2006 Critérium du Dauphiné

Race mainpage Results Stages Startlist Comments

Info Stage profiles Prologue 01 02 03 04 05 06 07

Stage results: 05.stage FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time
01 Ludovic Turpin 1975 AG2R Prévoyance 04:06:49
02 Iban Mayo 1977 Euskaltel-Euskadi + 26
03 Francisco Mancebo 1976 AG2R Prévoyance + 27
04 Pietro Caucchioli 1975 Crédit Agricole + 37
05 Leonardo Piepoli 1971 Saunier Duval - Prodir + 41
06 George Hincapie 1973 Discovery Channel + 48
07 Christophe Moreau 1971 AG2R Prévoyance + 48
08 Levi Leipheimer 1973 Gerolsteiner + 48
09 Denis Menchov 1978 Rabobank + 48
10 Bernhard Kohl 1982 T-Mobile Team + 51
11 Cyril Dessel 1974 AG2R Prévoyance + 01:00
12 José Azevedo 1973 Discovery Channel + 01:01
13 Óscar Sevilla 1976 T-Mobile Team + 01:11
14 Christophe Le Mével 1980 Crédit Agricole + 01:16
15 Eddy Mazzoleni 1973 T-Mobile Team + 01:16
16 David Zabriskie 1979 Team CSC + 01:23
17 Maxim Iglinskiy 1981 Team Milram + 01:23
18 Pierrick Fedrigo 1978 Bouygues Telecom + 01:26
19 Anthony Charteau 1979 Crédit Agricole + 01:28
20 Thor Hushovd 1978 Crédit Agricole + 01:36
21 Sergio Paulinho 1980 Astana - Würth Team + 01:36
22 Sylwester Szmyd 1978 Lampre + 01:41
23 Óscar Pereiro 1977 Caisse d'Epargne - Illes Balears + 01:49
24 Alejandro Valverde 1980 Caisse d'Epargne - Illes Balears + 01:49
25 Ryder Hesjedal 1980 Phonak Hearing Systems + 02:02
26 Marco Marzano 1980 Lampre + 02:25
27 Wim Van Huffel 1979 Davitamon - Lotto + 02:25
28 Josep Jufré 1975 Davitamon - Lotto + 02:25
29 Sylvain Chavanel 1979 Cofidis + 02:25
30 David Arroyo 1980 Caisse d'Epargne - Illes Balears + 02:31
31 Moisés Dueñas Nevado 1981 Agritubel + 02:32
32 Mikel Astarloza 1979 AG2R Prévoyance + 02:34
33 Sébastien Joly 1979 Française des Jeux + 02:36
34 Yaroslav Popovych 1980 Discovery Channel + 02:37
35 Michael Barry 1975 Discovery Channel + 02:41
36 Rémy Di Gregorio 1985 Française des Jeux + 02:43
37 Stephane Goubert 1970 AG2R Prévoyance + 02:53
38 Unai Osa 1975 Astana - Würth Team + 04:28
39 Benoît Salmon 1974 Agritubel + 04:28
40 Cédric Vasseur 1970 Quick Step - Innergetic + 04:28
41 Egoi Martinez 1978 Discovery Channel + 04:28
42 Juan Miguel Mercado 1978 Agritubel + 04:44
43 Jerome Pineau 1980 Bouygues Telecom + 05:10
44 Christophe Rinero 1973 Saunier Duval - Prodir + 05:54
45 Iker Camaño 1979 Euskaltel-Euskadi + 05:54
46 Andrey Kashechkin 1980 Astana - Würth Team + 05:54
47 Didier Rous 1970 Bouygues Telecom + 06:49
48 Vladimir Gusev 1982 Discovery Channel + 06:49
49 Nicki Sørensen 1975 Team CSC + 06:49
50 Dmitry Fofonov 1976 Crédit Agricole + 07:21
51 Volodymir Gustov 1977 Team CSC + 07:24
52 Samuel Dumoulin 1980 AG2R Prévoyance + 07:44
