Tour de France: Live Centre | Startlist | Stage profiles

Tour du Pays de Montbéliard - 2021

Overall Youth Mountain Sprint Team

DoB?
Embed Results
Pos Rider Team Time UCI
01 Ballerstedt Maurice Jumbo-Visma DT 07:21:5430
02 Germani Lorenzo Groupama-FDJ Conti + 3125
03 Thompson Reuben Groupama-FDJ Conti + 3320
04 Van De Wynkele Lorenz Home Solution-Soenens + 3315
05 Pluimers Rick Jumbo-Visma DT + 3610
06 Labrosse Jordan AG2R Citroën U23 Team + 405
07 Van Veenendaal Hidde Jumbo-Visma DT + 403
08 Devanne Antoine Vendée U + 411
09 Stocek Matus Topforex - ATT Investments PCT + 421
10 Gelders Gil Bingoal-WB DT + 441
11 Vadic Baptiste Vendée U + 44
12 Avadanian Lucas V.C.Villefranche Beaujolais + 44
13 Meens Johan Bingoal-WB DT + 45
14 Juntunen Antti-Jussi Ampler Development Team + 48
15 Mifsud Andrea Swiss Racing Academy + 50
16 Knight Oliver A.V.C. Aix-en-Provence + 54
17 Leclainche Gwen C.C.Etupes + 54
18 Hohmann Lars Metec - Solarwatt p/b Mantel + 59
19 Matthys Louka Dunkerque Grand Littoral-Cofidis + 01:03
20 Willems Jago Bingoal-WB DT + 01:07
21 Navarro Gauthier SCO Dijon-Team Material-velo.com + 01:07
22 Van Bekkum Darren Jumbo-Visma DT + 01:08
23 Juillard Maximilien V.C.Villefranche Beaujolais + 01:11
24 Huby Antoine Cross Team Legendre + 01:22
25 Bosoni Victor SCO Dijon-Team Material-velo.com + 01:26
26 Tronchon Bastien AG2R Citroën U23 Team + 02:41
27 Van Belle Loe Jumbo-Visma DT + 02:42
28 Ärm Rait Groupama-FDJ Conti + 02:47
29 Vollmer Andrew Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 02:52
30 De Jaeger Arthur Home Solution-Soenens + 02:56
31 Klabouch Petr Topforex - ATT Investments PCT + 03:00
32 Marthe Nicolas V.C.Villefranche Beaujolais + 03:01
33 Pauchard Eliot A.V.C. Aix-en-Provence + 03:03
34 Broex Victor Metec - Solarwatt p/b Mantel + 03:08
35 Mikutis Aivaras Ampler Development Team + 03:17
36 Gachignard Thomas Swiss Racing Academy + 03:30
37 Van Schoor Matthew Home Solution-Soenens + 03:46
38 Allard Mateo AG2R Citroën U23 Team + 04:28
39 Lecerf William Junior C.C.Etupes + 04:30
40 Degache Théo Team Material Velo-VC Vaulx-en-Velin + 04:36
41 Huyet Baptiste SCO Dijon-Team Material-velo.com + 04:47
42 Mijnsbergen Thomas Metec - Solarwatt p/b Mantel + 05:26
43 La Grenade Jeremie A.V.C. Aix-en-Provence + 05:29
44 Beneteau Lucas SCO Dijon-Team Material-velo.com + 05:30
45 Marais Benjamin Vendée U + 05:33
46 Betelli Pierre Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 05:43
47 Arcangeli Romain A.V.C. Aix-en-Provence + 06:16
48 Boven Lars Jumbo-Visma DT + 07:25
49 Paleni Enzo Groupama-FDJ Conti + 08:03
50 Pithie Laurence Groupama-FDJ Conti + 08:12
51 Andersen Sander Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 08:32
52 Tendon Arnaud Swiss Racing Academy + 09:56
53 Voltr Martin Topforex - ATT Investments PCT + 10:31
54 Bonhomme Arthur Team Material Velo-VC Vaulx-en-Velin + 10:58
55 Le Cam Brendan Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 11:05
