2022 World Championship Other: Transfers 2022 > 2023

GP du Pays d'Aix - 2022

Results

DoB?
Embed Results
Pos Rider Team Time
01 Devanne Antoine Vendée U 03:24:41
02 Jeannière Emilien Vendée U + 06
03 Labrosse Jordan AG2R Citroën U23 Team + 06
04 Théot Killian C.C.Nogent-sur-Oise + 06
05 Jolibert Clément GSC Blagnac Velo Sport 31 + 06
06 Bennett Stefan WB-Fybolia Morbihan + 06
07 Retailleau Valentin AG2R Citroën U23 Team + 06
08 Mahoudo Nolann V.C.Pays de Loudéac + 06
09 Arhie Vincent Team U Cube 17 + 06
10 Le Ny Jean-Louis WB-Fybolia Morbihan + 06
11 Kowalski Dylan V.C.Rouen 76 + 06
12 Maître Florian Laval Cyclisme 53 + 06
13 Huens Axel Dunkerque Grand Littoral-Cofidis + 06
14 Degache Théo Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 06
15 Ballabio Giacomo V.C.Villefranche Beaujolais + 06
16 Morichon Thomas A.C.Bisontine + 06
17 Campistrous Romain Occitane CF + 06
18 Le Cunff Kévin Dunkerque Grand Littoral-Cofidis + 06
19 Racault Ronan Guidon Chalettois + 06
20 Thiebaud Valere A.V.C. Aix-en-Provence + 06
21 Le Clech Lomig Côtes d'Armor-Marie Morin + 06
22 Senicourt Kylian C.C.Nogent-sur-Oise + 06
23 Capron Rémi EC Saint-Etienne Loire + 06
24 Lavenant Thibault Sojasun Espoir-ACNC + 06
25 Tronchon Bastien AG2R Citroën U23 Team + 06
26 Bown Morgan EC Saint-Etienne Loire + 06
27 Philibert Aurélien Philippe Wagner Cycling + 06
28 Knight Oliver A.V.C. Aix-en-Provence + 06
29 Delcros Clément A.V.C. Aix-en-Provence + 06
30 Ferreira Louis GSC Blagnac Velo Sport 31 + 06
31 Bonnet Thomas Vendée U + 06
32 Bellicaud Jérémy Océane Top 16 + 06
33 Devaux Thomas Charvieu-Chavagneux IC + 06
34 Vercher Mattéo Vendée U + 06
35 Le Fur Mathéo C.C.Etupes + 06
36 Souton Julien SCO Dijon-Team Material-velo.com + 06
37 Wood Harrison A.V.C. Aix-en-Provence + 06
38 Narbonne-Zuccarelli Axel A.V.C. Aix-en-Provence + 06
39 Allard Basile VC Vaulx-en-Velin + 06
40 Costiou Ewen Côtes d'Armor-Marie Morin + 06
41 Poisson Damien Dinan Sport Cycling + 06
42 Jaladeau Artus Occitane CF + 06
43 Lebreton Jacques Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 06
44 Guillon Célestin Laval Cyclisme 53 + 31
45 Kiskonen Siim EC Saint-Etienne Loire + 46
46 Lecamus-Lambert Florentin V.C.Rouen 76 + 46
47 Corkery Dillon C.C.Etupes + 46
48 Baguelin Jocelyn WB-Fybolia Morbihan + 46
49 Le Berre Mathis Côtes d'Armor-Marie Morin + 46
50 Coss Loris VC Vaulx-en-Velin + 46
51 Beneteau Lucas SCO Dijon-Team Material-velo.com + 46
52 Millon Simon Guidon Chalettois + 46
53 Leclainche Gwen C.C.Etupes + 46
54 Bolot Simon A.C.Bisontine + 46
55 D'Hervez Thibault Côtes d'Armor-Marie Morin + 46
56 Chandemerle Hugo Dinan Sport Cycling + 46
57 Saint-Guilhem Thibaud A.V.C. Aix-en-Provence + 46
58 Cam Maxime Dinan Sport Cycling + 46
59 Quarterman Charlie Philippe Wagner Cycling + 46
60 Millet Hugo Sojasun Espoir-ACNC + 46
61 Salvatori Thomas EC Saint-Etienne Loire + 46
62 Bowden Scott Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 46
63 Boulais Jules Sojasun Espoir-ACNC + 46
64 Girard Damien C.C.Nogent-sur-Oise + 46
65 Juillard Maximilien V.C.Villefranche Beaujolais + 46
66 Meyer Robin Philippe Wagner Cycling + 46
67 Thibault Jean-Denis Team U Cube 17 + 46
68 Gilbert Aurélien Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 46
69 Chatelus Axel Charvieu-Chavagneux IC + 46
70 Van Gucht Sten Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 46
71 Veistroffer Baptiste V.C.Pays de Loudéac + 01:38
72 Rigollot Mathieu SCO Dijon-Team Material-velo.com + 01:47
73 Martinez Yannick Guidon Chalettois + 01:47
74 Delphis Thomas AG2R Citroën U23 Team + 01:47
75 Jolly Maxime WB-Fybolia Morbihan + 02:10
76 Baudis Anthony Charvieu-Chavagneux IC + 02:10
77 Larmet Ilan V.C.Pays de Loudéac + 02:10
78 Bourgoyne Lucas WB-Fybolia Morbihan + 02:10
79 Gressier Maxime Paris Cycliste Olympique + 02:10
80 Andreev Yordan Martigues SC-Payden & Rygel + 02:10
81 Germain Thibault A.C.Bisontine + 02:10
