Follow the Giro LIVE every stage at our Race Centre

Santos Festival of Cycling - 2022

Stage Overall Youth Points Mountain

DoB?
Embed Results
Pos Rider Team Time
01 Moroney-Plouffe Maeve ARA Pro Racing Sunshine Coast 02:23:42
02 Roseman-Gannon Ruby Team BikeExchange-Jayco + 00
03 Frain Nicole Roxsolt Liv SRAM + 00
04 Jones Hayley Giant Racing Team + 00
05 Edwards Sophie Team Garmin Australia + 00
06 Talbot Josie Sydney Uni Staminade + 00
07 Raynolds Matilda Inform TMX Make + 00
08 De Francesco Danielle ARA Pro Racing Sunshine Coast + 00
09 Howe Georgie Knights of Suburbia Racing + 00
10 Field Matilda Roxsolt Liv SRAM + 00
11 Watts Emily Knights of Suburbia Racing + 00
12 Pratt Jessica Sydney Uni Staminade + 00
13 Corset Ruth VA Pro Racing + 00
14 Banerjee Katie Knights of Suburbia Racing + 00
15 Whitehouse Georgia Sydney Uni Staminade + 00
16 Hayden Mia Women's Racing Project + 00
17 Mullens Peta Roxsolt Liv SRAM + 00
18 Malowiecki Sophie Giant Racing Team + 00
19 Morley Sharni StepFWD Soomom + 00
20 Manly Alexandra Team BikeExchange-Jayco + 00
21 Francis Jessa Women's Racing Project + 00
22 Carnes Isabelle Team Garmin Australia + 00
23 Fityus Lucie Cycling Development Foundation + 00
24 Baker Georgia Team BikeExchange-Jayco + 00
25 Wells Alisha ARA Pro Racing Sunshine Coast + 00
26 McInerney Kathryn StepFWD Soomom + 00
27 Thomas Lauren Giant Racing Team + 00
28 Richards Darcie VA Pro Racing + 00
29 Ricardo Gina Sydney Uni Staminade + 00
30 Wilson Nicole VA Pro Racing + 00
31 Polites Alyssa Team Garmin Australia + 00
32 Seeliger Hannah Cycling Development Foundation + 00
33 Vassel Rose StepFWD Soomom + 00
34 Sherwell Courtney Roxsolt Liv SRAM + 00
35 Brown Grace Team Garmin Australia + 00
36 Young Elizabeth Butterfields Racing Team + 00
37 Watkinson Amelia Individual Riders + 00
38 Armitage Megan Team Westpac + 00
39 Darmody Jennifer Sydney Uni Staminade + 00
40 Bloor Ella Inform TMX Make + 00
41 Mitsigeorgis Nicole Cycling Development Foundation + 00
42 Jonker Kerry Team Westpac + 00
43 Pate Amber Team BikeExchange-Jayco + 00
44 Taylor Carlee Inform TMX Make + 00
45 Wales Rachael ARA Pro Racing Sunshine Coast + 00
46 Anderson Alli SASI + 00
47 Hanson Lauretta Team Westpac + 00
48 Marr Sophie Knights of Suburbia Racing + 00
49 Lubcke Holly ARA Pro Racing Sunshine Coast + 00
50 Pratt Emma Cycling Development Foundation + 00
51 Sheppard Samara Team Westpac + 00
52 Taylor Maddison Giant Racing Team + 00
53 Barrow Justine Roxsolt Liv SRAM + 00
54 Simpson Ella Butterfields Racing Team + 07
55 Louw Anya ARA Pro Racing Sunshine Coast + 01:32
56 Spratt Amanda Team BikeExchange-Jayco + 01:32
57 Playel Bree VA Pro Racing + 03:16
58 Ash Pip Individual Riders + 07:52
59 Bailey Belinda StepFWD Soomom + 07:52
60 Alton Imogen Sydney Uni Staminade + 07:52
61 Cowan Celia Butterfields Racing Team + 07:52
62 Holmes Chelsea Inform TMX Make + 07:52
63 Forster Alana Butterfields Racing Team + 07:52
64 Oh Nicole Individual Riders + 07:52
65 Petersen Brittany Team Westpac + 07:52
66 Atkins Julia Women's Racing Project + 07:52
