Trophee de I'Essor - 2021

Results

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Romain Feillu C.C.Périgueux-Dordogne 2:45:47
02 Florian Dauphin V.C.Pays de Loudéac + 00
03 Lucas Boniface Vendée U + 00
04 Karl Patrick Lauk Team Pro Immo Nicolas Roux + 00
05 Jean-Louis Le Ny WB-Fybolia Locminé + 00
06 Sandy Dujardin Vendée U + 00
07 Axel Laurance V.C.Pays de Loudéac + 00
08 Nicolas Malle V.C.Pays de Loudéac + 00
09 Gari Lagnet Sojasun espoir-ACNC + 00
10 Alberto Serrano Caja Rural-Seguros RGA amateur + 00
11 George Bazley V.S.Valletais + 00
12 Xabier Isasa Laboral Kutxa + 00
13 Thibault D'Hervez Côtes d'Armor-Marie Morin + 00
14 Aurélien Costeplane Occitane CF + 00
15 Adam Lewis Côtes d'Armor-Marie Morin + 00
16 Maxime Rio Côtes d'Armor-Marie Morin + 00
17 Arnaud Voss Team LMP-La Roche Vendée Cyclisme + 00
18 Romain Guillot Team Pro Immo Nicolas Roux + 00
19 Kevin Besson Occitane CF + 00
20 Asier Etxeberria Laboral Kutxa + 00
21 Franck Daudin Guenegou Sablé Sarthe Cyclisme + 00
22 Patxi Darthayette Grupo Eulen + 00
23 Maxime Limousin V.C.Pays de Loudéac + 00
24 Erwann Guenneugues Côtes d'Armor-Marie Morin + 00
25 Axel Mariault Team UC Nantes - Atlantique + 00
26 Fabio Do Rego Team UC Nantes - Atlantique + 00
27 Louis Ferreira FC Oloronais + 00
28 Nicolas Thomas A.V.C. Aix-en-Provence + 00
29 Xabier Murias Laboral Kutxa + 00
30 Jean-Denis Thibault Team U Cube 17 + 00
31 Thomas Chassagne Team Pro Immo Nicolas Roux + 00
32 Axel Narbonne-Zuccarelli A.V.C. Aix-en-Provence + 00
33 Aurélien Le Lay Côtes d'Armor-Marie Morin + 00
34 Victor Guernalec Côtes d'Armor-Marie Morin + 00
35 Théo Menant Vendée U + 00
36 Baptiste Lavigne Occitane CF + 00
37 Jules Boulais Team LMP-La Roche Vendée Cyclisme + 00
38 Thibaud Saint-Guilhem A.V.C. Aix-en-Provence + 00
39 Maxime Agut A.V.C. Aix-en-Provence + 00
40 Nicolas Hamon U.V.Limoges-Team U 87 + 00
41 Ewen Costiou Côtes d'Armor-Marie Morin + 00
42 Simon Verger V.C.Pays de Loudéac + 00
43 Alexis Guérin Team Vorarlberg + 00
44 Clément Delcros A.V.C. Aix-en-Provence + 22
45 Thomas Acosta Team Pro Immo Nicolas Roux + 22
46 Maxime Renault WB-Fybolia Locminé + 36
47 Matthieu Jeannès Team Illuminate + 36
48 Carlos Oliver Caja Rural-Seguros RGA amateur + 43
49 Lucas Grolier Vendée U + 59
50 Mickaël Guichard Team Pro Immo Nicolas Roux + 59
51 Romain Campistrous Occitane CF + 59
52 Marc Brustenga Caja Rural-Seguros RGA amateur + 1:39
53 Baptiste Vadic Vendée U + 1:39
54 Damien Ridel Team UC Nantes - Atlantique + 2:49
55 Inigo Eizagirre Grupo Eulen + 2:49
56 Louis Lapierre Océane Top 16 + 2:49
57 Mathis Le Berre Côtes d'Armor-Marie Morin + 2:49
58 Benjamin Marais Vendée U + 2:49
59 Ailetz Lasa Laboral Kutxa + 2:49
60 Andoni Lopez de Abetxuko Pays Basque + 2:49
