Tour de France: Live Centre | Startlist | Stage profiles

GP Féminin de Chambéry - 2022

Results

DoB?
Embed Results
Pos Rider Team Time UCI
01 Chapman Brodie FDJ-Nouvelle Aquitaine-Futuroscope 3:20:37125
02 Guilman Victorie FDJ-Nouvelle Aquitaine-Futuroscope + 2785
03 Tonetti Cristina Top Girls Fassa Bortolo + 4970
04 Bauernfeind Ricarda CANYON//SRAM Generation + 2:4160
05 Wiel Jade FDJ-Nouvelle Aquitaine-Futuroscope + 2:4150
06 Marturano Greta Top Girls Fassa Bortolo + 2:4140
07 Grinczer Natalie Stade Rochelais Charente Maritime + 2:4135
08 Gill Nadine Michaela Sopela Women's Team + 2:4330
09 Muzic Evita FDJ-Nouvelle Aquitaine-Futuroscope + 2:5025
10 Fisher Annabel Team Feminin Chambery + 3:0420
11 Leleivyte Rasa Aromitalia Basso Bikes Vaiano + 7:5915
12 Souyris Manon Stade Rochelais Charente Maritime + 8:0310
13 Andersson Caroline Team Coop-Hitec Products + 8:085
14 Bideau Sandrine St Michel-Auber 93 + 8:195
15 Joncheray Victoire UVCA Troyes + 8:255
16 Silvestri Debora Top Girls Fassa Bortolo + 8:483
17 Guazzini Vittoria FDJ-Nouvelle Aquitaine-Futuroscope + 8:483
18 Fortin Emilie Sprinter Nice Metropole + 8:543
19 Steels Claire Sopela Women's Team + 8:543
20 Espinola Agua Marina CANYON//SRAM Generation + 8:543
21 Eraso Lasa Idoia Laboral Kutxa-Fundacion Euskadi + 8:543
22 Cesuliene Inga Aromitalia Basso Bikes Vaiano + 8:543
23 Lejeune Cecile VC Morteau Montbenoit + 9:003
24 Pauchet Aurore Team Macadam Cowboys + 9:023
25 Demay Coralie St Michel-Auber 93 + 9:043
26 Franco Natalia WCC Team + 9:04
27 Ramirez Andrea Massi Tactic Women's Team + 9:04
28 Colard Marion Stade Rochelais Charente Maritime + 9:11
29 Magri Silvia Born To Win G20 Ambedo + 9:14
30 Christoforou Antri Team Farto-BTC + 11:48
31 Fahy Camille UVCA Troyes + 11:50
32 Colje Maaike Massi Tactic Women's Team + 11:52
33 Jørgensen Tiril Team Coop-Hitec Products + 12:35
34 Meignie Alice Lyon Sprint Evolution + 12:48
35 Nelson Josie Team Coop-Hitec Products + 14:24
36 Pisciali Francesca Team Mendelspeck + 14:27
37 Gutierrez Ariadna Team Farto-BTC + 14:27
38 Baroni Francesca Aromitalia Basso Bikes Vaiano + 14:32
39 Scott Katie CAMS-Basso + 14:40
40 Guirado Axelle Sprinter Nice Metropole + 14:44
41 Guerin Marine Sprinter Nice Metropole + 14:47
42 Ortega Ruiz Patricia Sopela Women's Team + 14:48
43 Blanco Calbet Yurani Laboral Kutxa-Fundacion Euskadi + 14:50
44 Hajkova Marketa BePink + 14:51
45 Biard Marie-Louise Team Feminin Chambery + 14:51
46 Gilabert Vilaplana Ariana Laboral Kutxa-Fundacion Euskadi + 14:51
47 Oro Angela Team Mendelspeck + 14:51
48 Storrie Becky CAMS-Basso + 14:51
49 Yapura Plaza Maria Team Macadam Cowboys + 14:55
50 Le Roux Maude WCC Team + 14:59
51 Tasane Elina WCC Team + 15:07
52 Coutinho Alice Sopela Women's Team + 15:09
53 Guderzo Tatiana Top Girls Fassa Bortolo + 15:28
OOT Ortiz Bonilla Emma Team Groupe Abadie-Le Boulou
OOT Canvelli Vania Team Mendelspeck
