2019 GP de Denain - Porte du Hainaut

Race mainpage Results Startlist Comments (10) Fantasy

Results FirstCycling.com

Pos - Name Born Nation Team Time
01 Mathieu Van Der Poel 1995 Netherlands Corendon - Circus 4:21:39
02 Marc Sarreau 1993 France Groupama - FDJ 03
03 Timothy Dupont 1987 Belgium Wanty - Groupe Gobert 03
04 Matteo Moschetti 1996 Italy Trek - Segafredo 03
05 Emiel Vermeulen 1993 Belgium Natura4Ever-Roubaix Lille Métropole 03
06 Justin Jules 1986 France Wallonie Bruxelles 03
07 Pierre Barbier 1997 France Natura4Ever-Roubaix Lille Métropole 03
08 Bram Welten 1997 Netherlands Team Arkéa - Samsic 03
09 Samuel Dumoulin 1980 France AG2R La Mondiale 03
10 Romain Cardis 1992 France Total Direct Energie 03
11 Milan Menten 1996 Belgium Sport Vlaanderen - Baloise 03
12 Jonas Van Genechten 1986 Belgium Vital Concept - B&B Hotels 03
13 Mattia Frapporti 1994 Italy Androni Giocattoli - Sidermec 03
14 Marco Mathis 1994 Germany Cofidis, Solutions Credits 03
15 Andreas Stokbro Nielsen 1997 Denmark Riwal Readynez 03
16 Damien Touzé 1996 France Cofidis, Solutions Credits 03
17 Rudy Barbier 1992 France Israel Cycling Academy 03
18 Daniel Lopez Parada 1994 Spain Burgos - BH 03
19 Jelle Mannaerts 1991 Belgium Tarteletto - Isorex 03
20 Evaldas Siskevicius 1988 Lithuania Delko Marseille - Provence 03
21 Kévin Le Cunff 1988 France St. Michel - Auber 93 03
22 Julien Trarieux 1992 France Delko Marseille - Provence 03
23 Josip Rumac 1994 Croatia Androni Giocattoli - Sidermec 03
24 Boy van Poppel 1988 Netherlands Roompot - Charles 03
25 Zakkari Dempster 1987 Australia Israel Cycling Academy 03
26 Thomas Joseph 1996 Belgium Tarteletto - Isorex 03
27 Jimmy Turgis 1991 France Vital Concept - B&B Hotels 03
28 Samuel Leroux 1994 France Natura4Ever-Roubaix Lille Métropole 03
29 Aimé De Gendt 1994 Belgium Wanty - Groupe Gobert 03
30 Benoît Jarrier 1989 France Team Arkéa - Samsic 03
31 Bert De Backer 1984 Belgium Vital Concept - B&B Hotels 03
32 Tony Hurel 1987 France St. Michel - Auber 93 03
33 Frederik Backaert 1990 Belgium Wanty - Groupe Gobert 03
34 Pierre Idjouadiene 1996 France Natura4Ever-Roubaix Lille Métropole 03
35 Aurélien Paret-Peintre 1996 France AG2R La Mondiale 03
36 Aksel Nommela 1994 Estonia Wallonie Bruxelles 08
37 Przemyslaw Kasperkiewicz 1994 Poland Delko Marseille - Provence 08
38 Krister Hagen 1989 Norway Riwal Readynez 08
39 Tom Dernies 1990 Belgium Natura4Ever-Roubaix Lille Métropole 08
40 Ryan Mullen 1994 Ireland Trek - Segafredo 11
41 Guillaume Boivin 1989 Canada Israel Cycling Academy 14
42 Lars Boom 1985 Netherlands Roompot - Charles 17
43 Stijn Vandenbergh 1984 Belgium AG2R La Mondiale 21
44 Gianni Vermeersch 1992 Belgium Corendon - Circus 21
45 Stijn Devolder 1979 Belgium Corendon - Circus 26
46 Baptiste Planckaert 1988 Belgium Wallonie Bruxelles 30
47 Ramon Sinkeldam 1989 Netherlands Groupama - FDJ 30
48 Edward Planckaert 1995 Belgium Sport Vlaanderen - Baloise 47
