FIRSTCYCLING
Road
Road
Amateur
Junior
Cyclocross
MTB
Track
Fantasy
Races & results
Teams
Ranking
Critérium du Dauphiné
Division I, Stage race, 8th -15th June 2003, France
Race info
Results
Stage profiles
Startlist
History
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
GC
Points
Mountain
GC
Stage: Prologue
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Stage: 05
Stage: 06
Stage: 07
Embed Results
Nations
Australia
Austria
Belarus
Belgium
Bulgaria
Colombia
Czechia
Denmark
Estonia
France
Germany
Great Britain
Italy
Kazakhstan
Moldova
Netherlands
None given
Norway
Poland
Russia
Spain
Switzerland
Ukraine
USA
Teams
Ag2r Prévoyance
Alessio
BigMat - Auber 93
Brioches La Boulangère
Cofidis
Crédit Agricole
Euskaltel-Euskadi
Fdjeux.com
iBanesto.com
Jean Delatour
Phonak Hearing Systems
Quick Step - Davitamon
Rabobank
Team CSC
US Postal p/b Berry Floor
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
DSQ
Rider
-
-
29:31:53
02
Mayo
Iban
1977
Euskaltel-Euskadi
+ 01:12
03
Millar
David
[*]
1977
Cofidis
+ 02:47
04
Mancebo
Francisco
1976
iBanesto.com
+ 04:35
05
Moreau
Christophe
1971
Crédit Agricole
+ 04:59
06
Chaurreau
Inigo
1973
Ag2r Prévoyance
+ 05:53
07
Mercado
Juan Miguel
1978
iBanesto.com
+ 06:03
08
Leipheimer
Levi
1973
Rabobank
+ 06:25
09
Dessel
Cyril
1974
Phonak Hearing Systems
+ 07:18
10
Lopez
Alberto
1972
Euskaltel-Euskadi
+ 08:07
11
Beltrán
Manuel
1971
US Postal p/b Berry Floor
+ 09:07
12
Wielinga
Remmert
1978
Rabobank
+ 09:28
13
Lelli
Massimiliano
1967
Cofidis
+ 09:28
14
Astarloza
Mikel
1979
Ag2r Prévoyance
+ 11:52
15
Salmon
Benoît
1974
Phonak Hearing Systems
+ 12:23
16
Vasseur
Cédric
1970
Cofidis
+ 14:33
17
Halgand
Patrice
1974
Jean Delatour
+ 15:22
18
Portal
Nicolas
1979
Ag2r Prévoyance
+ 15:52
19
Botcharov
Alexandre
1975
Ag2r Prévoyance
+ 15:55
20
Vogondy
Nicolas
1977
Fdjeux.com
+ 17:17
21
Martinez
Egoi
1978
Euskaltel-Euskadi
+ 18:50
22
Niermann
Grischa
1975
Rabobank
+ 19:07
23
Virenque
Richard
1969
Quick Step - Davitamon
+ 19:38
24
Dufaux
Laurent
1969
Alessio
+ 19:44
25
Canada
David
1975
Quick Step - Davitamon
+ 20:43
26
Brochard
Laurent
1968
Ag2r Prévoyance
+ 21:47
27
Van de Wouwer
Kurt
1971
Quick Step - Davitamon
+ 23:49
28
Chavanel
Sylvain
1979
Brioches La Boulangère
+ 24:22
29
Talabardon
Sebastien
1978
BigMat - Auber 93
+ 25:58
30
Garcia
Felix Manuel
1968
BigMat - Auber 93
+ 27:08
31
Krivtsov
Yuriy
1979
Jean Delatour
+ 27:25
32
Rubiera
José Luis
1973
US Postal p/b Berry Floor
+ 27:39
33
Boogerd
Michael
1972
Rabobank
+ 28:55
34
Sastre
Carlos
1975
Team CSC
+ 29:30
35
Zubeldia
Joseba
1979
Euskaltel-Euskadi
+ 29:50
36
Turpin
Ludovic
1975
Ag2r Prévoyance
+ 30:34
37
Wadecki
Piotr
1973
Quick Step - Davitamon
+ 30:42
38
Kashechkin
Andrey
1980
Quick Step - Davitamon
+ 30:47
39
Menchov
Denis
1978
iBanesto.com
+ 30:54
40
Moncoutié
David
1975
Cofidis
+ 31:33
41
Fofonov
Dmitriy
1976
Cofidis
+ 31:54
42
Karpets
Vladimir
1980
iBanesto.com
+ 32:21
43
Gilbert
Philippe
1982
Fdjeux.com
+ 34:51
44
Bessy
Frederic
1972
Cofidis
+ 34:56
45
Calvente
Manuel
1976
Team CSC
+ 37:57
46
Beuchat
Roger
1972
Phonak Hearing Systems
+ 37:58
47
Lastras
Pablo
1976
iBanesto.com
+ 38:17
48
Rous
Didier
1970
Brioches La Boulangère
+ 39:35
49
Bouvard
Gilles
1969
Jean Delatour
+ 39:54
50
Fragniere
Cédric
1976
