Right now: Transfers 2022 > 2023

Giro dell'Appennino - 2022

Results

DoB?
Embed Results
Pos Rider TeamUCI Time
1 Meintjes Louis Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux 125 04:56:30
2 Tesfazion Natnael Drone Hopper-Androni Giocattoli 85 + 01:37
3 Zimmermann Georg Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux 70 + 01:37
4 Clarke Simon Israel-Premier Tech 60 + 01:37
5 Verre Alessandro Team Arkéa-Samsic 50 + 01:37
6 Double Paul MG.K vis Colors for Peace VPM 40 + 01:37
7 Martinelli Alessio Bardiani CSF Faizanè 35 + 01:37
8 Moreno Ivan Equipo Kern Pharma 30 + 01:37
9 Ries Michel Team Arkéa-Samsic 25 + 01:37
10 Covi Alessandro UAE Team Emirates 20 + 04:42
11 Garavaglia Giacomo Work Service-Vitalcare-Dynatek 15 + 04:42
12 Hermans Quinten Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux 10 + 04:42
13 Edet Nicolas Team Arkéa-Samsic 5 + 04:42
14 Zana Filippo Bardiani CSF Faizanè 5 + 04:42
15 Casallas Yeisson Colombia Tierra de Atletas GW Shimano 5 + 04:42
16 Dina Marton EOLO-Kometa Cycling Team 3 + 04:42
17 Garosio Andrea Biesse-Carrera 3 + 04:42
18 Guérin Alexis Team Vorarlberg 3 + 04:46
19 Rebellin Davide Work Service-Vitalcare-Dynatek 3 + 04:46
20 Umba Santiago Drone Hopper-Androni Giocattoli 3 + 09:21
21 Chirico Luca Drone Hopper-Androni Giocattoli 3 + 09:21
22 Fancellu Alessandro EOLO-Kometa Cycling Team 3 + 09:21
23 Debiasi Andrea Cycling Team Friuli ASD 3 + 09:51
24 Pesenti Thomas Beltrami TSA Tre Colli 3 + 09:51
25 Calzoni Walter Gallina Ecotek Lucchini Colosio 3 + 09:51
26 Gandin Stefano Team Corratec + 09:51
27 Stojnic Veljko Team Corratec + 09:51
28 Bakelants Jan Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux + 09:51
29 Covili Luca Bardiani CSF Faizanè + 09:51
30 Quintana Dayer Team Arkéa-Samsic + 09:51
31 Buratti Nicolo Cycling Team Friuli ASD + 09:51
32 Colombo Raul Work Service-Vitalcare-Dynatek + 09:51
33 Gómez Germán Dario Colombia Tierra de Atletas GW Shimano + 09:51
34 Petilli Simone Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux + 09:51
35 Anacona Winner Team Arkéa-Samsic + 09:51
36 Mancipe Andrés Colombia Tierra de Atletas GW Shimano + 09:51
37 Shchypak Oleksandr Gallina Ecotek Lucchini Colosio + 10:06
38 Neilands Krists Israel-Premier Tech + 12:09
39 Rüegg Lukas Team Vorarlberg + 12:09
40 Pinzon Edgar Andres Colombia Tierra de Atletas GW Shimano + 12:09
41 Bisolti Alessandro Drone Hopper-Androni Giocattoli + 12:09
42 El Gouzi Omar Bardiani CSF Faizanè + 12:09
43 Zoidl Riccardo Team Vorarlberg + 12:09
44 Martin Gutierrez Alex EOLO-Kometa Cycling Team + 12:09
45 Amella Matteo Team Corratec + 12:09
46 Meiler Lukas Team Vorarlberg + 12:09
47 Stockwell Oliver Cycling Team Friuli ASD + 12:09
48 Sandri Edoardo Cycling Team Friuli ASD + 12:09
49 Tsarenko Kyrylo Gallina Ecotek Lucchini Colosio + 12:09
DNF Polanc Jan UAE Team Emirates
DNF Zardini Edoardo Drone Hopper-Androni Giocattoli
DNF Troia Oliviero UAE Team Emirates
DNF Sagiv Guy Israel-Premier Tech
DNF Stüssi Colin Team Vorarlberg
DNF Ravasi Edward EOLO-Kometa Cycling Team