49 Alo Jakin 1986 Estonia St. Michel - Auber 93 48
50 Alex Kirsch 1992 Luxembourg Trek - Segafredo 1:27
51 Mihkel Räim 1993 Estonia Israel Cycling Academy 1:27
52 Alexandre Pichot 1983 France Total Direct Energie 2:42
53 Mathieu Burgaudeau 1998 France Total Direct Energie 2:42
54 Lionel Taminiaux 1996 Belgium Wallonie Bruxelles 2:43
55 Jan-André Freuler 1992 Switzerland Amore & Vita - Prodir 2:53
56 Laurent Pichon 1986 France Team Arkéa - Samsic 2:53
57 Geoffrey Soupe 1988 France Cofidis, Solutions Credits 2:53
58 Lindsay De Vylder 1995 Belgium Sport Vlaanderen - Baloise 2:53
59 Loic Chetout 1992 France Cofidis, Solutions Credits 2:53
60 Mickaël Delage 1985 France Groupama - FDJ 2:53
61 Gediminas Bagdonas 1985 Lithuania AG2R La Mondiale 2:53
62 Yoann Paillot 1991 France St. Michel - Auber 93 2:53
63 Piet Allegaert 1995 Belgium Sport Vlaanderen - Baloise 2:53
64 Lasse Norman Hansen 1992 Denmark Corendon - Circus 2:56
65 Jimmy Janssens 1989 Belgium Corendon - Circus 2:56
66 Adrien Petit 1990 France Total Direct Energie 2:56
67 Alexis Guerin 1992 France Delko Marseille - Provence 3:38
68 Tom Wirtgen 1996 Luxembourg Wallonie Bruxelles 3:56
69 Alan Riou 1997 France Team Arkéa - Samsic 4:49
70 Justin Timmermans 1996 Netherlands Roompot - Charles 5:49
71 Maxime Daniel 1991 France Team Arkéa - Samsic 8:03
72 Jesper Asselman 1990 Netherlands Roompot - Charles 8:37
73 Maarten Van Trijp 1993 Netherlands Corendon - Circus 8:37
74 Marco Benfatto 1988 Italy Androni Giocattoli - Sidermec 8:37
75 Jérémy Leveau 1992 France Delko Marseille - Provence 8:37
76 Lucas Spengler 1994 Switzerland Wallonie Bruxelles 8:37
77 Stijn Steels 1989 Belgium Roompot - Charles 9:17
78 Tobias Mørch Kongstad 1996 Denmark Riwal Readynez 9:17
79 Thibault Guernalec 1997 France Team Arkéa - Samsic 9:17
80 Julien Morice 1991 France Vital Concept - B&B Hotels 9:49
81 Corentin Ermenault 1996 France Vital Concept - B&B Hotels 9:49
82 Franklin Six 1996 Belgium Wallonie Bruxelles 10:19
83 Jérémy Lecroq 1995 France Vital Concept - B&B Hotels 10:20
84 Robbe Ghys 1997 Belgium Sport Vlaanderen - Baloise 12:14
85 Quentin Jauregui 1994 France AG2R La Mondiale 14:03
86 Mattia Viel 1995 Italy Androni Giocattoli - Sidermec 17:08
87 Roy Goldstein 1993 Israel Israel Cycling Academy 17:08
88 Alvaro Robredo Crespo 1993 Spain Burgos - BH 17:08
89 Nils Sinschek 1998 Netherlands Development Team Sunweb 17:08
90 Matteo Pelucchi 1989 Italy Androni Giocattoli - Sidermec 17:08
91 Manuel Penalver Aniorte 1998 Spain Burgos - BH 17:08
92 Joseph Areruya 1996 Rwanda Delko Marseille - Provence 17:08
93 Leon Heinschke 1999 Germany Development Team Sunweb 17:08
94 Alex Frame 1993 New Zealand Trek - Segafredo 17:08
DNS Jesus Ezquerra Muela 1990 Spain Burgos - BH
DNF Kristers Ansons 1999 Latvia Amore & Vita - Prodir
DNF Eriks Toms Gavars 1997 Latvia Amore & Vita - Prodir
DNF Deins Kanepejs 1995 Latvia Amore & Vita - Prodir
DNF Maxence Moncassin 1997 France Amore & Vita - Prodir
