Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
GP de Denain
UCI, One-day race, 15th April 2010, France
Race info
Results
Startlist
History
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
Results
Embed Results
Nations
Austria
Belarus
Belgium
France
Germany
Great Britain
Ireland
Italy
Japan
Latvia
Netherlands
Russia
Slovenia
Switzerland
Ukraine
Teams
AG2R La Mondiale
An Post - Sean Kelly
BBOX Bouygues Telecom
BigMat - Auber 93
Bretagne - Schuller
Carmiooro NGC
Ceramica Flaminia
Cofidis
Française des Jeux
ISD Continental Team
Landbouwkrediet
Roubaix - Lille Metropole
Saur - Sojasun
Team Katusha
Team Milram
Topsport Vlaanderen - Mercator
Vacansoleil
Vorarlberg - Corratec
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Flahaut
Denis
1978
ISD Continental Team
04:30:45
02
Vachon
Florian
1985
Bretagne - Schuller
+ 00
03
Rossi
Enrico
1982
Ceramica Flaminia
+ 00
04
Galimzyanov
Denis
1987
Team Katusha
+ 00
05
Colli
Daniele
1982
Ceramica Flaminia
+ 00
06
Chavanel
Sébastien
1981
Française des Jeux
+ 00
07
Hutarovich
Yauheni
1983
Française des Jeux
+ 00
08
Casper
Jimmy
1978
Saur - Sojasun
+ 00
09
Fothen
Thomas
1983
Team Milram
+ 00
10
Boeckmans
Kris
1987
Topsport Vlaanderen - Mercator
+ 00
11
Blot
Guillaume
1985
Cofidis
+ 00
12
Daeninck
Benoît
1981
Roubaix - Lille Metropole
+ 00
13
Ravard
Anthony
1983
AG2R La Mondiale
+ 00
14
Feillu
Romain
1984
Vacansoleil
+ 00
15
Engoulvent
Jimmy
1979
Saur - Sojasun
+ 00
16
Lisabeth
Kenny
1981
An Post - Sean Kelly
+ 00
17
Bacquet
Fabien
1986
BigMat - Auber 93
+ 00
18
Keukeleire
Jens
1988
Cofidis
+ 00
19
Strgar
Matic
1982
Vorarlberg - Corratec
+ 00
20
Pineau
Cédric
1985
Roubaix - Lille Metropole
+ 00
21
Lemarchand
Romain
1987
BigMat - Auber 93
+ 00
22
Ghyllebert
Pieter
1982
An Post - Sean Kelly
+ 00
23
Mondory
Lloyd
1982
AG2R La Mondiale
+ 00
24
Haddou
Nadir
1983
BigMat - Auber 93
+ 00
25
Neirynck
Stijn
1985
Topsport Vlaanderen - Mercator
+ 00
26
Vanmarcke
Sep
1988
Topsport Vlaanderen - Mercator
+ 00
27
Benetseder
Josef
1983
Vorarlberg - Corratec
+ 00
28
Haddou
Saïd
1982
BBOX Bouygues Telecom
+ 00
29
Piechele
Andrea
1987
Carmiooro NGC
+ 00
30
Thiré
Jonathan
1986
BigMat - Auber 93
+ 00
31
Pichon
Laurent
1986
Bretagne - Schuller
+ 00
32
Kneisky
Morgan
1987
Roubaix - Lille Metropole
+ 00
33
Tronet
Steven
1986
Roubaix - Lille Metropole
+ 00
34
Jegou
Lilian
1976
Bretagne - Schuller
+ 00
35
Morizot
Florian
1985
BigMat - Auber 93
+ 00
36
Van Groen
Arnoud
1983
Vacansoleil
+ 00
37
Hollenstein
Reto
1985
Vorarlberg - Corratec
+ 00
38
Ovechkin
Artem
1986
Team Katusha
+ 00
39
Eichler
Markus
1982
Team Milram
+ 00
40
Ladagnous
Matthieu
1984
Française des Jeux
+ 00
41
Debusschere
Maxim
1986
An Post - Sean Kelly
+ 00
42
Bozic
Borut
1980
Vacansoleil
+ 06
43
Offredo
Yoann
1986
Française des Jeux
+ 08
44
Van den Haute
Tom
1987
Landbouwkrediet
+ 09
45
Goddaert
Kristof
1986
AG2R La Mondiale
+ 12
46
Bernaudeau
Giovanni
1983
BBOX Bouygues Telecom
+ 13
47
Mykhaylov
Rostislav
1988
ISD Continental Team
+ 13
48
Zingle
Romain
1987
Cofidis
+ 14
49
Silin
Egor
1988
Team Katusha
+ 14
50
Malacarne
Gaël
1986
Bretagne - Schuller
+ 14
51
Vantomme
Maxime
1986
Team Katusha
+ 14
52
Caethoven
Steven
1981
Landbouwkrediet
+ 14
53
Polishchuk
Maksym
1984
ISD Continental Team
+ 14
54
Halleguen
Matthieu
1988
Bretagne - Schuller
+ 14
55
Girardi
Edoardo
1985
Ceramica Flaminia
+ 14
56
Borry
Kim
1985
An Post - Sean Kelly
+ 14
57
Poulhiès
Stéphane
1985
Saur - Sojasun
+ 14
58
McConvey
Connor
1988
An Post - Sean Kelly
+ 14
59
Delpech
Jean-Luc
1979
Bretagne - Schuller
