Giro dell'Appennino - 2019

Results

DoB?
Pos Rider Team Time UCI
01 Mattia Cattaneo Androni Giocattoli - Sidermec 4t:40:51125
02 Fausto Masnada Androni Giocattoli - Sidermec + 2585
03 Simone Ravanelli Biesse - Carrera + 2570
04 Mikel Bizkarra Euskadi Basque - Murias + 2560
05 Federico Zurlo Giotti Victoria-Palomar + 4950
06 Marco Canola Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 4940
07 Sergey Shilov Gazprom - RusVelo + 4935
08 Andrea Vendrame Androni Giocattoli - Sidermec + 4930
09 Francesco Gavazzi Androni Giocattoli - Sidermec + 4925
10 Simone Velasco Neri Sottoli - Selle Italia + 4920
11 Alex Aranburu Caja Rural - Seguros RGA + 4915
12 Andrea Bagioli Team Colpack + 4910
13 Davide Gabburo Neri Sottoli - Selle Italia + 495
14 Giovanni Aleotti Cycling Team Friuli + 495
15 Samuele Battistella Italy + 495
16 Enrico Barbin Bardiani - CSF + 493
17 Stephan Rabitsch Team Felbermayr - Simplon Wels + 493
18 Mauro Finetto Italy + 493
19 Danilo Celano Amore & Vita | P: + 493
20 Pierpaolo Ficara Amore & Vita | P: + 493
21 Edoardo Zardini Neri Sottoli - Selle Italia + 493
22 Ivan Martinelli D'Amico - UM Tools + 543
23 Matteo Montaguti Androni Giocattoli - Sidermec + 1:053
24 Evgeny Shalunov Gazprom - RusVelo + 1:383
25 Aleksey Rybalkin Gazprom - RusVelo + 2:003
26 Ivan Rovny Gazprom - RusVelo + 2:19
27 Luca Raggio Neri Sottoli - Selle Italia + 5:52
28 Antonio Di Sante Sangemini - MG.Kvis Vega + 5:52
29 Oscar Quiroz Coldeportes Bicicletas Strongman + 5:52
30 Kevin Colleoni Biesse - Carrera + 5:52
31 Mattia Frapporti Androni Giocattoli - Sidermec + 5:52
32 Johannes Schinnagel Maloja Pushbikers + 7:44
33 Lorenzo Rota Bardiani - CSF + 7:44
34 Manuel Senni Bardiani - CSF + 7:44
35 Matthias Reutimann Swiss Racing Academy + 7:44
36 Francesco Romano Bardiani - CSF + 7:44
37 Alvaro Cuadros Caja Rural - Seguros RGA + 9:03
38 Hideto Nakane Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 9:03
39 Gianni Pugi Sangemini - MG.Kvis Vega + 9:03
40 Viesturs Luksevics Amore & Vita | P: + 9:03
41 Hans-Jörg Leopold Maloja Pushbikers + 9:03
42 Fernando Barceló Euskadi Basque - Murias + 9:03
43 Simone Zandomeneghi Iseo Serrature - Rime - Carnovali + 9:03
44 Emil Dima Giotti Victoria-Palomar + 9:03
45 Luca Covili Bardiani - CSF + 9:03
46 Joel Nicolau Caja Rural - Seguros RGA + 9:03
47 Juan Antonio Lopez-Cozar Euskadi Basque - Murias + 9:03
48 Jacopo Mosca D'Amico - UM Tools + 9:03
49 Andrea Cacciotti Italy + 9:03
50 Filippo Baroncini Beltrami TSA-Hopla + 12:36
51 Nicholas Rinaldi Iseo Serrature - Rime - Carnovali + 12:36
52 Javier Montoya Beltrami TSA-Hopla + 12:36
53 Raul Colombo Biesse - Carrera + 12:36
54 Damiano Cima Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 12:36
55 Giacomo Garavaglia Team Colpack + 12:36
56 Sho Hatsuyama Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 12:36
57 Matthias Krizek Team Felbermayr - Simplon Wels + 12:36
58 Lukas Schlemmer Maloja Pushbikers + 12:36
59 Denis Nekrasov Gazprom - RusVelo + 12:36
60 Dario Puccioni Sangemini - MG.Kvis Vega + 12:36
61 Wilson Pena Beltrami TSA-Hopla + 12:36
62 Corey Davis Team Skyline + 12:36
63 Damian Lüscher Swiss Racing Academy + 12:36
64 Matteo Sobrero Italy + 12:36
65 Marco Bernardinetti Amore & Vita | P: + 12:36
66 Petr Rikunov Gazprom - RusVelo + 12:36
67 Lorenzo Delco Biesse - Carrera + 12:36
68 Sebastian Castano Beltrami TSA-Hopla + 12:36
69 Evgeny Kobernyak Gazprom - RusVelo + 12:36
70 Alberto Amici Biesse - Carrera + 12:36
