Tour du Finistère - 2010

Results

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Florian Vachon Bretagne - Schuller 4:46:24
02 Leonardo Duque Cofidis + 00
03 Cedric Pineau Roubaix - Lille Metropole + 00
04 Romain Hardy Bretagne - Schuller + 00
05 Thibaut Pinot Française des Jeux + 02
06 Jérôme Coppel Saur - Sojasun + 02
07 Sylwester Janiszewski CCC Polsat Polkowice + 04
08 Eduardo Gonzalo Ramirez Bretagne - Schuller + 04
09 Anthony Charteau BBOX Bouygues Telecom + 07
10 Jérémy Roy Française des Jeux + 19
11 Eric Berthou Carmiooro NGC + 25
12 Stephane Augé Cofidis + 53
13 Matthieu Ladagnous Française des Jeux + 2:29
14 Julien Simon Saur - Sojasun + 2:29
15 Cyril Gautier BBOX Bouygues Telecom + 2:29
16 Gaël Malacarne Bretagne - Schuller + 2:29
17 Niels Brouzes BigMat - Auber 93 + 2:29
18 Fredrik Veuchelen Vacansoleil + 2:29
19 Clément Lhotellerie Roubaix - Lille Metropole + 2:29
20 Jack Bauer Endura Racing + 2:29
21 Brice Feillu Vacansoleil + 2:34
22 José Luis Arrieta AG2R La Mondiale + 2:35
23 Nicolas Rousseau AG2R La Mondiale + 3:08
24 Alexander Wetterhall Cervelo TestTeam + 3:44
25 Luis Silva Palmeiras Resort - Prio + 4:05
26 Guillaume Faucon BigMat - Auber 93 + 11:22
27 Thomas Voeckler BBOX Bouygues Telecom + 11:22
28 Mickaël Buffaz Cofidis + 11:22
29 Hubert Dupont AG2R La Mondiale + 11:22
30 Jocelyn Bar Roubaix - Lille Metropole + 11:22
31 Romain Feillu Vacansoleil + 11:22
32 Jean-Marc Marino Saur - Sojasun + 11:22
33 Rémy Di Gregorio Française des Jeux + 11:22
34 Sébastien Duret Bretagne - Schuller + 11:22
35 Matthieu Boulo Roubaix - Lille Metropole + 11:22
36 Yuriy Krivtsov AG2R La Mondiale + 11:22
37 Damien Monier Cofidis + 11:22
38 Julien Loubet AG2R La Mondiale + 11:22
39 Renaud Dion Roubaix - Lille Metropole + 11:30
40 Michal Golas Vacansoleil + 11:30
41 Alejandro Marque Palmeiras Resort - Prio + 11:33
42 Yury Trofimov BBOX Bouygues Telecom + 11:33
43 Kamil Zielinski CCC Polsat Polkowice + 11:33
44 Egidijus Juodvalkis Palmans - Cras + 11:36
45 James Moss Endura Racing + 11:36
46 Dimitri Le Boulch BigMat - Auber 93 + 11:36
47 Matthew Stephens Sigma Sport - Specialized + 11:44
48 Ricardo Mestre Palmeiras Resort - Prio + 11:44
49 Daniel Mestre Palmeiras Resort - Prio + 11:44
50 Cyril Bessy Saur - Sojasun + 11:44
51 Julien Berard AG2R La Mondiale + 11:44
52 Tomasz Repinski CCC Polsat Polkowice + 11:44
53 Niklas Gustavsson Team Sprocket + 11:44
54 Laurent Lefèvre BBOX Bouygues Telecom + 11:44
55 Stéphane Rossetto Vacansoleil + 11:44
56 Kit Gilham Sigma Sport - Specialized + 11:44
57 Guillaume Le Floch BBOX Bouygues Telecom + 11:44
58 Tomas Swift Metcalfe Palmeiras Resort - Prio + 11:44
59 Wouter Sybrandy Sigma Sport - Specialized + 11:44
60 Jaroslaw Rebiewski CCC Polsat Polkowice + 11:44
61 Maxime Mederel BigMat - Auber 93 + 11:44
