CX - Dendermonde - 2020

Results

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Wout Van Aert Team Jumbo-Visma 1:06:10
02 Mathieu van der Poel Alpecin-Fenix + 2:49
03 Toon Aerts Telenet - Fidea Lions + 3:06
04 Michael Vanthourenhout Pauwels Sauzen - Bingoal + 3:42
05 Laurens Sweeck Pauwels Sauzen - Bingoal + 3:58
06 Corne Van Kessel Circus-Wanty Gobert + 4:14
07 Quinten Hermans Circus-Wanty Gobert + 4:22
08 Pim Ronhaar Pauwels Sauzen - Bingoal + 4:29
09 Thijs Aerts Telenet - Fidea Lions + 4:49
10 Gianni Vermeersch Alpecin-Fenix + 5:04
11 Ben Turner - + 5:48
12 Thomas Mein Canyon DHB p/b Soreen + 6:04
13 Curtis White Team Skyline + 6:04
14 Kevin Kuhn - + 6:24
15 Tim Merlier Alpecin-Fenix + 6:32
16 Joris Nieuwenhuis Team Sunweb + 6:37
17 Michael Van der Ham - + 6:41
18 Tim Van Dijke Jumbo-Visma Development Team + 7:03
19 Yan Gras SCO Dijon + 7:18
20 Ryan Kamp Pauwels Sauzen - Bingoal + 7:51
21 David van der Poel Alpecin-Fenix + 8:07
22 Anton Ferdinande Pauwels Sauzen - Bingoal + 8:22
23 Michael Boros Cez Cyklo Team Tabor + 8:29
24 Mees Hendrikx Alpecin-Fenix + 8:41
25 Toon Vandebosch Pauwels Sauzen - Bingoal + 9:01
26 Felipe Orts Lloret GSport Team + 9:20
27 Stan Godrie Parkhotel-ZZPR.nl + 9:38
28 Vincent Baestaens Team Hens Maes Containers + 9:57
29 Sascha Weber LC Tetange + 10:04
30 Ivan Feijoo Nesta-Skoda Alecar + 10:12
31 Nicolas Samparisi - + 10:17
32 Daan Soete Team Hens Maes Containers + 10:18
33 Timon Rüegg Swiss Racing Academy + 10:38
34 Diether Sweeck Alpecin-Fenix
35 Steve Chainel Cross Team By G4
36 Jofré Cullell Estapé -
37 Gilles Mottiez -
38 Mathieu Morichon Océane Top 16
39 Valentin Guillaud Sables Vendée Cyclisme-Cube
40 Kyle Agterberg Parkhotel-ZZPR.nl
41 Mario Junquera Sanmillán -
42 Mickaël Crispin Hennebont Cyclisme
43 Hugo Jot UVC Charleville-Mezieres
44 Loïc Bettendorff Leopard Pro Cycling
45 Joris Ryf -
46 Lucas Dubau Team Peltrax-CS Dammarie-lès-Lys
47 Heinrich Haussler Bahrain-McLaren
48 Joris Delbove SCO Dijon
49 Mats Wenzel -
50 Maiko Van Der Heijden Parkhotel-ZZPR.nl
51 Lorenzo Samparisi -
52 Felix Stehli -
53 Jonathan Anderson -
54 Cedric Pries Regional Ekipp Letzebuerg
55 Simon Vanicek Cez Cyklo Team Tabor
56 David Conroy Quanta Scott Orwell Wheelers CC
57 Jakub Riman Auto Skoda Mlada Boreslav
58 Jules Van Kempen -
59 Andrew Giniat CS Velo Racing p/b Cannondale
60 Jakub Kurty -
DNF Marcel Meisen Alpecin-Fenix
DNF David Menut Creuse Oxygène Guéret
DNF Kevin Suarez Fernandez Nesta-Skoda Alecar
DNF Joshua Dubau Team Peltrax-CS Dammarie-lès-Lys
DNF Lars Van Der Haar Telenet - Fidea Lions
DNF Tom Pidcock Trinity Racing Team
Information
Nation Belgium
Date 27th December
CAT CX: CDM
Other
Embed Results