor
1989
Gazprom-RusVelo
5
38
König
Leopold
1987
Bora-Hansgrohe
5
39
Tleubayev
Ruslan
1987
Astana
4
40
Koshevoy
Ilia
1991
Wilier Triestina-Selle Italia
3
41
Celano
Danilo
1989
Caja Rural-Seguros RGA
3
42
Spengler
Lucas
1994
WB-Veranclassic-Aqua Protect
3
43
Santos
Flavio Cardoso
1980
Soul Brasil Pro Cycling Team
3
44
Affonso
Murilo Ferraz
1991
Soul Brasil Pro Cycling Team
3
45
Özgür
Batuhan
1998
Turkey
3
46
Reijnen
Kiel
1986
Trek-Segafredo
2
47
Stosz
Patryk
1994
CCC Sprandi Polkowice
2
48
Atapuma
Darwin
1988
UAE Team Emirates
1
49
Daniel
Gregory
1994
Trek-Segafredo
1
50
Archbold
Shane
1989
Bora-Hansgrohe
1
51
Atalay
Muhammet
1989
Turkey
1
52
Turrin
Alex
1992
Wilier Triestina-Selle Italia
1
Information
Tour of Türkiye
Turkey
10th -15th October 2017
2.UWT