Crédit Agricole
+ 39:59
51
Luttenberger
Peter
1972
Team CSC
+ 40:37
52
Talabardon
Yannick
1981
BigMat - Auber 93
+ 42:23
53
Blaudzun
Michael
1973
Team CSC
+ 42:37
54
Flickinger
Andy
1978
Ag2r Prévoyance
+ 48:03
55
Edaleine
Christophe
1979
Jean Delatour
+ 48:24
56
Clain
Médéric
1976
Cofidis
+ 50:31
57
Lefèvre
Laurent
1976
Jean Delatour
+ 50:36
58
Bénéteau
Walter
1972
Brioches La Boulangère
+ 50:44
59
Le Mével
Christophe
1980
Crédit Agricole
+ 51:56
60
Hary
Maryan
1980
Brioches La Boulangère
+ 53:06
61
Flores
Iker
1976
Euskaltel-Euskadi
+ 54:01
62
Pena
Victor Hugo
1974
US Postal p/b Berry Floor
+ 54:18
63
Poilvet
Benoît
1976
Crédit Agricole
+ 54:41
64
Renier
Franck
1974
Brioches La Boulangère
+ 56:18
65
Morin
Anthony
1974
Crédit Agricole
+ 58:53
66
Tankink
Bram
1978
Quick Step - Davitamon
+ 59:27
67
Dumoulin
Samuel
1980
Jean Delatour
+ 01:00:39
68
Sørensen
Nicki
1975
Team CSC
+ 01:00:57
69
Silloniz Aresti
Josu
1978
Euskaltel-Euskadi
+ 01:02:09
70
Ekimov
Viatcheslav
1966
US Postal p/b Berry Floor
+ 01:02:59
71
Jalabert
Nicolas
1973
Team CSC
+ 01:03:49
72
Padrnos
Pavel
1970
US Postal p/b Berry Floor
+ 01:04:31
73
Boven
Jan
1972
Rabobank
+ 01:06:20
74
Geslin
Anthony
1980
Brioches La Boulangère
+ 01:07:54
75
Finot
Frederic
1977
Jean Delatour
+ 01:08:10
76
Diaz
Ruben
1976
Euskaltel-Euskadi
+ 01:09:04
77
Landis
Floyd
1975
US Postal p/b Berry Floor
+ 01:10:12
78
Camaño
Iker
1979
Phonak Hearing Systems
+ 01:11:18
79
Mengin
Christophe
1968
Fdjeux.com
+ 01:12:51
80
Stoyanov
Plamen
1971
BigMat - Auber 93
+ 01:13:45
81
Boonen
Tom
1980
Quick Step - Davitamon
+ 01:15:44
82
Engels
Addy
1977
Rabobank
+ 01:17:44
83
Mikhailov
Gennady
1974
US Postal p/b Berry Floor
+ 01:19:30
84
Usov
Alexandre
1977
Phonak Hearing Systems
+ 01:20:39
85
Kaggestad
Mads
1977
Crédit Agricole
+ 01:23:47
86
Hushovd
Thor
1978
Crédit Agricole
+ 01:30:46
87
Seigneur
Eddy
1969
Jean Delatour
+ 01:36:05
88
Charteau
Anthony
1979
Brioches La Boulangère
+ 01:37:30
89
Vaugrenard
Benoît
1982
Fdjeux.com
+ 01:38:50
90
Silloniz
Aitor
1977
Euskaltel-Euskadi
+ 01:40:29
DNF
Oriol
Christophe
1973
Ag2r Prévoyance
DNF
Brognara
Andrea
1971
Alessio
DNF
Ferrara
Raffaele
1976
Alessio
DNF
Frattini
Davide
1978
Alessio
DNF
Furlan
Angelo
1977
Alessio
DNF
Ivanov
Ruslan
1973
Alessio
DNF
Lunghi
Denis
1976
Alessio
DNF
Marzoli
Ruggero
1976
Alessio
DNF
Auger
Guillaume
1976
BigMat - Auber 93
DNF
Auger
Ludovic
1971
BigMat - Auber 93
DNF
Lamouller
Loïc
1978
BigMat - Auber 93
DNF
Sivakov
Alexei
1972
BigMat - Auber 93
DNF
Pineau
Jérôme
1980
Brioches La Boulangère
DNF
Tombak
Janek
1976
Cofidis
DNF
Fedrigo
Pierrick
1978
Crédit Agricole
DNF
Cooke
Baden
1978
Fdjeux.com
DNF
Durand
Jacky
1967
Fdjeux.com
DNF
McGee
Bradley
1976
Fdjeux.com
DNF
Wilson
Matthew
1977
Fdjeux.com
DNF
García
José Vicente
1972
iBanesto.com
DNF
Mateos Perez
Rafael
1976
iBanesto.com
DNF
Rodriguez
Javier
1971
iBanesto.com
DNF
Bayarri Esteve
Gonzalo
1976
Phonak Hearing Systems
DNF
Gougot
Fabrice
1971
Phonak Hearing Systems
DNF
Martinez
Miguel
1976
Phonak Hearing Systems
DNF
Cretskens
Wilfried
1976
Quick Step - Davitamon
DNF
De Weert
Kevin
1982
Rabobank
DNF
Zberg
Beat
1971
Rabobank
DNF
Hamilton
Tyler
1971
Team CSC
DNF
Peron
Andrea
1971
Team CSC
Information
Critérium du Dauphiné
France
8th -15th June 2003
2.HC