Tour du Pays de Montbéliard - 2022

GC Youth Mountain Sprint

DoB?
Embed Results
Pos Rider TeamUCI Time
1 Kukrle Michael Elkov-Kasper 4007:47:46
2 Costiou Ewen Côtes d'Armor-Marie Morin 30+ 05
3 George Dylan Team BridgeLane 25+ 06
4 Devaux Thomas Charvieu-Chavagneux IC 20+ 18
5 Christen Fabio EF Education-NIPPO Development Team 15+ 20
6 Zahalka Matej Elkov-Kasper 10+ 20
7 Dinham Matthew Team BridgeLane 5+ 22
8 Claeys Arno Elevate p/b Home Solution Soenens 3+ 24
9 Corkery Dillon C.C.Etupes 3+ 25
10 Vercher Mattéo Vendée U 3+ 26
11 Brun Nils Tudor Pro Cycling Team + 26
12 Avadanian Lucas V.C.Villefranche Beaujolais + 29
13 Rolland Brieuc Vendée U + 38
14 Hohmann Lars Metec-Solarwatt p/b Mantel + 46
15 Degache Théo Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 47
16 Souton Julien SCO Dijon-Team Material-velo.com + 56
17 Paige Charlie Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 01:00
18 Tendon Arnaud Tudor Pro Cycling Team + 01:00
19 Brunet Dunand Jules V.C.Villefranche Beaujolais + 01:13
20 Van Veenendaal Hidde Metec-Solarwatt p/b Mantel + 02:27
21 Lebreton Jacques Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 03:10
22 Morey Drew Team BridgeLane + 04:33
23 Budiak Anatolii Ukraine + 04:35
24 Huyet Baptiste C.C.Etupes + 04:40
25 Evans Alexander Maloja Pushbikers + 04:47
26 Fox Sam Team BridgeLane + 04:55
27 Braz Afonso Clément Philippe Wagner Cycling + 05:05
28 Leclainche Gwen C.C.Etupes + 05:19
29 Buller John A.C.Bisontine + 05:19
30 Valognes Thibault V.C.Rouen 76 + 05:27
31 Beneteau Lucas SCO Dijon-Team Material-velo.com + 05:32
32 Baudis Anthony Charvieu-Chavagneux IC + 08:09
33 Jeannès Matthieu Côtes d'Armor-Marie Morin + 08:10
34 De Lange Thijs Metec-Solarwatt p/b Mantel + 09:34
35 Vadic Baptiste Vendée U + 10:32
36 Brescher Leon Eduard Germany + 10:35
37 Grolier Lucas Vendée U + 10:36
38 Habets Jordan Metec-Solarwatt p/b Mantel + 10:38
39 Le Berre Mathis Côtes d'Armor-Marie Morin + 10:43
40 Benz Pirmin Germany + 10:49
41 Acosta Thomas Philippe Wagner Cycling + 10:51
42 Benz-Kuch Max Maloja Pushbikers + 11:03
43 Vangheluwe Warre Elevate p/b Home Solution Soenens + 13:20
44 Chapman Tom Team BridgeLane + 13:23
45 Gil Javier Bahrain Cycling Academy + 13:34
46 Gardella Florent V.C.Villefranche Beaujolais + 13:50
47 Castille Noé Cross Team Legendre + 13:50
48 Briand Killian Côtes d'Armor-Marie Morin + 14:05
49 Del Grosso Tibor Metec-Solarwatt p/b Mantel + 15:00
50 Guinet Dylan Philippe Wagner Cycling + 15:04
51 Donze Robin Tudor Pro Cycling Team + 16:20
52 Knecht Noah Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 16:33
53 Aebi Antoine Charvieu-Chavagneux IC + 16:42
54 Renard-Haquin Henri-Francois C.C.Etupes + 16:43
55 Tracz Szymon EF Education-NIPPO Development Team + 17:34
56 Orosz Gergely Cross Team Legendre + 17:51
57 Petit Clement V.C.Rouen 76 + 18:03
58 Kärsten Moritz Germany + 18:47
59 Neuman Dominik Elkov-Kasper + 19:03
60 Roelen Jaap Metec-Solarwatt p/b Mantel + 19:39
61 Otruba Jakub Elkov-Kasper + 20:40
62 Kus Adam Philippe Wagner Cycling + 20:53
63 Rambault Axel SCO Dijon-Team Material-velo.com + 20:54
64 Meyer Robin Philippe Wagner Cycling + 24:21
65 Meo Felix Maloja Pushbikers + 25:16
66 Bourg Quentin SCO Dijon-Team Material-velo.com + 25:22
67 Abt Cedric Germany + 26:26
68 Chatonnet Toby V.C.Rouen 76 + 28:35
69 Khotulov Denys Ukraine + 28:40
70 Bögli Jonathan EF Education-NIPPO Development Team + 28:58
71 Lelandais Rémi Cross Team Legendre + 33:03
72 Trastour Loris Tudor Pro Cycling Team + 34:14
73 Obdrzalek Tomas Elkov-Kasper + 34:58
74 Day Tom Elevate p/b Home Solution Soenens + 38:45
75 Heinemann Leon Germany + 45:05
76 Savignoni Titouan Cross Team Legendre + 47:29
DNF Barthoulot Romain A.C.Bisontine
DNF Germain Thibault A.C.Bisontine
DNF Pijourlet Louis A.C.Bisontine
DNF Rollée Thibault A.C.Bisontine
DNF Walliang Thibault A.C.Bisontine
DNF Hjorth Jonas Bahrain Cycling Academy
