Tour of Turkey - 2017

Overall Youth Points Mountain Sprint

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Diego Ulissi UAE Team Emirates 26:32:13
02 Jesper Hansen Astana + 12
03 Fausto Masnada Androni-Sidermec-Bottecchia + 24
04 Daniel Martinez Wilier Triestina-Selle Italia + 29
05 Ildar Arslanov Gazprom-RusVelo + 30
06 Yonder Godoy Wilier Triestina-Selle Italia + 30
07 Francesco Gavazzi Androni-Sidermec-Bottecchia + 38
08 Przemyslaw Niemiec UAE Team Emirates + 47
09 Andrey Zeits Astana + 50
10 Jarlinson Pantano Trek-Segafredo + 01:03
11 Eduard Prades Caja Rural-Seguros RGA + 01:14
12 Ilia Koshevoy Wilier Triestina-Selle Italia + 01:14
13 Jordi Simon Soul Brasil Pro Cycling Team + 01:16
14 Diego Rubio Caja Rural-Seguros RGA + 01:16
15 Edward Theuns Trek-Segafredo + 01:17
16 Antonio Molina Caja Rural-Seguros RGA + 01:25
17 Darwin Atapuma UAE Team Emirates + 01:27
18 Edoardo Zardini Bardiani CSF + 01:30
19 Chris Butler Caja Rural-Seguros RGA + 01:35
20 Mateusz Taciak CCC Sprandi Polkowice + 01:37
21 Silvio Herklotz Bora-Hansgrohe + 01:45
22 Sergey Lagutin Gazprom-RusVelo + 02:06
23 Kiel Reijnen Trek-Segafredo + 02:07
24 Sergey Firsanov Gazprom-RusVelo + 02:11
25 Ahmet Örken Turkey + 02:18
26 Piotr Brozyna CCC Sprandi Polkowice + 02:28
27 Leszek Plucinski CCC Sprandi Polkowice + 02:39
28 Enrico Barbin Bardiani CSF + 02:59
29 Fumiyuki Beppu Trek-Segafredo + 03:15
30 Aleksejs Saramotins Bora-Hansgrohe + 03:31
31 Nazym Bakirci Turkey + 03:35
32 Michal Paluta CCC Sprandi Polkowice + 03:57
33 David Arroyo Caja Rural-Seguros RGA + 04:28
34 Vincenzo Albanese Bardiani CSF + 04:29
35 Christophe Masson WB-Veranclassic-Aqua Protect + 04:34
36 Alessandro Tonelli Bardiani CSF + 05:25
37 Mirco Maestri Bardiani CSF + 05:35
38 Zhandos Bizhigitov Astana + 06:42
39 Julien Stassen WB-Veranclassic-Aqua Protect + 07:06
40 Gregory Habeaux WB-Veranclassic-Aqua Protect + 09:27
41 Edward Ravasi UAE Team Emirates + 09:45
42 Pavel Brutt Gazprom-RusVelo + 10:44
43 Dmitriy Gruzdev Astana + 11:32
44 Manuel Belletti Wilier Triestina-Selle Italia + 12:06
45 Boy van Poppel Trek-Segafredo + 12:08
46 Nikolai Trusov Gazprom-RusVelo + 12:29
47 Davide Ballerini Androni-Sidermec-Bottecchia + 12:36
48 Riccardo Minali Astana + 12:50
49 Gregory Daniel Trek-Segafredo + 13:30
50 Rafael Reis Caja Rural-Seguros RGA + 13:43
51 Patryk Stosz CCC Sprandi Polkowice + 14:29
52 Sam Bennett Bora-Hansgrohe + 14:30
53 Serkan Balkan Turkey + 14:37
54 Danilo Celano Caja Rural-Seguros RGA + 15:14
55 Simone Consonni UAE Team Emirates + 15:40
56 Lucas Spengler WB-Veranclassic-Aqua Protect + 16:33
57 Ahmet Akdilek Turkey + 17:03
58 Andrea Vendrame Androni-Sidermec-Bottecchia + 17:42
59 Simone Sterbini Bardiani CSF + 19:01
60 Jonas Koch CCC Sprandi Polkowice + 20:06
61 Frantisek Sisr CCC Sprandi Polkowice + 20:43
62 Vegard Stake Laengen UAE Team Emirates + 20:53
63 Onur Balkan Turkey + 21:26
64 Liam Bertazzo Wilier Triestina-Selle Italia + 21:29
65 Mattia Frapporti Androni-Sidermec-Bottecchia + 22:24
66 Thomas Deruette WB-Veranclassic-Aqua Protect + 22:24
67 Feritcan Samli Turkey + 22:59
68 Igor Boev Gazprom-RusVelo + 23:29
69 Paolo Simion Bardiani CSF + 23:52
70 Matteo Spreafico Androni-Sidermec-Bottecchia + 24:20
71 Flavio Cardoso Santos Soul Brasil Pro Cycling Team + 24:54
72 Nikita Stalnov Astana + 25:04
73 Marko Kump UAE Team Emirates + 25:08
74 Murilo Ferraz Affonso Soul Brasil Pro Cycling Team + 25:44
75 Ivan Rovny Gazprom-RusVelo + 25:45
76 Shane Archbold Bora-Hansgrohe + 26:17
77 Marco Maronese Bardiani CSF + 26:33
78 Ruslan Tleubayev Astana + 27:25
79 Kamil Malecki CCC Sprandi Polkowice + 28:01
80 Jimmy Duquennoy WB-Veranclassic-Aqua Protect + 28:22
81 Muhammet Atalay Turkey + 29:30
82 Federico Zurlo UAE Team Emirates + 29:41
83 Marco Benfatto Androni-Sidermec-Bottecchia + 29:53
84 Batuhan Özgür Turkey + 30:01
85 Marco Coledan Trek-Segafredo + 30:33
86 Alex Turrin Wilier Triestina-Selle Italia + 32:02
87 Leopold König Bora-Hansgrohe + 32:18
88 Matteo Pelucchi Bora-Hansgrohe + 32:34
89 Lincoln do Vale Silva Soul Brasil Pro Cycling Team + 32:46
90 Pedro Dourado Nicacio Soul Brasil Pro Cycling Team + 33:15
91 Alberto Cecchin Wilier Triestina-Selle Italia + 34:24
92 Ludovic Robeet WB-Veranclassic-Aqua Protect + 35:59
93 Roberto Pinheiro Silva Soul Brasil Pro Cycling Team + 40:23
DNF Marco Frapporti Androni-Sidermec-Bottecchia
DNF Sergey Chernetskiy Astana
DNF Gregor Muhlberger Bora-Hansgrohe
DNF Michael Schwarzmann Bora-Hansgrohe
DNF Hector Saez Caja Rural-Seguros RGA
DNF Alexander Porsev Gazprom-RusVelo
DNF Rafael Henrique Pires Soul Brasil Pro Cycling Team
DNF Victor Cesar Ranghetti Soul Brasil Pro Cycling Team
DNF Eugenio Alafaci Trek-Segafredo
DNF Justin Jules WB-Veranclassic-Aqua Protect
DNF Miguel Florez Wilier Triestina-Selle Italia
Information
Nation Turkey
Date 10th - 15th October
CAT 2.WT3
Other
Embed Results