Right now | 2020 Tour de France Stages | Confirmed transfers | Cyclo-cross | Results grid | FC Awards

2013 Klasika Primavera

Race mainpage Info Results Startlist Stats Comments

Results FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time FC
01 Rui Costa 1986 Movistar Team 4:07:5880
02 Pablo Urtasun Perez 1980 Euskaltel-Euskadi + 0064
03 Alberto Contador 1982 Team Saxo - Tinkoff + 0048
04 Benat Intxausti 1986 Movistar Team + 0040
05 Jose Herrada Lopez 1985 Movistar Team + 0036
06 Rory Sutherland 1982 Team Saxo - Tinkoff + 0032
07 Eduard Prades 1987 OFM - Valongo + 0029
08 Julien El Fares 1985 Sojasun + 0026
09 Edson Arturo Calderon 1984 4-72 Colombia + 0023
10 Evgeny Shalunov 1992 Lokosphinx + 0021
11 Alexis Vuillermoz 1988 Sojasun + 0019
12 Javier Moreno 1984 Movistar Team + 0018
13 Amets Txurruka 1982 Caja Rural - Seguros RGA + 0016
14 Jorge Azanza Soto 1982 Euskaltel-Euskadi + 0014
15 Omar Fraile 1990 Caja Rural - Seguros RGA + 0013
16 Daniel Silva 1985 Radio Popular - Onda + 0012
17 Mikel Astarloza 1979 Euskaltel-Euskadi + 0011
18 Delio Fernandez Cruz 1986 OFM - Valongo + 0010
19 Ever Alexander Rivera 1991 4-72 Colombia + 0010
20 Fabrice Jeandesboz 1984 Sojasun + 009
21 Igor Anton 1983 Euskaltel-Euskadi + 258
22 Mikel Nieve 1984 Euskaltel-Euskadi + 327
23 Sergey Shilov 1988 Lokosphinx + 506
24 Juan Pablo Villegas 1987 4-72 Colombia + 1:096
25 Chris Anker Sørensen 1984 Team Saxo - Tinkoff + 1:135
26 Nicolas Roche 1984 Team Saxo - Tinkoff + 1:134
27 Miguel Minguez 1988 Euskaltel-Euskadi + 1:133
28 Mikel Bizkarra 1989 Euskadi + 1:132
29 Juan Ernesto Chamorro 1991 4-72 Colombia + 1:152
30 Gorka Verdugo 1978 Euskaltel-Euskadi + 1:151
31 Moisés Dueñas Nevado 1981 Burgos BH - Castilla y Leon + 1:15
32 Robinson Chalapud 1984 Colombia + 1:15
33 Steve Bekaert 1990 Burgos BH - Castilla y Leon + 1:23
34 Dalivier Ospina 1985 Colombia + 1:23
35 Igor Merino Cortazar 1990 Euskadi + 1:23
36 Michael Rodriguez 1989 Colombia + 1:25
37 Arkimedes Arguelyes 1988 Lokosphinx + 1:53
38 Mikhail Antonov 1986 Lokosphinx + 1:53
39 Karol Domagalski 1989 Caja Rural - Seguros RGA + 1:53
40 Sergey Firsanov 1982 RusVelo + 1:53
41 David Gutierrez G. 1982 Radio Popular - Onda + 1:53
42 Aritz Bagues 1989 Euskadi + 1:53
43 Brice Feillu 1985 Sojasun + 1:53
44 Camilo Andres Suarez 1988 4-72 Colombia + 2:11
45 Jeffry Romero 1989 Colombia + 2:11
46 Paul Poux 1984 Sojasun + 2:11
47 Haritz Orbe 1991 Euskadi + 2:11
48 Alejandro Marque 1981 OFM - Valongo + 2:11
49 Juan Pablo Suarez 1985 Colombia + 2:11
50 Carlos Barbero 1991 Euskadi + 2:11
51 Wilson Marentes 1985 Colombia + 2:11
52 Dmitry Sokolov 1988 Lokosphinx + 2:11
53 David Belda Garcia 1983 Burgos BH - Castilla y Leon + 2:11
54 Ivan Velasco 1980 Caja Rural - Seguros RGA + 2:11
55 Hugo Sebastian Salazar 1990 4-72 Colombia + 2:11
56 Marsh Cooper 1985 Optum p/b Kelly Benefit Strategies + 2:11
57 Fabien Schmidt 1989 Sojasun + 2:11
58 Vergilio Santos 1976 Radio Popular - Onda + 2:11
59 Robert Vrecer 1980 Euskaltel-Euskadi + 2:11
60 Garikoitz Bravo 1989 Euskaltel-Euskadi + 2:11
61 Pavel Ptashkin 1990 Lokosphinx + 3:51
62 Jesse Anthony 1985 Optum p/b Kelly Benefit Strategies + 3:53
63 Marco Corti 1986 Colombia + 5:44
64 Lluis Mas 1989 Burgos BH - Castilla y Leon + 5:44
