Tour du Pays de Montbéliard - 2022

Stage GC Youth Mountain Sprint Team

DoB?
Embed Results
Pos Rider TeamUCI Time
1 De Lange Thijs Metec-Solarwatt p/b Mantel 7 03:24:35
2 Vercher Mattéo Vendée U 3 + 01:06
3 Guinet Dylan Philippe Wagner Cycling 1 + 01:06
4 Corkery Dillon C.C.Etupes + 01:06
5 Vadic Baptiste Vendée U + 01:06
6 George Dylan Team BridgeLane + 01:06
7 Degache Théo Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 01:06
8 Hohmann Lars Metec-Solarwatt p/b Mantel + 01:06
9 Avadanian Lucas V.C.Villefranche Beaujolais + 01:06
10 Van Veenendaal Hidde Metec-Solarwatt p/b Mantel + 01:06
11 Tendon Arnaud Tudor Pro Cycling Team + 01:06
12 Christen Fabio EF Education-NIPPO Development Team + 01:06
13 Brun Nils Tudor Pro Cycling Team + 01:06
14 Kukrle Michael Elkov-Kasper + 01:06
15 Del Grosso Tibor Metec-Solarwatt p/b Mantel + 01:06
16 Beneteau Lucas SCO Dijon-Team Material-velo.com + 01:06
17 Zahalka Matej Elkov-Kasper + 01:06
18 Valognes Thibault V.C.Rouen 76 + 01:06
19 Benz Pirmin Germany + 01:06
20 Buller John A.C.Bisontine + 01:06
21 Leclainche Gwen C.C.Etupes + 01:06
22 Le Berre Mathis Côtes d'Armor-Marie Morin + 01:06
23 Brescher Leon Eduard Germany + 01:06
24 Dinham Matthew Team BridgeLane + 01:06
25 Acosta Thomas Philippe Wagner Cycling + 01:06
26 Costiou Ewen Côtes d'Armor-Marie Morin + 01:06
27 Devaux Thomas Charvieu-Chavagneux IC + 01:06
28 Claeys Arno Elevate p/b Home Solution Soenens + 01:06
29 Brunet Dunand Jules V.C.Villefranche Beaujolais + 01:06
30 Rolland Brieuc Vendée U + 01:06
31 Braz Afonso Clément Philippe Wagner Cycling + 01:06
32 Benz-Kuch Max Maloja Pushbikers + 01:06
33 Souton Julien SCO Dijon-Team Material-velo.com + 01:06
34 Huyet Baptiste C.C.Etupes + 01:06
35 Grolier Lucas Vendée U + 01:06
36 Habets Jordan Metec-Solarwatt p/b Mantel + 01:06
37 Morey Drew Team BridgeLane + 01:06
38 Evans Alexander Maloja Pushbikers + 01:06
39 Aebi Antoine Charvieu-Chavagneux IC + 01:21
40 Paige Charlie Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 01:28
41 Fox Sam Team BridgeLane + 01:41
42 Vangheluwe Warre Elevate p/b Home Solution Soenens + 03:40
43 Gil Javier Bahrain Cycling Academy + 03:40
44 Petit Clement V.C.Rouen 76 + 03:40
45 Kus Adam Philippe Wagner Cycling + 03:40
46 Baudis Anthony Charvieu-Chavagneux IC + 03:40
47 Gardella Florent V.C.Villefranche Beaujolais + 03:40
48 Castille Noé Cross Team Legendre + 03:40
49 Rambault Axel SCO Dijon-Team Material-velo.com + 03:40
50 Tracz Szymon EF Education-NIPPO Development Team + 03:40
51 Chapman Tom Team BridgeLane + 03:40
52 Day Tom Elevate p/b Home Solution Soenens + 03:40
53 Renard-Haquin Henri-Francois C.C.Etupes + 03:40
54 Donze Robin Tudor Pro Cycling Team + 03:40
55 Knecht Noah Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 03:50
56 Lebreton Jacques Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 03:50
57 Neuman Dominik Elkov-Kasper + 03:50
58 Briand Killian Côtes d'Armor-Marie Morin + 03:50
59 Jeannès Matthieu Côtes d'Armor-Marie Morin + 03:50
60 Budiak Anatolii Ukraine + 05:03
61 Bourg Quentin SCO Dijon-Team Material-velo.com + 05:59
62 Orosz Gergely Cross Team Legendre + 07:25
63 Kärsten Moritz Germany + 08:56
64 Abt Cedric Germany + 08:56
65 Meo Felix Maloja Pushbikers + 09:42
66 Trastour Loris Tudor Pro Cycling Team + 10:08
67 Meyer Robin Philippe Wagner Cycling + 10:08
68 Savignoni Titouan Cross Team Legendre + 10:08
69 Heinemann Leon Germany + 10:08
70 Roelen Jaap Metec-Solarwatt p/b Mantel + 10:08
71 Khotulov Denys Ukraine + 11:27
72 Obdrzalek Tomas Elkov-Kasper + 11:27
73 Otruba Jakub Elkov-Kasper + 11:27
