Right now | 2020 Tour de France Stages | Confirmed transfers | Cyclo-cross | Results grid

2017 Presidential Cycling Tour of Turkey

Race mainpage Info Results Stages Startlist Stats Comments (77) Fantasy

General Youth Points Mountain Sprint

Results FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time FC
01 Diego Ulissi 1989 UAE Team Emirates 26:32:13150
02 Jesper Hansen 1990 Astana Pro Team + 12120
03 Fausto Masnada 1993 Androni - Sidermec + 2490
04 Daniel Martinez 1996 Wilier Triestina + 2975
05 Ildar Arslanov 1994 Gazprom - RusVelo + 3068
06 Yonder Godoy 1993 Wilier Triestina + 3060
07 Francesco Gavazzi 1984 Androni - Sidermec + 3854
08 Przemyslaw Niemiec 1980 UAE Team Emirates + 4748
09 Andrey Zeits 1986 Astana Pro Team + 5044
10 Jarlinson Pantano 1988 Trek - Segafredo + 01:0339
11 Eduard Prades 1987 Caja Rural - Seguros RGA + 01:1436
12 Ilia Koshevoy 1991 Wilier Triestina + 01:1433
13 Jordi Simon 1990 Soul Brasil Pro Cycling Team + 01:1630
14 Diego Rubio Hernandez 1991 Caja Rural - Seguros RGA + 01:1627
15 Edward Theuns 1991 Trek - Segafredo + 01:1724
16 Antonio Molina 1991 Caja Rural - Seguros RGA + 01:2523
17 Darwin Atapuma 1988 UAE Team Emirates + 01:2721
18 Edoardo Zardini 1989 Bardiani - CSF + 01:3020
19 Chris Butler 1988 Caja Rural - Seguros RGA + 01:3518
20 Mateusz Taciak 1984 CCC Sprandi Polkowice + 01:3717
21 Silvio Herklotz 1994 Bora - Hansgrohe + 01:4515
22 Sergey Lagutin 1981 Gazprom - RusVelo + 02:0614
23 Kiel Reijnen 1986 Trek - Segafredo + 02:0712
24 Sergey Firsanov 1982 Gazprom - RusVelo + 02:1111
25 Ahmet Orken 1993 Turkey + 02:189
26 Piotr Brozyna 1995 CCC Sprandi Polkowice + 02:288
27 Leszek Plucinski 1990 CCC Sprandi Polkowice + 02:396
28 Enrico Barbin 1990 Bardiani - CSF + 02:595
29 Fumiyuki Beppu 1983 Trek - Segafredo + 03:153
30 Aleksejs Saramotins 1982 Bora - Hansgrohe + 03:312
31 Nazym Bakirci 1986 Turkey + 03:35
32 Michal Paluta 1995 CCC Sprandi Polkowice + 03:57
33 David Arroyo 1980 Caja Rural - Seguros RGA + 04:28
34 Vincenzo Albanese 1996 Bardiani - CSF + 04:29
35 Christophe Masson 1985 WB Veranclassic + 04:34
36 Alessandro Tonelli 1992 Bardiani - CSF + 05:25
37 Mirco Maestri 1991 Bardiani - CSF + 05:35
38 Zhandos Bizhigitov 1991 Astana Pro Team + 06:42
39 Julien Stassen 1988 WB Veranclassic + 07:06
40 Gregory Habeaux 1982 WB Veranclassic + 09:27
41 Edward Ravasi 1994 UAE Team Emirates + 09:45
42 Pavel Brutt 1982 Gazprom - RusVelo + 10:44
43 Dmitriy Gruzdev 1986 Astana Pro Team + 11:32
44 Manuel Belletti 1985 Wilier Triestina + 12:06
45 Boy van Poppel 1988 Trek - Segafredo + 12:08
46 Nikolai Trusov 1985 Gazprom - RusVelo + 12:29
47 Davide Ballerini 1994 Androni - Sidermec + 12:36
48 Riccardo Minali 1995 Astana Pro Team + 12:50
