FIRSTCYCLING
Road
Road
Amateur
Junior
Cyclocross
MTB
Track
Fantasy
Races & results
Teams
Ranking
Critérium du Dauphiné
Division I, Stage race, 7th -14th June 1998, France
Race info
Results
Startlist
History
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
GC
Points
Mountain
GC
Stage: Prologue
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Stage: 05
Stage: 06
Stage: 07
Embed Results
Nations
Australia
Austria
Belgium
Colombia
Denmark
Finland
France
Germany
Great Britain
Italy
Kazakhstan
Netherlands
Poland
Russia
Spain
USA
Teams
Banesto
BigMat - Auber 93
Casino
Cofidis
Festina - Lotus
Gan - Crédit Agricole
Kelme - Costa Blanca
La Française des Jeux
Lotto - Mobistar
Mutuelle De Seine-Et-Marne
ONCE
Rabobank
Team Deutsche Telekom
US Postal Service
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
de Las Cuevas
Armand
1968
Banesto
28:08:56
02
Peña
Miguel Angel
1970
Banesto
+ 34
03
Teteriouk
Andrei
1967
Lotto - Mobistar
+ 02:17
04
Baranowski
Dariusz
1972
US Postal Service
+ 02:19
05
Jiménez
José María
1971
Banesto
+ 02:41
06
Virenque
Richard
1969
Festina - Lotus
+ 02:45
07
Voigt
Jens
1971
Gan - Crédit Agricole
+ 02:56
08
Bourguignon
Thierry
1962
BigMat - Auber 93
+ 04:13
09
Jonker
Patrick
1969
Rabobank
+ 04:35
10
Robin
Jean-Cyril
1969
US Postal Service
+ 04:36
11
Van de Wouwer
Kurt
1971
Lotto - Mobistar
+ 05:54
12
Verbrugghe
Rik
1974
Lotto - Mobistar
+ 05:54
13
Boogerd
Michael
1972
Rabobank
+ 06:01
14
Zarrabeitia
Mikel
1970
ONCE
+ 06:37
15
Salmon
Benoît
1974
Casino
+ 07:20
16
Madouas
Laurent
1967
Lotto - Mobistar
+ 07:57
17
Moreau
Christophe
1971
Festina - Lotus
+ 08:14
18
Livingston
Kevin
1973
Cofidis
+ 09:28
19
Totschnig
Georg
1971
Team Deutsche Telekom
+ 10:54
20
Lebreton
Lylian
1972
BigMat - Auber 93
+ 11:49
21
Brochard
Laurent
1968
Festina - Lotus
+ 12:23
22
Blanco
Santiago
1974
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
+ 13:08
23
Vinokourov
Alexandre
1973
Casino
+ 14:10
24
Vasseur
Cédric
1970
Gan - Crédit Agricole
+ 14:29
25
Teyssier
Francisque
1969
Mutuelle De Seine-Et-Marne
+ 14:46
26
Meinert Nielsen
Peter
1966
US Postal Service
+ 15:35
27
Serrano
Marcos Antonio
1972
Kelme - Costa Blanca
+ 16:50
28
Leproux
Denis
1964
BigMat - Auber 93
+ 18:57
29
Odriozola Mugarza
Jon
1970
Banesto
+ 19:00
30
Bordenave
Philippe
1969
BigMat - Auber 93
+ 20:30
31
Delrieu
David
1971
Mutuelle De Seine-Et-Marne
+ 21:21
32
Hamburger
Bo
1970
Casino
+ 22:00
33
Berzin
Evgeni
1970
La Française des Jeux
+ 22:14
34
García Marquina
David
1970
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
+ 22:20
35
Djavanin
Viatscheslav
1969
BigMat - Auber 93
+ 22:39
36
Pérez Rodríguez
Luis
1974
ONCE
+ 22:39
37
Casero
Ángel
1972
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
+ 25:29
38
Goubert
Stéphane
1970
Cofidis
+ 29:46
39
Jonasson
Danny
1974
Rabobank
+ 35:36
40
Jalabert
Nicolas
1973
Cofidis
+ 35:59
41
Genty
Laurent
1971
BigMat - Auber 93
+ 36:11
42
Julich
Bobby
1971
Cofidis
+ 36:33
43
Rous
Didier
1970
Festina - Lotus
+ 37:07
44
Agnolutto
Christophe
1969
Casino
+ 37:24
45
Heppner
Jens
1964
Team Deutsche Telekom
+ 39:23
46
Gouvenou
Thierry
1969
BigMat - Auber 93
+ 42:51
47
Sciandri
Maximilian
1967
La Française des Jeux
+ 44:11
48
Saugrain
Cyril
1973
Cofidis
+ 44:17
49
Rodriguez Garcia
Jose
1966
Kelme - Costa Blanca
+ 44:56
50
Boardman
Chris
1968
Gan - Crédit Agricole
+ 45:10
51
Contreras
