Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Critérium du Dauphiné
ProTour, Stage race, 6th -13th June 2010, France
Race info
Results
Stage profiles
Startlist
History
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
GC
Points
Mountain
GC
Stage: Prologue
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Stage: 05
Stage: 06
Stage: 07
Embed Results
Nations
Argentina
Australia
Austria
Belarus
Belgium
Canada
Colombia
Denmark
Estonia
France
Germany
Great Britain
Italy
Kazakhstan
Latvia
Lithuania
Netherlands
Norway
Poland
Portugal
Russia
Slovakia
Slovenia
South Africa
Spain
Sweden
Ukraine
USA
Teams
AG2R La Mondiale
Astana
BBOX Bouygues Telecom
Caisse d'Epargne
Cervelo TestTeam
Cofidis
Euskaltel-Euskadi
Footon-Servetto
Française des Jeux
Garmin-Transitions
Lampre-Farnese Vini
Liquigas-Doimo
Omega Pharma-Lotto
Quick Step
Rabobank
RadioShack
Saur - Sojasun
Sky Professional Cycling Team
Team HTC - Columbia
Team Katusha
Team Milram
Team Saxo Bank
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Brajkovic
Janez
1983
RadioShack
28:06:28
02
Contador
Alberto
1982
Astana
+ 01:41
03
van Garderen
Tejay
1988
Team HTC - Columbia
+ 02:41
04
Van den Broeck
Jurgen
1983
Omega Pharma-Lotto
+ 03:46
05
Coppel
Jérôme
1986
Saur - Sojasun
+ 04:17
06
Vogondy
Nicolas
1977
BBOX Bouygues Telecom
+ 04:23
07
Riblon
Christophe
1981
AG2R La Mondiale
+ 04:23
08
Rolland
Pierre
1986
BBOX Bouygues Telecom
+ 06:16
09
Horner
Chris
1971
RadioShack
+ 06:20
10
Szmyd
Sylwester
1978
Liquigas-Doimo
+ 06:57
11
Sicard
Romain
1988
Euskaltel-Euskadi
+ 08:09
12
Samoilau
Branislau
1985
Quick Step
+ 08:19
13
Knees
Christian
1981
Team Milram
+ 08:41
14
Le Mével
Christophe
1980
Française des Jeux
+ 09:14
15
Koren
Kristjan
1986
Liquigas-Doimo
+ 10:19
16
Durán
Arkaitz
1986
Footon-Servetto
+ 10:20
17
Gusev
Vladimir
1982
Team Katusha
+ 10:31
18
Sánchez
Samuel
1978
Euskaltel-Euskadi
+ 10:33
19
Di Gregorio
Rémy
1985
Française des Jeux
+ 10:34
20
Pinot
Thibaut
1990
Française des Jeux
+ 11:24
21
Thomas
Geraint
1986
Sky Professional Cycling Team
+ 11:50
22
Le Lay
David
1979
AG2R La Mondiale
+ 12:06
23
Moreau
Christophe
1971
Caisse d'Epargne
+ 13:31
24
Dessel
Cyril
1974
AG2R La Mondiale
+ 13:56
25
Menchov
Denis
1978
Rabobank
+ 14:08
26
El Fares
Julien
1985
Cofidis
+ 14:29
27
Hernández
Jesús
1981
Astana
+ 14:58
28
Sivtsov
Kanstantsin
1982
Team HTC - Columbia
+ 15:14
29
Navarro
Daniel
1983
Astana
+ 17:15
30
Pauriol
Rémi
1982
Cofidis
+ 17:20
31
Tiralongo
Paolo
1977
Astana
+ 17:57
32
Perget
Mathieu
1984
Caisse d'Epargne
+ 18:18
33
Velasco
Ivan
1980
Euskaltel-Euskadi
+ 18:20
34
Rohregger
Thomas
1982
Team Milram
+ 20:30
35
Kadri
Blel
1986
AG2R La Mondiale
+ 20:48
36
Verdugo
Gorka
1978
Euskaltel-Euskadi
+ 21:22
37
Vansummeren
Johan
1981
Garmin-Transitions
+ 22:10
38
De Weert
Kevin
1982
Quick Step
+ 22:35
39
Kennaugh
Peter
1989
Sky Professional Cycling Team
+ 22:47
40
Pasamontes
Luis
1979
Caisse d'Epargne
+ 23:05
41
Martinez
Egoi
1978
Euskaltel-Euskadi
+ 24:28
42
