Front Races Teams Riders Ranking

Manche-Atlantique | 2019

Information Results Startlist

Main page

Results

Pos Name Team Time
01 Maxime Renault Team Fybolia-Locminé Auto 4:01:40
02 Baptiste Bleier CM Aubervilliers 93 + 00
03 Valentin Ferron Vendée U + 00
04 Dylan Kowalski V.C.Rouen 76 + 00
05 Julien Guay V.C.Pays de Loudéac + 00
06 Quentin Rossini Océane Top 16 + 00
07 Théo Sagnier CM Aubervilliers 93 + 00
08 Jérémy Cornu Team U Nantes Atlantique + 00
09 Joris Vincent Team U Nantes Atlantique + 00
10 Antoine Prod'Homme Team Fybolia-Locminé Auto + 00
11 Florentin Lecamus-Lambert Team Pays de Dinan + 00
12 Alan Jousseaume Vendée U + 00
13 Brendan Le Cam Team Pays de Dinan + 00
14 Aurélien Le Lay Côtes d'Armor-Marie Morin + 00
15 Clément Saint-Martin V.C.Rouen 76 + 00
16 Nicolas David V.C.Pays de Lorient + 00
17 Yann Plusquellec V.C.Pays de Loudéac + 00
18 Matthieu Jeannès Hennebont Cyclisme + 00
19 Alexis Renard Côtes d'Armor-Marie Morin + 00
20 Maxime Pasturel Laval Cyclisme 53 + 00
21 Léo Danès Team U Nantes Atlantique + 00
22 Itamar Einhorn Côtes d'Armor-Marie Morin + 00
23 Maël Boivin V.C.Pays de Loudéac + 00
24 Willy Artus Sojasun espoir-ACNC + 00
25 Alan Boileau Team Pays de Dinan + 00
26 Baptiste Constantin CM Aubervilliers 93 + 00
27 Anthony Haspot Sables Vendée Cyclisme-Cube + 00
28 Matthieu Demeautis CM Aubervilliers 93 + 00
29 Marlon Gaillard Vendée U + 00
30 Axel Mariault Team U Nantes Atlantique + 00
31 Cyrille Patoux E.S.Torigni
32 Fabien Rondeau CR4C Roanne
33 Gaëtan Lemoine V.C.Pays de Loudéac
34 Killian Briand V.S.Valletais
35 Jérôme Le Breton Team Fybolia-Locminé Auto
36 Mathieu Morichon Océane Top 16
37 Grégoire Salmon Sojasun espoir-ACNC
38 Anthony Ansard Moyon Cyclosport
39 Adrien Lagrée Sojasun espoir-ACNC
40 Nicolas Malle V.C.Pays de Loudéac
41 Yann Guyot Laval Cyclisme 53
42 Pierrick Leclerc Moyon Cyclosport
43 Yuval Ben Moshe Côtes d'Armor-Marie Morin
44 Jean-Louis Le Ny Sojasun espoir-ACNC
45 Gari Lagnet -
46 Stéphane Lombard V.S.Valletais
47 Thibault Lévêque Team Pays de Dinan
48 Yannis Yssaad Team U Nantes Atlantique
49 Aurélien Daniel Team Pays de Dinan
50 Romain Chan Tsin Team Bricquebec Cotentin
51 Jordan Jegat Team Fybolia-Locminé Auto
52 Adrien Rimasson Team Fybolia-Locminé Auto
53 Camille Guérin Côtes d'Armor-Marie Morin
54 Thibault Jeannès Hennebont Cyclisme
55 Clément Davy Continental Groupama-FDJ
56 Alexy Fouquet U.C.Cholet 49
57 David Rivière V.C.Pays de Loudéac
58 Grégoire Le Calvé V.C.Pays de Lorient
59 Julien Gonnet Sablé Sarthe Cyclisme
60 Jason Tesson Sojasun espoir-ACNC
DNF Robin Meyer A.V.C. Aix-en-Provence
DNF Florian Barbe Accro-Cycles Côte d'Emeraude