OOT Cosentino Caris Team Mendelspeck
OOT Vettorello Giorgia Top Girls Fassa Bortolo
DNS Vitillo Matilde BePink
DNS Kern Spela Massi Tactic Women's Team
DNF Kangas Minna-Maria Bingoal-WB Ladies
DNF Leenknegt Liliane Bingoal-WB Ladies
DNF Mertens Fiona Bingoal-WB Ladies
DNF Rietjens Dorien Bingoal-WB Ladies
DNF Sadoine Perrine Bingoal-WB Ladies
DNF Baron Julie Lyon Sprint Evolution
DNF Bourg Camille Lyon Sprint Evolution
DNF Bruget Anouk Lyon Sprint Evolution
DNF Gaggi Emma Lyon Sprint Evolution
DNF Bailleul Justine Sprinter Nice Metropole
DNF Beunard Malorie Sprinter Nice Metropole
DNF Ratignier Amelie Sprinter Nice Metropole
DNF Aubry Julia Team Feminin Chambery
DNF Humann Barbara Team Feminin Chambery
DNF Lavry Laura Team Feminin Chambery
DNF Marrel Jessie Team Feminin Chambery
DNF Fischer Heather Team Groupe Abadie-Le Boulou
DNF Van Der Linden Ines Team Groupe Abadie-Le Boulou
DNF Vila Salvans Cristina Team Groupe Abadie-Le Boulou
DNF Charpentier Chloé Team Macadam Cowboys
DNF Garbellotto Maurane Team Macadam Cowboys
DNF Prevoteau Eloise Team Macadam Cowboys
DNF Troelsen Mille Team Macadam Cowboys
DNF Ebacher Maude UVCA Troyes
DNF Hoebanckx Daphnée UVCA Troyes
DNF Courtot Emeline VC Morteau Montbenoit
DNF Gielen Marie VC Morteau Montbenoit
DNF Grosjean Margot VC Morteau Montbenoit
DNF Liehner Annika VC Morteau Montbenoit
DNF Requena Camille VC Morteau Montbenoit
DNF Fondriest Carlotta Aromitalia Basso Bikes Vaiano
DNF Sernissi Gemma Aromitalia Basso Bikes Vaiano
DNF Basilico Valentina BePink
DNF Quagliotto Nadia BePink
DNF Téolis Jade BePink
DNF Zanardi Silvia BePink
DNF Casasola Sara Born To Win G20 Ambedo
DNF Clerici Sofia Born To Win G20 Ambedo
DNF Luciani Giulia Born To Win G20 Ambedo
DNF Simoni Giorgia Born To Win G20 Ambedo
DNF Bonillo Sara CAMS-Basso
DNF Edwards Emma CAMS-Basso
DNF Finney Jessica CAMS-Basso
DNF Shrosbree Danielle CAMS-Basso
DNF Nzayisenga Valantine CANYON//SRAM Generation
DNF Sharpe Liori CANYON//SRAM Generation
DNF Beloki Arcelus Irantzu Laboral Kutxa-Fundacion Euskadi
DNF Gabilondo Olatz Laboral Kutxa-Fundacion Euskadi
DNF Gutierrez Sandra Laboral Kutxa-Fundacion Euskadi
DNF Eklund Nathalie Massi Tactic Women's Team
DNF Lopez Morales Belen Massi Tactic Women's Team
DNF Amondarain Gaztanaga Naia Sopela Women's Team
DNF Da Cruz Laura St Michel-Auber 93
DNF Tessier Océane St Michel-Auber 93
DNF Allione Marine Stade Rochelais Charente Maritime
DNF Gåskjenn Ingvild Team Coop-Hitec Products
DNF Riffel Christa Team Coop-Hitec Products
DNF Blais Marie-Soleil Team Farto-BTC
DNF Fernandez Torres Carla Team Farto-BTC
DNF Garcia Salgado Claudia Team Farto-BTC
DNF Svarinska Lina Team Farto-BTC
DNF Affolati Irene Team Mendelspeck
DNF Pozzobon Beatrice Team Mendelspeck
DNF Vigilia Alessia Top Girls Fassa Bortolo
DNF Gerefiel Selam Amha WCC Team
DNF Lebedz Dziyana WCC Team
DNF Roland Luciana WCC Team

Information