Tour of Turkey - 2011

Overall Points Mountain Sprint

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Alexander Efimkin Team Type 1 - Sanofi 33:45:48
02 Andrey Zeits Astana + 1:13
03 Thibaut Pinot FDJ + 1:33
04 Thomas Peterson Garmin-Cervélo + 1:50
05 Cameron Wurf Liquigas-Cannondale + 2:17
06 Bartosz Huzarski Team NetApp + 11:12
07 Egoitz Garcia Caja Rural + 11:17
08 Wesley Sulzberger FDJ + 11:19
09 Riccardo Chiarini Androni Giocattoli - CIPI + 11:23
10 Nicolas Edet Cofidis + 11:23
11 Jurgen Van Goolen Veranda's Willems - Accent + 11:23
12 Damien Monier Cofidis + 11:23
13 Arturo Mora Ortiz Caja Rural + 11:29
14 Leopold König Team NetApp + 11:29
15 Jonathan Patrick McCarty Team Spidertech p/b C10 + 11:29
16 Rubens Bertogliati Team Type 1 - Sanofi + 11:39
17 Sandy Casar FDJ + 11:43
18 Assan Bazayev Astana + 11:49
19 Adrian Palomares Andalucia Caja Granada + 11:49
20 Sergey Renev Astana + 12:08
21 Alexsandr Dyachenko Astana + 12:08
22 Andrea Noè Farnese Vini - Neri Sottoli + 12:16
23 Francis Mourey FDJ + 12:33
24 Ramunas Navardauskas Garmin-Cervélo + 13:42
25 Jesus Del Nero Montes Team NetApp + 13:42
26 Adam Hansen Omega Pharma-Lotto + 13:48
27 Danail Petrov Konya - Torku Seker Spor - Vivelo + 14:08
28 Anthony Roux FDJ + 14:20
29 Francesco Bellotti Liquigas-Cannondale + 14:32
30 Luis Felipe Laverde Colombia es Pasion-Cafe de Colombia + 14:39
31 Aitor Perez Arrieta Lampre-ISD + 17:30
32 Alessandro Bisolti Farnese Vini - Neri Sottoli + 22:49
33 Romain Zingle Cofidis + 30:34
34 Gustav Erik Larsson Saxo Bank - SunGard + 30:40
35 Jeremy Yates Manisasport Cycling Team + 30:59
36 Julien Fouchard Cofidis + 31:10
37 Alessandro Petacchi Lampre-ISD + 31:13
38 Jaco Venter Veranda's Willems - Accent + 31:31
39 Manuele Boaro Saxo Bank - SunGard + 31:45
40 Victor Hugo Pena Colombia es Pasion-Cafe de Colombia + 32:07
41 Ryan Anderson Team Spidertech p/b C10 + 32:54
42 Denys Kostyuk Lampre-ISD + 33:25
43 Ruben Martinez Hernandez Caja Rural + 38:56
44 Yann Huguet Skil - Shimano + 40:48
45 Jaroslaw Marycz Saxo Bank - SunGard + 43:51
46 Ronan Van Zandbeek Skil - Shimano + 50:46
47 André Greipel Omega Pharma-Lotto + 58:00
48 Jonas Aaen Jørgensen Saxo Bank - SunGard + 58:57
49 László Bodrogi Team Type 1 - Sanofi + 59:09
50 Diego Milan Caja Rural + 1:02:19
51 Sep Vanmarcke Garmin-Cervélo + 1:05:50
52 Arthur Vichot FDJ + 1:07:32
53 Yoann Bagot Cofidis + 1:07:47
54 Eloy Ruiz Pinto Andalucia Caja Granada + 1:08:26
55 Enrico Magazzini Lampre-ISD + 1:10:21
56 Andi Bajc Manisasport Cycling Team + 1:10:36
57 Damiano Margutti De Rosa - Ceramica Flaminia + 1:10:42
58 Marek Canecky Manisasport Cycling Team + 1:12:16
59 Gabor Kazsa Manisasport Cycling Team + 1:14:39