62 Simon Richardson Sigma Sport - Specialized + 11:44
63 Jean-Marc Bideau Bretagne - Schuller + 11:44
64 Nelson Vitorino Palmeiras Resort - Prio + 12:02
65 David Livramento Palmeiras Resort - Prio + 12:02
66 Evan Oliphant Endura Racing + 12:02
67 Gareth Montgomerie Sigma Sport - Specialized + 12:06
68 Viktor Shmalko Katusha CT + 12:11
69 Tom Last Sigma Sport - Specialized + 12:11
70 Daniil Komkov Katusha CT + 12:11
71 Alexander Filippov Katusha CT + 12:11
72 Jack Anderson Team Sprocket + 12:11
73 Tomasz Lisowicz CCC Polsat Polkowice + 12:11
74 Fabio Terrenzio Carmiooro NGC + 12:11
75 Alberto Ongarato Vacansoleil + 12:11
76 Benoît Daeninck Roubaix - Lille Metropole + 12:11
77 Matthieu Halleguen Bretagne - Schuller + 12:11
78 Thomas Murray Sigma Sport - Specialized + 12:11
79 Julien Mazet BigMat - Auber 93 + 12:11
80 Florian Morizot BigMat - Auber 93 + 12:11
81 Morgan Kneisky Roubaix - Lille Metropole + 12:11
82 Steven Tronet Roubaix - Lille Metropole + 12:11
83 Joost Van Leijen Vacansoleil + 12:11
84 Alexander Arekeev Katusha CT + 12:27
85 Timothy Vangheel Palmans - Cras + 13:40
DNF Kristof Goddaert AG2R La Mondiale
DNF Freddy Bichot BBOX Bouygues Telecom
DNF Pierrick Fedrigo BBOX Bouygues Telecom
DNF Johan Mombaerts BigMat - Auber 93
DNF Jonathan Thire BigMat - Auber 93
DNF Florian Guillou Bretagne - Schuller
DNF Laurent Beuret Carmiooro NGC
DNF Diego Genovesi Carmiooro NGC
DNF Jure Kocjan Carmiooro NGC
DNF Enrico Peruffo Carmiooro NGC
DNF Andrea Piechele Carmiooro NGC
DNF Alessandro Raisoni Carmiooro NGC
DNF Tomasz Smolen CCC Polsat Polkowice
DNF Rémy Cusin Cofidis
DNF Samuel Dumoulin Cofidis
DNF Julien Fouchard Cofidis
DNF Sébastien Minard Cofidis
DNF Alexandre Blain Endura Racing
DNF Robert Hayles Endura Racing
DNF Robert Partridge Endura Racing
DNF Ian Wilkinson Endura Racing
DNF Olivier Bonnaire Française des Jeux
DNF Anthony Geslin Française des Jeux
DNF Valery Grinkovsky Katusha CT
DNF Konstantin Kuperasov Katusha CT
DNF Boris Shpilevskiy Katusha CT
DNF Geoffroy Coupe Palmans - Cras
DNF Jurgen Francois Palmans - Cras
DNF Rob Goris Palmans - Cras
DNF Aidis Kruopis Palmans - Cras
DNF Geert Omloop Palmans - Cras
DNF Jean Zen Palmans - Cras
DNF Jérémie Galland Saur - Sojasun
DNF Guillaume Levarlet Saur - Sojasun
DNF Laurent Mangel Saur - Sojasun
DNF Yannick Talabardon Saur - Sojasun
DNF Camilo Castiblanco SP Tableware
DNF Emmanuouil Daskalakis SP Tableware
DNF Georgios Karatzios SP Tableware
DNF Anastasios Kourmpetis SP Tableware
DNF Walter Pedraza SP Tableware
DNF Christoph Springer SP Tableware
DNF Ioannis Tamouridis SP Tableware
DNF Jukka Vastaranta SP Tableware
DNF Tobyn Horton Team Sprocket
DNF Richard Larsen Team Sprocket
DNF Christian Parrett Team Sprocket
DNF Borut Bozic Vacansoleil
Information
Nation France
Date 17th April
Distance 199.3 km
CAT 1.1
Other
Embed Results