Tour of Turkey - 2009

Stage

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Mauro Finetto CSF Group - Navigare 03:35:14
02 Mauro Richeze CSF Group - Navigare + 02
03 Ruggero Marzoli Acqua e Sapone - Caffe Mokambo + 02
04 Alessandro Donati Acqua e Sapone - Caffe Mokambo + 02
05 Janek Tombak Cycling Club Bourgas + 02
06 Diego Milan Acqua e Sapone - Caffe Mokambo + 02
07 Jose Alberto Benitez Fuji-Servetto + 02
08 David Loosli Lampre-NGC + 02
09 Javier Benitez Pomares Contentpolis - Ampo + 02
10 Paul Voss Team Milram + 02
11 Pieter Jacobs Silence - Lotto + 02
12 Davide Malacarne Quick Step + 07
13 Steffen Radochla Elk Haus + 07
14 Gustavo Cesar Veloso Xacobeo-Galicia + 07
15 Tomislav Danculovic Loborika + 07
16 Simone Ponzi Lampre-NGC + 07
17 Hrvoje Miholjevic Loborika + 07
18 Sebastien Siedler Vorarlberg - Corratec + 07
19 Martijn Keizer Rabobank CT + 07
20 Robert Hunter Barloworld - Bianchi + 11
21 David García Dapena Xacobeo-Galicia + 11
22 Marco Frapporti CSF Group - Navigare + 11
23 Daryl Impey Barloworld - Bianchi + 14
24 Vitaliy Buts Lampre-NGC + 14
25 Boy van Poppel Rabobank CT + 18
26 Marco Velo Quick Step + 18
27 Danilo Hondo PSK Whirlpool - Author + 18
28 Carlo Westphal Team Neotel + 18
29 Kevin Seeldraeyers Quick Step + 18
30 Paolo Longo Borghini Barloworld - Bianchi + 25
31 Theo Bos Rabobank CT + 32
32 Emanuele Bindi Lampre-NGC + 38
33 Alan Marangoni CSF Group - Navigare + 41
34 Wim Stroetinga Team Milram + 45
35 Gorik Gardeyn Silence - Lotto + 57
36 Zakkari Dempster Cycling Club Bourgas + 03:51
37 Nolan Hoffmann Team Neotel + 03:51
38 Pavel Zitta PSK Whirlpool - Author + 03:51
39 Benjamin Stauder Team Neotel + 04:58
40 Darko Blazevic Loborika + 05:04
41 Delio Fernandez Xacobeo-Galicia + 05:04
42 Hilton Clarke Fuji-Servetto + 05:04
43 Ángel Gómez Fuji-Servetto + 05:04
44 Tino Thömel - + 05:08
45 Christian Kux Team Milram + 05:12
46 Vid Ogris Loborika + 07:43
47 Giuseppe Palumbo Acqua e Sapone - Caffe Mokambo + 07:46
48 Markus Eibegger Elk Haus + 07:54
49 Tiziano Dall'Antonia CSF Group - Navigare + 08:09
50 Rafael Serrano Fernandez Contentpolis - Ampo + 19:36
51 Mustafa Sayar - + 19:48
52 Ugur Marmara - + 19:48
53 Emanuel Kiserlovski Loborika + 19:50
54 Ruben Bongiorno CSF Group - Navigare + 22:41
55 Thomas Juhas - + 23:56
56 Muhammet Eyüp Karagöbek - + 27:32
57 Jonas Ljungblad Silence - Lotto + 27:32
58 Robert Förster Team Milram + 27:32
59 Mirac Kal - + 27:32
60 Wolfgang Murer Elk Haus + 27:32
61 Davide Ricci Bitti ISD - Neri + 27:32
62 Tom Stubbe Silence - Lotto + 27:32
63 Kevin Hulsmans Quick Step + 27:32
64 Thomas Vedel Kvist Quick Step + 27:32
65 Joeri Adams Rabobank CT + 27:32
66 Christophe Brandt Silence - Lotto + 27:32
67 Oscar Garcia-Casarrubios Contentpolis - Ampo + 27:32
68 Wim Van Huffel Vorarlberg - Corratec + 27:32
69 Daniel Musiol Vorarlberg - Corratec + 27:32
70 Janusch Laule Team Neotel + 27:32
71 Zvonimir Pokupec Loborika + 27:32
72 Michael Van Staeyen Rabobank CT + 27:32
73 Oleg Chuzhda Contentpolis - Ampo + 27:32
74 Matthias Russ Team Milram + 27:32
75 Stanislav Kozubek PSK Whirlpool - Author + 27:32
76 Daniel Schorn Elk Haus + 27:32
77 Vojtech Dlouhy PSK Whirlpool - Author + 27:32
78 Diego Caccia Barloworld - Bianchi + 27:32
79 Cristian Benenati ISD - Neri + 27:32
80 Serhat Sert - + 27:32
81 Gonzalo Rabuñal Rios Xacobeo-Galicia + 27:32