DNF Naser Ahmed Bahrain Cycling Academy
DNF Pascual Eusebio Bahrain Cycling Academy
DNF Van Elzakker Wout Bahrain Cycling Academy
DNF Andersen Sander Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme
DNF Leroy Olivier Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme
DNF Richard Maxime C.C.Etupes
DNF Thomas Théo C.C.Etupes
DNF Martin Louison Charvieu-Chavagneux IC
DNF Pacouret Amaury Charvieu-Chavagneux IC
DNF Schneider Lilian Cross Team Legendre
DNF D'Hervez Thibault Côtes d'Armor-Marie Morin
DNF Lewis Adam Côtes d'Armor-Marie Morin
DNF Jenni Luca EF Education-NIPPO Development Team
DNF Villaneda Ethan EF Education-NIPPO Development Team
DNF Bomboi Davide Elevate p/b Home Solution Soenens
DNF De Jaeger Arthur Elevate p/b Home Solution Soenens
DNF Vergote Diel Elevate p/b Home Solution Soenens
DNF Babor Daniel Elkov-Kasper
DNF Gebhardt Philipp Germany
DNF Bichlmann Daniel Maloja Pushbikers
DNF Kopper Raphael Maloja Pushbikers
DNF Rudys Paul Maloja Pushbikers
DNF Quarterman Charlie Philippe Wagner Cycling
DNF Kraemer Léo SCO Dijon-Team Material-velo.com
DNF Rigollot Mathieu SCO Dijon-Team Material-velo.com
DNF Eggenberg Ruben Tudor Pro Cycling Team
DNF Vogel Alex Tudor Pro Cycling Team
DNF Korzinin Yuriy Ukraine
DNF Kost Vitalii Ukraine
DNF Nikulin Daniil Ukraine
DNF Polupan Dmytro Ukraine
DNF Bautrait Corentin V.C.Rouen 76
DNF Carlot Matéo V.C.Rouen 76
DNF Havot Sébastien V.C.Rouen 76
DNF Aulas Nicolas V.C.Villefranche Beaujolais
DNF Ponchon Eliote V.C.Villefranche Beaujolais
DNF Robin Simon V.C.Villefranche Beaujolais
DNF Cialone Alessio Vendée U
Pos Rider Team Time
1 Costiou Ewen Côtes d'Armor-Marie Morin 07:47:51
2 George Dylan Team BridgeLane + 01
3 Christen Fabio EF Education-NIPPO Development Team + 15
4 Dinham Matthew Team BridgeLane + 17
5 Claeys Arno Elevate p/b Home Solution Soenens + 19
6 Vercher Mattéo Vendée U + 21
7 Brun Nils Tudor Pro Cycling Team + 21
8 Rolland Brieuc Vendée U + 33
9 Hohmann Lars Metec-Solarwatt p/b Mantel + 41
10 Degache Théo Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 42
11 Paige Charlie Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 55
12 Tendon Arnaud Tudor Pro Cycling Team + 55
13 Brunet Dunand Jules V.C.Villefranche Beaujolais + 01:08
14 Van Veenendaal Hidde Metec-Solarwatt p/b Mantel + 02:22
15 Huyet Baptiste C.C.Etupes + 04:35
16 Fox Sam Team BridgeLane + 04:50
17 Leclainche Gwen C.C.Etupes + 05:14
18 Valognes Thibault V.C.Rouen 76 + 05:22
19 Beneteau Lucas SCO Dijon-Team Material-velo.com + 05:27
20 Baudis Anthony Charvieu-Chavagneux IC + 08:04
21 Vadic Baptiste Vendée U + 10:27
22 Brescher Leon Eduard Germany + 10:30
23 Grolier Lucas Vendée U + 10:31
24 Habets Jordan Metec-Solarwatt p/b Mantel + 10:33
25 Le Berre Mathis Côtes d'Armor-Marie Morin + 10:38
26 Benz Pirmin Germany + 10:44
27 Benz-Kuch Max Maloja Pushbikers + 10:58
28 Vangheluwe Warre Elevate p/b Home Solution Soenens + 13:15
29 Gardella Florent V.C.Villefranche Beaujolais + 13:45
30 Castille Noé Cross Team Legendre + 13:45
31 Del Grosso Tibor Metec-Solarwatt p/b Mantel + 14:55
32 Donze Robin Tudor Pro Cycling Team + 16:15
33 Knecht Noah Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 16:28
34 Renard-Haquin Henri-Francois C.C.Etupes + 16:38
35 Petit Clement V.C.Rouen 76 + 17:58
36 Kärsten Moritz Germany + 18:42
37 Roelen Jaap Metec-Solarwatt p/b Mantel + 19:34
38 Rambault Axel SCO Dijon-Team Material-velo.com + 20:49
39 Bourg Quentin SCO Dijon-Team Material-velo.com + 25:17
40 Abt Cedric Germany + 26:21
41 Chatonnet Toby V.C.Rouen 76 + 28:30
42 Khotulov Denys Ukraine + 28:35
43 Bögli Jonathan EF Education-NIPPO Development Team + 28:53
44 Lelandais Rémi Cross Team Legendre + 32:58
45 Trastour Loris Tudor Pro Cycling Team + 34:09
46 Obdrzalek Tomas Elkov-Kasper + 34:53
47 Day Tom Elevate p/b Home Solution Soenens + 38:40
48 Heinemann Leon Germany + 45:00

Information