56 Deweirdt Siebe Home Solution-Soenens + 11:07
57 Senicourt Kylian Dunkerque Grand Littoral-Cofidis + 11:11
58 Remondet Valentin A.C.Bisontine + 11:25
59 Roussel Hugo Dunkerque Grand Littoral-Cofidis + 11:48
60 Germain Thibault A.C.Bisontine + 12:13
61 Kurits Joonas Ampler Development Team + 13:10
62 Hetfleis Petr Topforex - ATT Investments PCT + 13:14
63 Marsman Tim Metec - Solarwatt p/b Mantel + 17:18
64 Grand Antoine Team Material Velo-VC Vaulx-en-Velin + 17:57
65 Gajdula Marek Topforex - ATT Investments PCT + 18:07
66 Barta Tomas Topforex - ATT Investments PCT + 20:30
67 Piron Mathias Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 22:41
68 Ananie Ugo Cross Team Legendre + 30:47
69 Bitinas Mantas Ampler Development Team + 31:12
70 Barthoulot Romain A.C.Bisontine + 31:14
71 Boniface Lucas Vendée U + 32:26
DNF Buller John A.C.Bisontine
DNF Campioni Mateo A.C.Bisontine
DNF Drage Jack A.C.Bisontine
DNF Maire Adrien A.V.C. Aix-en-Provence
DNF Mills-Keeling George A.V.C. Aix-en-Provence
DNF Chaussinand Joris AG2R Citroën U23 Team
DNF Trastour Loris AG2R Citroën U23 Team
DNF Karpenko Gleb Ampler Development Team
DNF Roos Andre Ampler Development Team
DNF De Ville De Goyet Ivan Bingoal-WB DT
DNF Declerck Jelle Bingoal-WB DT
DNF Horny Clément Bingoal-WB DT
DNF Elain Kilyan Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme
DNF Braz Afonso Clément C.C.Etupes
DNF Joalland Yaël C.C.Etupes
DNF Richard Maxime C.C.Etupes
DNF Verloo Rémi C.C.Etupes
DNF Castille Noé Cross Team Legendre
DNF Lelandais Rémi Cross Team Legendre
DNF Schneider Lilian Cross Team Legendre
DNF Carpentier Florian Dunkerque Grand Littoral-Cofidis
DNF Francôme Alexandre Dunkerque Grand Littoral-Cofidis
DNF Leclercq Clement Dunkerque Grand Littoral-Cofidis
DNF Page Hugo Groupama-FDJ Conti
DNF Bomboi Davide Home Solution-Soenens
DNF Ladang Miguel Home Solution-Soenens
DNF Artz Huub Metec - Solarwatt p/b Mantel
DNF Koster Adne Metec - Solarwatt p/b Mantel
DNF Couture Cyril Occitane CF
DNF Gautier Guillaume Occitane CF
DNF Lavignac Matthieu Occitane CF
DNF Nardi Theo Occitane CF
DNF Roméo Hugo Occitane CF
DNF Rozès Clément Occitane CF
DNF Bathiard Remy SCO Dijon-Team Material-velo.com
DNF Richard Baptiste SCO Dijon-Team Material-velo.com
DNF Charrin Aloïs Swiss Racing Academy
DNF Eggenberg Ruben Swiss Racing Academy
DNF Vogel Alex Swiss Racing Academy
DNF Benoit Johan Team Material Velo-VC Vaulx-en-Velin
DNF Coss Loris Team Material Velo-VC Vaulx-en-Velin
DNF Vignard Lucas Team Material Velo-VC Vaulx-en-Velin
DNF Allard Nathan Team UC Nantes - Atlantique
DNF Guille Lucas Team UC Nantes - Atlantique
DNF Jegat Jordan Team UC Nantes - Atlantique
DNF Louvrier Erwan Team UC Nantes - Atlantique
DNF Provost Maximillien Team UC Nantes - Atlantique
DNF Duverger Pierre Baptiste V.C.Villefranche Beaujolais
DNF Jarnet Théo V.C.Villefranche Beaujolais
DNF Pagnier Louka V.C.Villefranche Beaujolais
DNF Corvaisier Antonin Vendée U
DNF Marcerou Nicola Vendée U

Information