82 Olivier Kaisen Silence - Lotto + 27:32
83 Volodymyr Zagorodny Lampre-NGC + 27:32
84 Ruben Reig Conejero Contentpolis - Ampo + 27:32
85 Thomas Rabou Rabobank CT + 27:32
86 Clemens Fankhauser Elk Haus + 27:32
87 Adrian Palomares Contentpolis - Ampo + 27:32
88 Artur Gajek Team Milram + 27:32
89 Frantisek Padour PSK Whirlpool - Author + 27:32
90 Theo Reinhardt - + 27:32
91 Radoslav Rogina Loborika + 27:32
92 Christoph Sokoll Vorarlberg - Corratec + 27:32
93 Boris Shpilevskiy Fuji-Servetto + 27:32
94 Maurice Calles Seven Stones + 27:32
95 Sergio Dominquez Munoz Contentpolis - Ampo + 27:32
96 Harry Kraft - + 27:32
97 Matthias Friedemann PSK Whirlpool - Author + 27:32
98 Harald Morscher Vorarlberg - Corratec + 27:32
99 Stefan Rucker Elk Haus + 27:32
100 Sascha Damrow - + 27:32
101 Usta Behcet - + 27:32
102 Vladimir Isaichev Xacobeo-Galicia + 27:32
103 Gianluca Mirenda ISD - Neri + 27:32
104 Pedro Fernandez Xacobeo-Galicia + 27:32
105 Carlos Castaño Xacobeo-Galicia + 27:32
106 Luca Pierfelici Acqua e Sapone - Caffe Mokambo + 27:32
107 Stefan Denifl Elk Haus + 27:32
108 Mats Boeve Rabobank CT + 27:32
109 Tigran Korkotyan Team Neotel + 27:32
110 Dmytro Grabovskyy ISD - Neri + 27:32
111 Carlo Scognamiglio Barloworld - Bianchi + 27:32
112 Alessandro Proni ISD - Neri + 27:32
113 Ivan Dominguez Rock Racing + 27:32
114 Andrea Grendene Lampre-NGC + 27:32
115 Francesco Tomei Lampre-NGC + 27:32
116 Hubert Schwab Quick Step + 27:32
117 Didac Ortega Orts Acqua e Sapone - Caffe Mokambo + 27:32
118 Luca Barla Team Milram + 27:32
119 Mauro Facci Quick Step + 27:32
120 Giampaolo Cheula Barloworld - Bianchi + 27:32
121 André Schulze PSK Whirlpool - Author + 27:32
122 Marcello Pavarin CSF Group - Navigare + 27:32
123 Massimo Demarin Loborika + 27:32
124 Michael Riedle - + 27:32
125 Jan Valach Elk Haus + 27:32
126 Evgeni Panayotov Cycling Club Bourgas + 27:32
127 Stefan Hristov Cycling Club Bourgas + 27:32
128 Josef Benetseder Vorarlberg - Corratec + 27:32
129 Hector Espasandin Rama Xacobeo-Galicia + 27:32
130 Paolo Bailetti Fuji-Servetto + 27:32
131 Filippo Savini CSF Group - Navigare + 27:32
132 Erik Mohs Team Nutrixxion - Sparkasse + 27:32
133 Hector Gonzalez Baeza Fuji-Servetto + 27:32
134 Francisco Pacheco Torres Contentpolis - Ampo + 27:32
135 Martin Prazdnovsky Cycling Club Bourgas + 27:32
136 Hristomir Angelov Cycling Club Bourgas + 27:32
137 Alessandro Fantini Acqua e Sapone - Caffe Mokambo + 27:32
138 Oscar Gatto ISD - Neri + 27:32
139 Dominique Cornu Quick Step + 27:32
140 Bünyamin Ozdemir - + 27:32
141 Francesco Di Paolo Acqua e Sapone - Caffe Mokambo + 27:32
142 Roger Beuchat Team Neotel + 27:32
143 Bart Dockx Silence - Lotto + 27:32
144 Alberto Fernandez Puebla Fuji-Servetto + 27:32
145 Andreas Dietziker Vorarlberg - Corratec + 27:32
146 Pascal Hungerbühler Vorarlberg - Corratec + 27:32
147 Erki Pütsep Cycling Club Bourgas + 27:32
148 Frantisek Kloucek PSK Whirlpool - Author + 27:32
149 Markus Fothen Team Milram + 27:32
150 James Lewis Perry Team Neotel + 27:32
151 Patrick Calcagni Barloworld - Bianchi + 27:32
DNF Ismail Aksoy -
DNF Matti Helminen Cycling Club Bourgas
DNF Tejay Van Garderen Rabobank CT
DNF Johann Rabie Team Neotel
Information
Nation Turkey
Date 12th April
Where Istanbul -> Istanbul
What 1st stage
Distance 142 km
Leader M.Finetto
Points M.Finetto
Other
Embed Results