Carlos Alberto
1973
Kelme - Costa Blanca
+ 45:16
52
Moerenhout
Koos
1973
Rabobank
+ 45:20
53
Cuesta
Íñigo
1969
ONCE
+ 46:11
54
Mauleón Unsain
Francisco
1965
ONCE
+ 47:03
55
Massi
Rodolfo
1965
Casino
+ 47:18
56
Simon
François
1968
Gan - Crédit Agricole
+ 47:19
57
Vaughters
Jonathan
1973
US Postal Service
+ 49:16
58
Verheyen
Geert
1973
Lotto - Mobistar
+ 49:30
59
Petilleau
Stephane
1971
Gan - Crédit Agricole
+ 50:26
60
Benitez Esbri
Francisco
1970
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
+ 50:26
61
Jan
Xavier
1970
La Française des Jeux
+ 51:28
62
Morin
Anthony
1974
La Française des Jeux
+ 51:58
63
Bruyneel
Johan
1964
ONCE
+ 52:02
64
Aldag
Rolf
1968
Team Deutsche Telekom
+ 52:32
65
Indurain
Prudencio
1968
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
+ 53:49
66
Sastre
Carlos
1975
ONCE
+ 56:58
67
Steinhauser
Tobias
1972
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
+ 57:06
68
Dojwa
Jean-Philippe
1967
Mutuelle De Seine-Et-Marne
+ 57:49
69
Hundertmarck
Kai
1969
Team Deutsche Telekom
+ 57:59
70
Laukka
Joona
1972
Lotto - Mobistar
+ 58:06
71
Farazijn
Peter
1969
Lotto - Mobistar
+ 59:06
72
Chanteur
Pascal
1968
Casino
+ 59:40
73
Vidal Martinez
Jose Angel
1969
Kelme - Costa Blanca
+ 01:00:34
74
Cabello
Francisco
1969
Kelme - Costa Blanca
+ 01:04:59
75
Sørensen
Rolf
1965
Rabobank
+ 01:05:15
76
Lamour
Claude
1969
Mutuelle De Seine-Et-Marne
+ 01:06:11
77
Lotz
Marc
1973
Rabobank
+ 01:06:43
78
Vierhouten
Aart
1970
Rabobank
+ 01:10:57
79
Poli
Eros
1963
Gan - Crédit Agricole
+ 01:17:21
80
Teutenberg
Sven
1972
US Postal Service
+ 01:44:55
DNF
Fernández Ginés
Manuel
1971
Banesto
DNF
Osa
Aitor
1973
Banesto
DNF
Osa
Unai
1975
Banesto
DNF
Solaun Solana
Cesar
1970
Banesto
DNF
Auger
Ludovic
1971
BigMat - Auber 93
DNF
Barthe
Stéphane
1972
Casino
DNF
Bouvard
Gilles
1969
Casino
DNF
Capelle
Christophe
1967
Cofidis
DNF
Desbiens
Laurent
1969
Cofidis
DNF
Thibout
Bruno
1969
Cofidis
DNF
Halgand
Patrice
1974
Festina - Lotus
DNF
Hervé
Pascal
1964
Festina - Lotus
DNF
Lefèvre
Laurent
1976
Festina - Lotus
DNF
Stephens
Neil
1963
Festina - Lotus
DNF
Hinault
Sébastien
1974
Gan - Crédit Agricole
DNF
Moncassin
Frédéric
1968
Gan - Crédit Agricole
DNF
Gomez Gonzalo
Jose Javier
1974
Kelme - Costa Blanca
DNF
Gonzalez
Santos
1973
Kelme - Costa Blanca
DNF
Bouyer
Franck
1974
La Française des Jeux
DNF
Ledanois
Yvon
1969
La Française des Jeux
DNF
Nazon
Damien
1974
La Française des Jeux
DNF
Vanzella
Flavio
1964
La Française des Jeux
DNF
De Wolf
Steve
1975
Lotto - Mobistar
DNF
Bernard
Jerome
1971
Mutuelle De Seine-Et-Marne
DNF
Maignan
Gilles
1968
Mutuelle De Seine-Et-Marne
DNF
Rault
Dominique
1971
Mutuelle De Seine-Et-Marne
DNF
Talmant
Gilles
1970
Mutuelle De Seine-Et-Marne
DNF
Jalabert
Laurent
1968
ONCE
DNF
Sierra Aguerro
Roberto
1967
ONCE
DNF
Boven
Jan
1972
Rabobank
DNF
Bölts
Udo
1966
Team Deutsche Telekom
DNF
Frattini
Francesco
1967
Team Deutsche Telekom
DNF
Henn
Christian
1964
Team Deutsche Telekom
DNF
Lombardi
Giovanni
1969
Team Deutsche Telekom
DNF
Deramé
Pascal
1970
US Postal Service
DNF
Ekimov
Viatcheslav
1966
US Postal Service
DNF
Llaneras Rosello
Joan
1969
US Postal Service
DNF
Gonzalez de Heredia Aranzabal
Inigo
1971
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
DNF
Rincón
Oliverio
1968
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
Information
Critérium du Dauphiné
France
7th -14th June 1998
2.HC