Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Critérium du Dauphiné
ProTour, Stage race, 4th -11th June 2006, France
Race info
Results
Stage profiles
Startlist
History
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
GC
Points
Mountain
GC
Stage: Prologue
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Stage: 05
Stage: 06
Stage: 07
Embed Results
Nations
Australia
Austria
Belgium
Canada
Denmark
Finland
France
Germany
Great Britain
Italy
Kazakhstan
Netherlands
None given
Norway
Poland
Portugal
Russia
Slovenia
Spain
Switzerland
Ukraine
USA
Teams
AG2R Prévoyance
Agritubel
Astana - Würth Team
Bouygues Telecom
Caisse d'Epargne - Illes Balears
Cofidis
Crédit Agricole
Davitamon - Lotto
Discovery Channel
Euskaltel-Euskadi
Française des Jeux
Gerolsteiner
Lampre-Fondital
Liquigas
Phonak Hearing Systems
Quick Step - Innergetic
Rabobank
Saunier Duval - Prodir
T-Mobile Team
Team CSC
Team Milram
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
DSQ
Rider
-
-
28:07:06
02
Moreau
Christophe
1971
AG2R Prévoyance
+ 01:48
03
Kohl
Bernhard
1982
T-Mobile Team
+ 02:51
04
Azevedo
José
1973
Discovery Channel
+ 03:00
05
Mancebo
Francisco
1976
AG2R Prévoyance
+ 03:29
06
Menchov
Denis
1978
Rabobank
+ 04:14
07
Valverde
Alejandro
1980
Caisse d'Epargne - Illes Balears
+ 04:21
08
Piepoli
Leonardo
1971
Saunier Duval - Prodir
+ 05:13
09
Caucchioli
Pietro
1975
Crédit Agricole
+ 05:45
10
Hincapie
George
1973
Discovery Channel
+ 06:48
11
Sevilla
Oscar
1976
T-Mobile Team
+ 06:57
12
Chavanel
Sylvain
1979
Cofidis
+ 07:31
13
Iglinskiy
Maxim
1981
Team Milram
+ 09:10
14
Pereiro
Óscar
1977
Caisse d'Epargne - Illes Balears
+ 09:44
15
Mayo
Iban
1977
Euskaltel-Euskadi
+ 11:00
16
Marzano
Marco
1980
Lampre-Fondital
+ 12:12
17
Hesjedal
Ryder
1980
Phonak Hearing Systems
+ 14:45
18
Arroyo
David
1980
Caisse d'Epargne - Illes Balears
+ 15:00
19
Di Gregorio
Rémy
1985
Française des Jeux
+ 15:20
20
Rous
Didier
1970
Bouygues Telecom
+ 16:06
21
Astarloza
Mikel
1979
AG2R Prévoyance
+ 16:14
22
Le Mével
Christophe
1980
Crédit Agricole
+ 17:02
23
Fedrigo
Pierrick
1978
Bouygues Telecom
+ 18:51
24
Martinez
Egoi
1978
Discovery Channel
+ 21:05
25
Gustov
Volodymir
1977
Team CSC
+ 23:56
26
Paulinho
Sergio
1980
Astana - Würth Team
+ 24:26
27
Sørensen
Nicki
1975
Team CSC
+ 27:32
28
Fofonov
Dmitriy
1976
Crédit Agricole
+ 29:30
29
Goubert
Stéphane
1970
AG2R Prévoyance
+ 29:46
30
Rinero
Christophe
1973
Saunier Duval - Prodir
+ 30:00
31
Voeckler
Thomas
1979
Bouygues Telecom
+ 31:40
32
Zabriskie
David
1979
Team CSC
+ 31:52
33
Dessel
Cyril
1974
AG2R Prévoyance
+ 33:17
34
Horner
Chris
1971
Davitamon - Lotto
+ 34:49
35
Barredo
Carlos
1981
Astana - Würth Team
+ 36:30
36
Osa
Unai
1975
Astana - Würth Team
+ 36:57
37
Barry
Michael
1975
Discovery Channel
+ 39:33
38
Szmyd
Sylwester
1978
Lampre-Fondital
+ 41:38
39
Vasseur
Cédric
1970
Quick Step - Innergetic
+ 41:51
40
Popovych
Yaroslav
1980
Discovery Channel
+ 42:37
41
Mercado
Juan Miguel
1978
Agritubel
+ 43:35
42
Posthuma