Levarlet
Guillaume
1985
Saur - Sojasun
+ 25:02
43
De la Fuente
David
1981
Astana
+ 26:07
44
Tankink
Bram
1978
Rabobank
+ 26:08
45
Bouet
Maxime
1986
AG2R La Mondiale
+ 26:34
46
Gautier
Cyril
1987
BBOX Bouygues Telecom
+ 28:06
47
Plaza
Rubén
1980
Caisse d'Epargne
+ 28:24
48
Lund
Anders
1985
Team Saxo Bank
+ 28:31
49
Champion
Dimitri
1983
AG2R La Mondiale
+ 28:32
50
Dockx
Gert
1988
Team HTC - Columbia
+ 29:18
51
Kessiakoff
Fredrik
1980
Garmin-Transitions
+ 29:34
52
Stetina
Peter
1987
Garmin-Transitions
+ 31:42
53
Aerts
Mario
1974
Omega Pharma-Lotto
+ 33:18
54
Zeits
Andrey
1986
Astana
+ 33:40
55
Calzati
Sylvain
1979
Sky Professional Cycling Team
+ 33:54
56
Kvist
Thomas
1987
Quick Step
+ 34:30
57
Erviti
Imanol
1983
Caisse d'Epargne
+ 34:37
58
Ladagnous
Matthieu
1984
Française des Jeux
+ 35:58
59
Vandenbergh
Stijn
1984
Team Katusha
+ 36:21
60
Denifl
Stefan
1987
Cervelo TestTeam
+ 37:03
61
Silin
Egor
1988
Team Katusha
+ 37:10
62
Moerenhout
Koos
1973
Rabobank
+ 39:34
63
Lefèvre
Laurent
1976
BBOX Bouygues Telecom
+ 39:57
64
Santaromita
Ivan
1984
Liquigas-Doimo
+ 43:42
65
Boasson-Hagen
Edvald
1987
Sky Professional Cycling Team
+ 43:47
66
Bonnafond
Guillaume
1987
AG2R La Mondiale
+ 44:33
67
Portal
Nicolas
1979
Sky Professional Cycling Team
+ 45:21
68
Saramotins
Aleksejs
1982
Team HTC - Columbia
+ 45:25
69
Tjallingii
Maarten
1977
Rabobank
+ 45:43
70
Bellotti
Francesco
1979
Liquigas-Doimo
+ 46:52
71
Bole
Grega
1985
Lampre-Farnese Vini
+ 48:03
72
Delaplace
Anthony
1989
Saur - Sojasun
+ 48:44
73
Mori
Manuele
1980
Lampre-Farnese Vini
+ 50:53
74
Bak
Lars
1980
Team HTC - Columbia
+ 52:28
75
Fofonov
Dmitriy
1976
Astana
+ 53:36
76
Chainel
Steve
1983
BBOX Bouygues Telecom
+ 54:34
77
Moinard
Amaël
1982
Cofidis
+ 56:50
78
Roelandts
Jürgen
1985
Omega Pharma-Lotto
+ 57:07
79
Isasi
Iñaki
1977
Euskaltel-Euskadi
+ 57:57
80
Rasch
Gabriel
1976
Cervelo TestTeam
+ 59:22
81
Delage
Mickaël
1985
Omega Pharma-Lotto
+ 01:00:16
82
Gutierrez G.
David
1982
Footon-Servetto
+ 01:00:45
83
Bernaudeau
Giovanni
1983
BBOX Bouygues Telecom
+ 01:01:52
84
Vaugrenard
Benoît
1982
Française des Jeux
+ 01:01:55
85
Brandt
Christophe
1977
Omega Pharma-Lotto
+ 01:02:18
86
Cazaux
Pierre
1984
Française des Jeux
+ 01:03:07
87
Pate
Danny
1979
Garmin-Transitions
+ 01:03:44
88
Minard
Sébastien
1982
Cofidis
+ 01:05:57
89
Magazzini
Enrico
1988
Lampre-Farnese Vini
+ 01:06:24
90
Malori
Adriano
1988
Lampre-Farnese Vini
+ 01:06:43
91
Kozontchuk
Dmitriy
1984
Rabobank
+ 01:07:53
92
Peterson
Thomas
1986
Garmin-Transitions
+ 01:09:33
93
Lequatre
Geoffroy
1981
RadioShack
+ 01:13:42
94
Geslin
Anthony
1980
Française des Jeux
+ 01:14:00
95
Jørgensen
Jonas Aaen
1986
Team Saxo Bank
+ 01:19:03
DNF
Loubet
Julien
1985
AG2R La Mondiale
DNF
Noval
Benjamin
1979
Astana
DNF
Fedrigo
Pierrick
1978
BBOX Bouygues Telecom
DNF
Jérôme
Vincent
1984
BBOX Bouygues Telecom
DNF
Cobo
Juan José
1981
Caisse d'Epargne
DNF
Pérez
Francisco
1978
Caisse d'Epargne
DNF
Soler
Mauricio
1983
Caisse d'Epargne
DNF
Appollonio