+ 14
60
Boucher
David
1980
Landbouwkrediet
+ 14
61
Eskov
Nikita
1983
Team Katusha
+ 14
62
Joseph
Gregory
1988
Topsport Vlaanderen - Mercator
+ 14
63
Vandewalle
Kristof
1985
Topsport Vlaanderen - Mercator
+ 14
64
Dion
Renaud
1978
Roubaix - Lille Metropole
+ 14
65
Bonnaire
Olivier
1983
Française des Jeux
+ 14
66
Arashiro
Yukiya
1984
BBOX Bouygues Telecom
+ 14
67
Neirynck
Kevin
1982
Landbouwkrediet
+ 14
68
Vasilyev
Maksym
1990
ISD Continental Team
+ 14
69
Hrinkow
Dominik
1988
Vorarlberg - Corratec
+ 14
70
Jeandesboz
Fabrice
1984
Saur - Sojasun
+ 14
71
Delaplace
Anthony
1989
Saur - Sojasun
+ 14
72
Riblon
Christophe
1981
AG2R La Mondiale
+ 14
73
Elmiger
Martin
1978
AG2R La Mondiale
+ 14
74
Brutt
Pavel
1982
Team Katusha
+ 14
75
Amorison
Frédéric
1978
Landbouwkrediet
+ 14
76
Lemoine
Cyril
1983
Saur - Sojasun
+ 14
77
Valentin
Tristan
1982
Cofidis
+ 14
78
Le Bon
Johan
1990
Bretagne - Schuller
+ 14
79
Rolland
Pierre
1986
BBOX Bouygues Telecom
+ 14
80
Lucciola
Fabrizio
1986
Ceramica Flaminia
+ 14
81
Terrenzio
Fabio
1985
Carmiooro NGC
+ 25
82
Veuchelen
Fredrik
1978
Vacansoleil
+ 25
83
Bodrogi
László
1976
Team Katusha
+ 27
84
Lemair
Alexandre
1988
Roubaix - Lille Metropole
+ 27
85
Le Boulch
Dimitri
1989
BigMat - Auber 93
+ 27
86
Gadret
John
1979
AG2R La Mondiale
+ 27
87
Rousseau
Nicolas
1983
AG2R La Mondiale
+ 29
88
Joseph
Stijn
1987
Topsport Vlaanderen - Mercator
+ 29
89
Jérôme
Vincent
1984
BBOX Bouygues Telecom
+ 29
90
Gourgue
Benjamin
1986
Landbouwkrediet
+ 29
91
Voeckler
Thomas
1979
BBOX Bouygues Telecom
+ 29
92
Fouchard
Julien
1986
Cofidis
+ 29
93
Maserati
Alessandro
1979
Ceramica Flaminia
+ 39
94
Guesdon
Frédéric
1971
Française des Jeux
+ 43
95
Gardeyn
Gorik
1980
Vacansoleil
+ 53
96
Molmy
Arnaud
1988
Roubaix - Lille Metropole
+ 58
97
Usov
Alexandre
1977
ISD Continental Team
+ 01:07
98
McNally
Mark
1989
An Post - Sean Kelly
+ 01:14
99
Roels
Dominik
1987
Team Milram
+ 01:16
100
Martias
Rony
1980
Saur - Sojasun
+ 01:22
101
Bonsergent
Stéphane
1977
Bretagne - Schuller
+ 01:39
102
Ongarato
Alberto
1975
Vacansoleil
+ 01:50
103
Mol
Wouter
1982
Vacansoleil
+ 01:50
104
Quemeneur
Perrig
1984
BBOX Bouygues Telecom
+ 02:15
105
Gène
Yohann
1981
BBOX Bouygues Telecom
+ 02:15
106
Ista
Kevyn
1984
Cofidis
+ 03:09
107
Sijmens
Nico
1978
Cofidis
+ 03:30
108
Pronk
Matthé
1974
Vacansoleil
+ 03:56
109
Schröder
Björn
1980
Team Milram
+ 04:34
110
Van Staeyen
Michael
1988
Topsport Vlaanderen - Mercator
+ 06:00
DNF
Roche
Nicolas
1984
AG2R La Mondiale
DNF
Cassidy
Mark
1985
An Post - Sean Kelly
DNF
Eeckhout
Nico
1970
An Post - Sean Kelly
DNF
Berthou
Eric
1980
Carmiooro NGC
DNF
Genovesi
Diego
1981
Carmiooro NGC
DNF
Kocjan
Jure
1984
Carmiooro NGC
DNF
Peruffo
Enrico
1985
Carmiooro NGC
DNF
Raisoni
Alessandro
1983
Carmiooro NGC
DNF
Baggio
Filippo
1988
Ceramica Flaminia
DNF
Belohvosciks
Raivis
1976
Ceramica Flaminia
DNF
Cannone
Donato
1982
Ceramica Flaminia
DNF
Martyenko
Oleksandr
1989
ISD Continental Team
DNF
Pylypenko
Ivan
1991
ISD Continental Team
DNF
Topchanyk
Artem
1989
ISD Continental Team
DNF
Drouilly
Mathieu
1986
Landbouwkrediet
DNF
Ricci-Poggi
Martial
1980
Landbouwkrediet
DNF
Lhotellerie
Clément
1986
Roubaix - Lille Metropole
DNF
De Vocht
Wim
1982
Team Milram
DNF
Gajek
Artur
1985
Team Milram
DNF
Kluge
Roger
1986
Team Milram
DNF
Stroetinga
Wim
1985
Team Milram
DNF
Mertens
Tim
1986
Topsport Vlaanderen - Mercator
DNF
Camussa
Piergiorgio
1981
Vorarlberg - Corratec
DNF
Weissinger
René
1978
Vorarlberg - Corratec
Information
GP de Denain
France
15th April 2010
1.1 | 197.1 km