Santos Festival of Cycling - 2021

Stage Overall Youth Mountain Sprint

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Georgia Baker Team Garmin Australia 56:57
02 Ruby Roseman-Gannon ARA Pro-Racing Sunshine Coast + 00
03 Peta Mullens Roxsolt Liv SRAM + 00
04 Nicola Macdonald Roxsolt Liv SRAM + 00
05 Annette Edmondson Team Garmin Australia + 00
06 Matilda Raynolds Specialized Women's Racing + 00
07 Nicole Frain Sydney Uni Staminade + 03
08 Haylee Fuller Sydney Uni Staminade + 03
09 Ella Bloor Specialized Women's Racing + 03
10 Sarah Roy Team BikeExchange + 03
11 Grace Brown Team BikeExchange + 05
12 Ashlee Ankudinoff Team Garmin Australia + 08
13 Laura Luxford Specialized Women's Racing + 08
14 Neve Bradbury Team Garmin Australia + 08
15 Brittany Petersen Butterfields Racing + 08
16 Carlee Taylor Roxsolt Liv SRAM + 08
17 Emma Viotto Giant Racing Team + 08
18 Elizabeth Stannard Specialized Women's Racing + 11
19 Anya Louw ARA Pro-Racing Sunshine Coast + 11
20 Amber Pate SASI + 11
21 Sarah Gigante Team Garmin Australia + 16
22 Chelsea Holmes Giant Racing Team + 17
23 Erin Bertram Velofit Australia + 17
24 Danielle De Francesco Specialized Women's Racing + 17
25 Lucy Kennedy Team BikeExchange + 17
26 Breanna Hargrave Specialized Women's Racing + 17
27 Kelly Fettes Butterfields Racing + 17
28 Alexandra Manly Team BikeExchange + 17
29 Shannon McCurley Individual + 17
30 Lauretta Hanson Team Garmin Australia + 24
31 Amalia Langham StepFWD IT Suzuki + 29
32 Jessica Allen Team BikeExchange + 35
33 Maeve Moroney-Plouffe Team Garmin Australia + 39
34 Alana Forster Individual + 45
35 Staci McCudden StepFWD IT Suzuki + 45
36 Emily Fowler StepFWD IT Suzuki + 45
37 Jennifer Darmody Sydney Uni Staminade + 45
38 Pia Smith StepFWD IT Suzuki + 45
39 Darcie Richards Velofit Australia + 45
40 Celia Cowan SASI + 45
41 Kirsty Deacon Veris Racing Women's Team + 45
42 Jessica Lawler Velofit Australia + 45
43 Hailey Mason Butterfields Racing + 45
44 Bree Wilson Roxsolt Liv SRAM + 45
45 Hannah Seeliger Butterfields Racing + 45
46 Holly Harris Specialized Women's Racing + 45
47 Sophie Edwards ARA Pro-Racing Sunshine Coast + 01:02
48 Katarina Chung-Orr SASI + 01:02
49 Alexandra Martin-Wallace ARA Pro-Racing Sunshine Coast + 01:11
50 Victoria Barry Velofit Australia + 01:33
51 Nicole Mitsigeorgis Veris Racing Women's Team + 01:33
52 Courtney Sherwell Roxsolt Liv SRAM + 01:37
53 Saffron Button Roxsolt Liv SRAM + 01:37
54 Kate Bonner Velofit Australia + 01:37
55 Holly Lubcke ARA Pro-Racing Sunshine Coast + 01:37
56 Fleur Wellings SASI + 01:37
57 Cassia Boglio Velofit Australia + 01:37
58 Gemma Mollenhauer Giant Racing Team + 01:37
59 Lauren Perry ARA Pro-Racing Sunshine Coast + 01:37
60 Stephanie Corset Veris Racing Women's Team + 01:37
61 Libby Young Butterfields Racing + 02:14
DNF Catelyn Turner Sydney Uni Staminade
DNF Isabella Flint Roxsolt Liv SRAM
Pos Rider Team Time
01 - Sarah Gigante Team Garmin Australia 07:02:01
02 - Lucy Kennedy Team BikeExchange + 03:12
03 - Ruby Roseman-Gannon ARA Pro-Racing Sunshine Coast + 03:13
04 - Nicole Frain Sydney Uni Staminade + 03:28
05 - Laura Luxford Specialized Women's Racing + 03:47
06 - Neve Bradbury Team Garmin Australia + 03:50
07 - Carlee Taylor Roxsolt Liv SRAM + 03:53
08 - Elizabeth Stannard Specialized Women's Racing + 04:04
09 1 Matilda Raynolds Specialized Women's Racing + 04:13
10 1 Danielle De Francesco -Specialized Women's Racing + 04:48
11 2 Holly Harris Specialized Women's Racing + 04:52
12 1 Anya Louw ARA Pro-Racing Sunshine Coast + 05:07
13 1 Alexandra Manly Team BikeExchange + 05:11
14 - Chelsea Holmes -Giant Racing Team + 05:15
15 - Amber Pate SASI + 05:16
16 - Peta Mullens Roxsolt Liv SRAM + 05:40
17 - Grace Brown Team BikeExchange + 05:47
18 1 Ella Bloor Specialized Women's Racing + 05:57
19 1 Staci McCudden StepFWD IT Suzuki + 06:34
20 1 Hailey Mason -Butterfields Racing + 07:15
21 3 Georgia Baker Team Garmin Australia + 07:17
22 - Bree Wilson Roxsolt Liv SRAM + 07:32