49 Gregory Daniel 1994 Trek - Segafredo + 13:30
50 Rafael Reis 1992 Caja Rural - Seguros RGA + 13:43
51 Patryk Stosz 1994 CCC Sprandi Polkowice + 14:29
52 Sam Bennett 1990 Bora - Hansgrohe + 14:30
53 Serkan Balkan 1994 Turkey + 14:37
54 Danilo Celano 1989 Caja Rural - Seguros RGA + 15:14
55 Simone Consonni 1994 UAE Team Emirates + 15:40
56 Lucas Spengler 1994 WB Veranclassic + 16:33
57 Ahmet Akdylek 1988 Turkey + 17:03
58 Andrea Vendrame 1994 Androni - Sidermec + 17:42
59 Simone Sterbini 1993 Bardiani - CSF + 19:01
60 Jonas Koch 1993 CCC Sprandi Polkowice + 20:06
61 Frantisek Sisr 1993 CCC Sprandi Polkowice + 20:43
62 Vegard Stake Laengen 1989 UAE Team Emirates + 20:53
63 Onur Balkan 1996 Turkey + 21:26
64 Liam Bertazzo 1992 Wilier Triestina + 21:29
65 Mattia Frapporti 1994 Androni - Sidermec + 22:24
66 Thomas Deruette 1995 WB Veranclassic + 22:24
67 Feritcam Samli 1994 Turkey + 22:59
68 Igor Boev 1989 Gazprom - RusVelo + 23:29
69 Paolo Simion 1992 Bardiani - CSF + 23:52
70 Matteo Spreafico 1993 Androni - Sidermec + 24:20
71 Flavio Cardoso Santos 1980 Soul Brasil Pro Cycling Team + 24:54
72 Nikita Stalnov 1991 Astana Pro Team + 25:04
73 Marko Kump 1988 UAE Team Emirates + 25:08
74 Murilo Ferraz Affonso 1991 Soul Brasil Pro Cycling Team + 25:44
75 Ivan Rovny 1987 Gazprom - RusVelo + 25:45
76 Shane Archbold 1989 Bora - Hansgrohe + 26:17
77 Marco Maronese 1994 Bardiani - CSF + 26:33
78 Ruslan Tleubayev 1987 Astana Pro Team + 27:25
79 Kamil Malecki 1996 CCC Sprandi Polkowice + 28:01
80 Jimmy Duquennoy 1995 WB Veranclassic + 28:22
81 Muhammet Atalay 1989 Turkey + 29:30
82 Federico Zurlo 1994 UAE Team Emirates + 29:41
83 Marco Benfatto 1988 Androni - Sidermec + 29:53
84 Batuhan Ozgur 1998 Turkey + 30:01
85 Marco Coledan 1988 Trek - Segafredo + 30:33
86 Alex Turrin 1992 Wilier Triestina + 32:02
87 Leopold König 1987 Bora - Hansgrohe + 32:18
88 Matteo Pelucchi 1989 Bora - Hansgrohe + 32:34
89 Lincoln do Vale Silva 1997 Soul Brasil Pro Cycling Team + 32:46
90 Pedro Dourado Nicacio 1981 Soul Brasil Pro Cycling Team + 33:15
91 Alberto Cecchin 1989 Wilier Triestina + 34:24
92 Ludovic Robeet 1994 WB Veranclassic + 35:59
93 Roberto Pinheiro Silva 1983 Soul Brasil Pro Cycling Team + 40:23
DNF Marco Frapporti 1985 Androni - Sidermec
DNF Sergey Chernetski 1990 Astana Pro Team
DNF Gregor Muhlberger 1994 Bora - Hansgrohe
DNF Michael Schwarzmann 1991 Bora - Hansgrohe
DNF Hector Saez Benito 1993 Caja Rural - Seguros RGA
DNF Alexander Porsev 1986 Gazprom - RusVelo
DNF Rafael Henrique Pires 1997 Soul Brasil Pro Cycling Team
DNF Victor Cesar Ranghetti 1998 Soul Brasil Pro Cycling Team
DNF Eugenio Alafaci 1990 Trek - Segafredo
DNF Justin Jules 1986 WB Veranclassic
DNF Miguel Florez 1996 Wilier Triestina