Tour of Turkey - 2011

Stage

DoB?
Pos Rider Team Time
01 André Greipel Omega Pharma-Lotto 04:27:02
02 Egoitz Garcia Caja Rural + 00
03 Bartosz Huzarski Team NetApp + 00
04 Francis Mourey FDJ + 00
05 Jonas Aaen Jørgensen Saxo Bank - SunGard + 00
06 Nicolas Edet Cofidis + 00
07 Andrea Noè Farnese Vini - Neri Sottoli + 00
08 Leopold König Team NetApp + 00
09 Riccardo Chiarini Androni Giocattoli - CIPI + 00
10 Alexander Efimkin Team Type 1 - Sanofi + 00
11 Aitor Perez Arrieta Lampre-ISD + 00
12 Alessandro Bisolti Farnese Vini - Neri Sottoli + 00
13 Jonathan Patrick McCarty Team Spidertech p/b C10 + 00
14 Jurgen Van Goolen Veranda's Willems - Accent + 00
15 Luis Felipe Laverde Colombia es Pasion-Cafe de Colombia + 00
16 Yoann Bagot Cofidis + 00
17 Adrian Palomares Andalucia Caja Granada + 00
18 Sandy Casar FDJ + 00
19 Wesley Sulzberger FDJ + 00
20 Arturo Mora Ortiz Caja Rural + 00
21 Damien Monier Cofidis + 00
22 Thibaut Pinot FDJ + 00
23 Assan Bazayev Astana + 00
24 László Bodrogi Team Type 1 - Sanofi + 00
25 Alexsandr Dyachenko Astana + 00
26 Sergey Renev Astana + 00
27 Andrey Zeits Astana + 00
28 Jaroslaw Marycz Saxo Bank - SunGard + 07
29 Rubens Bertogliati Team Type 1 - Sanofi + 16
30 Arthur Vichot FDJ + 25
31 Ramunas Navardauskas Garmin-Cervélo + 02:19
32 Francesco Bellotti Liquigas-Cannondale + 02:19
33 Cameron Wurf Liquigas-Cannondale + 02:19
34 Thomas Peterson Garmin-Cervélo + 02:19
35 Marek Canecky Manisasport Cycling Team + 02:19
36 Adam Hansen Omega Pharma-Lotto + 02:19
37 Anthony Roux FDJ + 02:19
38 Danail Petrov Konya - Torku Seker Spor - Vivelo + 02:19
39 Jesus Del Nero Montes Team NetApp + 02:19
40 Ronan Van Zandbeek Skil - Shimano + 02:29
41 Andi Bajc Manisasport Cycling Team + 12:20
42 Damiano Margutti De Rosa - Ceramica Flaminia + 12:20
43 Gabor Kazsa Manisasport Cycling Team + 12:20
44 Evert Verbist Veranda's Willems - Accent + 19:11
45 Kenny Dehaes Omega Pharma-Lotto + 19:11
46 Svetoslav Kirilov Tchanliev Konya - Torku Seker Spor - Vivelo + 19:11
47 Stefan van Dijk Veranda's Willems - Accent + 19:11
48 Marcel Sieberg Omega Pharma-Lotto + 19:11
49 Olivier Kaisen Omega Pharma-Lotto + 19:11
50 Vitaliy Buts Lampre-ISD + 19:11
51 Valentin Iglinskiy Astana + 19:11
52 Allan Davis Astana + 19:11
53 Jens Debusschere Omega Pharma-Lotto + 19:11
54 Luca Barla Androni Giocattoli - CIPI + 19:11
55 Manuele Boaro Saxo Bank - SunGard + 19:11
56 Ruben Reig Conejero Caja Rural + 19:11
57 Manuel Ortega Ocaña Andalucia Caja Granada + 19:11
58 Jose Alberto Benitez Andalucia Caja Granada + 19:11
59 Roman Kireyev Astana + 19:11
60 Bünyamin Ozdemir Manisasport Cycling Team + 19:11
61 Ahmet Akdilek Manisasport Cycling Team + 19:11
62 Jeremy Yates Manisasport Cycling Team + 19:11
63 Rémi Pauriol FDJ + 19:11
64 Gustav Erik Larsson Saxo Bank - SunGard + 19:11
65 Fabio Piscopiello De Rosa - Ceramica Flaminia + 19:11
66 Eloy Ruiz Pinto Andalucia Caja Granada + 19:11
67 Yevgeniy Nepomnyachshiy Astana + 19:11
68 José Luis Roldán Andalucia Caja Granada + 19:11
69 Sebastian Salazar Colombia es Pasion-Cafe de Colombia + 19:11
70 Andrea Pasqualon Colnago - CSF Inox + 19:11
71 Diego Milan Caja Rural + 19:11
72 Albert Timmer Skil - Shimano + 19:11
73 Juraj Sagan Liquigas-Cannondale + 19:11
74 Igor Romero Etxebarria Caja Rural + 19:11
75 Svein Tuft Team Spidertech p/b C10 + 19:11
76 Ryan Anderson Team Spidertech p/b C10 + 19:11
77 Julien Fouchard Cofidis + 19:11
78 Oleg Chuzhda Caja Rural + 19:11
79 Paolo Locatelli Colnago - CSF Inox + 19:11