23 3 Cassia Boglio -Velofit Australia + 07:40
24 1 Darcie Richards Velofit Australia + 08:03
25 - Breanna Hargrave Specialized Women's Racing + 08:08
26 - Alana Forster Individual + 08:36
27 1 Haylee Fuller -Sydney Uni Staminade + 08:58
28 1 Lauretta Hanson Team Garmin Australia + 09:23
29 2 Hannah Seeliger -Butterfields Racing + 09:31
30 - Ashlee Ankudinoff Team Garmin Australia + 09:43
31 - Annette Edmondson Team Garmin Australia + 09:51
32 - Sarah Roy Team BikeExchange + 10:45
33 - Maeve Moroney-Plouffe Team Garmin Australia + 12:09
34 - Victoria Barry Velofit Australia + 14:44
35 - Emma Viotto Giant Racing Team + 16:21
36 2 Pia Smith StepFWD IT Suzuki + 17:56
37 5 Brittany Petersen Butterfields Racing + 18:04
38 7 Nicola Macdonald Roxsolt Liv SRAM + 18:06
39 3 Courtney Sherwell Roxsolt Liv SRAM + 18:06
40 - Sophie Edwards ARA Pro-Racing Sunshine Coast + 18:21
41 3 Jessica Allen Team BikeExchange + 18:41
42 5 Libby Young -Butterfields Racing + 18:43
43 - Jennifer Darmody Sydney Uni Staminade + 18:46
44 5 Holly Lubcke -ARA Pro-Racing Sunshine Coast + 18:55
45 1 Kelly Fettes -Butterfields Racing + 19:33
46 1 Erin Bertram -Velofit Australia + 21:33
47 1 Shannon McCurley -Individual + 22:05
48 1 Katarina Chung-Orr -SASI + 24:33
49 1 Stephanie Corset -Veris Racing Women's Team + 26:02
50 1 Alexandra Martin-Wallace ARA Pro-Racing Sunshine Coast + 26:04
51 1 Nicole Mitsigeorgis Veris Racing Women's Team + 26:36
52 1 Fleur Wellings -SASI + 27:16
53 2 Jessica Lawler -Velofit Australia + 28:52
54 - Saffron Button Roxsolt Liv SRAM + 29:12
55 1 Kate Bonner Velofit Australia + 30:39
56 1 Celia Cowan -SASI + 30:49
57 1 Emily Fowler -StepFWD IT Suzuki + 32:31
58 2 Amalia Langham StepFWD IT Suzuki + 35:11
59 2 Gemma Mollenhauer -Giant Racing Team + 36:48
60 2 Kirsty Deacon Veris Racing Women's Team + 37:11
61 2 Lauren Perry ARA Pro-Racing Sunshine Coast + 49:15
Pos Rider Team Time
01 Sarah Gigante Team Garmin Australia 07:02:01
02 Neve Bradbury Team Garmin Australia + 03:50
03 Anya Louw ARA Pro-Racing Sunshine Coast + 05:07
04 Chelsea Holmes -Giant Racing Team + 05:15
05 Staci McCudden StepFWD IT Suzuki + 06:34
06 Hailey Mason -Butterfields Racing + 07:15
07 Cassia Boglio -Velofit Australia + 07:40
08 Darcie Richards Velofit Australia + 08:03
09 Haylee Fuller -Sydney Uni Staminade + 08:58
10 Hannah Seeliger -Butterfields Racing + 09:31
11 Maeve Moroney-Plouffe Team Garmin Australia + 12:09
12 Sophie Edwards ARA Pro-Racing Sunshine Coast + 18:21
13 Kelly Fettes -Butterfields Racing + 19:33
14 Katarina Chung-Orr -SASI + 24:33
15 Stephanie Corset -Veris Racing Women's Team + 26:02
16 Alexandra Martin-Wallace ARA Pro-Racing Sunshine Coast + 26:04
17 Jessica Lawler -Velofit Australia + 28:52
18 Celia Cowan -SASI + 30:49
19 Amalia Langham StepFWD IT Suzuki + 35:11
Pos Rider Team Points
01 Sarah Gigante Team Garmin Australia 24
02 Lucy Kennedy Team BikeExchange 8
03 Nicole Frain Sydney Uni Staminade 7
04 Kirsty Deacon Veris Racing Women's Team 5
05 Laura Luxford Specialized Women's Racing 5
06 Chelsea Holmes -Giant Racing Team 5
07 Bree Wilson Roxsolt Liv SRAM 3
08 Ruby Roseman-Gannon ARA Pro-Racing Sunshine Coast 2
Pos Rider Team Points
01 Ruby Roseman-Gannon ARA Pro-Racing Sunshine Coast 18
02 Sarah Gigante Team Garmin Australia 9
03 Nicole Frain Sydney Uni Staminade 8
04 Chelsea Holmes -Giant Racing Team 6
05 Peta Mullens Roxsolt Liv SRAM 5
06 Georgia Baker Team Garmin Australia 5
07 Grace Brown Team BikeExchange 5
08 Kirsty Deacon Veris Racing Women's Team 5
09 Alana Forster Individual 3
10 Kelly Fettes -Butterfields Racing 3
11 Lucy Kennedy Team BikeExchange 2
12 Ashlee Ankudinoff Team Garmin Australia 2
13 Sarah Roy Team BikeExchange 2
14 Alexandra Martin-Wallace ARA Pro-Racing Sunshine Coast 2
15 Matilda Raynolds Specialized Women's Racing 1
16 Bree Wilson Roxsolt Liv SRAM 1
17 Annette Edmondson Team Garmin Australia 1
Information
Nation Australia
Date 24th January
Where Adelaide -> Adelaide
What 4th stage
Other
Embed Results