Right now | Confirmed transfers | Cyclo-cross | World Championship | Vuelta | Uno-X Dev Weekend

2005 Tro-Bro Léon

Race mainpage Info Results Startlist Stats Comments

Results FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time FC
01 Tristan Valentin 1982 Auber 93 5:02:3280
02 Cedric Coutouly 1980 Agritubel + 3064
03 Mikhail Timochine 1980 - + 3048
04 John Gadret 1979 Jartazi - Granville Team + 3240
05 Charles Guilbert 1972 Bretagne - Jean Floch + 3236
06 Stephane Petilleau 1971 Bretagne - Jean Floch + 3732
07 Jans Koerts 1969 Cofidis + 4029
08 Linas Balciunas 1978 Agritubel + 4026
09 Sébastien Hinault 1974 Crédit Agricole + 4023
10 Alexandre Usov 1977 AG2R Prévoyance + 4021
11 Mark Renshaw 1982 Française des Jeux + 4019
12 Jean-Luc Delpech 1979 Bretagne - Jean Floch + 4018
13 Pierrick Fedrigo 1978 Bouygues Telecom + 4016
14 Arnaud Labbe 1976 Auber 93 + 4014
15 Eduard Vorganov 1982 Omnibike Dynamo Moscow + 4013
16 Andy Flickinger 1978 AG2R Prévoyance + 4012
17 Rony Martias 1980 Bouygues Telecom + 4011
18 Christophe Agnolutto 1969 Agritubel + 4010
19 Lilian Jegou 1976 Française des Jeux + 4010
20 Yannick Talabardon 1981 Crédit Agricole + 409
21 David Breard 1979 Auber 93 + 408
22 Eric Berthou 1980 R.A.G.T. Semences + 477
23 Cyrille Monnerais 1983 Française des Jeux + 476
24 Francesco Bellotti 1979 Crédit Agricole + 476
25 Nicolas Portal 1979 AG2R Prévoyance + 505
26 Jimmy Engoulvent 1979 Cofidis + 1:524
27 David Le Lay 1979 Bretagne - Jean Floch + 1:523
28 Jonas Ljungblad 1979 Amore & Vita - Beretta - Polska + 3:182
29 Yoann Le Boulanger 1975 R.A.G.T. Semences + 5:002
30 Sébastien Chavanel 1981 Bouygues Telecom + 5:121
31 Saulius Ruskys 1974 Agritubel + 5:38
32 Nicolas Roche 1984 Cofidis + 5:38
33 David Boucher 1980 MrBookmaker - Sports Tech + 6:05
34 Ronny Poelvoorde 1969 Flanders + 6:10
35 David Derepas 1978 Jartazi - Granville Team + 6:17
36 Norbert Poels 1983 Fondas - Imabo Doorisol Team + 6:42
37 Roman Luhovyy 1979 R.A.G.T. Semences + 6:42
38 László Bodrogi 1976 Crédit Agricole + 6:42
38 László Bodrogi 1976 Crédit Agricole + 6:42
39 Lloyd Mondory 1982 AG2R Prévoyance + 6:42
40 Guillaume Auger 1976 R.A.G.T. Semences + 6:42
41 Markus Eichler 1982 Team ComNet - Senges + 6:42
42 Bert Scheirlinckx 1974 Flanders + 6:42
43 Amaël Moinard 1982 Cofidis + 6:42
44 Vincent Cantero Y Grijelmo 1982 Bretagne - Jean Floch + 6:42
45 Sébastien Duret 1980 Bretagne - Jean Floch + 6:42
46 Mickaël Delage 1985 Française des Jeux + 6:42
47 Niels Brouzes 1981 Auber 93 + 6:42
48 Florent Brard 1976 Agritubel + 6:42
49 John Nilsson 1978 Auber 93 + 6:42
50 Maryan Hary 1980 Bouygues Telecom + 6:42
51 Maxim Karpatchev 1980 Omnibike Dynamo Moscow + 6:42
52 Arnaud Gérard 1984 Française des Jeux + 6:42
53 Sébastien Minard 1982 R.A.G.T. Semences + 6:42
54 Julian Dean 1975 Crédit Agricole + 8:12
55 Koji Fukushima 1973 Team Bridgestone - Anchor + 8:50
56 Anthony Ravard 1983 Bouygues Telecom + 12:35
57 Christopher Stevenson 1982 - + 12:35
58 Miyataka Shimizu 1981 Team Bridgestone - Anchor + 13:21
DNF Andreas Johanson 1982 -
DNF Fredrik Johansson 1978 -
DNF Fredrik Modin 1980 -
DNF Martin Nyman 1982 -
DNF Dennis Persson 1984 -
DNF Lucas Persson 1984 -
DNF Michael Stevenson 1984 -
DNF Yuriy Krivtsov 1979 AG2R Prévoyance
DNF Laurent Mangel 1981 AG2R Prévoyance
DNF Erki Pütsep 1976 AG2R Prévoyance