71 Marco Tizza Amore & Vita | P: + 12:36
72 Samuele Rivi Italy + 12:36
73 Michael Belleri Italy + 16:54
74 Emanuele Onesti Giotti Victoria-Palomar + 17:06
75 Matteo Domenicali Beltrami TSA-Hopla + 17:06
76 Timon Rüegg Swiss Racing Academy + 17:06
77 Yannick Achterberg Maloja Pushbikers + 17:06
78 Ricky Randall Team Skyline + 17:06
79 Yves Lütolf Swiss Racing Academy + 17:06
80 Raphael Krähemann Swiss Racing Academy + 17:06
81 Francesco Baldi Italy + 17:06
82 Filippo Zana Sangemini - MG.Kvis Vega + 17:06
83 Mattia Baldo Iseo Serrature - Rime - Carnovali + 17:06
84 Matteo Zandomeneghi Iseo Serrature - Rime - Carnovali + 17:06
85 Helmut Trettwer Maloja Pushbikers + 18:44
86 Orlando Pitzanti D'Amico - UM Tools + 18:44
87 Mirco Sartori Iseo Serrature - Rime - Carnovali + 18:44
88 Franco Orocito D'Amico - UM Tools + 18:44
DNS Daniel Auer Maloja Pushbikers
DNS Alejandro Osorio Nippo - Vini Fantini - Faizanè
DNF Eriks Toms Gavars Amore & Vita | P:
DNF Andrea Meucci Amore & Vita | P:
DNF Miguel Florez Androni Giocattoli - Sidermec
DNF Giovanni Carboni Bardiani - CSF
DNF Umberto Orsini Bardiani - CSF
DNF Nicolo Parisini Beltrami TSA-Hopla
DNF Matteo Bellia Biesse - Carrera
DNF Giovanni Pedretti Biesse - Carrera
DNF Julen Amezqueta Caja Rural - Seguros RGA
DNF David González Caja Rural - Seguros RGA
DNF Johnatan Cañaveral Coldeportes Bicicletas Strongman
DNF Diego Fernando Cano Coldeportes Bicicletas Strongman
DNF Eduardo Estrada Coldeportes Bicicletas Strongman
DNF Brayan Hernandez Coldeportes Bicicletas Strongman
DNF Diego Jaramillo Coldeportes Bicicletas Strongman
DNF William Munoz Coldeportes Bicicletas Strongman
DNF Davide Bais Cycling Team Friuli
DNF Mattia Bais Cycling Team Friuli
DNF Matteo Donega Cycling Team Friuli
DNF Jonathan Milan Cycling Team Friuli
DNF Massimo Orlandi Cycling Team Friuli
DNF Gabriele Petrelli Cycling Team Friuli
DNF Federico Burchio D'Amico - UM Tools
DNF Roman Kustadinchev D'Amico - UM Tools
DNF Angelo Raffaele D'Amico - UM Tools
DNF Aritz Bagües Euskadi Basque - Murias
DNF Mikel Iturria Euskadi Basque - Murias
DNF Sergio Samitier Euskadi Basque - Murias
DNF Gotzon Udondo Euskadi Basque - Murias
DNF Vlad-Nicolae Dobre Giotti Victoria-Palomar
DNF Ciprian Jitaru Giotti Victoria-Palomar
DNF Simone Sterbini Giotti Victoria-Palomar
DNF Denis Marian Vulcan Giotti Victoria-Palomar
DNF Filippo Bertone Iseo Serrature - Rime - Carnovali
DNF Andrea Ferrari Iseo Serrature - Rime - Carnovali
DNF Felix Ritzinger Maloja Pushbikers
DNF Francesco Bongiorno Neri Sottoli - Selle Italia
DNF Dayer Quintana Neri Sottoli - Selle Italia
DNF Giovanni Visconti Neri Sottoli - Selle Italia
DNF Ruben Acosta Nippo - Vini Fantini - Faizanè
DNF Nicola Bagioli Nippo - Vini Fantini - Faizanè
DNF Leonardo Bonifazio Sangemini - MG.Kvis Vega
DNF Krzysztof Domin Sangemini - MG.Kvis Vega
DNF Fabio Mazzucco Sangemini - MG.Kvis Vega
DNF Benoit Guinchard Swiss Racing Academy
DNF Paul Double Team Colpack
DNF Jalel Duranti Team Colpack
DNF Richard Holec Team Colpack
DNF Lucio Pierantozzi Team Colpack
DNF Andi Bajc Team Felbermayr - Simplon Wels
DNF Benjamin Brkic Team Felbermayr - Simplon Wels
DNF Daniel Lehner Team Felbermayr - Simplon Wels
DNF Tim Wollenberg Team Felbermayr - Simplon Wels
DNF Adam Carr Team Skyline
DNF David Dawson Team Skyline
DNF Ryan Dewald Team Skyline
DNF Parker Kyzer Team Skyline
DNF Justin McQuerry Team Skyline
Information
Nation Italy
Date 28th April
Distance 198.7 km
CAT 1.1
Other
Embed Results