Giro dell'Appennino - 2012

Results

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Fabio Felline Androni Giocattoli - Venezuela 4:50:47
02 Gianluca Brambilla Colnago - CSF Inox + 00
03 Francesco Reda Acqua e Sapone + 00
04 Eros Capecchi Liquigas-Cannondale + 00
05 Matthias Brändle Team NetApp + 00
06 Michele Scarponi Lampre-ISD + 00
07 Kristijan Durasek Adria Mobil + 00
08 Radoslav Rogina Adria Mobil + 00
09 Przemyslaw Niemiec Lampre-ISD + 00
10 Miguel Angel Rubiano Androni Giocattoli - Venezuela + 00
11 Fabio Duarte Colombia - Coldeportes + 00
12 Domenico Pozzovivo Colnago - CSF Inox + 00
13 Angelo Pagani Colnago - CSF Inox + 00
14 Alessandro Bisolti Team Idea + 00
15 Carlos Betancur Acqua e Sapone + 00
16 Stefano Pirazzi Colnago - CSF Inox + 4
17 Jackson Rodriguez Androni Giocattoli - Venezuela + 4
18 Carles José Ochoa Androni Giocattoli - Venezuela + 7
19 José Serpa Androni Giocattoli - Venezuela + 12
20 Marco Marzano Lampre-ISD + 13
21 Emanuele Sella Androni Giocattoli - Venezuela + 22
22 Stefano Locatelli Colnago - CSF Inox + 29
23 Danilo Di Luca Acqua e Sapone + 1:18
24 Matej Mugerli Adria Mobil + 1:18
25 Henry Frusto Team Nippo + 1:18
26 Darwin Atapuma Colombia - Coldeportes + 1:18
27 Cristiano Salerno Liquigas-Cannondale + 1:18
28 Patxi Vila Utensilnord - Named + 1:18
29 Chris Butler Champion System + 1:18
30 Jose Cayetano Sarmiento Liquigas-Cannondale + 1:18
31 Robinson Chalapud Colombia - Coldeportes + 1:18
32 Tomasz Nose Adria Mobil + 1:18
33 Rubens Bertogliati Team Type 1 - Sanofi + 1:18
34 Federico Rocchetti Utensilnord - Named + 1:22
35 Luca Barla Team Idea + 5:10
36 Craig Lewis Champion System + 5:10
37 Marc De Maar Unitedhealthcare PCT + 5:10
38 Vladimir Miholjevic Acqua e Sapone + 5:10
39 Dalivier Ospina Colombia - Coldeportes + 5:10
40 Jaroslaw Dabrowski Amore & Vita + 5:10
41 David Boily Team Spidertech p/b C10 + 5:10
42 Brian Vandborg Team Spidertech p/b C10 + 5:10
43 Morris Possoni Lampre-ISD + 5:10
44 Kristjan Fajt Adria Mobil + 5:10
45 Paolo Longo Borghini Liquigas-Cannondale + 5:10
46 Andreas Dietziker Team NetApp + 5:10
47 Bartosz Huzarski Team NetApp + 5:10
48 Esteban Chaves Colombia - Coldeportes + 5:10
49 Stiven Fanelli Utensilnord - Named + 5:10
50 Cameron Wurf Champion System + 5:10
51 Marco Canola Colnago - CSF Inox + 5:10
52 Filippo Savini Colnago - CSF Inox + 5:10
53 Alessandro De Marchi Androni Giocattoli - Venezuela + 5:10
54 Enrico Battaglin Colnago - CSF Inox + 5:10
55 Enrico Rossi Meridiana - Kamen Team + 5:10
56 Cesare Benedetti Team NetApp + 5:10
57 Maurizio Biondo Meridiana - Kamen Team + 5:10
58 Javier Alberto Gonzalez Colombia - Coldeportes + 7:27
59 Reto Hollenstein Team NetApp + 10:09
60 Paul Lang WSA - Viperbike - Kärnten + 10:09
61 Pirmin Lang Atlas Personal - Jakroo + 10:09
62 Jonathan Fumeaux Atlas Personal - Jakroo + 10:09
63 Jonathan Clarke Unitedhealthcare PCT + 10:09
64 Marko Kump Adria Mobil + 10:09
65 Jason McCartney Unitedhealthcare PCT + 10:09
66 Blaz Bonca Meridiana - Kamen Team + 10:09
67 Edoardo Girardi Utensilnord - Named + 10:09