74 Bögli Jonathan EF Education-NIPPO Development Team + 11:27
75 Lelandais Rémi Cross Team Legendre + 13:07
76 Chatonnet Toby V.C.Rouen 76 + 15:50
OOT Babor Daniel Elkov-Kasper
DNS Hjorth Jonas Bahrain Cycling Academy
DNS Lewis Adam Côtes d'Armor-Marie Morin
DNF Barthoulot Romain A.C.Bisontine
DNF Germain Thibault A.C.Bisontine
DNF Pijourlet Louis A.C.Bisontine
DNF Pascual Eusebio Bahrain Cycling Academy
DNF Van Elzakker Wout Bahrain Cycling Academy
DNF Andersen Sander Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme
DNF Richard Maxime C.C.Etupes
DNF Thomas Théo C.C.Etupes
DNF Martin Louison Charvieu-Chavagneux IC
DNF D'Hervez Thibault Côtes d'Armor-Marie Morin
DNF Jenni Luca EF Education-NIPPO Development Team
DNF Villaneda Ethan EF Education-NIPPO Development Team
DNF Bomboi Davide Elevate p/b Home Solution Soenens
DNF Gebhardt Philipp Germany
DNF Quarterman Charlie Philippe Wagner Cycling
DNF Rigollot Mathieu SCO Dijon-Team Material-velo.com
DNF Carlot Matéo V.C.Rouen 76
DNF Aulas Nicolas V.C.Villefranche Beaujolais
DNF Ponchon Eliote V.C.Villefranche Beaujolais
Pos Rider Team Time
1 Kukrle Michael Elkov-Kasper 07:47:46
2 Costiou Ewen Côtes d'Armor-Marie Morin + 05
3 George Dylan Team BridgeLane + 06
4 Devaux Thomas Charvieu-Chavagneux IC + 18
5 Christen Fabio EF Education-NIPPO Development Team + 20
6 Zahalka Matej Elkov-Kasper + 20
7 Dinham Matthew Team BridgeLane + 22
8 Claeys Arno Elevate p/b Home Solution Soenens + 24
9 Corkery Dillon C.C.Etupes + 25
10 1 Vercher Mattéo Vendée U + 26
11 1 Brun Nils Tudor Pro Cycling Team + 26
12 1 Avadanian Lucas V.C.Villefranche Beaujolais + 29
13 2 Rolland Brieuc Vendée U + 38
14 3 Hohmann Lars Metec-Solarwatt p/b Mantel + 46
15 3 Degache Théo Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 47
16 3 Souton Julien SCO Dijon-Team Material-velo.com + 56
17 3 Paige Charlie Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 01:00
18 2 Tendon Arnaud Tudor Pro Cycling Team + 01:00
19 2 Brunet Dunand Jules V.C.Villefranche Beaujolais + 01:13
20 2 Van Veenendaal Hidde Metec-Solarwatt p/b Mantel + 02:27
21 11 Lebreton Jacques Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 03:10
22 2 Morey Drew Team BridgeLane + 04:33
23 7 Budiak Anatolii Ukraine + 04:35
24 1 Huyet Baptiste C.C.Etupes + 04:40
25 1 Evans Alexander Maloja Pushbikers + 04:47
26 3 Fox Sam Team BridgeLane + 04:55
27 Braz Afonso Clément Philippe Wagner Cycling + 05:05
28 Leclainche Gwen C.C.Etupes + 05:19
29 Buller John A.C.Bisontine + 05:19
30 2 Valognes Thibault V.C.Rouen 76 + 05:27
31 2 Beneteau Lucas SCO Dijon-Team Material-velo.com + 05:32
32 3 Baudis Anthony Charvieu-Chavagneux IC + 08:09
33 3 Jeannès Matthieu Côtes d'Armor-Marie Morin + 08:10
34 8 De Lange Thijs Metec-Solarwatt p/b Mantel + 09:34
35 2 Vadic Baptiste Vendée U + 10:32
36 2 Brescher Leon Eduard Germany + 10:35
37 2 Grolier Lucas Vendée U + 10:36
38 3 Habets Jordan Metec-Solarwatt p/b Mantel + 10:38
39 4 Le Berre Mathis Côtes d'Armor-Marie Morin + 10:43
40 6 Benz Pirmin Germany + 10:49
41 7 Acosta Thomas Philippe Wagner Cycling + 10:51
42 9 Benz-Kuch Max Maloja Pushbikers + 11:03
43 2 Vangheluwe Warre Elevate p/b Home Solution Soenens + 13:20
44 3 Chapman Tom Team BridgeLane + 13:23
45 5 Gil Javier Bahrain Cycling Academy + 13:34
46 7 Gardella Florent V.C.Villefranche Beaujolais + 13:50
47 7 Castille Noé Cross Team Legendre + 13:50
48 7 Briand Killian Côtes d'Armor-Marie Morin + 14:05
49 17 Del Grosso Tibor Metec-Solarwatt p/b Mantel + 15:00
50 17 Guinet Dylan Philippe Wagner Cycling + 15:04