60 Matteo Rabottini Farnese Vini - Neri Sottoli + 1:15:00
61 Stefan van Dijk [*] Veranda's Willems - Accent + 1:17:27
62 Luca Barla Androni Giocattoli - CIPI + 1:17:27
63 Daniele Callegarin Team Type 1 - Sanofi + 1:17:27
64 Ruben Reig Conejero Caja Rural + 1:17:33
65 Marcel Sieberg Omega Pharma-Lotto + 1:17:40
66 Sacha Modolo Colnago - CSF Inox + 1:17:42
67 Oleg Chuzhda Caja Rural + 1:17:43
68 Manuel Ortega Ocaña Andalucia Caja Granada + 1:17:48
69 Olivier Kaisen Omega Pharma-Lotto + 1:17:48
70 Valentin Iglinskiy Astana + 1:17:59
71 Dmitro Krivtsov Lampre-ISD + 1:18:05
72 Jose Alberto Benitez Andalucia Caja Granada + 1:18:07
73 Valery Kobzarenko Team Type 1 - Sanofi + 1:18:08
74 Allan Davis Astana + 1:18:16
75 Yevgeniy Nepomnyachshiy Astana + 1:18:20
76 José Luis Roldán Andalucia Caja Granada + 1:18:25
77 Svetoslav Kirilov Tchanliev Konya - Torku Seker Spor - Vivelo + 1:18:30
78 Angelo Pagani Colnago - CSF Inox + 1:18:33
79 Nicolas Vogondy Cofidis + 1:18:52
80 Juan Pablo Forero Colombia es Pasion-Cafe de Colombia + 1:19:00
81 Vitaliy Buts Lampre-ISD + 1:19:00
82 Roman Kireyev Astana + 1:19:00
83 Timothy Duggan Liquigas-Cannondale + 1:19:00
84 Sebastian Salazar Colombia es Pasion-Cafe de Colombia + 1:19:20
85 Fabio Piscopiello De Rosa - Ceramica Flaminia + 1:19:20
86 Igor Romero Etxebarria Caja Rural + 1:19:20
87 Matteo Tosatto Saxo Bank - SunGard + 1:19:26
88 Bünyamin Ozdemir Manisasport Cycling Team + 1:19:32
89 Jens Debusschere Omega Pharma-Lotto + 1:19:40
90 Thomas Bonnin Skil - Shimano + 1:19:55
91 Alexander Ryabkin Caja Rural + 1:20:03
92 Tyler Farrar Garmin-Cervélo + 1:20:33
93 Juraj Sagan Liquigas-Cannondale + 1:20:43
94 Albert Timmer Skil - Shimano + 1:21:21
95 Andrea Pasqualon Colnago - CSF Inox + 1:21:38
96 Vitaly Kondrut Lampre-ISD + 1:22:38
97 Kasper Klostergaard Saxo Bank - SunGard + 1:23:35
98 Brett Lancaster Garmin-Cervélo + 1:23:39
99 Kenny Dehaes Omega Pharma-Lotto + 1:23:48
100 Lucas Sebastian Haedo Saxo Bank - SunGard + 1:25:09
101 Nacer Bouhanni FDJ + 1:25:43
102 Jempy Drucker Veranda's Willems - Accent + 1:25:49
103 Evgeni Gerganov Balev Konya - Torku Seker Spor - Vivelo + 1:25:49
104 Gianfranco Visconti De Rosa - Ceramica Flaminia + 1:26:40
105 Evert Verbist Veranda's Willems - Accent + 1:26:44
106 Robin Chaigneau Skil - Shimano + 1:26:57
107 David Bernabeu Andalucia Caja Granada + 1:26:58
108 Ahmet Akdilek Manisasport Cycling Team + 1:27:08
109 Andreas Schillinger Team NetApp + 1:27:21
110 Juan Jose Lobato Andalucia Caja Granada + 1:27:51
111 Carlos Andres Martinez Montero Colombia es Pasion-Cafe de Colombia + 1:28:20
112 Antonio Cabello Baena Andalucia Caja Granada + 1:30:22