80 Valery Kobzarenko Team Type 1 - Sanofi + 19:11
81 Vitaly Kondrut Lampre-ISD + 19:11
82 Romain Zingle Cofidis + 19:11
83 Alexander Ryabkin Caja Rural + 19:11
84 Sep Vanmarcke Garmin-Cervélo + 19:11
85 Tyler Farrar Garmin-Cervélo + 19:11
86 Brett Lancaster Garmin-Cervélo + 19:11
87 Juan Pablo Forero Colombia es Pasion-Cafe de Colombia + 19:11
88 Victor Hugo Pena Colombia es Pasion-Cafe de Colombia + 19:11
89 Murilo Fischer Garmin-Cervélo + 19:11
90 Lucas Sebastian Haedo Saxo Bank - SunGard + 19:11
91 Alessandro Petacchi Lampre-ISD + 19:11
92 Angelo Pagani Colnago - CSF Inox + 19:11
93 Matteo Tosatto Saxo Bank - SunGard + 19:11
94 Dmitro Krivtsov Lampre-ISD + 19:11
95 Sacha Modolo Colnago - CSF Inox + 19:11
96 Kasper Klostergaard Saxo Bank - SunGard + 19:11
97 Enrico Magazzini Lampre-ISD + 19:11
98 Thomas Bonnin Skil - Shimano + 19:11
99 Yann Huguet Skil - Shimano + 19:11
100 Nicolas Vogondy Cofidis + 19:11
101 Jaco Venter Veranda's Willems - Accent + 19:11
102 Timothy Duggan Liquigas-Cannondale + 19:11
103 Lucas Euser Team Spidertech p/b C10 + 19:11
104 Daniele Callegarin Team Type 1 - Sanofi + 19:11
105 Denys Kostyuk Lampre-ISD + 19:11
106 Oscar Gatto Farnese Vini - Neri Sottoli + 27:27
107 Takashi Miyazawa Farnese Vini - Neri Sottoli + 27:27
108 Cristian Benenati De Rosa - Ceramica Flaminia + 27:27
109 Eric Baumann Team NetApp + 27:27
110 Andreas Schillinger Team NetApp + 27:27
111 Feng Han Skil - Shimano + 27:27
112 Nacer Bouhanni FDJ + 27:27
113 Filippo Baggio De Rosa - Ceramica Flaminia + 27:27
114 Carlos Andres Martinez Montero Colombia es Pasion-Cafe de Colombia + 27:27
115 Kenny van Hummel Skil - Shimano + 27:27
116 Andrea Guardini Farnese Vini - Neri Sottoli + 27:27
117 Antonio Cabello Baena Andalucia Caja Granada + 27:27
118 Lubos Pelanek Farnese Vini - Neri Sottoli + 27:27
119 Evgeni Gerganov Balev Konya - Torku Seker Spor - Vivelo + 27:27
120 David Bernabeu Andalucia Caja Granada + 27:27
121 Dean Podgornik Manisasport Cycling Team + 27:27
122 Fatih Harmanci Manisasport Cycling Team + 27:27
123 Jempy Drucker Veranda's Willems - Accent + 27:27
124 Rob Goris Veranda's Willems - Accent + 27:27
125 Wim De Vocht Veranda's Willems - Accent + 27:27
126 Robin Chaigneau Skil - Shimano + 27:27
127 Martijn Verschoor Team Type 1 - Sanofi + 27:27
128 Juan Jose Lobato Andalucia Caja Granada + 27:27
129 Timon Seubert Team NetApp + 27:27
130 Jan Barta Team NetApp + 27:27
131 Antonio Santoro Androni Giocattoli - CIPI + 27:27
132 Jure Kocjan Team Type 1 - Sanofi + 27:27
133 Sergio Lagana De Rosa - Ceramica Flaminia + 27:27
134 Muhammet Eyüp Karagöbek Konya - Torku Seker Spor - Vivelo + 27:27
135 Mirac Kal Konya - Torku Seker Spor - Vivelo + 27:27
136 Ruben Martinez Hernandez Caja Rural + 27:27
137 Gianfranco Visconti De Rosa - Ceramica Flaminia + 27:27
138 Tom Veelers Skil - Shimano + 27:27
139 Elia Favilli Farnese Vini - Neri Sottoli + 27:27
140 Matteo Rabottini Farnese Vini - Neri Sottoli + 27:27
141 Giorgio Brambilla De Rosa - Ceramica Flaminia + 27:27
142 Giario Ermeti Androni Giocattoli - CIPI + 27:27
143 Will Routley Team Spidertech p/b C10 + 27:27
DNF Travis Meyer Garmin-Cervélo
DNF Vladimir Koev Konya - Torku Seker Spor - Vivelo
DNF Balint Szeghalmi Lampre-ISD
DNF Sven Vandousselaere Omega Pharma-Lotto
Information
Nation Turkey
Date 29th April
Where Fethiye -> Finike
What 6th stage
Distance 184 km
Leader A.Efimkin
Points A.Petacchi
Mountain L.Laverde
Sprint A.Mora Ortiz
Other
Embed Results