67 Fuller Haylee Team Garmin Australia + 07:52
68 Stewart Lucinda Team Garmin Australia + 07:52
69 Battle Claire Giant Racing Team + 07:52
70 Macdonald Nicola Roxsolt Liv SRAM + 07:55
71 Martin-Wallace Alexandra ARA Pro Racing Sunshine Coast + 07:55
72 Viotto Emma Giant Racing Team + 07:55
73 McCurley Shannon Knights of Suburbia Racing + 13:24
74 Hore Rachel Individual Riders + 14:30
75 Sandow Eloise Inform TMX Make + 16:32
76 Chancellor Laura Women's Racing Project + 19:01
77 Coupland Mackenzie Cycling Development Foundation + 19:07
DNS Jacob Lisa Knights of Suburbia Racing
DNF Haines Dharlia SASI
DNF Nuspan Elizabeth Inform TMX Make
DNF Chance Holly Butterfields Racing Team
Pos Rider Team Time
01 - Roseman-Gannon Ruby Team BikeExchange-Jayco 04:36:44
02 5 Moroney-Plouffe Maeve ARA Pro Racing Sunshine Coast + 08
03 1 Watts Emily Knights of Suburbia Racing + 13
04 1 Frain Nicole Roxsolt Liv SRAM + 15
05 1 Baker Georgia Team BikeExchange-Jayco + 17
06 1 Raynolds Matilda Inform TMX Make + 23
07 2 Field Matilda Roxsolt Liv SRAM + 23
08 2 Corset Ruth VA Pro Racing + 23
09 7 De Francesco Danielle ARA Pro Racing Sunshine Coast + 23
10 2 Whitehouse Georgia Sydney Uni Staminade + 23
11 4 Banerjee Katie Knights of Suburbia Racing + 23
12 9 Howe Georgie Knights of Suburbia Racing + 23
13 - Malowiecki Sophie Giant Racing Team + 23
14 8 Ricardo Gina Sydney Uni Staminade + 23
15 5 Mullens Peta Roxsolt Liv SRAM + 23
16 8 Hayden Mia Women's Racing Project + 23
17 6 Manly Alexandra Team BikeExchange-Jayco + 23
18 10 Brown Grace Team Garmin Australia + 23
19 5 Watkinson Amelia Individual Riders + 23
20 2 Sherwell Courtney Roxsolt Liv SRAM + 23
21 4 Taylor Carlee Inform TMX Make + 23
22 3 Sheppard Samara Team Westpac + 23
23 5 Barrow Justine Roxsolt Liv SRAM + 23
24 1 Pate Amber Team BikeExchange-Jayco + 40
25 1 Talbot Josie Sydney Uni Staminade + 51
26 9 Pratt Jessica Sydney Uni Staminade + 52
27 - Carnes Isabelle Team Garmin Australia + 52
28 6 Morley Sharni StepFWD Soomom + 52
29 1 Wells Alisha ARA Pro Racing Sunshine Coast + 52
30 8 Francis Jessa Women's Racing Project + 52
31 1 Wilson Nicole VA Pro Racing + 52
32 4 Polites Alyssa Team Garmin Australia + 52
33 4 Armitage Megan Team Westpac + 52
34 11 Thomas Lauren Giant Racing Team + 52
35 4 Vassel Rose StepFWD Soomom + 52
36 13 Fityus Lucie Cycling Development Foundation + 52
37 - Young Elizabeth Butterfields Racing Team + 52
38 10 Richards Darcie VA Pro Racing + 52
39 7 Seeliger Hannah Cycling Development Foundation + 52
40 7 Marr Sophie Knights of Suburbia Racing + 52
41 6 Darmody Jennifer Sydney Uni Staminade + 52
42 2 Pratt Emma Cycling Development Foundation + 52
43 1 Taylor Maddison Giant Racing Team + 52
44 13 Simpson Ella -Butterfields Racing Team + 59
45 8 McInerney Kathryn StepFWD Soomom + 01:20
46 8 Wales Rachael ARA Pro Racing Sunshine Coast + 01:20
47 5 Hanson Lauretta Team Westpac + 01:20
48 7 Jones Hayley Giant Racing Team + 01:22
49 11 Jonker Kerry Team Westpac + 01:51
50 15 Bloor Ella Inform TMX Make + 01:51
