Tour of Turkey - 2010

Stage

DoB?
Pos Rider Team Time
01 André Greipel Team HTC - Columbia 08:40
02 Tejay Van Garderen Team HTC - Columbia + 06
03 Maciej Bodnar Liquigas-Doimo + 09
04 Rein Taaramäe Cofidis + 10
05 Frantisek Rabon Team HTC - Columbia + 11
06 Jan Ghyselinck Team HTC - Columbia + 13
07 Dominique Cornu Skil - Shimano + 15
08 Christophe Kern Cofidis + 15
09 Bert Grabsch Team HTC - Columbia + 16
10 Tiziano Dall'Antonia Liquigas-Doimo + 16
11 Giovanni Visconti ISD - Neri + 17
12 Jose Antonio De Segovia Xacobeo-Galicia + 17
13 Federico Canuti Colnago - CSF Inox + 19
14 Dmytro Grabovskyy ISD - Neri + 19
15 Arkaitz Durán Footon-Servetto + 19
16 David Moncoutié Cofidis + 21
17 Simon Spilak Lampre-Farnese Vini + 22
18 Diego Ulissi Lampre-Farnese Vini + 22
19 Adriano Malori Lampre-Farnese Vini + 23
20 Frederik Wilmann Skil - Shimano + 24
21 Aleksejs Saramotins Team HTC - Columbia + 25
22 Sacha Modolo Colnago - CSF Inox + 25
23 Rémi Pauriol Cofidis + 26
24 Elia Viviani Liquigas-Doimo + 26
25 Andreas Dietziker Vorarlberg - Corratec + 26
26 Vladimir Isaichev Xacobeo-Galicia + 26
27 Giampaolo Cheula Footon-Servetto + 27
28 Nelson Oliveira Xacobeo-Galicia + 27
29 Davide Cimolai Liquigas-Doimo + 28
30 Francisco Pacheco Torres Xacobeo-Galicia + 28
31 Ermanno Capelli Footon-Servetto + 28
32 Silvere Ackermann Vorarlberg - Corratec + 29
33 Diego Caccia ISD - Neri + 30
34 Gustavo Dominguez Lemos Xacobeo-Galicia + 30
35 Alan Marangoni Colnago - CSF Inox + 33
36 Francisco Ventoso Carmiooro NGC + 33
37 Oscar Gatto ISD - Neri + 34
38 Davide Ricci Bitti ISD - Neri + 34
39 Mark Renshaw Team HTC - Columbia + 35
40 Hubert Schwab Vorarlberg - Corratec + 35
41 Amaël Moinard Cofidis + 35
42 Clemens Fankhauser Vorarlberg - Corratec + 35
43 Lukasz Bodnar CCC Polsat Polkowice + 36
44 Giario Ermeti De Rosa - Stac Plastic + 37
45 René Haselbacher Vorarlberg - Corratec + 37
46 Kalle Kriit Cofidis + 37
47 Andrei Sartassov Scott - Marcondes Cesar + 38
48 Gert Dockx Team HTC - Columbia + 38
49 Jorge Giacinti Scott - Marcondes Cesar + 38
50 Paolo Longo Borghini ISD - Neri + 39
51 Tomasz Marczynski CCC Polsat Polkowice + 40
52 Marco Frapporti Colnago - CSF Inox + 41
53 Dariusz Batek CCC Polsat Polkowice + 42
54 Yukihiro Doi Skil - Shimano + 43
55 Gianluca Mirenda ISD - Neri + 43
56 Sébastien Fournet-Fayard Carmiooro NGC + 43
57 David Deroo Skil - Shimano + 43
58 Tomasz Kiendys CCC Polsat Polkowice + 44
59 Emanuele Vona ISD - Neri + 45
60 Enrico Zen Colnago - CSF Inox + 45
61 Gustavo Rodriguez Iglesias Xacobeo-Galicia + 45
62 Oleg Berdos De Rosa - Stac Plastic + 47
63 Daniel Valter Rogelim Scott - Marcondes Cesar + 47
64 Maciej Paterski Liquigas-Doimo + 48
65 Bartlomiej Matysiak CCC Polsat Polkowice + 49
66 Adam Sznitko CCC Polsat Polkowice + 50
67 Angelo Furlan Lampre-Farnese Vini + 50
68 Andrea Grendene Lampre-Farnese Vini + 51
69 Sergio Lagana De Rosa - Stac Plastic + 51
70 Enrico Magazzini Lampre-Farnese Vini + 53
71 Adrian Honkisz CCC Polsat Polkowice + 53
72 Cristiano Salerno De Rosa - Stac Plastic + 53
73 Krzysztof Jezowski CCC Polsat Polkowice + 54
74 Francesco Chicchi Liquigas-Doimo + 54
75 Kenny van Hummel Skil - Shimano + 55
76 Giorgio Brambilla De Rosa - Stac Plastic + 55
77 Andrea Tonti Carmiooro NGC + 57
78 Manuel Belletti Colnago - CSF Inox + 57
79 Michele Merlo Footon-Servetto + 57
80 Johnnie Walker Footon-Servetto + 58
81 Antonio Quadranti Carmiooro NGC + 59
82 Francesco Tizza Carmiooro NGC + 01:00
83 Aristide Ratti Carmiooro NGC + 01:01
84 Cheng Ji Skil - Shimano + 01:01
85 Claudio Cucinotta De Rosa - Stac Plastic + 01:02
86 Vidal Celis Zabala Footon-Servetto + 01:02
87 Ugur Marmara - + 01:03
88 Feng Han Skil - Shimano + 01:04
89 David Gutierrez Palacios Footon-Servetto + 01:04
90 Robson Carlos Ribeir Dias Scott - Marcondes Cesar + 01:05
91 Luciano Pagliarini Scott - Marcondes Cesar + 01:06
92 Bünyamin Ozdemir - + 01:07
93 Paride Grillo Carmiooro NGC + 01:07
94 Mattia Gavazzi Colnago - CSF Inox + 01:08
95 Philipp Ludescher Vorarlberg - Corratec + 01:08
96 Soelito Gohr Scott - Marcondes Cesar + 01:12
97 Mustafa Sayar - + 01:14
98 Job Vissers Skil - Shimano + 01:14
99 Francisco Chamorro Scott - Marcondes Cesar + 01:15
100 Alberto Fernandez Sainz Xacobeo-Galicia + 01:15
101 Christoph Sokoll Vorarlberg - Corratec + 01:16
102 Nilceu Aparecido Santos Scott - Marcondes Cesar + 01:22
103 Fabio Negri De Rosa - Stac Plastic + 01:23
104 Noe Gianetti Footon-Servetto + 01:23
105 Mirac Kal - + 01:24
106 Fatih Harmanci - + 01:30
107 Ismail Aksoy - + 01:30
108 Raffaele Ferrara Carmiooro NGC + 01:32
109 Selcuk Turkcetin - + 01:44
110 Ahmet Akdilek - + 01:54
111 Sebastien Siedler Vorarlberg - Corratec + 01:54
Information
Nation Turkey
Date 11th April
Where Istanbul -> Istanbul
What 1st stage
Distance 5.8 km
Leader A.Greipel
Other
Embed Results