Tour of Turkey - 2010

Stage

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Giovanni Visconti ISD - Neri 04:22:28
02 Simon Spilak Lampre-Farnese Vini + 00
03 Rein Taaramäe Cofidis + 00
04 Rémi Pauriol Cofidis + 00
05 David Moncoutié Cofidis + 07
06 Tiziano Dall'Antonia Liquigas-Doimo + 13
07 Gustavo Dominguez Lemos Xacobeo-Galicia + 13
08 Christophe Kern Cofidis + 13
09 Arkaitz Durán Footon-Servetto + 13
10 Federico Canuti Colnago - CSF Inox + 13
11 Giario Ermeti De Rosa - Stac Plastic + 13
12 Cristiano Salerno De Rosa - Stac Plastic + 13
13 Adriano Malori Lampre-Farnese Vini + 13
14 Dmytro Grabovskyy ISD - Neri + 13
15 Hubert Schwab Vorarlberg - Corratec + 13
16 Giampaolo Cheula Footon-Servetto + 13
17 Amaël Moinard Cofidis + 13
18 Dominique Cornu Skil - Shimano + 13
19 Clemens Fankhauser Vorarlberg - Corratec + 13
20 Frederik Wilmann Skil - Shimano + 13
21 Andreas Dietziker Vorarlberg - Corratec + 13
22 Tejay Van Garderen Team HTC - Columbia + 13
23 Mattia Gavazzi Colnago - CSF Inox + 22
24 André Greipel Team HTC - Columbia + 22
25 Francisco Pacheco Torres Xacobeo-Galicia + 22
26 Davide Cimolai Liquigas-Doimo + 22
27 Oscar Gatto ISD - Neri + 22
28 Tomasz Marczynski CCC Polsat Polkowice + 22
29 Kalle Kriit Cofidis + 22
30 Jose Antonio De Segovia Xacobeo-Galicia + 25
31 Frantisek Rabon Team HTC - Columbia + 25
32 Andrei Sartassov Scott - Marcondes Cesar + 25
33 Marco Frapporti Colnago - CSF Inox + 31
34 Silvere Ackermann Vorarlberg - Corratec + 31
35 Manuel Belletti Colnago - CSF Inox + 40
36 Alan Marangoni Colnago - CSF Inox + 01:11
37 Vladimir Isaichev Xacobeo-Galicia + 01:14
38 Enrico Magazzini Lampre-Farnese Vini + 01:14
39 Sacha Modolo Colnago - CSF Inox + 01:22
40 Dariusz Batek CCC Polsat Polkowice + 01:39
41 Nelson Oliveira Xacobeo-Galicia + 01:58
42 Yukihiro Doi Skil - Shimano + 01:58
43 Diego Ulissi Lampre-Farnese Vini + 01:58
44 Claudio Cucinotta De Rosa - Stac Plastic + 02:13
45 Angelo Furlan Lampre-Farnese Vini + 02:13
46 Oleg Berdos De Rosa - Stac Plastic + 02:13
47 Gustavo Rodriguez Iglesias Xacobeo-Galicia + 02:13
48 Aleksejs Saramotins Team HTC - Columbia + 02:13
49 Johnnie Walker Footon-Servetto + 02:13
50 Adrian Honkisz CCC Polsat Polkowice + 02:13
51 Mark Renshaw Team HTC - Columbia + 02:13
52 Jorge Giacinti Scott - Marcondes Cesar + 02:13
53 Davide Ricci Bitti ISD - Neri + 02:13
54 Alberto Fernandez Sainz Xacobeo-Galicia + 02:13
55 Paolo Longo Borghini ISD - Neri + 02:13
56 Feng Han Skil - Shimano + 03:33
57 David Deroo Skil - Shimano + 03:33
58 Elia Viviani Liquigas-Doimo + 03:33
59 Andrea Grendene Lampre-Farnese Vini + 03:33
60 Krzysztof Jezowski CCC Polsat Polkowice + 03:33
61 Sébastien Fournet-Fayard Carmiooro NGC + 03:33
62 Daniel Valter Rogelim Scott - Marcondes Cesar + 03:33
63 Giorgio Brambilla De Rosa - Stac Plastic + 03:33
64 Fabio Negri De Rosa - Stac Plastic + 03:33
65 Gert Dockx Team HTC - Columbia + 03:33
66 Bert Grabsch Team HTC - Columbia + 03:33
67 Jan Ghyselinck Team HTC - Columbia + 03:33
68 Vidal Celis Zabala Footon-Servetto + 03:33
69 David Gutierrez Palacios Footon-Servetto + 03:33
70 Ermanno Capelli Footon-Servetto + 03:33
71 Sebastien Siedler Vorarlberg - Corratec + 03:33
72 Enrico Zen Colnago - CSF Inox + 03:33
73 Tomasz Kiendys CCC Polsat Polkowice + 03:33
74 Sergio Lagana De Rosa - Stac Plastic + 03:33
75 Francesco Tizza Carmiooro NGC + 03:33
76 Aristide Ratti Carmiooro NGC + 03:33
77 Christoph Sokoll Vorarlberg - Corratec + 03:33
78 Bartlomiej Matysiak CCC Polsat Polkowice + 03:33
79 Maciej Bodnar Liquigas-Doimo + 03:33
80 Gianluca Mirenda ISD - Neri + 05:11
81 Cheng Ji Skil - Shimano + 05:11
82 Philipp Ludescher Vorarlberg - Corratec + 08:15
83 René Haselbacher Vorarlberg - Corratec + 08:15
84 Andrea Tonti Carmiooro NGC + 08:15
85 Michele Merlo Footon-Servetto + 08:15
86 Francisco Ventoso Carmiooro NGC + 08:15
87 Diego Caccia ISD - Neri + 08:15
88 Raffaele Ferrara Carmiooro NGC + 08:15
89 Antonio Quadranti Carmiooro NGC + 08:15
90 Noe Gianetti Footon-Servetto + 08:15
91 Mustafa Sayar - + 09:30
92 Maciej Paterski Liquigas-Doimo + 16:42
93 Francisco Chamorro Scott - Marcondes Cesar + 16:42
94 Francesco Chicchi Liquigas-Doimo + 16:42
95 Fatih Harmanci - + 16:42
96 Mirac Kal - + 16:42
97 Kenny van Hummel Skil - Shimano + 16:42
98 Robson Carlos Ribeir Dias Scott - Marcondes Cesar + 16:42
99 Adam Sznitko CCC Polsat Polkowice + 16:42
100 Lukasz Bodnar CCC Polsat Polkowice + 16:42
101 Job Vissers Skil - Shimano + 16:42
102 Selcuk Turkcetin - + 16:42
103 Soelito Gohr Scott - Marcondes Cesar + 16:42
104 Nilceu Aparecido Santos Scott - Marcondes Cesar + 16:42
105 Emanuele Vona ISD - Neri + 16:45
106 Ahmet Akdilek - + 18:32
OOT Ismail Aksoy -
DNF Bünyamin Ozdemir -
DNF Paride Grillo Carmiooro NGC
DNF Luciano Pagliarini Scott - Marcondes Cesar
Information
Nation Turkey
Date 13th April
Where Bodrum -> Marmaris
What 3rd stage
Distance 166 km
Leader R.Taaramäe
Points G.Visconti
Mountain D.Caccia
Sprint T.Marczynski
Other
Embed Results