51 8 Donze Robin Tudor Pro Cycling Team + 16:20
52 8 Knecht Noah Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 16:33
53 20 Aebi Antoine Charvieu-Chavagneux IC + 16:42
54 9 Renard-Haquin Henri-Francois C.C.Etupes + 16:43
55 10 Tracz Szymon EF Education-NIPPO Development Team + 17:34
56 Orosz Gergely Cross Team Legendre + 17:51
57 12 Petit Clement V.C.Rouen 76 + 18:03
58 9 Kärsten Moritz Germany + 18:47
59 13 Neuman Dominik Elkov-Kasper + 19:03
60 20 Roelen Jaap Metec-Solarwatt p/b Mantel + 19:39
61 25 Otruba Jakub Elkov-Kasper + 20:40
62 18 Kus Adam Philippe Wagner Cycling + 20:53
63 19 Rambault Axel SCO Dijon-Team Material-velo.com + 20:54
64 4 Meyer Robin Philippe Wagner Cycling + 24:21
65 9 Meo Felix Maloja Pushbikers + 25:16
66 21 Bourg Quentin SCO Dijon-Team Material-velo.com + 25:22
67 17 Abt Cedric Germany + 26:26
68 7 Chatonnet Toby V.C.Rouen 76 + 28:35
69 12 Khotulov Denys Ukraine + 28:40
70 15 Bögli Jonathan EF Education-NIPPO Development Team + 28:58
71 17 Lelandais Rémi Cross Team Legendre + 33:03
72 19 Trastour Loris Tudor Pro Cycling Team + 34:14
73 17 Obdrzalek Tomas Elkov-Kasper + 34:58
74 22 Day Tom Elevate p/b Home Solution Soenens + 38:45
75 20 Heinemann Leon Germany + 45:05
76 22 Savignoni Titouan Cross Team Legendre + 47:29
Pos Rider Team Time
1 Costiou Ewen Côtes d'Armor-Marie Morin 07:47:51
2 George Dylan Team BridgeLane + 01
3 Christen Fabio EF Education-NIPPO Development Team + 15
4 Dinham Matthew Team BridgeLane + 17
5 Claeys Arno Elevate p/b Home Solution Soenens + 19
6 Vercher Mattéo Vendée U + 21
7 Brun Nils Tudor Pro Cycling Team + 21
8 Rolland Brieuc Vendée U + 33
9 Hohmann Lars Metec-Solarwatt p/b Mantel + 41
10 Degache Théo Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 42
11 Paige Charlie Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 55
12 Tendon Arnaud Tudor Pro Cycling Team + 55
13 Brunet Dunand Jules V.C.Villefranche Beaujolais + 01:08
14 Van Veenendaal Hidde Metec-Solarwatt p/b Mantel + 02:22
15 Huyet Baptiste C.C.Etupes + 04:35
16 Fox Sam Team BridgeLane + 04:50
17 Leclainche Gwen C.C.Etupes + 05:14
18 Valognes Thibault V.C.Rouen 76 + 05:22
19 Beneteau Lucas SCO Dijon-Team Material-velo.com + 05:27
20 Baudis Anthony Charvieu-Chavagneux IC + 08:04
21 Vadic Baptiste Vendée U + 10:27
22 Brescher Leon Eduard Germany + 10:30
23 Grolier Lucas Vendée U + 10:31
24 Habets Jordan Metec-Solarwatt p/b Mantel + 10:33
25 Le Berre Mathis Côtes d'Armor-Marie Morin + 10:38
26 Benz Pirmin Germany + 10:44
27 Benz-Kuch Max Maloja Pushbikers + 10:58
28 Vangheluwe Warre Elevate p/b Home Solution Soenens + 13:15
29 Gardella Florent V.C.Villefranche Beaujolais + 13:45
30 Castille Noé Cross Team Legendre + 13:45
31 Del Grosso Tibor Metec-Solarwatt p/b Mantel + 14:55
32 Donze Robin Tudor Pro Cycling Team + 16:15
33 Knecht Noah Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 16:28
34 Renard-Haquin Henri-Francois C.C.Etupes + 16:38
35 Petit Clement V.C.Rouen 76 + 17:58
36 Kärsten Moritz Germany + 18:42
37 Roelen Jaap Metec-Solarwatt p/b Mantel + 19:34
38 Rambault Axel SCO Dijon-Team Material-velo.com + 20:49
39 Bourg Quentin SCO Dijon-Team Material-velo.com + 25:17
40 Abt Cedric Germany + 26:21
41 Chatonnet Toby V.C.Rouen 76 + 28:30
42 Khotulov Denys Ukraine + 28:35
43 Bögli Jonathan EF Education-NIPPO Development Team + 28:53
44 Lelandais Rémi Cross Team Legendre + 32:58
45 Trastour Loris Tudor Pro Cycling Team + 34:09
46 Obdrzalek Tomas Elkov-Kasper + 34:53
47 Day Tom Elevate p/b Home Solution Soenens + 38:40
48 Heinemann Leon Germany + 45:00

Information