DNF Christophe Riblon 1981 AG2R Prévoyance
DNF Lenaic Olivier 1977 Agritubel
DNF Marc Staelen 1981 Agritubel
DNF Jonas Holmqvist 1982 Amore & Vita - Beretta - Polska
DNF Kimmo Kananen 1980 Amore & Vita - Beretta - Polska
DNF Tomasz Kloczko 1971 Amore & Vita - Beretta - Polska
DNF Artur Krzeszowiec 1972 Amore & Vita - Beretta - Polska
DNF Mateusz Mroz 1980 Amore & Vita - Beretta - Polska
DNF Michal Wladyslaw Pomietlo 1982 Amore & Vita - Beretta - Polska
DNF Kasper Sowinski 1978 Amore & Vita - Beretta - Polska
DNF William Bonnet 1982 Auber 93
DNF Saïd Haddou 1982 Auber 93
DNF Alexei Sivakov 1972 Auber 93
DNF Giovanni Bernaudeau 1983 Bouygues Telecom
DNF Alexandre Naulleau 1981 Bouygues Telecom
DNF Franck Renier 1974 Bouygues Telecom
DNF Antoine Dalibard 1983 Bretagne - Jean Floch
DNF Carl Naibo 1982 Bretagne - Jean Floch
DNF Hervé Duclos-Lassalle 1979 Cofidis
DNF Damien Monier 1982 Cofidis
DNF Damien Nazon 1974 Crédit Agricole
DNF Nicolas Vogondy 1977 Crédit Agricole
DNF Bjorn Cornelissen 1976 Flanders
DNF Alex Coutts 1983 Flanders
DNF Stephen Gallagher 1980 Flanders
DNF Gregg Germer 1981 Flanders
DNF David Harrigan 1975 Flanders
DNF Thierry Masschelein 1973 Flanders
DNF Guido Mutsaars 1981 Fondas - Imabo Doorisol Team
DNF Richard Slabbekoorn 1980 Fondas - Imabo Doorisol Team
DNF Jorgen Verlammen 1984 Fondas - Imabo Doorisol Team
DNF Jean-Pierre Verstraten 1979 Fondas - Imabo Doorisol Team
DNF Baden Cooke 1978 Française des Jeux
DNF Frédéric Guesdon 1971 Française des Jeux
DNF Jérémy Roy 1983 Française des Jeux
DNF Igor Abakoumov 1981 Jartazi - Granville Team
DNF Heath Blackgrove 1980 Jartazi - Granville Team
DNF Leonardo Duque 1980 Jartazi - Granville Team
DNF Vygantas Kaminskas 1982 Jartazi - Granville Team
DNF Vytautas Kaupas 1982 Jartazi - Granville Team
DNF Maxim Rudenko 1979 Jartazi - Granville Team
DNF Ben Day 1978 MrBookmaker - Sports Tech
DNF Julien Laidoun 1980 MrBookmaker - Sports Tech
DNF Laurent Paumier 1973 MrBookmaker - Sports Tech
DNF Francesco Planckaert 1982 MrBookmaker - Sports Tech
DNF Kristof Trouve 1976 MrBookmaker - Sports Tech
DNF Kurt Van de Wouwer 1971 MrBookmaker - Sports Tech
DNF Alexey Kuzovkin 1985 Omnibike Dynamo Moscow
DNF Mikhail Mikheev 1981 Omnibike Dynamo Moscow
DNF Andrey Pchelkin 1981 Omnibike Dynamo Moscow
DNF Evgeny Sokolov 1984 Omnibike Dynamo Moscow
DNF Ivan Terenine 1982 Omnibike Dynamo Moscow
DNF Emilien Berges 1983 R.A.G.T. Semences
DNF Benjamin Levecot 1977 R.A.G.T. Semences
DNF Eddy Seigneur 1969 R.A.G.T. Semences
DNF Shinichi Fukushima 1971 Team Bridgestone - Anchor
DNF Takashi Miyazawa 1978 Team Bridgestone - Anchor
DNF Takehiro Mizutani 1973 Team Bridgestone - Anchor
DNF Junya Sano 1982 Team Bridgestone - Anchor
DNF Shinri Suzuki 1974 Team Bridgestone - Anchor
DNF Yasutaka Tashiro 1974 Team Bridgestone - Anchor
DNF Frank Dressler 1976 Team ComNet - Senges
DNF Stefan Heiny 1982 Team ComNet - Senges
DNF Rene Schild 1983 Team ComNet - Senges
DNF Michael Schweizer 1983 Team ComNet - Senges
DNF Stephan Wooldridge 1977 Team ComNet - Senges
DNF Ralf Grabsch 1973 Team Wiesenhof
DNF Daniel Musiol 1983 Team Wiesenhof
DNF Martin Müller 1974 Team Wiesenhof
DNF René Obst 1977 Team Wiesenhof
DNF Steffen Radochla 1978 Team Wiesenhof

Want to use results from
FirstCycling on your site?

Tro-Bro Léon
France - April 17th
Distance 175.3 km
Classification 1.1