61 Nicolas Godin Occitane CF + 2:49
62 Florian Goulet V.S.Valletais + 2:49
63 Kévin Arhie Lescar V.S + 2:49
64 Antonin Corvaisier Vendée U + 2:49
65 Clément Rozès Occitane CF + 2:49
66 Victor Tourde Team Pro Immo Nicolas Roux + 2:49
67 Raul Lopez Franco Caja Rural-Seguros RGA amateur + 2:49
68 Unai Cueva Grupo Eulen + 2:49
69 Julen Garcia Grupo Eulen + 2:49
70 Ibai Ruiz De Arcaute Laboral Kutxa + 2:49
71 Ugo Ginestet Occitane CF + 2:49
72 Benjamin Molinaro WB-Fybolia Locminé + 2:49
73 Mathieu Pedemarie Pau Vélo 64 + 2:49
74 Baptiste Constantin Team UC Nantes - Atlantique + 2:49
75 Nicolas Brismontier Team Elite Restauration 89 + 2:49
76 Charles Paige Team U Cube 17 + 2:49
77 Titouan Guy Lescar V.S + 2:49
78 Alexis Diligeart Océane Top 16 + 2:49
79 Willy Perrocheau C.C.Périgueux-Dordogne + 2:49
80 Mathéo Gaillard UCC Vivonne + 2:49
81 Joseba Lopez Grupo Eulen + 2:49
82 Lander Lartitegi Pays Basque + 2:49
83 Gaizka Gurrutxaga Grupo Eulen + 2:49
84 Maximillien Provost Team UC Nantes - Atlantique + 2:49
85 Max Warmerdam GSC Blagnac Velo Sport 31 + 2:49
86 Pierre Carlet Pau Vélo 64 + 2:49
87 Gaëtan Pol Team Pro Immo Nicolas Roux + 2:49
88 Elliot Phillippon GSC Blagnac Velo Sport 31 + 2:49
89 Pierre Benech V.C.Pays de Loudéac + 2:49
90 Paul Bouteloup E.S.Torigni + 2:49
91 Emmanuel Cognet Velo Club Nayais + 2:49
92 Victor Charlot Occitane CF + 2:49
93 Yann Plusquellec V.C.Pays de Loudéac + 2:49
94 Cyrille Patoux E.S.Torigni + 2:49
95 Yohan Soubes Team Cycliste Perigord 24 + 2:49
96 Benoit Ladeiro Team U Cube 17 + 2:49
97 Aurélien Gilbert V.C.Pays de Loudéac + 2:49
98 Philippe Rubio FC Oloronais + 2:49
99 Guillaume Gerbaud U.V.Limoges-Team U 87 + 2:49
100 Thibault Jeannès Avenir Yamanashi Yamanakako + 2:49
101 Matthieu Demeautis Océane Top 16 + 2:49
102 Onditz Urrutzmendi Pays Basque + 2:49
103 Louis Rouland V.C.Pays de Loudéac + 2:49
104 Mikel Mujika Caja Rural-Seguros RGA amateur + 2:49
105 Nathan Ruault WB-Fybolia Locminé + 2:49
106 Maxime Jolly V.C.Pays de Loudéac + 2:49
107 Clément Poirier WB-Fybolia Locminé + 2:49
108 Ayrton Latreille Lescar V.S + 2:49
109 Boris Orlhac Team Pro Immo Nicolas Roux + 2:49
110 Vincent Arhie Team U Cube 17 + 2:49
111 Kevin Lago Pau Vélo 64 + 2:49
112 Julien Hagen C.C.Périgueux-Dordogne + 2:49
113 Romain Daviot GSC Blagnac Velo Sport 31 + 2:49
114 Iker Mintegui Laboral Kutxa + 2:49
115 Jon Arakama Laboral Kutxa + 2:49
116 Scott Chauvin E.S.Torigni + 2:49
117 Lukas Drapier Lescar V.S + 2:49
118 Clément Lecerf Vendée U + 2:49
119 Romain Malbreil Occitane CF + 2:49
120 Mathieu Morichon C.C.Périgueux-Dordogne + 2:49
121 Baptiste Chassaing U.V.Limoges-Team U 87 + 2:49
DNF Julen Arriola-Bengoa Pays Basque
DNF Inaki Diaz Pays Basque
DNF Sofiane Merignat A.V.C. Aix-en-Provence