53 Joseba Albizu Lizaso 1978 Euskaltel-Euskadi + 08:03
54 Thomas Voeckler 1979 Bouygues Telecom + 08:07
55 Alessandro Spezialetti 1975 Liquigas + 08:47
56 Koos Moerenhout 1973 Phonak Hearing Systems + 08:50
57 Floyd Landis 1975 Phonak Hearing Systems + 08:50
58 Bert Grabsch 1975 Phonak Hearing Systems + 08:50
59 Joost Posthuma 1981 Rabobank + 08:50
60 Philippe Gilbert 1982 Française des Jeux + 09:42
61 Eduardo Gonzalo Ramirez 1983 Agritubel + 09:58
62 Andriy Grivko 1983 Team Milram + 10:50
63 Daniel Becke 1978 Team Milram + 10:50
64 Walter Bénéteau 1972 Bouygues Telecom + 10:50
65 Frederic Bessy 1972 Cofidis + 10:50
66 Mads Kaggestad 1977 Crédit Agricole + 10:59
67 Axetza Pena Iza 1981 Euskaltel-Euskadi + 11:13
68 José Joaquin Rojas 1985 Astana - Würth Team + 11:27
69 Carlos Barredo 1981 Astana - Würth Team + 11:27
70 Alexandre Vinokourov 1973 Astana - Würth Team + 11:27
71 Stephan Schreck 1978 T-Mobile Team + 11:27
72 Thomas Dekker 1984 Rabobank + 11:27
73 Nicolas Jalabert 1973 Phonak Hearing Systems + 11:27
74 Chris Horner 1971 Davitamon - Lotto + 12:05
75 Fabian Wegmann 1980 Gerolsteiner + 12:42
76 Xabier Zandio 1977 Caisse d'Epargne - Illes Balears + 13:33
77 Stijn Devolder 1979 Discovery Channel + 14:06
78 Aitor Hernández 1982 Euskaltel-Euskadi + 14:06
79 Guido Trentin 1975 Saunier Duval - Prodir + 14:19
80 Pieter Mertens 1980 Davitamon - Lotto + 14:39
81 José Luis Arrieta 1971 AG2R Prévoyance + 14:42
82 Nicolas Portal 1979 Caisse d'Epargne - Illes Balears + 14:42
83 Daniele Nardello 1972 T-Mobile Team + 14:42
84 Bingen Fernández Bustinza 1972 Cofidis + 14:42
85 Bradley Wiggins 1980 Cofidis + 14:42
86 Thorwald Veneberg 1977 Rabobank + 14:42
87 Ángel Gómez 1981 Saunier Duval - Prodir + 14:58
88 Riccardo Riccò 1983 Saunier Duval - Prodir + 14:58
89 Stuart O'Grady 1973 Team CSC + 14:58
90 Bastiaan Giling 1982 T-Mobile Team + 21:02
91 Ronny Scholz 1978 Gerolsteiner + 21:48
92 Marco Pinotti 1976 Saunier Duval - Prodir + 21:48
93 Frédéric Guesdon 1971 Française des Jeux + 21:48
94 Benoit Sinner 1984 Agritubel + 21:48
95 Wilfried Cretskens 1976 Quick Step - Innergetic + 21:48
96 Jan Kuyckx 1979 Davitamon - Lotto + 21:48
97 Matteo Carrara 1979 Lampre + 21:48
98 Christophe Mengin 1968 Française des Jeux + 21:48
99 Guido Trenti 1972 Quick Step - Innergetic + 21:48
100 Filippo Pozzato 1981 Quick Step - Innergetic + 21:48
101 Andrea Moletta 1979 Gerolsteiner + 21:48
102 Claudio Corioni 1982 Lampre + 21:48
103 Ivan Santaromita 1984 Quick Step - Innergetic + 21:48
104 Dariusz Baranowski 1972 Astana - Würth Team + 21:48
105 Uros Murn 1975 Phonak Hearing Systems + 21:48
106 Mauro Da Dalto 1981 Liquigas + 21:48