DNF Olivier Maudouit ASPTT Rennes
DNF Enzo Boisset CM Aubervilliers 93
DNF Lucas Destang CM Aubervilliers 93
DNF Miguel Do Rego CM Aubervilliers 93
DNF Dylan Guinet CM Aubervilliers 93
DNF Killian Théot CM Aubervilliers 93
DNF Stuart Balfour Côtes d'Armor-Marie Morin
DNF David Boutville Côtes d'Armor-Marie Morin
DNF Axel Flet Côtes d'Armor-Marie Morin
DNF Owen James Côtes d'Armor-Marie Morin
DNF Damien Poisson Côtes d'Armor-Marie Morin
DNF Marie-Ange Renault Côtes d'Armor-Marie Morin
DNF Alexis Roche Côtes d'Armor-Marie Morin
DNF Lilian Bourgneuf-Monclair E.S.Torigni
DNF Steven Delprat E.S.Torigni
DNF Arnaud Lesellier E.S.Torigni
DNF Rodolphe Marie E.S.Torigni
DNF Alexis Pierre E.S.Torigni
DNF Jérémy Bescond Hennebont Cyclisme
DNF Guilaume Coquen Hennebont Cyclisme
DNF Paul Cordon Hennebont Cyclisme
DNF Ewen Fernandez Hennebont Cyclisme
DNF Loïc Le Barbier Hennebont Cyclisme
DNF Antoine Le Chenadec Hennebont Cyclisme
DNF Johan Philippon Hennebont Cyclisme
DNF Hugo Rivallain Hennebont Cyclisme
DNF Yohann Sero Hennebont Cyclisme
DNF Thorsten Askervold Laval Cyclisme 53
DNF Stephen Bousquet Laval Cyclisme 53
DNF Valentin Carli Laval Cyclisme 53
DNF Alexis Delestre Laval Cyclisme 53
DNF Jordane Denis Laval Cyclisme 53
DNF Mike Granger Laval Cyclisme 53
DNF Célestin Guillon Laval Cyclisme 53
DNF Freddie Guilloux Laval Cyclisme 53
DNF Corentin Le Brun Laval Cyclisme 53
DNF Valentin Terrien Laval Cyclisme 53
DNF Killian Adam Moyon Cyclosport
DNF Ronan Bizet Moyon Cyclosport
DNF Adrien Legros Moyon Cyclosport
DNF Alexandre Lelievre Moyon Cyclosport
DNF Mederic Mancel Moyon Cyclosport
DNF Christophe Maquin Moyon Cyclosport
DNF Briac Thebault Moyon Cyclosport
DNF Rudy Fiefvez Océane Top 16
DNF Anthony Miranda Océane Top 16
DNF Alex Molin-Pradel Océane Top 16
DNF Fabien Tocaven Océane Top 16
DNF Gaëtan Bouchery Sables Vendée Cyclisme-Cube
DNF Aurélien Costeplane Sables Vendée Cyclisme-Cube
DNF Baptiste Lalonnier Sables Vendée Cyclisme-Cube
DNF Bryan Le Claire Sables Vendée Cyclisme-Cube
DNF Nathan Leplingard Sables Vendée Cyclisme-Cube
DNF Jérémie Micheneau Sables Vendée Cyclisme-Cube
DNF Erwan Morin Sables Vendée Cyclisme-Cube
DNF Jean-Claude Uwizeye Sables Vendée Cyclisme-Cube
DNF Ayumu Watanabe Sables Vendée Cyclisme-Cube
DNF Baptiste Monnerais SC Malestroit
DNF Florian Dauphin Sojasun espoir-ACNC
DNF Quentin Fournier Sojasun espoir-ACNC
DNF Maël Guégan Sojasun espoir-ACNC
DNF Kevin Perret Sojasun espoir-ACNC
DNF Emiliano Vila Sojasun espoir-ACNC
DNF Florian Richeux Team Bertin
DNF Pascal Chesnel Team Bricquebec Cotentin
DNF Cédric Delaplace Team Bricquebec Cotentin