DNF Reutimann Matthias Team Vorarlberg
DNF Corella Rene Team Skyline
DNF Rota Lorenzo Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux
DNF Alvarez Jhon Alejandro D'Amico UM Tools
DNF Viel Mattia D'Amico UM Tools
DNF Ravanelli Simone Drone Hopper-Androni Giocattoli
DNF Lopez Diego Equipo Kern Pharma
DNF Sevilla Diego EOLO-Kometa Cycling Team
DNF Savini Daniel MG.K vis Colors for Peace VPM
DNF Oliveira Ivo UAE Team Emirates
DNF Bevilacqua Simone EOLO-Kometa Cycling Team
DNF Goossens Kobe Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux
DNF Burchio Federico Work Service-Vitalcare-Dynatek
DNF Lonardi Giovanni EOLO-Kometa Cycling Team
DNF Murgano Marco Team Corratec
DNF Stedman Max MG.K vis Colors for Peace VPM
DNF Tu Chih Hao Cycling Team Friuli ASD
DNF Furlan Matteo D'Amico UM Tools
DNF Baldaccini Davide Team Corratec
DNF Berrade Urko Equipo Kern Pharma
DNF Parra José Félix Equipo Kern Pharma
DNF Agirre Jon Equipo Kern Pharma
DNF Travis Clayton Team Skyline
DNF Berwick Sebastian Israel-Premier Tech
DNF Sens Connor MG.K vis Colors for Peace VPM
DNF Lopez Caravaca Jordi Equipo Kern Pharma
DNF Bauce Davide Gallina Ecotek Lucchini Colosio
DNF Niv Guy Israel-Premier Tech
DNF Cepeda Alexander Drone Hopper-Androni Giocattoli
DNF Ghislanzoni Andrea D'Amico UM Tools
DNF Santaromita Alessandro Bardiani CSF Faizanè
DNF Mulubrhan Henok Bardiani CSF Faizanè
DNF Cibrario Luca Beltrami TSA Tre Colli
DNF Wright Paul MG.K vis Colors for Peace VPM
DNF Hoeks Daan MG.K vis Colors for Peace VPM
DNF Roberti Luca D'Amico UM Tools
DNF Frigo Marco Israel-Premier Tech
DNF Petrelli Gabriele Cycling Team Friuli ASD
DNF Ardila Andres UAE Team Emirates
DNF Granados Sergio Gallina Ecotek Lucchini Colosio
DNF Ciuccarelli Riccardo Biesse-Carrera
DNF Hollyman Mason Israel-Premier Tech
DNF Martinelli Edoardo MG.K vis Colors for Peace VPM
DNF Ruiz Ibon Equipo Kern Pharma
DNF Chaves Jhonatan D'Amico UM Tools
DNF Stöckli Jan Team Corratec
DNF Nordal Mattias Biesse-Carrera
DNF Ceolin Federico Beltrami TSA Tre Colli
DNF Aimonetto Pietro Beltrami TSA Tre Colli
DNF Freddi Matteo Beltrami TSA Tre Colli
DNF Turmon Chaz Team Skyline
DNF Piras Andrea Beltrami TSA Tre Colli
DNF Miholjevic Fran Cycling Team Friuli ASD
DNF Pase Christian Danilo Work Service-Vitalcare-Dynatek
DNF Marziale Luca Team Corratec
DNF Gobbo Lorenzo Biesse-Carrera
DNF Nieri Alessio Bardiani CSF Faizanè
DNF Roda Lorenzo Biesse-Carrera
DNF Tornaboni Luca Work Service-Vitalcare-Dynatek
DNF Motta Alessandro Biesse-Carrera
DNF Lupien Joseph Team Skyline
DNF Kleban Nick Team Skyline
DNF Lovera Matteo Beltrami TSA Tre Colli
DNF Ressi Diego Gallina Ecotek Lucchini Colosio
DNF Ferroni Lorenzo Gallina Ecotek Lucchini Colosio
DNF Ricci Riccardo Work Service-Vitalcare-Dynatek
DNF Molano Brayan Colombia Tierra de Atletas GW Shimano
DNF Avila Freddy Colombia Tierra de Atletas GW Shimano
DNF Vargas Brayan Colombia Tierra de Atletas GW Shimano
DNF Pellegrini Lorenzo D'Amico UM Tools
DNF August Trevor Team Skyline

Information