DNF Kaspars Sergis 1992 Latvia Amore & Vita - Prodir
DNF Federico Vivas 1996 Argentina Amore & Vita - Prodir
DNF Leonardo Fedrigo 1996 Italy Androni Giocattoli - Sidermec
DNF Andrea Vendrame 1994 Italy Androni Giocattoli - Sidermec
DNF Nuno Bico 1994 Portugal Burgos - BH
DNF Jetse Bol 1989 Netherlands Burgos - BH
DNF Matthew Gibson 1996 Great Britain Burgos - BH
DNF Dimitri Claeys 1987 Belgium Cofidis, Solutions Credits
DNF Filippo Fortin 1989 Italy Cofidis, Solutions Credits
DNF Emmanuel Morin 1995 France Cofidis, Solutions Credits
DNF Philip Walsleben 1987 Germany Corendon - Circus
DNF Brenton Jones 1991 Australia Delko Marseille - Provence
DNF Felix Gall 1998 Austria Development Team Sunweb
DNF Ben Katerberg 2000 Canada Development Team Sunweb
DNF Jarno Mobach 1998 Netherlands Development Team Sunweb
DNF Niklas Märkl 1999 Germany Development Team Sunweb
DNF Martin Salmon 1997 Germany Development Team Sunweb
DNF Bruno Armirail 1994 France Groupama - FDJ
DNF Daniel Hoelgaard 1993 Norway Groupama - FDJ
DNF Miles Scotson 1994 Australia Groupama - FDJ
DNF Clément Carisey 1992 France Israel Cycling Academy
DNF Sondre Holst Enger 1993 Norway Israel Cycling Academy
DNF Thibault Ferasse 1994 France Natura4Ever-Roubaix Lille Métropole
DNF Thomas Vaubourzeix 1989 France Natura4Ever-Roubaix Lille Métropole
DNF Mathias Jørgensen 1997 Denmark Riwal Readynez
DNF Rasmus Christian Quaade 1990 Denmark Riwal Readynez
DNF Torkil Veyhe 1990 Denmark Riwal Readynez
DNF Troels Vinther 1987 Denmark Riwal Readynez
DNF Elmar Reinders 1992 Netherlands Roompot - Charles
DNF Jan Willem Van Schip 1994 Netherlands Roompot - Charles
DNF Amaury Capiot 1993 Belgium Sport Vlaanderen - Baloise
DNF Christophe Noppe 1994 Belgium Sport Vlaanderen - Baloise
DNF Flavien Maurelet 1991 France St. Michel - Auber 93
DNF Camille Thominet 1990 France St. Michel - Auber 93
DNF Morne Van Niekerk 1995 South Africa St. Michel - Auber 93
DNF David Boucher 1980 Belgium Tarteletto - Isorex
DNF Arne De Groote 1997 Belgium Tarteletto - Isorex
DNF Abram Stockman 1996 Belgium Tarteletto - Isorex
DNF Elias Van Breussegem 1992 Belgium Tarteletto - Isorex
DNF Julien Van Den Brande 1995 Belgium Tarteletto - Isorex
DNF Franck Bonnamour 1995 France Team Arkéa - Samsic
DNF Damien Gaudin 1986 France Total Direct Energie
DNF Yohann Gène 1981 France Total Direct Energie
DNF Simon Sellier 1995 France Total Direct Energie
DNF Fumiyuki Beppu 1983 Japan Trek - Segafredo
DNF Adrien Garel 1996 France Vital Concept - B&B Hotels
DNF Tom Devriendt 1991 Belgium Wanty - Groupe Gobert
DNF Yoann Offredo 1986 France Wanty - Groupe Gobert
DNF Andrea Pasqualon 1988 Italy Wanty - Groupe Gobert
DNF Loic Vliegen 1993 Belgium Wanty - Groupe Gobert

Info

Race GP de Denain - Porte du Hainaut
Nation France
Distance 198 km
DateMarch 24th
Edition 2019
Classification 1.HC

Mathieu Van Der Poel

Manager results

1 Luicito
2 Paglia Boys
3 Le Tour de Brabant
4 Team Paracarri
5 Jeremy74