Joost
1981
Rabobank
+ 44:07
43
Gilbert
Philippe
1982
Française des Jeux
+ 47:40
44
Dueñas
Moisés
1981
Agritubel
+ 48:36
45
Joly
Sébastien
1979
Française des Jeux
+ 48:56
46
Jufré
Josep
1975
Davitamon - Lotto
+ 49:35
47
Salmon
Benoît
1974
Agritubel
+ 49:45
48
Gusev
Vladimir
1982
Discovery Channel
+ 50:04
49
Vinokourov
Alexandre
1973
Astana - Würth Team
+ 51:08
50
Jalabert
Nicolas
1973
Phonak Hearing Systems
+ 51:43
51
Grabsch
Bert
1975
Phonak Hearing Systems
+ 51:51
52
Kashechkin
Andrey
1980
Astana - Würth Team
+ 52:15
53
Zandio
Xabier
1977
Caisse d'Epargne - Illes Balears
+ 55:00
54
Pineau
Jérôme
1980
Bouygues Telecom
+ 55:15
55
Fernández Bustinza
Bingen
1972
Cofidis
+ 55:53
56
Arrieta
José Luis
1971
AG2R Prévoyance
+ 56:18
57
Camaño
Iker
1979
Euskaltel-Euskadi
+ 56:22
58
Riccò
Riccardo
1983
Saunier Duval - Prodir
+ 56:23
59
Grivko
Andriy
1983
Team Milram
+ 56:50
60
Landis
Floyd
1975
Phonak Hearing Systems
+ 57:06
61
Possoni
Morris
1984
Lampre-Fondital
+ 58:37
62
Wielinga
Remmert
1978
Quick Step - Innergetic
+ 58:51
63
Charteau
Anthony
1979
Crédit Agricole
+ 59:41
64
Dumoulin
Samuel
1980
AG2R Prévoyance
+ 01:02:29
65
Devolder
Stijn
1979
Discovery Channel
+ 01:02:47
66
Mertens
Pieter
1980
Davitamon - Lotto
+ 01:03:14
67
Schreck
Stephan
1978
T-Mobile Team
+ 01:03:35
68
Spezialetti
Alessandro
1975
Liquigas
+ 01:03:39
69
Hushovd
Thor
1978
Crédit Agricole
+ 01:03:45
70
Noval
Benjamin
1979
Discovery Channel
+ 01:05:59
71
Dekker
Thomas
1984
Rabobank
+ 01:06:38
72
Moerenhout
Koos
1973
Phonak Hearing Systems
+ 01:06:39
73
Luttenberger
Peter
1972
Team CSC
+ 01:08:17
74
Becke
Daniel
1978
Team Milram
+ 01:10:29
75
Lang
Sebastian
1979
Gerolsteiner
+ 01:10:46
76
Bénéteau
Walter
1972
Bouygues Telecom
+ 01:12:00
77
Pena Iza
Axetza
1981
Euskaltel-Euskadi
+ 01:14:01
78
Rojas
José Joaquin
1985
Astana - Würth Team
+ 01:14:03
79
Stalder
Florian
1982
Phonak Hearing Systems
+ 01:16:11
80
Mazzoleni
Eddy
1973
T-Mobile Team
+ 01:16:57
81
O'Grady
Stuart
1973
Team CSC
+ 01:17:22
82
Hernández
Aitor
1982
Euskaltel-Euskadi
+ 01:18:59
83
Vandborg
Brian
1981
Team CSC
+ 01:19:00
84
Pinotti
Marco
1976
Saunier Duval - Prodir
+ 01:19:10
85
Wiggins
Bradley
1980
Cofidis
+ 01:19:25
86
Niermann
Grischa
1975
Rabobank
+ 01:20:49
87
Quinziato
Manuel
1979
Liquigas
+ 01:21:16
88
Bessy
Frederic
1972
Cofidis
+ 01:21:23
89
Carrara
Matteo
1979
Lampre-Fondital
+ 01:22:00
90
Gonzalo Ramirez
Eduardo
1983
Agritubel
+ 01:22:25
91
Scholz
Ronny
1978
Gerolsteiner
+ 01:23:11
92
Edaleine
Christophe
1979
Crédit Agricole
+ 01:24:14
93
Portal
Nicolas
1979
Caisse d'Epargne - Illes Balears
+ 01:25:42
94
Baranowski
Dariusz
1972
Astana - Würth Team
+ 01:26:49
95
Isasi
Iñaki
1977
Euskaltel-Euskadi
+ 01:28:18
96
Mourey
Francis
1980
Française des Jeux
+ 01:29:15
97
Trentin
Guido
1975
Saunier Duval - Prodir
+ 01:29:53
98
Moletta
Andrea
1979
Gerolsteiner
+ 01:29:57
99
Mengin
Christophe
1968
Française des Jeux
+ 01:30:03
100
Gómez
Ángel
1981
Saunier Duval - Prodir
+ 01:30:41
101