82 Rapiteau Florian Laval Cyclisme 53 + 02:10
83 Guichard Mickaël WB-Fybolia Morbihan + 02:10
84 Gautherat Pierre SCO Dijon-Team Material-velo.com + 02:10
85 Petit Clement V.C.Rouen 76 + 02:10
86 Roussel Antoine VC Vaulx-en-Velin + 02:10
87 Jamot Julien V.C.Rouen 76 + 02:10
88 Avoine Kévin C.C.Nogent-sur-Oise + 02:10
89 Desroches Alexandre V.C.Villefranche Beaujolais + 02:12
90 Jeannès Matthieu Côtes d'Armor-Marie Morin + 02:12
91 Demeautis Matthieu Océane Top 16 + 02:23
92 Acosta Thomas Philippe Wagner Cycling + 02:23
93 Le Bon Johan Dinan Sport Cycling + 02:26
94 Vadic Baptiste Vendée U + 02:26
95 Valognes Thibault V.C.Rouen 76 + 02:39
96 Navarro Corentin SCO Dijon-Team Material-velo.com + 02:39
97 Matthys Louka Dunkerque Grand Littoral-Cofidis + 04:16
98 Rallé Anthony Dinan Sport Cycling + 05:30
99 Chassagne Thomas GSC Blagnac Velo Sport 31 + 05:30
100 Chaussinand Joris AG2R Citroën U23 Team + 05:32
101 Gardella Florent V.C.Villefranche Beaujolais + 06:19
102 Dauphin Florian V.C.Pays de Loudéac + 06:19
103 Lemoine Gaëtan Occitane CF + 06:19
104 Souchon Antonin Océane Top 16 + 06:19
105 Roma Jérémy Paris Cycliste Olympique + 06:19
106 Bacon Romain C.C.Nogent-sur-Oise + 06:52
107 Brenans Emile Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 07:54
108 Allard Matéo AG2R Citroën U23 Team + 07:54
109 Drapier Lukas Occitane CF + 07:54
110 Bonjean Maxence VC Vaulx-en-Velin + 08:56
111 Buffin Loïs VC Vaulx-en-Velin + 08:56
112 Ansons Kristers EC Saint-Etienne Loire + 08:56
113 Théot Hugo C.C.Etupes + 08:56
114 Le Pennec Guerand V.C.Pays de Loudéac + 09:39
115 Renault Baptiste Dinan Sport Cycling + 10:06
116 Giordanengo Tom Martigues SC-Payden & Rygel + 10:06
117 Verloo Rémi C.C.Etupes + 10:55
118 Louvet Louis C.C.Etupes + 10:56
119 Poirier Clément Sojasun Espoir-ACNC + 11:15
120 Avadanian Lucas V.C.Villefranche Beaujolais + 11:15
121 Kus Adam Philippe Wagner Cycling + 12:20
122 Miomandre-Harambillet Estéban Paris Cycliste Olympique + 12:25
123 Cotard Théo Côtes d'Armor-Marie Morin + 12:30
124 Bonhomme Arthur EC Saint-Etienne Loire + 12:30
125 Gachignard Thomas Sojasun Espoir-ACNC + 12:35
126 Provost Maximillien V.C.Pays de Loudéac + 12:35
127 Pacouret Amaury Charvieu-Chavagneux IC + 14:10
128 Bertrand Corentin GSC Blagnac Velo Sport 31 + 14:10
129 Warmerdam Max GSC Blagnac Velo Sport 31 + 14:10
130 Le Boetez Clement Océane Top 16 + 14:10
OOT Soler Victor Charvieu-Chavagneux IC
OOT Bridron Thibaud Guidon Chalettois
OOT Devroute Corentin SCO Dijon-Team Material-velo.com
OOT Levasseur Jordan V.C.Rouen 76
DNF Buller John A.C.Bisontine
DNF Mermet Rémi A.C.Bisontine
DNF Pijourlet Louis A.C.Bisontine
DNF Houcke Killyan C.C.Nogent-sur-Oise
DNF Bezza Quentin Charvieu-Chavagneux IC
DNF Huens Rémi Dunkerque Grand Littoral-Cofidis
DNF Labbe Benjamin Dunkerque Grand Littoral-Cofidis
DNF Leyman Célestin Dunkerque Grand Littoral-Cofidis
DNF Haines Alex GSC Blagnac Velo Sport 31
DNF Bailleux Pierrick Guidon Chalettois
DNF Pol Gaëtan Guidon Chalettois
DNF Boutville David Laval Cyclisme 53
DNF Dransart Maxime Laval Cyclisme 53
DNF Monmasson Guillaume Laval Cyclisme 53
DNF Alloro Matteo Martigues SC-Payden & Rygel
DNF Carlier Mickael Martigues SC-Payden & Rygel
DNF Cuvelier Stéphane Martigues SC-Payden & Rygel
DNF Subils Julien Martigues SC-Payden & Rygel
DNF Bareille Bastien Océane Top 16
DNF Fiefvez Rudy Océane Top 16
DNF Jalabert Jules Occitane CF
DNF Rozès Clément Occitane CF
DNF Do Rego Fabio Paris Cycliste Olympique
DNF Madorre Thibaut Paris Cycliste Olympique
DNF Sagnier Théo Paris Cycliste Olympique
DNF Michel Simon Philippe Wagner Cycling
DNF Lagnet Gari Sojasun Espoir-ACNC
DNF Arhie Kévin Team U Cube 17
DNF Bessaguet Cedric Team U Cube 17
DNF Ladeiro Benoit Team U Cube 17
DNF Peyencet Gabriel Team U Cube 17
DNF Valvasori Larry V.C.Villefranche Beaujolais
DNF Léonien Alexandre VC Vaulx-en-Velin
DNF Rolland Brieuc Vendée U

Information