Davide
1989
Cervelo TestTeam
DNF
Lloyd
Daniel
1980
Cervelo TestTeam
DNF
Novoa Mendez
Joaquin
1983
Cervelo TestTeam
DNF
Pujol
Oscar
1983
Cervelo TestTeam
DNF
Reimer
Martin
1987
Cervelo TestTeam
DNF
Rollin
Dominique
1982
Cervelo TestTeam
DNF
Augé
Stephane
1974
Cofidis
DNF
Dumoulin
Samuel
1980
Cofidis
DNF
Kern
Christophe
1981
Cofidis
DNF
Taaramäe
Rein
1987
Cofidis
DNF
Azanza
Jorge
1982
Euskaltel-Euskadi
DNF
Perez Lezaun
Alan
1982
Euskaltel-Euskadi
DNF
Benitez
Jose Alberto
1981
Footon-Servetto
DNF
Capecchi
Eros
1986
Footon-Servetto
DNF
Cardoso
Manuel
1983
Footon-Servetto
DNF
Gutierrez Palacios
David
1987
Footon-Servetto
DNF
Mata Cabello
Enrique
1985
Footon-Servetto
DNF
Perez Arrieta
Aitor
1977
Footon-Servetto
DNF
Chavanel
Sébastien
1981
Française des Jeux
DNF
Kreder
Michel
1987
Garmin-Transitions
DNF
Meier
Christian
1985
Garmin-Transitions
DNF
Millar
David
1977
Garmin-Transitions
DNF
Balloni
Alfredo
1989
Lampre-Farnese Vini
DNF
Buts
Vitaliy
1986
Lampre-Farnese Vini
DNF
Da Dalto
Mauro
1981
Lampre-Farnese Vini
DNF
Marzano
Marco
1980
Lampre-Farnese Vini
DNF
Bennati
Daniele
1980
Liquigas-Doimo
DNF
Finetto
Mauro
1985
Liquigas-Doimo
DNF
Guarnieri
Jacopo
1987
Liquigas-Doimo
DNF
Vandborg
Brian
1981
Liquigas-Doimo
DNF
Péraud
Jean-Christophe
1977
Omega Pharma-Lotto
DNF
Scheirlinckx
Staf
1979
Omega Pharma-Lotto
DNF
Van Goolen
Jurgen
1980
Omega Pharma-Lotto
DNF
Cataldo
Dario
1985
Quick Step
DNF
Facci
Mauro
1982
Quick Step
DNF
Seeldraeyers
Kevin
1986
Quick Step
DNF
Stauff
Andreas
1987
Quick Step
DNF
van Impe
Kevin
1981
Quick Step
DNF
Langeveld
Sebastian
1985
Rabobank
DNF
Martens
Paul
1983
Rabobank
DNF
Van Winden
Dennis
1987
Rabobank
DNF
Galland
Jérémie
1983
Saur - Sojasun
DNF
Mangel
Laurent
1981
Saur - Sojasun
DNF
Marino
Jean-Marc
1983
Saur - Sojasun
DNF
Simon
Julien
1985
Saur - Sojasun
DNF
Talabardon
Yannick
1981
Saur - Sojasun
DNF
Augustyn
John-Lee
1986
Sky Professional Cycling Team
DNF
Downing
Russell
1978
Sky Professional Cycling Team
DNF
Vigano
Davide
1984
Sky Professional Cycling Team
DNF
Grabsch
Bert
1975
Team HTC - Columbia
DNF
Gretsch
Patrick
1987
Team HTC - Columbia
DNF
Velits
Peter
1985
Team HTC - Columbia
DNF
Bandiera
Marco
1984
Team Katusha
DNF
Bodrogi
László
1976
Team Katusha
DNF
Ovechkin
Artem
1986
Team Katusha
DNF
Trusov
Nikolai
1985
Team Katusha
DNF
Vantomme
Maxime
1986
Team Katusha
DNF
De Vocht
Wim
1982
Team Milram
DNF
Eichler
Markus
1982
Team Milram
DNF
Fothen
Thomas
1983
Team Milram
DNF
Kluge
Roger
1986
Team Milram
DNF
Roels
Dominik
1987
Team Milram
DNF
Sentjens
Roy
1980
Team Milram
DNF
Hermans
Ben
1986
RadioShack
DNF
Irizar
Markel
1980
RadioShack
DNF
Paulinho
Sergio
1980
RadioShack
DNF
Vaitkus
Tomas
1982
RadioShack
DNF
Zubeldia
Haimar
1977
RadioShack
DNF
Cooke
Baden
1978
Team Saxo Bank
DNF
Haedo
Juan José
1981
Team Saxo Bank
DNF
Høj
Frank
1973
Team Saxo Bank
DNF
Marycz
Jaroslaw
1987
Team Saxo Bank
DNF
Steensen
André
1987
Team Saxo Bank
Information
Critérium du Dauphiné
France
6th -13th June 2010
2.PT