Augé
Stephane
1974
Cofidis
+ 01:30:49
102
Guesdon
Frédéric
1971
Française des Jeux
+ 01:31:17
103
Coutouly
Cedric
1980
Agritubel
+ 01:33:59
104
Wrolich
Peter
1974
Gerolsteiner
+ 01:34:21
105
Pozzato
Filippo
1981
Quick Step - Innergetic
+ 01:34:37
106
Vaugrenard
Benoît
1982
Française des Jeux
+ 01:37:11
107
Inaudi
Nicolas
1978
Cofidis
+ 01:37:39
108
Kaggestad
Mads
1977
Crédit Agricole
+ 01:37:40
109
Brard
Florent
1976
Caisse d'Epargne - Illes Balears
+ 01:38:46
110
Vanotti
Alessandro
1980
Team Milram
+ 01:39:25
111
Murn
Uros
1975
Phonak Hearing Systems
+ 01:39:30
112
Trenti
Guido
1972
Quick Step - Innergetic
+ 01:39:41
113
Mazur
Piotr
1982
Saunier Duval - Prodir
+ 01:39:42
114
Bak
Lars
1980
Team CSC
+ 01:40:06
115
Arvesen
Kurt Asle
1975
Team CSC
+ 01:40:22
116
García
José Vicente
1972
Caisse d'Epargne - Illes Balears
+ 01:40:30
117
Horrillo
Pedro
1974
Rabobank
+ 01:41:02
118
Corioni
Claudio
1982
Lampre-Fondital
+ 01:41:08
119
Cretskens
Wilfried
1976
Quick Step - Innergetic
+ 01:41:52
120
Vastaranta
Jukka
1984
Rabobank
+ 01:43:49
121
Flickinger
Andy
1978
Bouygues Telecom
+ 01:43:56
122
Loda
Nicola
1971
Liquigas
+ 01:44:26
123
Bono
Matteo
1983
Lampre-Fondital
+ 01:49:19
124
Giling
Bastiaan
1982
T-Mobile Team
+ 01:49:25
125
Failli
Francesco
1983
Liquigas
+ 01:49:36
126
Høj
Frank
1973
Gerolsteiner
+ 01:49:38
127
Milesi
Marco
1970
Liquigas
+ 01:50:05
128
Santaromita
Ivan
1984
Quick Step - Innergetic
+ 01:51:44
DNF
Turpin
Ludovic
1975
AG2R Prévoyance
DNF
Dekkers
Hans
1981
Agritubel
DNF
Laurent
Christophe
1977
Agritubel
DNF
Sinner
Benoit
1984
Agritubel
DNF
Navarro
Daniel
1983
Astana - Würth Team
DNF
Claude
Mathieu
1983
Bouygues Telecom
DNF
Martias
Rony
1980
Bouygues Telecom
DNF
Erviti
Imanol
1983
Caisse d'Epargne - Illes Balears
DNF
Bertagnolli
Leonardo
[*]
1978
Cofidis
DNF
Moncoutié
David
1975
Cofidis
DNF
Renshaw
Mark
1982
Crédit Agricole
DNF
Gates
Nick
1972
Davitamon - Lotto
DNF
Ingels
Nick
1984
Davitamon - Lotto
DNF
Kuyckx
Jan
1979
Davitamon - Lotto
DNF
van Hecke
Preben
1982
Davitamon - Lotto
DNF
Van Huffel
Wim
1979
Davitamon - Lotto
DNF
Albizu Lizaso
Joseba
1978
Euskaltel-Euskadi
DNF
Fernandez
Koldo
1981
Euskaltel-Euskadi
DNF
Iriondo Uranga
Iban
1984
Euskaltel-Euskadi
DNF
Leblacher
Eric
1978
Française des Jeux
DNF
Kopp
David
1979
Gerolsteiner
DNF
Wegmann
Fabian
1980
Gerolsteiner
DNF
Napolitano
Danilo
1981
Lampre-Fondital
DNF
Da Dalto
Mauro
1981
Liquigas
DNF
Nibali
Vincenzo
1984
Liquigas
DNF
Righetto
Marco
1980
Liquigas
DNF
Chicchi
Francesco
1980
Quick Step - Innergetic
DNF
Engels
Addy
1977
Quick Step - Innergetic
DNF
Dekker
Erik
1970
Rabobank
DNF
Veneberg
Thorwald
1977
Rabobank
DNF
Fritsch
Nicolas
1978
Saunier Duval - Prodir
DNF
Davis
Scott
1979
T-Mobile Team
DNF
Ludewig
Jörg
1975
T-Mobile Team
DNF
Nardello
Daniele
1972
T-Mobile Team
DNF
Ghisalberti
Sergio
1979
Team Milram
DNF
Lorenzetto
Mirco
1981
Team Milram
DNF
Siedler
Sebastien
1978
Team Milram
Information
Critérium du Dauphiné
France
4th -11th June 2006
2.PT