51 13 Lubcke Holly ARA Pro Racing Sunshine Coast + 01:51
52 41 Louw Anya ARA Pro Racing Sunshine Coast + 01:55
53 2 Playel Bree -VA Pro Racing + 04:36
54 14 Edwards Sophie Team Garmin Australia + 04:56
55 15 Spratt Amanda Team BikeExchange-Jayco + 06:28
56 26 Bailey Belinda StepFWD Soomom + 08:44
57 14 Holmes Chelsea Inform TMX Make + 08:44
58 17 Viotto Emma Giant Racing Team + 08:47
59 9 Ash Pip Individual Riders + 09:12
60 4 Battle Claire Giant Racing Team + 09:15
61 3 Alton Imogen Sydney Uni Staminade + 09:43
62 - Oh Nicole Individual Riders + 09:43
63 - Petersen Brittany Team Westpac + 09:43
64 2 Macdonald Nicola Roxsolt Liv SRAM + 09:57
65 10 Anderson Alli SASI + 11:16
66 1 Fuller Haylee Team Garmin Australia + 12:48
67 10 McCurley Shannon Knights of Suburbia Racing + 15:15
68 8 Mitsigeorgis Nicole Cycling Development Foundation + 15:16
69 10 Hore Rachel Individual Riders + 16:21
70 2 Forster Alana Butterfields Racing Team + 19:08
71 3 Atkins Julia Women's Racing Project + 19:08
72 1 Stewart Lucinda Team Garmin Australia + 19:08
73 12 Chancellor Laura Women's Racing Project + 20:52
74 4 Cowan Celia Butterfields Racing Team + 23:08
75 6 Martin-Wallace Alexandra ARA Pro Racing Sunshine Coast + 23:11
76 5 Coupland Mackenzie Cycling Development Foundation + 30:23
77 - Sandow Eloise Inform TMX Make + 31:48
Pos Rider Team Time
01 Watts Emily Knights of Suburbia Racing 04:36:57
02 Hayden Mia Women's Racing Project + 10
03 Carnes Isabelle Team Garmin Australia + 39
04 Morley Sharni StepFWD Soomom + 39
05 Wells Alisha ARA Pro Racing Sunshine Coast + 39
06 Polites Alyssa Team Garmin Australia + 39
07 Thomas Lauren Giant Racing Team + 39
08 Fityus Lucie Cycling Development Foundation + 39
09 Richards Darcie VA Pro Racing + 39
10 Seeliger Hannah Cycling Development Foundation + 39
11 Marr Sophie Knights of Suburbia Racing + 39
12 Simpson Ella -Butterfields Racing Team + 46
13 Lubcke Holly ARA Pro Racing Sunshine Coast + 01:38
14 Louw Anya ARA Pro Racing Sunshine Coast + 01:42
15 Playel Bree -VA Pro Racing + 04:23
16 Edwards Sophie Team Garmin Australia + 04:43
17 Bailey Belinda StepFWD Soomom + 08:31
18 Holmes Chelsea Inform TMX Make + 08:31
19 Anderson Alli SASI + 11:03
20 Fuller Haylee Team Garmin Australia + 12:35
21 Stewart Lucinda Team Garmin Australia + 18:55
22 Chancellor Laura Women's Racing Project + 20:39
23 Cowan Celia Butterfields Racing Team + 22:55
24 Martin-Wallace Alexandra ARA Pro Racing Sunshine Coast + 22:58
25 Coupland Mackenzie Cycling Development Foundation + 30:10
26 Sandow Eloise Inform TMX Make + 31:35
Pos Rider Team Points
01 Roseman-Gannon Ruby Team BikeExchange-Jayco 15
02 Moroney-Plouffe Maeve ARA Pro Racing Sunshine Coast 8
03 Baker Georgia Team BikeExchange-Jayco 6
04 Watts Emily Knights of Suburbia Racing 3
05 Frain Nicole Roxsolt Liv SRAM 2
06 Talbot Josie Sydney Uni Staminade 1
07 Jones Hayley Giant Racing Team 1
Pos Rider Team Points
01 Corset Ruth VA Pro Racing 7
02 Howe Georgie Knights of Suburbia Racing 7
03 Barrow Justine Roxsolt Liv SRAM 6

Information