65 Adrian Lopez 1990 Radio Popular - Onda + 5:47
66 Enrique Sanz Unzue 1989 Movistar Team + 5:47
67 Jesus Castano 1986 4-72 Colombia + 5:47
68 Facundo Lezica 1992 Argentina + 5:47
69 Bruno Silva Pires 1981 Team Saxo - Tinkoff + 5:47
70 Aleksey Rybalkin 1993 Lokosphinx + 5:47
71 Jesus Del Pino 1990 Burgos BH - Castilla y Leon + 5:47
72 Serguei Klimov 1980 RusVelo + 5:47
73 Mikel Iturria 1992 Euskadi + 5:47
74 Juan José Cobo 1981 Movistar Team + 5:47
75 Celio Sousa 1977 Radio Popular - Onda + 5:47
76 Jérémie Galland 1983 Sojasun + 5:47
77 Pavel Kochetkov 1986 RusVelo + 6:32
78 Sergei Pomoshnikov 1990 RusVelo + 7:39
79 Ilnur Zakarin 1989 RusVelo + 7:39
80 Argiro Ospina Hernandez 1991 Movistar Team + 8:23
81 Angel Madrazo 1988 Movistar Team + 8:23
82 Pablo Torres Muiño 1987 Burgos BH - Castilla y Leon + 8:23
83 Artem Ovechkin 1986 RusVelo + 8:23
84 Javier Aramendia 1986 Caja Rural - Seguros RGA + 9:48
85 Yelko Gomez 1989 Caja Rural - Seguros RGA + 9:48
86 Juan Jose Lobato 1988 Euskaltel-Euskadi + 9:48
87 Ruben Fernandez 1991 Caja Rural - Seguros RGA + 9:48
88 Jon Larrinaga 1990 Euskadi + 10:46
89 Alexander Mironov 1984 RusVelo + 10:46
90 Mario Costa 1985 OFM - Valongo + 15:00
91 Mario Costa 1985 OFM - Valongo + 15:00
92 Helder Oliveira 1983 OFM - Valongo + 15:00
93 Julio Alexis Camacho 1990 Colombia + 15:00
94 Luis Fernandes 1987 OFM - Valongo + 15:00
95 Carlos Carneiro 1994 Radio Popular - Onda + 15:00
96 Nuno Bico 1994 Radio Popular - Onda + 15:00
97 Lucas Manuel Gaday 1993 Buenos Aires Provincia + 15:00
98 Igor Boev 1989 RusVelo + 15:00
99 Enzo Moyano 1989 Caja Rural - Seguros RGA + 15:00
100 Francisco Moreno Allue 1989 Caja Rural - Seguros RGA + 15:00
101 Pablo Lastras 1976 Movistar Team + 15:00
102 Ilart Zuazubiskar 1990 Euskadi + 15:00
103 Mike Friedman 1982 Optum p/b Kelly Benefit Strategies + 15:03
104 Sebastian Salas 1987 Optum p/b Kelly Benefit Strategies + 15:03
105 Efren Carazo Aguilera 1991 Burgos BH - Castilla y Leon + 19:36
OOT Mauro Andres Agostini 1989 -
OOT Fernando Barroso 1990 Argentina
OOT Mikel Aristi 1993 Euskadi
DNF Gonzalo Najar 1993 -
DNF Rodrigo Duran 1992 Argentina
DNF Jesus Emiliano Fernandez 1989 Argentina
DNF Alfredo Gutierrez 1993 Argentina
DNF Gabriel Juarez 1990 Argentina
DNF Franco Vecchi 1993 Argentina
DNF Carlos Alberto Uran 1980 4-72 Colombia
DNF Federico Butto 1986 Burgos BH - Castilla y Leon
DNF Dario Hernandez Illana 1990 Burgos BH - Castilla y Leon
DNF Juan Carlos Riutort 1991 Burgos BH - Castilla y Leon
DNF Fabricio Ferrari 1985 Caja Rural - Seguros RGA
DNF Boris Shpilevsky 1982 Lokosphinx
DNF Kirill Svesnikov 1992 Lokosphinx
DNF Jonathan Castroviejo 1987 Movistar Team
DNF Rui Miguel Santos Barros 1993 OFM - Valongo
DNF Joao Matias 1991 OFM - Valongo
DNF Ken Hanson 1982 Optum p/b Kelly Benefit Strategies
DNF Thomas Soladay 1983 Optum p/b Kelly Benefit Strategies
DNF Eric Young 1989 Optum p/b Kelly Benefit Strategies
DNF Domingos Goncalves 1989 Radio Popular - Onda
DNF Etienne Tortelier 1990 Sojasun
DNF Jesús Hernández 1981 Team Saxo - Tinkoff
DNF Sergio Paulinho 1980 Team Saxo - Tinkoff
DNF Oliver Zaugg 1981 Team Saxo - Tinkoff

Want to use results from
FirstCycling on your site?

Klasika Primavera
Spain - April 7th
Distance 171.6 km
Classification 1.1