DNF Frédéric Guillemot Team Bricquebec Cotentin
DNF Enric Lebars Team Bricquebec Cotentin
DNF Yahor Shpakovski Team Bricquebec Cotentin
DNF Damian Wild Team Bricquebec Cotentin
DNF Théo Cotard Team Fybolia-Locminé Auto
DNF Lomig Le Clech Team Fybolia-Locminé Auto
DNF Pierre Lesage Team Fybolia-Locminé Auto
DNF Benjamin Molinaro Team Fybolia-Locminé Auto
DNF Nathan Allée Team Pays de Dinan
DNF William Bradshaw Team Pays de Dinan
DNF Victor Guernalec Team Pays de Dinan
DNF Stéphen Guével Team Pays de Dinan
DNF Pierre-André Fayette Team U Cube 17
DNF Louis Barré Team U Nantes Atlantique
DNF Alexandre Billon Team U Nantes Atlantique
DNF Quentin Guicheteau Team U Nantes Atlantique
DNF Kévin Lebreton Team U Nantes Atlantique
DNF Julian Lino Team U Nantes Atlantique
DNF Damien Ridel Team U Nantes Atlantique
DNF Luc Tellier Team U Nantes Atlantique
DNF Théo Tardivel U.C.Briochine
DNF Thibault Boisset U.C.Cholet 49
DNF Taruia Krainer U.C.Cholet 49
DNF Julien Le Huitouze U.C.Cholet 49
DNF Romain Lebreton U.C.Cholet 49
DNF Arthur Nicolas U.C.Cholet 49
DNF Nicolas Primas U.C.Cholet 49
DNF Antony Roturier U.C.Cholet 49
DNF Florian Tessier U.C.Cholet 49
DNF Raphaël Cadiou U.C.Pays de Morlaix
DNF Gauthier Hervo U.C.Pays de Morlaix
DNF Yoann Louedec U.C.Pays de Morlaix
DNF Jules Rolland U.C.Pays de Morlaix
DNF Jean Favreau U.S.Saint-Herblain
DNF Mathis Garel U.S.Saint-Herblain
DNF Jérémy Godiot U.S.Saint-Herblain
DNF Kevin Lorent U.S.Saint-Herblain
DNF Benoit Poitevin U.S.Saint-Herblain
DNF Axel Taillandier U.S.Saint-Herblain
DNF Victor Cambaud-Pinon UCK Vannes
DNF David Chopin UCK Vannes
DNF Julien Bordier V.C.Avranches
DNF Paul Bouteloup V.C.Avranches
DNF Guillaume Bunodière V.C.Avranches
DNF Romain Cueff V.C.Avranches
DNF Benoit Guimard V.C.Avranches
DNF Fabian Lemoine V.C.Avranches
DNF Vincent Bienfait V.C.Pays de Lorient
DNF Axel Justum V.C.Pays de Lorient
DNF Sébastian Lhumeau V.C.Pays de Lorient
DNF Antoine Loreau V.C.Pays de Lorient
DNF Paul-Mickael Mentheour V.C.Pays de Lorient
DNF Piotr Zielinski V.C.Pays de Lorient
DNF Tom Ardouin V.C.Pays de Loudéac
DNF Gaëtan Billon V.C.Pays de Loudéac
DNF Sonny Bridier V.C.Pays de Loudéac
DNF Thomas Girard V.C.Pays de Loudéac
DNF Ewen Henrio V.C.Pays de Loudéac
DNF Yaël Joalland V.C.Pays de Loudéac
DNF Alexandre Darcel V.C.Quintinais
DNF Alexandre Delahaye V.S.Valletais
DNF Hugo Ferron V.S.Valletais
DNF Clément Houssin V.S.Valletais
DNF Kevin Yven V.S.Valletais
DNF Thomas Bonnet Vendée U
DNF Thomas Champion Vendée U
DNF Thomas Denis Vendée U
DNF Antoine Devanne Vendée U
DNF Emilien Jeannière Vendée U
Information
Nations France
Date March 10th
Distance 158 km
CAT 1.12.1