DNF Gabriel Roger A.V.C. Aix-en-Provence
DNF Corentin Nadon AC4B
DNF Robin Artieres Albi VS
DNF Thibault Soula AS Muret Cycliste
DNF Florian Fouquet C.A.Castelsarrasin
DNF Jules Jalabert C.A.Castelsarrasin
DNF Theo Nardi C.A.Castelsarrasin
DNF Louis Garcia C.C.Périgueux-Dordogne
DNF Julien Lamy C.C.Périgueux-Dordogne
DNF Damien Lapouges C.C.Périgueux-Dordogne
DNF Aitor Alberdi Caja Rural-Seguros RGA amateur
DNF Alejandro Franco Caja Rural-Seguros RGA amateur
DNF Oier Ibarguren Caja Rural-Seguros RGA amateur
DNF Kevin Boyer Côtes d'Armor-Marie Morin
DNF Steven Delprat E.S.Torigni
DNF Benjamin Grella E.S.Torigni
DNF Theo Chambon Entente Corrèze
DNF Loic Roy Entente Corrèze
DNF Thomas Peyroton-Dartet EuroCyclingTrips - CMI
DNF Santiago Martinez Grupo Eulen
DNF Corentin Bertrand GSC Blagnac Velo Sport 31
DNF Léo Pendery GSC Blagnac Velo Sport 31
DNF Alexis Thoueil GSC Blagnac Velo Sport 31
DNF Olivier Bauzil Lescar V.S
DNF Christophe Chabert-Veau Lescar V.S
DNF Anthony Delaforge Lescar V.S
DNF Bastien Peytavi Occitane CF
DNF Theo Bacco Océane Top 16
DNF Jordan Fiefvez Océane Top 16
DNF Rudy Fiefvez Océane Top 16
DNF Clement Le Boetez Océane Top 16
DNF Antonin Souchon Océane Top 16
DNF Marc-Antoine Vigier Océane Top 16
DNF Baptiste Renault Sables Vendée Cyclisme-Cube
DNF Jérémy Beneyrol Team Cycliste Perigord 24
DNF Anthony Courriere Team Cycliste Perigord 24
DNF Audric Pasquet Team Cycliste Perigord 24
DNF Mael Peyencet Team Cycliste Perigord 24
DNF Willy Artus Team LMP-La Roche Vendée Cyclisme
DNF Julien Janvier Team LMP-La Roche Vendée Cyclisme
DNF Axel Macé Team LMP-La Roche Vendée Cyclisme
DNF Clément Orceau Team LMP-La Roche Vendée Cyclisme
DNF Théo Ratichaux Team LMP-La Roche Vendée Cyclisme
DNF Gabriel Thomas Team LMP-La Roche Vendée Cyclisme
DNF Stefan Bennett Team Pro Immo Nicolas Roux
DNF Marius Cordier Team U Cube 17
DNF Alexandre Guerin Team U Cube 17
DNF Gabriel Peyencet Team U Cube 17
DNF Kirill Tarassov Team U Cube 17
DNF Bryan Alaphilippe Team UC Nantes - Atlantique
DNF Benjamin Labbe Team UC Nantes - Atlantique
DNF Kevin Monlezun Team UC Nantes - Atlantique
DNF Maxime Mourot Bernadac U.C.Cholet 49
DNF Clément Marien U.S.Montauban 82
DNF Guillaume Cotreau U.V.Limoges-Team U 87
DNF Gwénaël Fernier UC Montgesnoise
DNF Matis Carl UCC Vivonne
DNF Nathan Hervé UCC Vivonne
DNF Antoine Drotz Union Cosnoise Sportive
DNF Alexandre Brisard V.S.Valletais
DNF Hugo Ferron V.S.Valletais
DNF Paolo Fondin V.S.Valletais
DNF Alexis Lavole V.S.Valletais
DNF Gaëtan Graciannette VC Pays de Langon
DNF Maxime Baroudel Velo Club Nayais
DNF Théo Cotard WB-Fybolia Locminé
DNF Lomig Le Clech WB-Fybolia Locminé
Information
Nation France
Date 14th February
Distance 125 km
CAT 1.12.1
Other
Embed Results