68 Yovcho Yovchev Amore & Vita + 10:09
69 Tomohiro Hayakawa Team Nippo + 10:09
70 Oleg Berdos Utensilnord - Named + 10:09
71 Cristian Cominelli Team Idea + 10:09
72 Alessandro Bazzana Team Type 1 - Sanofi + 10:09
73 Julien Antomarchi Team Type 1 - Sanofi + 10:09
74 Vincenzo Garofalo Team Nippo + 10:09
75 Aristide Ratti Team Idea + 10:09
76 Andrea Palini Team Idea + 10:09
77 Lucas Euser Team Spidertech p/b C10 + 10:09
78 Ryan Anderson Team Spidertech p/b C10 + 10:09
79 Javier Mejias Team Type 1 - Sanofi + 10:09
80 Davide Mucelli Utensilnord - Named + 10:09
DNF Jasmin Becirovic -
DNF Oleksandr Sheydyk -
DNF Francesco Di Paolo Acqua e Sapone
DNF Alessandro Donati Acqua e Sapone
DNF Simone Masciarelli Acqua e Sapone
DNF Matej Gnezda Adria Mobil
DNF Simon Pavlin Adria Mobil
DNF Maksym Averin Amore & Vita
DNF Niv Libner Amore & Vita
DNF Viesturs Luksevics Amore & Vita
DNF Uri Martins Amore & Vita
DNF Marino Palandri Amore & Vita
DNF José Rujano Androni Giocattoli - Venezuela
DNF Nicolas Baldo Atlas Personal - Jakroo
DNF Peter Erdin Atlas Personal - Jakroo
DNF Daniel Henggeler Atlas Personal - Jakroo
DNF Simon Pellaud Atlas Personal - Jakroo
DNF David Rösch Atlas Personal - Jakroo
DNF Florian Salzinger Atlas Personal - Jakroo
DNF William Clarke Champion System
DNF Matthias Friedemann Champion System
DNF Pengda Jiao Champion System
DNF Adiq Othman Champion System
DNF Gang Xu Champion System
DNF Luis Felipe Laverde Colombia - Coldeportes
DNF Michael Rodriguez Colombia - Coldeportes
DNF Matteo Bono Lampre-ISD
DNF Matthew Lloyd Lampre-ISD
DNF Daniele Righi Lampre-ISD
DNF Timothy Duggan Liquigas-Cannondale
DNF Moreno Moser Liquigas-Cannondale
DNF Juraj Sagan Liquigas-Cannondale
DNF Alessandro Vanotti Liquigas-Cannondale
DNF Alberto Di Lorenzo Meridiana - Kamen Team
DNF Mariano Giallorenzo Meridiana - Kamen Team
DNF Luka Grubic Meridiana - Kamen Team
DNF David McLean Meridiana - Kamen Team
DNF Luca Dodi Team Idea
DNF Marco Frapporti Team Idea
DNF Ruslan Karimov Team Idea
DNF Jan Barta Team NetApp
DNF Leopold König Team NetApp
DNF Daniel Schorn Team NetApp
DNF Fortunato Baliani Team Nippo
DNF Ryohei Komori Team Nippo
DNF Mauro Richeze Team Nippo
DNF Maximiliano Richeze Team Nippo
DNF Kohei Uchima Team Nippo
DNF Flavio De Luna Team Spidertech p/b C10
DNF Caleb Fairly Team Spidertech p/b C10
DNF Raymond Künzli Team Spidertech p/b C10
DNF Fabio Calabria Team Type 1 - Sanofi
DNF Daniele Callegarin Team Type 1 - Sanofi
DNF Davide Frattini Unitedhealthcare PCT
DNF Christopher Jones Unitedhealthcare PCT
DNF Rory Sutherland Unitedhealthcare PCT
DNF Bradley White Unitedhealthcare PCT
DNF Paolo Bailetti Utensilnord - Named
DNF Sergio Lagana Utensilnord - Named
DNF Gernot Auer WSA - Viperbike - Kärnten
DNF Markus Eisner WSA - Viperbike - Kärnten
DNF Liam Poole WSA - Viperbike - Kärnten
DNF Martin Schoffmann WSA - Viperbike - Kärnten
DNF Patrick Schörkmayer WSA - Viperbike - Kärnten
DNF Benedikt Steiner WSA - Viperbike - Kärnten
DNF Michael Taferner WSA - Viperbike - Kärnten
Information
Nation Italy
Date 15th April
Distance 194.5 km
CAT 1.1
Other
Embed Results