107 Vincenzo Nibali 1984 Liquigas + 21:48
108 Florian Stalder 1982 Phonak Hearing Systems + 21:48
109 Sebastian Lang 1979 Gerolsteiner + 21:48
110 Francesco Failli 1983 Liquigas + 21:48
111 Mathieu Claude 1983 Bouygues Telecom + 21:48
112 Pedro Horrillo 1974 Rabobank + 21:48
113 Grischa Niermann 1975 Rabobank + 21:48
114 Jukka Vastaranta 1984 Rabobank + 21:48
115 Remmert Wielinga 1978 Quick Step - Innergetic + 21:48
116 Kurt Asle Arvesen 1975 Team CSC + 21:48
117 José Vicente García 1972 Caisse d'Epargne - Illes Balears + 21:48
118 Piotr Mazur 1982 Saunier Duval - Prodir + 21:48
119 Morris Possoni 1984 Lampre + 21:48
120 Christophe Edaleine 1979 Crédit Agricole + 21:48
121 Alessandro Vanotti 1980 Team Milram + 21:48
122 Christophe Laurent 1977 Agritubel + 21:48
123 Benoît Vaugrenard 1982 Française des Jeux + 21:48
124 Peter Wrolich 1974 Gerolsteiner + 21:48
125 Benjamin Noval 1979 Discovery Channel + 21:48
126 Nicola Loda 1971 Liquigas + 21:48
127 Koldo Fernandez 1981 Euskaltel-Euskadi + 21:48
128 Peter Luttenberger 1972 Team CSC + 21:48
129 Mark Renshaw 1982 Crédit Agricole + 21:48
130 Iñaki Isasi 1977 Euskaltel-Euskadi + 21:48
131 Imanol Erviti 1983 Caisse d'Epargne - Illes Balears + 21:48
132 David Kopp 1979 Gerolsteiner + 21:48
133 Nicolas Inaudi 1978 Cofidis + 21:48
134 Andy Flickinger 1978 Bouygues Telecom + 21:48
135 Brian Vandborg 1981 Team CSC + 21:48
136 Frank Høj 1973 Gerolsteiner + 21:48
137 Manuel Quinziato 1979 Liquigas + 21:48
138 David Moncoutié 1975 Cofidis + 21:48
139 Sebastien Siedler 1978 Team Milram + 21:48
140 Nicolas Fritsch 1978 Saunier Duval - Prodir + 21:48
141 Florent Brard 1976 Caisse d'Epargne - Illes Balears + 21:48
142 Cedric Coutouly 1980 Agritubel + 21:48
143 Marco Righetto 1980 Liquigas + 21:48
144 Stephane Augé 1974 Cofidis + 21:48
145 Lars Ytting Bak 1980 Team CSC + 21:48
146 Marco Milesi 1970 Liquigas + 21:48
147 Matteo Bono 1983 Lampre + 21:48
148 Addy Engels 1977 Quick Step - Innergetic + 21:48
149 Francis Mourey 1980 Française des Jeux + 21:48
150 Rony Martias 1980 Bouygues Telecom + 29:29
DNS Erik Dekker 1970 Rabobank
DNS Sergio Ghisalberti 1979 Team Milram
DNF Leonardo Bertagnolli [*] 1978 Cofidis
DNF Preben van Hecke 1982 Davitamon - Lotto
DNF Iban Iriondo Uranga 1984 Euskaltel-Euskadi
DNF Danilo Napolitano 1981 Lampre
DNF Francesco Chicchi 1980 Quick Step - Innergetic
DNF Scott Davis 1979 T-Mobile Team
DNF Jörg Ludewig 1975 T-Mobile Team

Want to use results from
FirstCycling on your site?

Info

Race Critérium du Dauphiné
Nation France
Stage 05.stage
Type Hills
Distance 155 km
StartSisteron
FinishBriancon
DateJune 9th (2006)
Leader L.Leipheimer
Points F.Mancebo
Mountain C.Moreau