113 Elia Favilli Farnese Vini - Neri Sottoli + 1:30:57
114 Feng Han Skil - Shimano + 1:31:03
115 Tom Veelers Skil - Shimano + 1:35:24
116 Sergio Lagana De Rosa - Ceramica Flaminia + 1:35:34
117 Lubos Pelanek Farnese Vini - Neri Sottoli + 1:35:44
118 Will Routley Team Spidertech p/b C10 + 1:36:05
119 Takashi Miyazawa Farnese Vini - Neri Sottoli + 1:36:21
120 Dean Podgornik Manisasport Cycling Team + 1:36:44
121 Antonio Santoro Androni Giocattoli - CIPI + 1:36:59
122 Jure Kocjan Team Type 1 - Sanofi + 1:37:17
123 Rob Goris Veranda's Willems - Accent + 1:37:55
124 Paolo Locatelli Colnago - CSF Inox + 1:37:55
125 Giario Ermeti Androni Giocattoli - CIPI + 1:39:55
126 Wim De Vocht Veranda's Willems - Accent + 1:40:10
127 Timon Seubert Team NetApp + 1:42:26
128 Kenny van Hummel Skil - Shimano + 1:44:42
129 Giorgio Brambilla De Rosa - Ceramica Flaminia + 1:45:02
130 Eric Baumann Team NetApp + 1:45:12
131 Mirac Kal Konya - Torku Seker Spor - Vivelo + 1:45:12
132 Cristian Benenati De Rosa - Ceramica Flaminia + 1:45:12
133 Martijn Verschoor Team Type 1 - Sanofi + 1:45:12
134 Fatih Harmanci Manisasport Cycling Team + 1:45:24
135 Muhammet Eyüp Karagöbek Konya - Torku Seker Spor - Vivelo + 1:45:32
136 Filippo Baggio De Rosa - Ceramica Flaminia + 1:46:10
137 Andrea Guardini Farnese Vini - Neri Sottoli + 1:48:42
DNF Roberto Ferrari Androni Giocattoli - CIPI
DNF Francesco Ginanni Androni Giocattoli - CIPI
DNF Luca Solari Androni Giocattoli - CIPI
DNF Kevyn Ista Cofidis
DNF Manuel Belletti Colnago - CSF Inox
DNF Marco Frapporti Colnago - CSF Inox
DNF Omar Lombardi Colnago - CSF Inox
DNF Hector Leonardo Paez Leon Colombia es Pasion-Cafe de Colombia
DNF Jarlinson Pantano Colombia es Pasion-Cafe de Colombia
DNF Juan Pablo Villegas Colombia es Pasion-Cafe de Colombia
DNF Michele Merlo De Rosa - Ceramica Flaminia
DNF Oscar Gatto Farnese Vini - Neri Sottoli
DNF Rémi Pauriol FDJ
DNF Julian Dean Garmin-Cervélo
DNF Murilo Fischer Garmin-Cervélo
DNF Travis Meyer Garmin-Cervélo
DNF Vladimir Koev [*] Konya - Torku Seker Spor - Vivelo
DNF Daniel Bogomilov Petrov Konya - Torku Seker Spor - Vivelo
DNF Mustafa Sayar Konya - Torku Seker Spor - Vivelo
DNF Balint Szeghalmi Lampre-ISD
DNF Jacopo Guarnieri Liquigas-Cannondale
DNF Elia Viviani Liquigas-Cannondale
DNF Vicente Reynès Omega Pharma-Lotto
DNF Sven Vandousselaere Omega Pharma-Lotto
DNF Laurent Didier Saxo Bank - SunGard
DNF Jan Barta Team NetApp
DNF Lucas Euser Team Spidertech p/b C10
DNF Bruno Langlois Team Spidertech p/b C10
DNF Francois Parisien Team Spidertech p/b C10
DNF Svein Tuft Team Spidertech p/b C10
DNF Andrea Grendene Team Type 1 - Sanofi
Information
Nation Turkey
Date 24th April - 1st May
CAT 2.HC
Other
Embed Results